ברונכיט (Acute Bronchitis)

ראשי

תאור

משמעותה של ברונכיט (נקראת גם דלקת הסמפונות) היא הופעתה של דלקת וגירוי במערכת הצינוריות (הסמפונות) אשר אחראיות על הכנסת האוויר לריאות. כאשר מתרחשת דלקת מסוג זה, הסמפונות נפוחות, בצקתיות ומייצרות כיח. כתוצאה מכך אתה משתעל.


אישה צעירה עם גירוי בסמפונות בגלל ברונכיטיס
ברונכיטיס - דלקת הסמפונות


ישנם שני סוגים של ברונכיטיס:

ברונכיט אקוטית -(דלקת סמפונות חמורה) מתפתחת בדרך כלל במהירות, ותחושת הטבה מגיעה בדרך כלל לאחר כשבועיים עד שלושה שבועות. מרבית בני האדם, הבריאים בדרך כלל, הסובלים מדלקת סמפונות חמורה, מחלימים ממנה ללא הופעתם של סיבוכים כלשהם. נא ראה צילום המחשה לדלקת סמפונות חמורה.

ברונכיט כרונית (דלקת סמפונות כרונית) הינה מחלה החוזרת ונשנית ואשר נמשכת על פני תקופה ארוכה יחסית, במיוחד אצל בני אדם הנוהגים לעשן. משמעותה של דלקת סמפונות כרונית היא שאתה סובל משיעול המלווה בכיח במרבית הימים במשך שלושה חודשים או יותר בשנה, וזאת על פני תקופה של שנתיים ברציפות.

נושא מאמר זה מתמקד במחלת ברונכיט אקוטית. אשר הן ילדים והן מבוגרים סובלים ממנה.


סימפטומים


התסמין הנפוץ ביותר המלווה את ברונכיטיס הוא שיעול שהוא שיעול יבש בהתחלה. לאחר מספר ימים השיעול הופך להיות מלווה בכיח. ייתכן ותסבול מחום גוף נמוך יותר מאשר בדרך כלל, ותחוש עייפות.

התסמינים המלווים ברונכיט אקוטית מתחילים בדרך כלל שלושה עד ארבעה ימים לאחר הופעתה של הדלקת. מרבית בני האדם חשים שיפור במצב לאחר כשבועיים עד שלושה שבועות. אולם, ייתכן כי חלק מבני האדם יסבלו משיעול גם מעבר לפרק זמן של ארבעה שבועות. 

דלקת ריאות עלולה להיות מלווה בתסמינים הדומים לאלה של ברונכיט אקוטית. מכיוון שדלקת הריאות הינה מחלה רצינית, חשוב מאוד לדעת את ההבדלים בין שתי המחלות. התסמינים של דלקת הריאות כוללים בין השאר חום מאוד גבוה, צמרמורות קור וקוצר נשימה.

סיבות וגורמי סיכון

ברונכיטיס נגרמת בדרך כלל על ידי נגיף. מרבית בני האדם לוקים במחלה לאחר שחלו בדלקת בדרכי הנשימה העליונים, כגון התקררות או שפעת. במקרים נדירים במיוחד דלקת סמפונות חמורה יכולה להיגרם על ידי חיידק.

ברונכיט יכולה להיגרם גם מגירוי כתוצאה משאיפה של גורמים זרים אל תוך הריאות, כגון עשן. המחלה יכולה להיגרם גם כתוצאה משאיפה של מזון או קיא אל תוך הריאות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הרופא המטפל בך ישאל אותך לגבי התסמינים שיש לך ויבצע בדיקה גופנית. הליך זה מספק בדרך כלל את כל המידע הדרוש לרופא על מנת לקבוע אבחנה כי אכן לקית במחלת ברונכיט אקוטית.

במקרים מסוימים של ברונכיטיס, ייתכן והרופא המטפל בך יבקש ממך לבצע בדיקת רנטגן של אזור החזה, וזאת על מנת לשלול את קיומה של דלקת ריאות או בעיית ריאות אחרת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מרבית בני האדם יכולים לטפל בתסמינים המלווים ברונכיט אקוטית באמצעות טיפול ביתי. דאג לשתות כמות מספקת של נוזלים. ניתן ליטול תרופות הנמכרות ללא מרשם רופא בשילוב תרופה להוצאת הכיח, על פי המלצת הרופא. תרופה זו יכולה לסייע לך לפלוט את הכיח, שהצטבר בריאותיך, על ידי שיעול. ניתן למצוץ לכסניות נגד שיעול, או סוכריות על מנת להרגיע את הגרון היבש והכואב. 

טיפות או סירופ נגד שיעול אמנם לא יפסיקו לחלוטין את השיעול שלך, אך הם ישפרו את הרגשתך בגרון. מרבית בני האדם אינם זקוקים לאנטיביוטיקה על מנת לטפל במחלת ברונכיטיס.

שוחח עם הרופא המטפל בך במידה ואתה סובל בנוסף ממחלת לב או ריאות, כגון כשל לבבי, ריאה חסימתית כרונית COPD) - chronic obstructive pulmonary disease) או אסטמה, ייתכן ותזדקק לטיפול נוסף.


פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!