סכרת הריון, סוכרת הריון (GDM)

ראשי

תאור

סכרת הריון מוגדרת כהפרעה בסבילות לגלוקוז או סוכרת ממש שמופיעות או מאובחנות לראשונה במהלך ההריון, לרוב בשליש השני או האחרון של ההריון. ההגדרה אינה תלויה בסוג הטיפול הניתן בהריון (דיאטה או אינסולין) ותקפה גם למצבים שבהם הסוכרת נשארת לאחר ההריון.

אישה בהריון מבצעת בדיקה ביתית לסוכרת הריון, סכרת הריון

כשישה שבועות לאחר הלידה יש להגדיר מחדש את מצבה של האישה על פי אחת הקטגוריות הבאות: סוכרת, הפרעה ברמת הגלוקוז בצום (IFG), הפרעה בסבילות לגלוקוז (IGT) או נורמוגליקמיה (כלומר רמת גלוקוז בתחומי התקין).

שכיחות סוכרת הריון בישראל היא 3% עד 5% מכלל הנשים ההרות, כלומר, כ-3,600 עד 6,000 יולדות לוקות בסוכרת הריון מדי שנה. הנשים אשר לוקות בסכרת הריון מבוגרות יותר, בממוצע, מכלל הנשים ההרות ורובן בעלות משקל עודף.

קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה

התגובה לגלוקוז אצל נשים אלו הייתה תקינה לפני ההריון ורובן תחזורנה למצב תקין מיד לאחריו. עם זאת, לנשים אלו סיכון גבוה מאוד ללקות בסוכרת הריון בכל הריון נוסף (60%-90%) וסיכון-יתר שתתפתח אצלן, במהלך חייהן, הפרעה בסבילות לגלוקוז, סוכרת מסוג 1, או במיוחד, סוכרת מסוג 2. למעשה, אצל 40%-60% מהן תתפתח סוכרת במהלך 15-5 שנים מאז הסכרת הריון.


סימפטומים


לרובן המכריע של הנשים הלוקות בסכרת הריון אין תסמיני מחלה. אך כיוון שהסיבוכים בעובר יכולים להופיע כבר ברמות סוכרת נמוכות יחסית, כאלה שאינן גורמות לשום הפרעה אצל האישה ההרה ולכן לא ניתן לגלות אותן, חשוב לבצע את הבדיקה של העמסת סוכר בהריון  כדי לאתר התפתחות סכרת הריון מוקדם ככל האפשר.

סיבות וגורמי סיכון

בהריון חלים שינויים הורמונליים שמקשים על תגובה תקינה לסוכר הדם (גלוקוז). אחת התיאוריות גורסת שהריון יוצר בגוף האישה מצב דחק פיזיולוגי הגורם לעלייה בהורמוני הדחק, האדרנלין והקורטיזול. שני הורמונים אלה פועלים במידה זו או אחרת אצל כל אדם כל הזמן, וחלק מהשפעתם הוא העלאת רמת הגלוקוז בדם. במצבי דחק עולה הפרשתם ולכן עולה רמת הגלוקוז בדם. בין ההורמונים הנוספים המעלים סוכר בזמן ההריון נמצא גם הגלוקגון המופרש מהלבלב, וכן הורמונים ייחודיים להריון המופרשים מהשיליה. הורמונים אלו מעלים את רמת הגלוקוז בדם ומתנגדים לפעולת האינסולין. 

זהו מנגנון העמידות לאינסולין הקיים בכל הריון רגיל. האישה ההרה ללא סוכרת מעלה את הפרשת האינסולין ומאזנת את עצמה. בסכרת הריון, בדומה לתהליכים המובילים להופעת סוכרת מסוג 2, המנגנון הזה לקוי והפרשת האינסולין הפגומה כשלעצמה אינה מסוגלת להתגבר על התגובה הלא תקינה של הגוף לגלוקוז בדם. על רקע התהליכים המתוארים, סכרת הריון מופיעה בדרך כלל בשלישים השני והשלישי של ההריון.

תופעות נלוות וסיבוכים

התפתחות סכרת הריון במהלך ההריון חושפת את הנשים ואת עובריהן לסיכונים אפשריים. אין כאן סכנת-יתר למומים (אלא אם היתה לאישה ההרה סוכרת סמויה שלא היתה ידועה מן העבר), מכיוון שאיברי העובר מסיימים את התפתחותם בתום השליש הראשון להריון, עוד בטרם הופעת סכרת ההריון. הסיבוכים האחרים של סוכרת המופיעים מאוחר בהריון, כגון: ילדים גדולים, ריבוי מי שפיר, איחור בבשלות ריאות יכולים להופיע במהלך סכרת הריון, אם כי בחומרה פחותה בדרך כלל. הסיבוכים של האם הנובעים ממצב זה כוללים שיעור גבוה יותר של ניתוחים קיסריים ויתר-לחץ-דם כרוני, וזאת בנוסף לסיכון המוגבר לסוכרת בעתיד המתואר לעיל.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

כיוון שהסיבוכים הנובעים מסכרת הריון לעובר עלולים להתפתח כבר ברמות סוכר נמוכות יחסית בדם שלא גורמות שום הפרעה לאישה ההרה, חשוב לזהות ולגלות את סכרת הריון מוקדם ככל האפשר. לכן, כל הנשים ההרות בישראל עוברות בדיקת סקר שכוללת העמסת סוכר GCT בין השבועות 28-24 להריון, כדי לאבחן או לשלול סכרת הריון.

בבדיקה נמדדת רמת הגלוקוז בדם שעה לאחר שתיית מנה של 50 גר' גלוקוז. התקין בבדיקה הוא רמת גלוקוז בדם עד 140 מ"ג/ד"ל. אם הרמה גבוהה יותר היא מוגדרת כפתולוגית ונדרשת העמסת סוכר מלאה (GTT) על ידי שתיית 100 גר' גלוקוז בבוקר לאחר צום של 8 עד 14 שעות.

לפני ביצוע הבדיקה יש לשמור על שלושה ימים לפחות של תזונה עשירת פחמימות (מעל 150 גר' ליום). בזמן ההעמסה על הנבדקת להימנע מעישון וממאמץ גופני. בודקים את ריכוז הסוכר לפני מתן הגלוקוז בשתייה, וכעבור שעה, שעתיים ושלוש משתיית המנה של 100 גר' סוכר. דרושים שני ערכים החורגים מהתקין כדי להגדיר סוכרת בהריון.

הערכים המירביים הם של גלוקוז עד 95 מ"ג/ד"ל בצום, עד 180 מ"ג/ד"ל כעבור שעה, עד 155 מ"ג/ד"ל כעבור שעתיים ועד 140 מ"ג/ד"ל כעבור שלוש שעות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול מרגע אבחון סכרת הריון מבוסס על דיאטה מיוחדת להריון, דלת סוכר זמין. אם אין משיגים רמות סוכר רצויות המשתקפות ב-HbA1c, כלומר פחות מ-6%, יש להוסיף אינסולין. טיפול בתרופות זה הוא היחיד אשר מאושר כיום להורדת רמות סוכר בהריון. בנוסף לאיזון המדוקדק של רמות הגלוקוז, חשוב לדעת אם האישה לקתה בסכרת הריון, לקיים מעקב קפדני אחר התפתחות ההריון והעובר.





פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אין דימום 4 ימים לאחר ציטוטק לולי 26/09/2020 02:02
 • שלום, בשבוע 7 גיליתי שההריון לא מתפתח והייתי צריכה לעבור הפלה. בשני בערב הגעתי למיון וקיבלתי ציטוטק בצורה וגינלית. השאירו אותי להשגחה למשך 45 דקות ושוחררתי הביתה. באותו לילה היו לי כאבים, אבל לא היה לי שום דימום מאז קבלת הציטוטק (עברו 4 ימים מאז) . היו לי אולי 3 טיפות של הפרשות בצבע חום בהיר שמצאתי רק בניגוב, והיום גם מצאתי חומר לבן בניגוב (אולי הכדורים?). כשהתקשרתי למיון אמרו לי שזה יכול לקחת עד שבועיים עד שהדימום מתחיל ולהישאר בבית, אבל כל החיפושים מראים שהדימום אמור להתחיל אחרי כמה ימים. אני ממש דואגת שזה לא עבד. האם באמת יכול לקחת שבועיים עד תחילת הדימום? אולי כדאי לי ללכת לבית חולים אחר לקבל עוד מנה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 27/09/2020 11:33
 • עלייך לחזור לאותו בית חולים שם טופלת. אין מה להמתין שבועיים

 • + הוסף תגובה
היריון מולארי רוני 25/09/2020 09:24
 • שלום, לאחר ivf,עקב הפסקת דופק בוצעה גרידה בשבוע 8. בטא בשבוע 8 היתה 80000 האם זה עדות להיריון מולארי?

 • + הוסף תגובה
שיבוש במחזור לאחר הפלה ישראלה 15/09/2020 19:33
 • שלום ד"ר, עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/09/2020 07:47
 • כדי לתת חוות דעת אישית, יש צורך בפגישה עם קבלת כל ההסטוריה הרפואית וביצוע בדיקה גופנית ובדיקת אולטראסאונד. רק כך ניתן יהיה לתת המלצות רפואיות אישיות. טרם פגישה כזו, הייתה ממליץ לבצע בדיקת דם חוזרת לפרופיל הורמונלי ובדיקת בטא.

 • + הוסף תגובה
שבוש במחזור אחרי גרידה ישראלה 16/09/2020 08:30
 • הרופא שהייתי אצלו השבוע לא ידע לאבחן האם יש תוכן באופן החלטי או שהרירית העבה{24 מ"מ}מטעה,ואם יש תוכן מהו התוכן ולמה הוא מעכב את המחזור ובקיצור לא היה לו מושג...לכן אשמח אם בכל אופן תוכל להפנות אותי באופן ספציפי יותר מה עליי לעשות ומהם הגורמים האפשריים נ.ב.יש אופציה לשלוח אלייך חומר לחוו"ד במייל /לקבוע פגישה??

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/09/2020 09:19
 • כאמור, ייעוץ רפואי מקצועי אישי, אפשר לתת רק בפגישה.

 • + הוסף תגובה
שיבוש במחזור אחרי הפלה ישראלה 24/09/2020 12:58
 • עברתי גרידה כרגע חשד להריון מולארי מחכה לתוצאות פתלוגייה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 24/09/2020 13:41
 • OK. באמת חשוב לקבל תשובות פתולוגיה ולעקוב אחר ירידת הבטא לאפס. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!