כוויצויות (Contractures)

ראשי

תאור

קיבוע של גף בתנוחה מסוימת כתוצאה מהרס שרירים והצטלקותם כולל רקמות סב-מיפרקיות הגורמים להתקצרותם של הגידים. אין אפשרות לתנועה פסיבית של המיפרק.
פרופ' יהודה שפירא

סיבות וגורמי סיכון

כוויצויות נובעות מחולשת שרירים ממוקמת מלידה, כגון Club foot ברגל או Torticollis בצוואר, או מחולשה מפושטת כגון Arthrogryposis. בגיל מאוחר יותר הן מתבטאות בקיצור גידי אכילס בדיסטרופיות שריריות. כוויצויות יכולות להיות גם תוצאה של חולשה עוויתית (ספסטית) כמו בילדים שלקו בשיתוק במוח או במבוגרים עם פגיעות נרכשות במוח או בשדרה שלא נרפאו, כגון חבלת חוט שדרה, טרשת נפוצה או לאחר אוטם במוח.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בכוויצויות כולל: פיזיותרפיה, תרופות להקטנת העיוות וניתוח להארכת הגידים.

שאלות ותשובות


פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה בפיענוח בדיקת mri Galit 14/02/2020 17:53
  • שלום קיבלתי תשובה מבדיקת mri שעשיתי לקרסול אשמח לעזרתך לפיענוח הבדיקה אני לפני החלטה האם לגשת לניתוח ויקח זמן עד שאראה את האורטופד . התוויה קלינית: ידוע על נזק לגיד ה-TP , להערכה חוזרת טרום ניתוחית. ממצאים: קואליציה סחוסית ידועה קלקנאו-נביקולרית. עדיין בצקת לשדית פוקאלית במרכיב הסופרו מדיאלי של כיפת הטלוס. ללא פגם אוסטאוכונדראלי מובהק. יתכן נזק OCD דרגה 1. עדיין נוזל במעטפת הגידים הפלקסורים כביטוי לטנוסינוביטיס. עדיין אות חריג פסי בחיבור גיד ה-TP אל הנביקולה (סדרה 6 חתך 16). עצם נביקולרית אקססורית מטיפוס 2. הגידים הפרונאלים תקינים. יתר הגידים הפלקסורים שמורים. הרטינקולום הפלקסורי תקין. הדלטואיד שמור. סינדסמוזיס תקין. הרצועות הלטרליות תקינות. בצקת לשדית טלרית סביב הפצט הסוב-טלרי האחורי כביטוי לסטרס מכני. בצקת קלה בסינוס טרזי. גיד האכילס מודגם תקין. ללא בורסיטיס רטרו קלקנאית. שומן קגר שמור. אוס-טריגונום. נוזל בכמות מוגברת ברצס האחורי של המפרק הטיביו טלרי. עיבוי ידוע של המרכיב המדיאלי בפסציה הפלנטרית . תודה לכם .

  • + הוסף תגובה
פריקת עצם המסרק בבוהן הראשונה בעקבות ניתוח ,לקטיעת בוהנות סמוכות צביקה קוזוקרו 09/02/2020 21:48
  • שלום אני עברתי ניתוח לפני כ3חודשים שבו קטעו לי את אצבעות 2_5 בעקבות נמק בפועל נשארה רק האגודל ברגל שמאל בצילום לפני שבוע נראה פריקה של עצם המסרק מלווה במוגלה האורטופד בנהריה הציע לי להתשפז בבית החולים ולקטוע את הבוהן הראשונה כתנאי לאישפוז בבית החולים וקבלת אנטביוטיקה דרך הוריד כמובן שסרבתי השאלה האים זה החרכי לעבור קטיעה של הבוהן יש לציין שכרגע המקום נפוח מלווה באודם וכאבים באזור המסרק תודה על התשובה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!