שאת הוושט (Esophageal cancer)

ראשי

תאור

מחלה הפוגעת במבוגרים, ושכיחותה עולה עם הגיל, מגיל 50 ומעלה. שכיחה יותר בקרב גברים. הסוגים העיקריים של שאתות הם אלה הבנויים מתאי קשקש ואלה הבנויים מתאים מפרישים של רקמות הציפוי (Adenocarcinoma).
שיעור היארעות של אדנוקרצינומה, השכיח יותר בשליש התחתון של הוושט, עולה בעשורים האחרונים בקרב זכרים לבנים בארצות הברית ב-350% (מ-0.7/100000 ל-3.2/100000).2 הסיבה לכך אינה ברורה.
שיעור התמותה בחצי הכדור המערבי, משאתות הוושט: 10:100000. לעיתים הגורם למחלה הוא פגם תורשתי, בגן הקרוי p53.
סרטן תאי קשקש מתגלה בדרך כלל בשני השלישים העליונים של הוושט. אדנוקרצינומה מופיעה לרוב בשליש התחתון על רקע של שינויים בתאי הוושט, עקב עליית מיצי קיבה לוושט. מעל גיל 50 התחלואה עולה ב-0.5% לשנה, לחולה.

ד"ר אריה פיגר

סימפטומים


בתחילה מתפתח עיוות בצורת התאים (High grade dysplasia), והוא סימן שתתפתח אדנוקרצינומה ב-25% מהמקרים, בתוך שנים ספורות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדיקת הבחירה היא החדרת סיב אופטי גמיש שבקצהו מצלמת וידיאו (אנדוסקופיה) המאפשרת הסתכלות בדרכי העיכול העליונות. דרגת הממאירות (Stage) היא המשתנה הפרוגנוסטי החשוב ביותר והוא נקבע על ידי רמת הפלישה של הגידול לאיברים סמוכים, על סמך מעורבותן של קישריות הלימפה האזוריות, ועל פי מציאותם של גרורות מרוחקות.
הדירוג נקבע בעזרת על-שמע אנדוסקופי הקובע את מידת החדירה של הגידול. טומוגרפיה מחשבית (CT) מסייעת לקבוע אם קישריות הלימפה מעורבות, ולחשוף אתרים מרוחקים שאליהם התפשטה המחלה. לאחרונה הוכנס גם מיפוי מיוחד (PET) לצורכי אבחון, והוא מוערך כיום ככלי יעיל להערכת פיזור הגרורות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

החלופות הטיפוליות בחולה זה הם מעקב צמוד, ניתוח או טיפול פוטודינמי, טיפול שנמצא עדיין בגדר ניסיון.
ניתוח הוא עדיין טיפול הבחירה אך גם אם הגידול נכרת בשלמותו רק מיעוט (25%-20%) יירפא לחלוטין.
עקרונות הניתוח הם: כריתת הגידול עם חלקי הוושט הסמוכים, עם קישריות הלימפה הסמוכות, והתקנת תחליף מהקיבה או מחלקי מעי. דרכי הגישה לאזור הניתוח שונות, דרך הבטן העליונה, ולעיתים גם דרך בית החזה.
באזור השליש העליון של הוושט שבו שכיחות הגידול קטנה יותר, יש העדפה לטפל בקרינה.
בשנים האחרונות נבחנו מספר דרכי טיפול במישלב. התוצאות של כימותרפיה לפני הניתוח נבדקו בשתי עבודות אקראיות במאות חולים והתוצאות לא היו חד-משמעיות.
בגידולים קטנים וממוקדים ניתן להשיג בדרך זו שליטה והארכת חיים ניכרת ב-15%-10% מהמקרים.
המישלב של קרינה עם כימותרפיה, יעיל מעט יותר מקרינה בלבד, אך הערך של תוספת ניתוח לחולים אלה לעומת ניתוח בלבד עדיין נלמד.
המישלב הכימותרפי הנפוץ ביותר בטיפול בחולים עם שאתות הוושט הוא של תרופות 5-Fluorouracil הניתן בהזלפה מתמשכת, עם Cisplatinum.
בעשור האחרון נמצאו תרופות נוספות היעילות נגד שאתות, כגון אלה ממשפחת הטקסנים, וכן Irinotecan. יעילות שילובם בטיפול נמצאת בבדיקה.

פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עובש אופיר 23/09/2020 17:32
  • האם נשימה במשך חודשים רבים של עובש גןרמת לסרטן?

  • + הוסף תגובה
סרטן מיכל 17/09/2020 21:11
  • דוד שלי בן 80 , בעברו עישון כבד ומחלת COPO ירידה במשקל בשנה האחרונה לפני 7 חודשים אושפז עם דלקת ראות שטופלה בהצלחה עם אנטיביוטיקה. הצללה בCT . הומלץ מעקב ספיגת דלקת לאחר כחצי שנה . אחרי חצי שנה גילו שהצללה לא נספגה והיא בעצם גדלה ל7 ס"מ של גידול סרטני. האם היתה להערכתך רשלנות באורך הזמן המומלץ לבדיקת CT חוזרת ? מה הפרוטוקול המקובל לצילום חוזר למעקב בסיפור רפואי כמו של דודי ?

  • + הוסף תגובה
צילום סי טי גולן 13/09/2020 11:49
  • שלום ד"ר בצילום סי טי רשום קשרית סגלגלה כ-0.3 ס"מ בRLL ככל הנראה קשר לימפה אינטרא פרנכימתי. מה הפירוש בבקשה. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!