רעילות שומן (Lipo-toxicity)

ראשי

תאור

רעילות שומן היא התוצאה הדיאבטוגנית (הגורמת לסוכרת) של ריכוז מוגבר של חומצות שומן חופשיות בזרם הדם, או בתוך התאים. מצב זה מתבטא ברקמות שונות והבולטות שבהן הן הכבד, השרירים ותאי בטא בלבלב. בשנים האחרונות נמצאו עדויות לקשר בין רמה גבוהה של שומנים בדם לבין התפתחות סוכרת.
השכיחות הגבוהה של השמנת-יתר בקרב חולי הסוכרת מחד גיסא, והתצפיות על הימצאות רמת חומצות שומן חופשיות גבוהה מאוד במרבית השמנים מאידך גיסא, מצביעות על האפשרות כי חומצות שומן אלו בעצמן, גורמות לעלייה ברמות הסוכר ולסוכרת מסוג 2.

נמצא כי הזלפת שומנים דרך הווריד לאנשים בריאים, גורמת לעלייה ברמת הסוכר בדם בשני מנגנונים. האחד, על ידי הפחתת פעולת האינסולין ברמת השריר, ועל ידי כך מצטמצמת ההעברה של מולקולת הסוכר לתאים. השני, על ידי ייצור-יתר של גלוקוז בכבד.

בניסויים בחולדות עם סוכרת, נמצאה הוכחה כי חומצות השומן הגבוהות בדם מצטברות באיי לנגרהנס בלבלב, ומשבשות על ידי כך את הפרשת האינסולין מתאי בטא. עוד נמצא כי תרופות ממשפחת ה-Thiazolidinediones (כמו אבנדיה) וכן Metformine, (גלוקופג'), בכוחן לתקן פגם זה ברמת הלבלב.

נראה כי רעילות שומן כשלעצמה, אינה מזיקה כמו שילובה עם רעילות הגלוקוז. שתי ההרעלות ביחד, עלולות לגרום להתפתחות של תנגודת לאינסולין כאשר הפגיעה העיקרית היא בכבד ובשריר, ולהתפתחות סוכרת, כאשר הפגיעה היא בלבלב. עלולה להתפתח גם פגיעה בלב (Cardiomyopathy), כאשר שקיעת השומנים היא בשריר הלב.

השלבים הראשונים של פגיעות אלו הם הפיכים, אולם ככל שהזמן עובר, הנזק נעשה בלתי הפיך.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ירידה במשקל, פעילות גופנית ותזונה הולמת, עשויות לתקן את הנזקים אם רעילות השומן בשלבים הראשונים. קיימות גם מספר תרופות העשויות להאט את התהליך של גרימת סוכרת על רקע רעילות שומנים, אולם התנאי העיקרי הוא אבחון וטיפול מוקדמים, כאשר הנזק עדיין הפיך.

עובדות אלו מנוצלות היטב לאחרונה על מנת למנוע התהוות סוכרת מסוג 2, ואכן, הוכח כי פעילות המנע יכולה לסייע באנשים עם גורמי סיכון ללקות בסוכרת מסוג 2.

פורומים אנדוקרינולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רוצה לעשות בדיקה להורמון גדילה חוזר ולשאול בפורום נחום 05/12/2020 10:19
  • שלום אפשר לעשות בדיקה חוזרת ל igf 1 במעבדה פרטית ולשאול אותך בפורום כי לאחרונה התכווצתי בגובה כמו אדם זקן כמה ס"מ

  • + הוסף תגובה
התכווצתי נחום 05/12/2020 10:23
  • שלום התכווצתי בגובה בהרבה ס"מ וזה מורגש מול אנשים שאני מכיר וההורים

  • + הוסף תגובה
אנדרנל יאצק 05/12/2020 07:38
  • נישלחתי לסיטי בטן בגלל חשש לאבנים בכליות ונימצא באנדרנל השמאלי גוש 2 סנטימטר בצפיפות 12HU וגוש נוסף 1.2 סנטימטר בצפיפות של 4HU מתאים לאדנומה אפשר לדעת מה המשמעות ותודה

  • + הוסף תגובה
הורמון גדילה ותזונה נחום 04/12/2020 19:41

הצטרפו לאינדקס הרופאים!