אטקסיה (Ataxia)

ראשי

תאור

התסמין האופייני ביותר של פגיעה במוח הקטן (צרבלום) היא הפרעה בקואורדינציה של התנועות הרצוניות ושמה אטקסיה (Ataxia).
תיקון הבעיה התזונתית או הפסקת נטילת התרופות שגרמו לאטקסיה יכולים לשפר את המצב.
במחלות הניווניות והתורשתיות קיימים רק טיפולים ניסיוניים, תוספי מזון ופיזיותרפיה לשיפור חלקי של התסמינים.

ד"ר מריאטה אנקה-הרשקוביץ

סימפטומים


הביטוי הבולט הוא הליכה בלתי יציבה, מלווה בתחושת סחרחורת סיבובית או רק אי-יציבות עם נטייה לנפילות. בנוסף תנועות הגפיים העליונים אינן נשלטות ואינן מדויקות כך שתפקודו של החולה נפגע באופן משמעותי.

סיבות וגורמי סיכון

אטקסיה נרכשת יכולה להופיע באופן פתאומי וזמני על רקע חומרים שפוגעים בתפקוד הצרבלום (אלכוהול, תרופות, הרעלות עם כספית או דבק), או על רקע מחלות מנגיפים (אנצפליטיס).
אטקסיה יכולה להתפתח באופן איטי ולהיות בלתי הפיכה למשך שבועות או חודשים, על רקע תהליכים דינמיים שמתפתחים במוח, כגון גידולים שמתפתחים בהדרגה, או הפרעה מטבולית כמו באלכוהוליזם.
אטקסיה תורשתית מתחילה בילדות על רקע התפתחות חלקית או ניוון מוקדם של רקמת הצרבלום (Friedrich's ataxia), ונמשכת לאורך מספר שנים.
אטקסיה יכולה להופיע גם כתוצאה מפגיעה בחלקים אחרים של מערכת העצבים המרכזית שמתקשרים במסלולים ישירים לצרבלום, כגון פגיעה בחוט השדרה (כמו בעגבת-סיפיליס, חוסר בוויטמין B12) או בגזע המוח.
בתסמונת האטקסיה המופיעה בגיל מבוגר עם מעורבות של מערכת הראייה ושל מערכות אחרות, קיימות צורות של אקטסיה המכונות הספינוצרבלרית (Spinocerebellar ataxia-SCA). מדובר במחלות אוטוזומיות שולטניות עם התפתחות איטית ועם אפשרות לטפל בתסמינים.
אטקסיה יכולה להיגרם גם מפגיעה במערכת העצבים ההיקפית (נירופתיה) על רקע מחלות שגורמות לכך כמו חוסר ויטמינים בתזונה, סוכרת, טיפולים באמצעות חומרים רעילים (תרופות אונקולוגיות).

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!