סוכרת ממצבים מיוחדים (Diabetes mellitus - other specific types)

ראשי

תאור

קיימים מספר מצבים שבהם ניתן להצביע בבירור על גורם מוגדר להופעת ההפרעה בחילוף החומרים של הפחמימות והסוכרת. סוכרת זו הוגדרה בעבר כ"סוכרת משנית" ולאחרונה מוגדרת כסוכרת שממצבים ייחודיים אחרים (Diabetes mellitus - other specific types).


קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה


לקבוצה זו משתייכים ההפרעות הבאות:

1. ליקויים תורשתיים מוכחים בתפקוד תאי הבטא בלבד: (מודי 1, מודי 2, מודי 3), והפרעות בדנ"א מיטוכונדרי.

2. ליקויים תורשתיים בפעולת האינסולין: תסמונות כגון לפרכאוניזם, תסמונת רבסון-מנדנהאל, ליפואטרופיה סוכרתית.

3. מחלות של הלבלב האקסוקריני: מחלות ופגיעות בפעילות ובתפקוד של הלבלב בשלמותו כגון: פנקראטיטיס (דלקת הלבלב), חבלה או כריתת לבלב בשלמותו או בחלקו, גידולים בלבלב, לייפת כיסתית, המוכרומטוזיס - שקיעת ברזל בלבלב, יצירת אבנים והסתיידויות בלבלב ועוד.

4. אנדוקרינופתיות (הפרעות הורמוניות): הסוכרת יכולה להופיע כאשר קיימת עדות להפרשת-יתר בלתי תקינה של הורמון או של קבוצת הורמונים, המשתייכים להורמונים ה"קאונטר-רגולטורים", כלומר, אלו המתנגדים לפעולת האינסולין הגורמת להורדת רמות הסוכר בדם. הורמונים אלו מתנגדים לפעולת האינסולין ומעלים את רמות הסוכר בדם, לדוגמה: אקרומגליה (עודף הורמון גדילה), מחלת קושינג (יתר-פעילות קורטיזול), גלוקגונומה (יתר-גלוקגון), פיאוכרומציטומה (יתר-פעילות הטוחה), היפרתירואידיזם (יתר-פעילות בלוטת התריס), סומאטוסטאטינומה (יתר-סומאטוסטין), אלדוסטרונומה (יתר-אלדוסטרון) ועוד.

5. תרופות או חומרים כימיים: מספר תרופות משפיעות על הפרשת האינסולין והן עלולות לגרום להפרעה בחילוף החומרים של הפחמימות ואף להוביל לסוכרת, כגון: הרעלת ווקור (מדביר מכרסמים), פנטאמידינים, חומצה ניקוטינית, סטרואידים, הורמון בלוטת התריס, דיאזוקסיד, אגוניסטים של קולטנים מסוג בטא, תיאזידים, דילנטין, אלפא אינטרפרון ועוד.

6. זיהום מנגיפיים: אדמת מלידה, נגיף ציטומגלו ועוד.

7. צורות נדירות של סוכרת על רקע אוטואיטמוני: מצבים שבהם קיימים נוגדנים כנגד קולטן האינסולין (אכנטוזיס ניגריקנס), תסמונת ה"אדם האקוש" ועוד.

8. תסמונות תורשתיות שהסוכרת היא חלק מהתסמונת: תסמונת דאון, תסמונת קליינפלטר, תסמונת טרנר, תסמונת וולפרם, תסמונת לאורנס-מוון-ביידל, תסמונת פראדר-וילי, שיגשון אטאקסיה (פרידריך), פורפיריה, כוריאה הנטיגטון, דיסטרופיה מיוטונית.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!