דלקת גידים (Tendinitis)

ראשי

תאור

טנדיניטיס היא תופעה שכיחה בשורשי ובכפות הידיים המאופיינת בתהליך דלקתי או גירוי הגידים. הגידים הם רקמה חיבורית המגשרת בין השריר לעצם. הגיד עטוף במעטפת המפרישה נוזלים ובכך מתאפשרת תנועת החלקה חופשית של הגיד. כוחות שחיקה וגזירה פועלים על הגיד. התהליך הדלקתי מתרחש בגיד העטוף במעטפת, בעוברו דרך מקום מוצר או סמוך לאחיזתו בעצם. חבלה, שימוש-יתר, או לעיתים זיהום, עלולים אף הם לפגוע בגיד. ההפרעה מאופיינת בכאב ובהגבלה בתפקוד. מצבים כרונים עלולים לגרום לפגיעה מתמידה בגיד או אף לקרע.
פרופ' ש' שטהל

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המצב וכולל מנוחה, תרופות לשיכוך כאבים שאינן סטרואידיות, הזרקות של תרופות סטרואידיות, וניתוח במצבים כרוניים. המקומות השכיחים הם: אצבע "הדק", דה-קרווין, הפרעות סביב המרפק.

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקה סי טי ותוצאה רויטל 03/07/2020 17:31
 • בבדיקה של הסיטי נמצאה ביד ימיןן תהליך סקלרוטי בקוטר 1.6 ס"מ ובקוטר 3 סמ הסקרלרוזיס בממצא אינה אחידה מזה אומר?אני הולכת לעשות MRI לאחר שהמליצו לי המשך טיפול רוצה לדעתך את דיתך על הנושא לסיכום רשמו לי ממצא הומרוס ימין כמפורט לא ניתן לקבוע את טיבו

 • + הוסף תגובה
בדיקה סי טי ותוצאה דר' ירון סלע 05/07/2020 08:41
 • שלום רב רויטל , ותודה על פנייתך ! יש לראות הממצאים ב CT ובשילוב המידע מבדיקת ה MRI, יש לראות מומחה כתף ומומחה אורטופדיה אונקולוגית. שני תחומים אלו יחדיו, יכסו את צרכיך מבחינת מידע רפואי. מה התלונות שהביאו אותך לבדיקה? כמה זמן כואב? האם יותר בלילה או ביום ? האם יש תלונות נוספות מעבר לכאב בכתף ? האם יש מחלות רקע ? האם יש סיפור רקע חבלתי בכתף ? האם נבדקת על ידי מומחה כתף בעבר ? אסכם ואומר, שעל מנת לתת אבחנה לנגע בעצם, יש הכרח לראותו, ולא מספיק לקרוע פענוח לקוני של תוצאות הדימות. אאחל לך בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
בדיקת MRI עם פרוטזה מונה 05/07/2020 02:49
 • שלום דר' ירון סלע, לפני כחמישים שנים (בהיותי בת שנתיים) נותחתי באסף הרופא באזור האגן, לצערי אין לי פרטים על כך, נאמר לי ניתוח CDH. מזה חודשים ארוכים סובלת מכאבים בזרוע ובכתף והופניתי לבדיקת MRI. בבואי לקבוע (אינני גרה בארץ) נשאלתי אם ישנן פרוטזות כלשהן בגופי שכן מתאפשר לבצע הבדיקה רק עם פרוטזה טיטניום. לצערי אין לי מושג איזה סוג יש בגופי ולא מצאתי חומר באינטרנט מה נהוג היה לפני חמישים שנים. שאלתי האם אפשרי לבצע בדיקת MRI גם אם יש בגופי פרוטזה מסוג אחר? או האם לדעתך כדאי לי לוותר על הבדיקה מחשש כלשהוא? למה בעצם זה חשוב ליידע לפני הבדיקה? תודה מראש ובברכה, מונה.

 • + הוסף תגובה
בדיקת MRI עם פרוטזה דר' ירון סלע 05/07/2020 07:46
 • שלום רב מונה, ותודה על פנייתך ! אענה בקצרה ובבהירות- עליך לברר איזה סוג מתכת יש בגופך. אל לך לקחת סיכון מיותר. מכשיר MRI (תהודה גנטית) פועל על ידי מגנט גדול ויש סיכון עם מתכות בגוף. נסי לשוחח עם מכון הדימות לגבי האפשרויות העומדות בפניך ובמקביל לתקשר עם המרכז הרפואי בו נותחת על מנת לנסות לדלות מידע בנוגע לניתוח (ארכיון המוסד וכו'...) בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
אבחנה של כתף קפואה א 30/06/2020 11:30
 • שלום ותודה על המענה העניני והמפורט u.s כתף נוזל בכמות קטנה סביב גיד הביצפס גיד הסופראספינטוס נראה בעובי ומהלך תקינים בעל מרקם מעט בלתי אחיד עם הסתיידויות מוקדיות בתוכו סימני טנדניטיס אין לראות בבירור קרעים לא נראה נוזל בכמות משמעותית בפרק גלנוהומרלי או בבורסה פרק אקרומיוקלויקולרי ברוחב תקין נראית synovial hypertrophyקלה אורטופד איבחן התחלה של כתף קפואה מה הסיבות להסתיידות? רוצה למנוע התופעה בכתף ימין,האם כדאי לעשות זירקת סטורואידים בכתף ?עושה פיזיוטרפיה הכאבים השתפרו לא עבר לגמרי כואב בתנועות מסוימות ההגבלה בתנועה עדיין קימת, מתי אוכל להביא את היד לאחור לכוון השיכמה כפי שהיה קודם,יש לי סכרת קלה לא לוקחת כדור האם זה תרם לכתף הקפואה ,תודה מראש

 • + הוסף תגובה
אבחנה של כתף קפואה דר' ירון סלע 01/07/2020 09:59
 • שלום רב, ותודה על פנייתך ! אינני יודע מידע רב אודותיך - מינך, גילך, מקצועך, עיסוק בשעות הפנאי (ספורט וסוג של ספורט...), משך התלונות, מה גרם לכאב ומגבלה ? האם חבלה בעבר הרחוק או לאחרונה? מה מחמיר הכאב? איזה טיפול בוצע עד כה מעבר לפיזיותרפיה ? ועוד ועוד שאלות שיכולות לתרום להבהרת התמונה הכללית. ... "נוזל בכמות קטנה סביב גיד הביצפס "- זה לרוב מעיד על דלקת מקומית סביב גיד הבייספס - כמובן שיש לבצע בדיקה גופנית ולראות האם יש קורולציה בין הבדיקה וממצאי הסונוגרף. ..."סופראספינטוס נראה בעובי ומהלך תקינים בעל מרקם מעט בלתי אחיד עם הסתיידויות מוקדיות בתוכו סימני טנדניטיס" - אלו שינויים כרוניים בגיד עם דלקת והסתיידויות. ממצאים שכיחים מאד. המשקעים של מינרלים כדוגמת סידן שכיחים במפרקים/גידים שונים בגופנו. לרוב הם ללא סימפטומים כלל ואנשים כלל לא יודעים שהם קיימים אצלם, ורק בצילום מקרי מגלים אותם. מאידך, לעתים זה מקור לכאב ודלקתיות כרונית והם יכולים לגדול אף לכמה סנטימטר של הסתיידות. ..." נראית synovial hypertrophyקלה אורטופד אבחן התחלה של כתף קפואה" - במפרק יש לכולם נוזל סינוביאלי בכמות קטנה. זה פיזיולוגי. לעתים יש בעיות היוצרות דלקות עם ריבוי נוזל ובשילוב עם קפסולה מעובה (קפסוליטיס) יתכן שילוב עם כתף קפואה (FROZEN SHOULDER) - זה מצב היותר נוקשות תנועתית (הן פאסיבית והן אקטיבית) וכאב משמעותי וממושך. זריקת דיפרוספאן חד פעמית או כל מספר חודשים, לגיטימית במצבך, אולם יש לדעת הזריקה מעלה רמות סוכר לכמה ימים, ואין לתת לסוכרתיים לא מאוזנים... כמו כן יתכן עליית לחץ דם לכמה ימים ותופעות לוואי ככאב מוחמר מקומית לכמה ימין תחושת אודם בפנים ו"היפר" בגוף, וכמובן יש לוודא שאין אלרגיה לחומר. ישנם גורמים שונים לכתף קפואה. לרוב אין הסבר ברור ומדויק וכפי שהיא הגיעה היא גם נעלמת מעצמה ברוב המקרים (אך לרוב אחרי חודשים רבים). סוכרת מהווה גורם סיכון. עוד סיבה שיש לאזנה... רמות סוכר לא מאוזנות לאורך זמן פוגעות באיברים רבים בגופינו. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!