//

עקמת גיל ההתבגרות (Adolescent idiopathic scoliosis)

ראשי

תאור

התופעה המכונה עקמת שהיא למעשה עיוות במבנה של עמוד השדרה, מלווה את האנושות מאז החילונו להזדקף, וכבר בציורי המערות וחריטות העץ ניתן להבחין בחשיבות התופעה הן לחולים והן למרפאים השונים. היפוקרטס היה הראשון שטבע את המונח Scoliosis וניסה לטפל בעיוות בדרכים משונות.
Aegina Paul, אלף שנה מאוחר יותר, ניסה טיפול בעקמת על ידי חבישות הדרגתיות לסדים מיישרים.
בשנת 1582 דגם Ambroise Pare את החגורה הראשונה למעשה לטיפול בעקמת, שהיתה עשויה כולה מרצועות עור וברזל, כמעין חליפת שריון קלה. בשנת 1911 ביצע Hibbs את ניתוח הקיבוע הראשון בעקמת ורק בשנת 1946 פותחה חגורת מילווקי שמסתייעים בה גם כיום, וממנה פותחו צורות נוספות כמו חגורת בוסטון. יש התקדמות רבה בשנים האחרונות בהבנה ובטיפול בתופעה, אך הגורם עדיין לוט בערפל למרות עבודות רבות המעידות כי מהותה של התופעה טמונה בפגם בגן האחראי על צמיחתו הצורנית של עמוד השדרה. העקמת היא למעשה עיוות בשני מישורים: סטייה צדדית וסיבוב של עמוד השדרה, בקטע העיוות, סביב ציר האורך. עקמת של גיל ההתבגרות שכיחה אצל בנות ביחס של 8:1 ומהווה כ-70% מכלל מקרי העקמת. היא מופיעה בין גיל 10 לגיל ההתבגרות ויש להבדילה מעקמות המופיעות בגילאים צעירים יותר ואשר שכיחותן פחותה. עקמת עלולה להתקדם (העיוות גדל) בתקופות צמיחה. ככל שהמאובחן צעיר בגילו הסיכוי להתקדמות העיוות רב יותר. הופעת עיוות במבנה עמוד השדרה ובבית החזה אצל ילדה בריאה בגיל ההתבגרות מתסכלת מאוד. רמת הזיהוי הגבוהה של עקמת באוכלוסייה נובעת מבדיקות סקר בבתי הספר בתקופה אופיינית להופעת העיוות. גיל הזיהוי, היסטוריה משפחתית (לפי התפיסה שהפגם הוא תורשתי), הופעת סימני המין המאפיינים וקבלת מחזור חשובים כחלק מאיסוף הנתונים.
לפעילות גופנית כהמלצה יחידה לטיפול אין כל ערך מעשי. הטיפול היעיל ביותר בעקמת הוא אבחון מוקדם והפניה למרכז המתמחה במעקב ובטיפול אחר עקמת. ההוראה לתחילת טיפול על ידי מחוכים כמו חגורת מילווקי, בוסטון וכד' נובעת מהתקדמות העיוות: התקדמות של 5 מעלות במעקב של חמישה חודשים (פרק הזמן למעקב אחר התקדמות העיוות), כאשר הרמה הבסיסית היא 20 מעלות ומעלה, הטיפול במחוך הוא 23-16 ש' ביממה והוכח קשר ישיר בין משך זמן הנשיאה ביממה לבין יעילותה. יש לשאת מחוך עד תום תקופת הצמיחה שהיא אצל בנות בגיל 16.5 ואצל בנים בגיל 18.25.
ד"ר ישראל כספי

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בבדיקה הגופנית הפשוטה והמהירה נבדק מיקום הראש מול האגן, איזון גובה שכמות, איזון מותניים והופעת עיוות במבנה עמוד השדרה בעת כפיפה לפנים. את הבדיקה הגופנית משלימים, לפי הצורך, צילומי רנטגן ודימות מחשבי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

2%-1% ממקרי העקמת המאובחנים אינם מגיבים לכל צורת טיפול ואלו המקרים שבהם יש לטפל בניתוח. מטרת הניתוח היא תיקון הפגם ומניעת אפשרות לפגיעה בתפקוד בעתיד, ובעיקר ביכולת התפשטות הריאה. למרות שהניתוח הוא ניתוח נרחב, רמת הסיכון בו נמוכה וקיימת כיום מערכת בקרה חשמלית המונעת אפשרות לסיבוכים של פגיעה עצבית במהלך תיקון העקמת. הטיפול בחולה עם עקמת הוא משימה מורכבת שיש לבצעה במחשבה תחילה. החולים זקוקים להשגחה ולטיפול במשך שנים, כדי להשיג תוצאות טובות. הצוות המטפל כולל בראש וראשונה את המשפחה, וכן את הרופא המטפל, אחות, מרכיב המחוכים, פיזיותרפיסט ועובדת סוציאלית, ורק עבודה משותפת מבטיחה הצלחות בשיעור גבוה.

פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טרשת נפוצה ושתן רב טל 12/08/2020 10:23
  • שלום רב,אודה על עזרתך.אני חולה בטרשת נפוצה. במשך היום סובלת ממתן שתן בכמויות גדולות ביותר מספר רב של פעמים במשך כל היום והלילה. אני שותה כמויות סבירות ולפני שינה לא שותה כלל. סובלת בשל הטרשת מבריחת שתן או אצירת שתן לסירוגין. האם זה קשור למחלה ומה הן הבדיקות שעלי לעשות?

  • + הוסף תגובה
שיקום לאחר ניתוח ערמונית רוני 11/08/2020 08:33
  • שלום בן 67 עברתי כריתת ערמונית רובוטית בחודש מרץ השנה.מאז ועד היום הזיקפה לא קיימת.למרות שלקחתי כדורים מסוגים שונים על פי המלצות הרופא.האם למעט הזריקות קיימת אלטרטיבה נוספת?או שזמן ההתאוששות עדיין קצר. אשמח לתשובתך המלומדת.תודה

  • + הוסף תגובה
דלקת בדרכי השתן, חיידק שיר 10/08/2020 21:05
  • בת 55,בעקבות סימפטומים של דלקת בדרכי השתן בוצעה בדיקת שתן כללית ותרבית שהעידו על דלקת וצמיחת חידק Streptococcus agalactiae בתוצאה לא היה פירוט של סוגי האנטיביוטיקה משום מה. קיבלתי אנטיביוטיקה זינט. שאלתי, האם הטיפול בחידק הזה אמור להיות עם פניצילין? הדלקת עוברת אבל לאט ממה שהייתי מצפה. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!