סוכרת אוטואימונית במבוגרים (Latent Autoimmune Diabetes of the Adult)

ראשי

תאור

סוכרת מסוג 1 המתפתחת על רקע אוטואימוני (כשמערכת החיסונית תוקפת בטעות רקמות עצמיות), מופיעה בדרך כלל בגיל הילדות אך יכולה להופיע למעשה בכל גיל. ברוב המקרים, התסמינים שלה וההחמרה בחילוף החומרים מתפתחים מהור, מצב שעלול להוביל להופעת חמצת סוכרתית. בשונה מסוכרת מסוג 1, סוכרת מסוג 2,  מופיעה לראשונה, בדרך כלל, בגיל מבוגר באנשים עם השמנת-יתר. לרוב, סוכרת מסוג 2 ממתפתחת בהדרגה, בלי תסמינים זמן רב. 

סוכרת אוטואימונית של מבוגריםלאחרונה אובחנה גם סוכרת חבויה אוטואימונית של המבוגר (Latent Autoimmune Diabetes of the Adult - LADA). ההערכה היא שכ-10% מחולי סוכרת מסוג 2 (מבוגרים), חולים למעשה ב-LADA. סוכרת זו מתפתחת בקרב מבוגרים מעל גיל 25 והופעת התסמינים שלה איטית יחסית, בדומה לסוכרת מסוג 2. אך החולים בסוכרת חבויה אוטואימונית של המבוגר פחות שמנים ומפתחים תלות באינסולין יחסית מהר, תוך כשנתיים.


קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה ;  סוכרת סוג 1.5 - סוכרת שלא הכרתם


חשיבות התסמונת בכך שיש להגביר את הערנות לאפשרות של סוכרת חיסונית, המחייבת טיפול באינסולין, גם באנשים מבוגרים יותר שבהם ההסתמנות הקלינית איננה אופיינית לסוכרת מסוג 1.

ממשיכים לדבר על זה בפורום סוכרת

סימפטומים


סוכרת LADA ואינסולין

בדומה לסוכרת מסוג 1, LADA נובעת מהרס תאי בטא בלבלב (תאים המפרישים אינסולין) על ידי נוגדנים המיוצרים על ידי הגוף נגד מרכיבים שונים של תאים אלה, מסיבה שאינה ברורה. אך תהליך ההרס החיסוני ב-LADA ממושך יותר מאשר בסוכרת מסוג 1.


כמו בסוכרת מסוג 1, הפרשת האינסולין בתגובה לעלייה ברמת הסוכר בדם תהיהמופחתת ב-LADA. בחולי LADA יש מרכיב של תנגודת לאינסולין, המאפיין סוכרת מסוג 2 של מבוגרים. שילוב זה - של הפרעות בחילוף החומרים של סוכר, עם תסמינים קליניים מתאימים לסוכרת מסוג 2, אך מהלך קליני מהיר יחסית מוביל לתלות באינסולין - הקנה ל-LADA גם את השם סוכרת מסוג 1 וחצי.

אבחון ובדיקות


פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!