סרטן מיתרי הקול והגרון (Cancer of the vocal cord)

ראשי

תאור

סרטן מיתרי הקול והגרון הם בדרך כלל גידולים מסוג תאי קשקש של השכבה העליונה של הרקמה המצפה את מיתרי הקול.
מבנה מיתרי הקול כולל ממברנה פיברו-אלסטית הנמצאת מתחת לשכבה העליונה ומונעת התפשטות הגידול לרקמות מסביב. לכן סרטן מיתרי הקול מוגבל בדרך כלל למיתרי הקול בלבד. לעומת זאת סרטן הגרון הנמצא מתחת למיתרי הקול ומעליהם נוטה להתפשט לרקמות מסביב ולקישריות הלימפה הסמוכות.

ד"ר רפאל פפר

סימפטומים


הסימן הראשון של סרטן במיתרי הקול ושל סרטן הגרון הוא בדרך כלל צרידות, אולם כאשר סרטן הגרון מתפשט לרקמה מסביב, הוא יכול לגרום לכאבים ולהפרעה בבליעה ובנשימה.

סיבות וגורמי סיכון

בדומה לגידולים אחרים של דרכי הנשימה העליונות, הגורם העיקרי לסרטן הגרון ולסרטן מיתרי הקול הוא עישון טבק.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בסרטן מיתרי הקול הוא בדרך כלל סדרה של הקרנות לאזור מיתרי הקול בלבד. טיפול זה מרפא את הרוב הגדול של החולים הללו ושומר על תפקוד הקול. גידולים קטנים של הגרון מתחת למיתרי הקול ומעליהם ניתנים לטיפול על ידי כריתה שמרנית ועל ידי הקרנות. בשלבים מתקדמים של סרטן הגרון יש צורך בטיפול רדיקלי יותר. בעבר, במרבית החולים שלקו בסרטן הגרון בשלב מתקדם, בוצע ניתוח בגרון לשם כריתה, ניתוח שהיה כרוך באובדן כושר הדיבור ובצורך לפיום הקנה (לטרכיאוסטומיה, חור לנשימה ודיבור בקדמת הצוואר). כיום קיימות מספר גישות טיפול המאפשרות שמירה על תפקוד הגרון ועל כושר הדיבור. הטיפולים המשמרים כוללים כריתה חלקית של הגרון בחולים שהסרטן מוגבל אצלם לצד אחד או לחלק אחד של הגרון, או טיפול בקרינה עם כימותרפיה, טיפול משולב המתאים לרוב החולים עם סרטן הגרון בשלב מתקדם. לעיתים קרובות, גם לאחר כריתה שלמה של הגידול בגרון, מומלץ להוסיף טיפול בקרינה כדי להקטין את הסיכון להישנות הגידול.

שאלות ותשובות


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מנייר שרונה 03/08/2020 07:18
  • שלום רב. אני סובלת ממנייר, כך איבחן אותי הרופא אא"ג שלי ממכבי. הרופא נתן לי כדורים בשם "ביטאהיסטין טבע" לטיפול למשך חודשיים. אני לא רואה שום שינוי או שיפור למרות שהפסקתי בהוראתו לאכול מזון עם מלח וכו'. המנייר מנטרל אותי כיוון שהסחרחורות לא מאפשרות לי תפקוד תקין וזה מתחיל כמובן מהרעשים הנוראיים באוזן. השאלה אם ישנו ניתוח שמומלץ לעשות או תרופה אחרת שתעזור. אני ממש סובלת מהמצב. אשמח לתשובה מהמומחים. תודה.

  • + הוסף תגובה
עברתי ניתוח וכריתת מלאה של הבלוטה עקב גידול ממאיר יאיר 03/08/2020 00:04
  • לא מצליח להרים את היד ומלווה בכאבים עזים כבר 6 שנים ברציפות נאמר לי שלא ניתן לעשות כלום עקב פגיעה בעצב ראשי הימנית שמוטה האם לדעותיך יש מה לעשות תודה

  • + הוסף תגובה
חוש טעם וריח אשי 19/07/2020 11:27
  • אילו דברים או תרופות יכולים להחזיר את חוש הטעם והריח שנפגעו כתוצאה מקורונה?

  • + הוסף תגובה
חוש טעם וריח לאחר קורונה ד"ר יקי כהן 19/07/2020 11:34
  • אשי שלום , זה פחות התחום שלי , תפנה לרופאים שמתמחים בתחום זה לדוגמאת ד"ר גלעד וסרמן יש מבחנים שעושים ואז ניתן לקבוע את הטיפול

  • + הוסף תגובה
חוש טעם וריח אשי 19/07/2020 11:44
  • כמה זמן יכולה לקחת הבעיה הזו? אני ממש מודאג אם תוכל להרגיע אותי.

  • + הוסף תגובה
לצערי אף אחד לא באמת יודע ד"ר יקי כהן 19/07/2020 11:47
שאלה לאשי ניסים 28/07/2020 12:03

הצטרפו לאינדקס הרופאים!