עקמת גיל ההתבגרות (Adolescent idiopathic scoliosis)

ראשי

תאור

התופעה המכונה עקמת שהיא למעשה עיוות במבנה של עמוד השדרה, מלווה את האנושות מאז החילונו להזדקף, וכבר בציורי המערות וחריטות העץ ניתן להבחין בחשיבות התופעה הן לחולים והן למרפאים השונים. היפוקרטס היה הראשון שטבע את המונח Scoliosis וניסה לטפל בעיוות בדרכים משונות.
Aegina Paul, אלף שנה מאוחר יותר, ניסה טיפול בעקמת על ידי חבישות הדרגתיות לסדים מיישרים.
בשנת 1582 דגם Ambroise Pare את החגורה הראשונה למעשה לטיפול בעקמת, שהיתה עשויה כולה מרצועות עור וברזל, כמעין חליפת שריון קלה. בשנת 1911 ביצע Hibbs את ניתוח הקיבוע הראשון בעקמת ורק בשנת 1946 פותחה חגורת מילווקי שמסתייעים בה גם כיום, וממנה פותחו צורות נוספות כמו חגורת בוסטון. יש התקדמות רבה בשנים האחרונות בהבנה ובטיפול בתופעה, אך הגורם עדיין לוט בערפל למרות עבודות רבות המעידות כי מהותה של התופעה טמונה בפגם בגן האחראי על צמיחתו הצורנית של עמוד השדרה. העקמת היא למעשה עיוות בשני מישורים: סטייה צדדית וסיבוב של עמוד השדרה, בקטע העיוות, סביב ציר האורך. עקמת של גיל ההתבגרות שכיחה אצל בנות ביחס של 8:1 ומהווה כ-70% מכלל מקרי העקמת. היא מופיעה בין גיל 10 לגיל ההתבגרות ויש להבדילה מעקמות המופיעות בגילאים צעירים יותר ואשר שכיחותן פחותה. עקמת עלולה להתקדם (העיוות גדל) בתקופות צמיחה. ככל שהמאובחן צעיר בגילו הסיכוי להתקדמות העיוות רב יותר. הופעת עיוות במבנה עמוד השדרה ובבית החזה אצל ילדה בריאה בגיל ההתבגרות מתסכלת מאוד. רמת הזיהוי הגבוהה של עקמת באוכלוסייה נובעת מבדיקות סקר בבתי הספר בתקופה אופיינית להופעת העיוות. גיל הזיהוי, היסטוריה משפחתית (לפי התפיסה שהפגם הוא תורשתי), הופעת סימני המין המאפיינים וקבלת מחזור חשובים כחלק מאיסוף הנתונים.
לפעילות גופנית כהמלצה יחידה לטיפול אין כל ערך מעשי. הטיפול היעיל ביותר בעקמת הוא אבחון מוקדם והפניה למרכז המתמחה במעקב ובטיפול אחר עקמת. ההוראה לתחילת טיפול על ידי מחוכים כמו חגורת מילווקי, בוסטון וכד' נובעת מהתקדמות העיוות: התקדמות של 5 מעלות במעקב של חמישה חודשים (פרק הזמן למעקב אחר התקדמות העיוות), כאשר הרמה הבסיסית היא 20 מעלות ומעלה, הטיפול במחוך הוא 23-16 ש' ביממה והוכח קשר ישיר בין משך זמן הנשיאה ביממה לבין יעילותה. יש לשאת מחוך עד תום תקופת הצמיחה שהיא אצל בנות בגיל 16.5 ואצל בנים בגיל 18.25.
ד"ר ישראל כספי

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בבדיקה הגופנית הפשוטה והמהירה נבדק מיקום הראש מול האגן, איזון גובה שכמות, איזון מותניים והופעת עיוות במבנה עמוד השדרה בעת כפיפה לפנים. את הבדיקה הגופנית משלימים, לפי הצורך, צילומי רנטגן ודימות מחשבי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

2%-1% ממקרי העקמת המאובחנים אינם מגיבים לכל צורת טיפול ואלו המקרים שבהם יש לטפל בניתוח. מטרת הניתוח היא תיקון הפגם ומניעת אפשרות לפגיעה בתפקוד בעתיד, ובעיקר ביכולת התפשטות הריאה. למרות שהניתוח הוא ניתוח נרחב, רמת הסיכון בו נמוכה וקיימת כיום מערכת בקרה חשמלית המונעת אפשרות לסיבוכים של פגיעה עצבית במהלך תיקון העקמת. הטיפול בחולה עם עקמת הוא משימה מורכבת שיש לבצעה במחשבה תחילה. החולים זקוקים להשגחה ולטיפול במשך שנים, כדי להשיג תוצאות טובות. הצוות המטפל כולל בראש וראשונה את המשפחה, וכן את הרופא המטפל, אחות, מרכיב המחוכים, פיזיותרפיסט ועובדת סוציאלית, ורק עבודה משותפת מבטיחה הצלחות בשיעור גבוה.

פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תחושת דקירה באשך אור 18/10/2019 18:02
  • שלום ד"ר רויזמן, גבר בן 39 בריא ללא הסטוריה אורולוגית כלשהי. ביומיים האחרונים תחושת דקירה/עקצוץ באיזור האחורי של תחתית אשך ימין. בכל פעם לכמה שניות ונפסק. אין רגישות/נפיחות/כאבים אחרים כלשהם, אבל התופעה חוזרת על עצמה במהלך היום. מה יכול להיות הסבר לכך? תודה.

  • + הוסף תגובה
דקירה באשך דר' שמואל רויזמן 18/10/2019 22:30
  • תחושות רבות מלוות את אזור האשכים לרובן אין משמעות, עדיין ממליץ על בדיקה אצל אורולוג

  • + הוסף תגובה
עצירת שפיכה Ks 18/10/2019 13:01
  • שלום אוננתי ושהגעתי לשפיכה אז לחצתי על ראש הפין כדי שלא ייצא לי במכנסיים ואחרי חצי דקה שחררתי ויצא כל הזרע האם זה מסוכן או זה בסדר יכול לפגוע במשהו?

  • + הוסף תגובה
שפיכה דר' שמואל רויזמן 18/10/2019 22:29
מודאג Kb 18/10/2019 13:59
  • אוננתי ומתי שהגיע השפיעה לחצתי על ראש הפין שלא ייצא הזרע ואחרי חצי דקה שחררתי ויצא הזרע זה מסוכן יכול להוות בעיה ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!