שאת הוושט (Esophageal cancer)

ראשי

תאור

מחלה הפוגעת במבוגרים, ושכיחותה עולה עם הגיל, מגיל 50 ומעלה. שכיחה יותר בקרב גברים. הסוגים העיקריים של שאתות הם אלה הבנויים מתאי קשקש ואלה הבנויים מתאים מפרישים של רקמות הציפוי (Adenocarcinoma).
שיעור היארעות של אדנוקרצינומה, השכיח יותר בשליש התחתון של הוושט, עולה בעשורים האחרונים בקרב זכרים לבנים בארצות הברית ב-350% (מ-0.7/100000 ל-3.2/100000).2 הסיבה לכך אינה ברורה.
שיעור התמותה בחצי הכדור המערבי, משאתות הוושט: 10:100000. לעיתים הגורם למחלה הוא פגם תורשתי, בגן הקרוי p53.
סרטן תאי קשקש מתגלה בדרך כלל בשני השלישים העליונים של הוושט. אדנוקרצינומה מופיעה לרוב בשליש התחתון על רקע של שינויים בתאי הוושט, עקב עליית מיצי קיבה לוושט. מעל גיל 50 התחלואה עולה ב-0.5% לשנה, לחולה.

ד"ר אריה פיגר

סימפטומים


בתחילה מתפתח עיוות בצורת התאים (High grade dysplasia), והוא סימן שתתפתח אדנוקרצינומה ב-25% מהמקרים, בתוך שנים ספורות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדיקת הבחירה היא החדרת סיב אופטי גמיש שבקצהו מצלמת וידיאו (אנדוסקופיה) המאפשרת הסתכלות בדרכי העיכול העליונות. דרגת הממאירות (Stage) היא המשתנה הפרוגנוסטי החשוב ביותר והוא נקבע על ידי רמת הפלישה של הגידול לאיברים סמוכים, על סמך מעורבותן של קישריות הלימפה האזוריות, ועל פי מציאותם של גרורות מרוחקות.
הדירוג נקבע בעזרת על-שמע אנדוסקופי הקובע את מידת החדירה של הגידול. טומוגרפיה מחשבית (CT) מסייעת לקבוע אם קישריות הלימפה מעורבות, ולחשוף אתרים מרוחקים שאליהם התפשטה המחלה. לאחרונה הוכנס גם מיפוי מיוחד (PET) לצורכי אבחון, והוא מוערך כיום ככלי יעיל להערכת פיזור הגרורות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

החלופות הטיפוליות בחולה זה הם מעקב צמוד, ניתוח או טיפול פוטודינמי, טיפול שנמצא עדיין בגדר ניסיון.
ניתוח הוא עדיין טיפול הבחירה אך גם אם הגידול נכרת בשלמותו רק מיעוט (25%-20%) יירפא לחלוטין.
עקרונות הניתוח הם: כריתת הגידול עם חלקי הוושט הסמוכים, עם קישריות הלימפה הסמוכות, והתקנת תחליף מהקיבה או מחלקי מעי. דרכי הגישה לאזור הניתוח שונות, דרך הבטן העליונה, ולעיתים גם דרך בית החזה.
באזור השליש העליון של הוושט שבו שכיחות הגידול קטנה יותר, יש העדפה לטפל בקרינה.
בשנים האחרונות נבחנו מספר דרכי טיפול במישלב. התוצאות של כימותרפיה לפני הניתוח נבדקו בשתי עבודות אקראיות במאות חולים והתוצאות לא היו חד-משמעיות.
בגידולים קטנים וממוקדים ניתן להשיג בדרך זו שליטה והארכת חיים ניכרת ב-15%-10% מהמקרים.
המישלב של קרינה עם כימותרפיה, יעיל מעט יותר מקרינה בלבד, אך הערך של תוספת ניתוח לחולים אלה לעומת ניתוח בלבד עדיין נלמד.
המישלב הכימותרפי הנפוץ ביותר בטיפול בחולים עם שאתות הוושט הוא של תרופות 5-Fluorouracil הניתן בהזלפה מתמשכת, עם Cisplatinum.
בעשור האחרון נמצאו תרופות נוספות היעילות נגד שאתות, כגון אלה ממשפחת הטקסנים, וכן Irinotecan. יעילות שילובם בטיפול נמצאת בבדיקה.

פורומים סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות mrcp מיכאל 07/02/2020 10:05
 • בתוצאה של mri רשום מוקדים ציסטיים בלבלב עד קוטר 0.8 סמ בחלקם מזוהה קשר לצינור הלבלב מתאימים קרוב לוודאי ל BD- ipmn. דרכי המרה החוץ ותוך כבדיות אינן מורחבות. לאורך Cbd מזוהים לאורך סדרות t2 פגמי מילוי חלקם מאורכים באות נמוך באבחנה המבדלת בסבירות גבוהה ארטיפקטים אויר בדרכי מרה לקורלציה קלינית ( האם לאחר התערבות בדרכי מרה). אשמח לדעת עד כמה הממצאים חמורים ומה דרכי הטיפול במצבי?

 • + הוסף תגובה
ממצאי MRI ד"ר רונן ברנר 11/03/2020 00:57
 • שלום מיכאל. מתוארים ממצאים ציסטיים בלבלב. הרופא שהפנה אותך לבדיקה ורופא הדימות, יסקור את הממצאים ויחליטו האם יש צורך במעקב או קיים צורך בביופסיה. מתואר גם אויר בדרכי המרה שמציאותו שם יכולה לנבוע למשל מניתוח של דרכי המרה בעברך.

 • + הוסף תגובה
ניתוח וויפל שכשל ליאל 12/02/2020 17:09
 • שלום ד"ר,אימי עברה ניתוח וויפל בתל השומר שבמהלכו איברים סמוכים גם נקטעו,שבוע לאחר מכן היא עברה ניתוח חירום מכיוון שדיממה,לטענת הרופאים היא הועברה החייאה ונפטרה,עם רקע לב בהיסטוריה שלה,משהו בי מרגיש שהניתוח לא היה תקין,אחרת מדוע דיממה? האם לגיטימי דליפת מיצי לבלב? מדוע לא מצאו מקור דם בשום אזור בגוף? איך ניתן לדעת שנהגו בכל האחריות שמוטלית עליהם? אשמח לתשובתך,הינני חסרת אונים ואובדת עצות.

 • + הוסף תגובה
דימום לאחר ניתוח וויפל ד"ר רונן ברנר 11/03/2020 00:46
 • שלום ליאל. משתתף בצערכם. ניתוח וויפל הוא ניתוח מורכב ואכן כולל כריתה של חלק מהלבלב וחלקים מהאיברים בסביבתו בכדי להסיר את הגידול בשלמותו. דמום ודליפת מיצי לבלב הם סיבוכים מוכרים של ניתוח זה. רוב החולים מחלימים מהניתוח אולם גם כשהניתוח מבוצע כהלכה וע"י המנתחים הטובים ביותר יתכנו סיבוכים ואף תמותה.

 • + הוסף תגובה
סאטן הלבלב בלה 02/03/2020 20:27
 • היי דר שמי בלה ואני קרה בניורק ויש לי סרטן הלבלב כמעט 5 שנים ועשתי טיפול כימו בבית חולים סלון בניורק ו כרגע איין להם אפשרות לטפל בי כי הגוף שלי לא מקבל את הכימו יותר ואני מבינה מהרופאים שזהו הייתי רוצא לשמוע ממך ולקבל עוד עצה אולי יש טיפול אחר תודה

 • + הוסף תגובה
סרטן לבלב ד"ר רונן ברנר 11/03/2020 00:34
 • שלום בלה. מומלץ לבצע בדיקה מולקולרית רחבה לגידול, בכדי לנסות למצוא מטרות טיפוליות נוספות.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!