הידרקון (Hydrocephalus)

ראשי

תאור

הידרקון הוא מצב של צבירה עודפת של נוזל המוח-שדרה. הנוזל מיוצר בנפח ממוצע כ-20 סמ"ק לשעה (כ-500 סמ"ק ליממה). נפח הנוזל סביב המוח וחוט השדרה הוא כ-150 סמ"ק. טווח הערכים התקין של לחצי הנוזל בעת פעולת הדיקור המותני נע בין 50 ל-180 מ"מ מים (הלחץ נמדד על ידי מדיד ייעודי כנוהל שגרה במהלך הבדיקה).
בעת היווצרות לחצים החורגים מתחום הערכים התקין הגורם המווסת הוא הספיגה המתאימה את עצמה ללחצים (עולה כשהם גבוהים מהתקין ופוחתת עד להפסקה מוחלטת כשהם נמוכים מהתקין). לעומת זאת נפח הייצור של הנוזל אחיד יחסית וכמעט שאינו נתון להשפעת לחץ הנוזל. צבירה עודפת של נוזל המוח-שדרה תיתכן בשני מנגנוני פעולה עיקריים: ליקוי בספיגה (ללא הפרעה בנתיב הזרימה של הנוזל) מצב המכונה הידרקון מקושר (Cummunicating hydrocephalus) והפרעה בשל חסימה בנתיב זרימת הנוזל הגורמת להצטברות הנוזל באזור שלפני החסימה, מצב המכונה הידרקון שאינו מקושר (Noncommunicating hydrocephalus).
הממצא האופייני להידרקון בבדיקות דימות המוח הוא חדרי מוח בנפח גדול מהתקין. במקרים של הידרקון לא מקושר ניתן לעיתים קרובות להתחקות על מיקום החסימה על פי הרחבה עודפת באזורי נתיב הזרימה הקדומניים לחסימה.
הפרעה ייחודית היא הידרקון תקין-לחץ (Normal pressure hydrocephalus) המאופיינת מבחינת תפקודו של החולה בשלושה תסמינים עיקריים (טריאדה): הפרעה ביציבות ההליכה, הפרעה בשליטה על הסוגרים והפרעה בכישורי החשיבה. אופייני שבדימות המוח מודגמים חדרים מורחבים מהתקין שאינם במיתאם עם חריצי המוח, אולם בעת דיקור מותני הערך של לחץ הפתיחה בתחום התקין (ומכאן מקור שמה של המחלה).
ד"ר זאב ניצן

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול מקובל במצבים של הידרקון הוא התקנת דלף חדרי-צפקי (צינורית המקשרת את אתר ייצור הנוזל בחללי המוח אל חלל הבטן, שם נספגים עודפי הנוזל על ידי קרום הצפק המדפן את חלל הבטן). שסתום הצינורית המכויל לערכי לחץ רצויים מאפשר ניטור רציף ושמירת ערכי הלחץ בטווח הרצוי.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
2 שאלות שחר 31/07/2020 12:45
  • בן 34, סובל כבר 3 חודשים מחולשה גופנית כללית בלתי ברורה. לא מסוגל לבצע מאמצים.השרירים מתעייפים מאוד מאוד מוקדם ומתאוששים לאט מאוד. לא מסוגל לעושת אימונים גופניים מהפשוטים ביותר. ואם אני מנסה "בכוח" אני משלם על כך בחולשה עוד יותר נוראית ביומיים שלאחר מכן. אני עייף מוקדם יותר במהלך היום בהשוואה לתקופהשלפני שזה התחיל אבל זה משתנה מיום ליום. יש כאב ראש קל תמידי שלפעמים לא מורגש אבל מיד מתגבר בעת מאמץ. הכאב ראש הוא אחורי יותר. בחלק העליון ומאחורה מעט אבל בעיקר בקודקוד וכלפי אחורה/צדדים. הכאב מופיע ככל שאני עייף יותר או ככל שאני מאמץ את השרירים יותר. הייתי מתאמן, באופן קבוע, 5 ימים בשבוע, בעיקר אימוני משקולות. בבדיקות דם הכל תקין, גם רמות ck תקינות, תפקודי בלוטת תריס/כליות/כבד תקינים לחלוטין. אפילו בדיקה ל מיאסטניה גראביס עשיתי ויצא שלילי. כמובן בדיקת קורונה שלילית. ביצעתי EMG מלא כולל דקירת מחט וכו', הכל תקין ואין עדות ל מיופתיה או מחלה של LMN. אין חולשה בגפה אחת מסוימת. החולשה היא כללית. לא מצליח לפענח מה זה. השרירים לא כואבים בספונטניות, אלא רק מתעייפים מאוד מהר במאמץ. חי רגיל ומתפקד כרגיל אבל לא יכול לבצע שום מאמצים ואני פשוט משתגע מכך. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
טיפולים לפרקניסון מתקדם משה 28/07/2020 20:00
  • שלום רב, מדבר בשם אבי, סובל מהמחלה במשך 16 שנים, לטענת הרופאים המטפלים נמצא בשלב האחרון שלה. שנה שעבר עבר התקף אספירציה שהוביל לאשפוז של חודש, מאז מנסים לשקמו בבית ללא הצלחה. מאז חזרתו הביתה הוא איבד כמעט כל יכולת תנועה ודיבור למעט פרקי זמן של מספר דקות אחת לכמה לכמה ימים בהם הוא מסוגל לדבר. אנחנו רוצים לנסות להאריך את פרקי הזמן הללו, מחפשים כל דרך אפשרית.

  • + הוסף תגובה
קפיצות של הרגליים כשנשכבת לישון יעל 22/07/2020 10:42
  • שלום. בת 80. הפרעות בקצב הלב ולוקחת רבע כדור ניאובלוק, ויטמין B וטיפות ויטמין D.בערב כדור סידן. כבר יותר משנה כאשר אני עייפה ורוצה לישון - הרגליים קופצות, מטריד מאד, מעצבן, וברור שאיני נרדמת. נירולוג נתן לי לפני שנה כדור sifrol והייתי לוקחת חצי כדור בערך פעם בשבוע לא יותר. בחדשיים האחרונים כ ל לילה זה קורה ומכיוון שאיני אוהבת לקחת עוד ועוד תרופות - נכנסת למיטה ואחרי שעה של אי-הרדמות קמה - לוקחת הכדור... אודה על הסבר האם אכן לקחת כ ל ערב מעכשיו לפני השינה ולא לחכות? האם לקחת כדור שלם? האם מתנגש עם הסידן החשוב מאד בגלל ירידה בצפיפות עצם שיש לי ועוד כמה שתוכל להרחיב. מבינה שאי אפשר לנצח את התופעה המ ע צ ב נ ת הזו. תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!