סרטן מיתרי הקול והגרון (Cancer of the vocal cord)

ראשי

תאור

סרטן מיתרי הקול והגרון הם בדרך כלל גידולים מסוג תאי קשקש של השכבה העליונה של הרקמה המצפה את מיתרי הקול.
מבנה מיתרי הקול כולל ממברנה פיברו-אלסטית הנמצאת מתחת לשכבה העליונה ומונעת התפשטות הגידול לרקמות מסביב. לכן סרטן מיתרי הקול מוגבל בדרך כלל למיתרי הקול בלבד. לעומת זאת סרטן הגרון הנמצא מתחת למיתרי הקול ומעליהם נוטה להתפשט לרקמות מסביב ולקישריות הלימפה הסמוכות.

ד"ר רפאל פפר

סימפטומים


הסימן הראשון של סרטן במיתרי הקול ושל סרטן הגרון הוא בדרך כלל צרידות, אולם כאשר סרטן הגרון מתפשט לרקמה מסביב, הוא יכול לגרום לכאבים ולהפרעה בבליעה ובנשימה.

סיבות וגורמי סיכון

בדומה לגידולים אחרים של דרכי הנשימה העליונות, הגורם העיקרי לסרטן הגרון ולסרטן מיתרי הקול הוא עישון טבק.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בסרטן מיתרי הקול הוא בדרך כלל סדרה של הקרנות לאזור מיתרי הקול בלבד. טיפול זה מרפא את הרוב הגדול של החולים הללו ושומר על תפקוד הקול. גידולים קטנים של הגרון מתחת למיתרי הקול ומעליהם ניתנים לטיפול על ידי כריתה שמרנית ועל ידי הקרנות. בשלבים מתקדמים של סרטן הגרון יש צורך בטיפול רדיקלי יותר. בעבר, במרבית החולים שלקו בסרטן הגרון בשלב מתקדם, בוצע ניתוח בגרון לשם כריתה, ניתוח שהיה כרוך באובדן כושר הדיבור ובצורך לפיום הקנה (לטרכיאוסטומיה, חור לנשימה ודיבור בקדמת הצוואר). כיום קיימות מספר גישות טיפול המאפשרות שמירה על תפקוד הגרון ועל כושר הדיבור. הטיפולים המשמרים כוללים כריתה חלקית של הגרון בחולים שהסרטן מוגבל אצלם לצד אחד או לחלק אחד של הגרון, או טיפול בקרינה עם כימותרפיה, טיפול משולב המתאים לרוב החולים עם סרטן הגרון בשלב מתקדם. לעיתים קרובות, גם לאחר כריתה שלמה של הגידול בגרון, מומלץ להוסיף טיפול בקרינה כדי להקטין את הסיכון להישנות הגידול.

שאלות ותשובות


פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צרידות וסטרואידים ארנון 09/12/2019 10:28
  • שלום, סובל מאסתמה משתמש בסטרונאז'לאף וסמבקורט בשאיפה לפה,כתוצאה מיכך סובל מצרידות קלה כאשר אני מפסיק את הטיפול הנ"ל הצרידות נפסקת. שאלותי, 1) האם יש פתרון לכך שאמשיף להשתמש בתרופות הנ"ל מבלי שתהיה לי צרידות?

  • + הוסף תגובה
שקדים וסטרפטוקוק נירה 05/12/2019 15:47
  • האם מי שהוסרו לו השקדים יכול להדבק בסטרפטוקוק?

  • + הוסף תגובה
צרידות עינת 29/11/2019 06:36
  • בת 60 לאחרונה יש לי לחץ דם גבוה 170/100, בבקרים מתעוררת ללא קול ובמהלך היום מסתדר האם יש קשר לקול וללחץ הדם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!