//

מיקלעת עצבי היד (Brachial plexus)

ראשי

תאור

המיקלעת הברכיאלית מהווה מארג סבוך של התפצלויות והתכנסויות של סיבי עצב שמקורם בשורשי השדרה בצוואר, ה-8-5, ובשורש הגבי הראשון. עצבי הגף העליון, והעצבים המעצבבים את שרירי חגורת הכתף מקורם במיקלעת הברכיאלית. המיקלעת כוללת עד 160,000 סיבי עצב והיא נמשכת מהצוואר הצידי אל תוך בית השחי, לאורך כ-15 ס"מ. מבחינה אנטומית סמוכה המיקלעת לשרירי הצוואר, לצלע הראשונה לפסגת הריאה, לעצם הבריח, לעורק התת-בריחי ולמיפרק הכתף. עקב גודלה ומורכבותה של המיקלעת, והסמיכות האנטומית למבנים כה רבים, קיימת שכיחות גבוהה יחסית של תסמונות שמקורן בפגיעה בחלקי המיקלעת.
בסיווג הפגיעות במיקלעת מבחינים בין פגיעות פתוחות הנגרמות על ידי פציעות חודרות או בעקבות ניתוחים, לבין פגיעות סגורות. מתוך הפגיעות הסגורות חשוב לציין את נזקי המתיחה הנובעים מתאונות ומנפילות. נזקים אלו עשויים להיות הפיכים, אך במקרים קשים במיוחד, מוצאי השורשים עלולים להיתלש ואז השיתוק יהיה בלתי הפיך. פגיעה דומה מתרחשת לעיתים בעת לידה מורכבת, אשר מעורבים בה לרוב הסעיפים העליונים או העליונים והאמצעיים של המיקלעת. ההסתמנות ביילוד במקרים אלו היא בשיתוק הגף מייד לאחר הלידה ובשיפור חלקי בהמשך (שיתוק ע"ש Erb).

פגיעות לחץ שכיחות הרבה יותר באנשים הלוקים בנירופתיות תורשתיות ובמיוחד בנירופתיה תורשתית עם נטייה לשיתוק עקב לחץ. תיתכן גם פגיעה דלקתית של המיקלעת (Neuralgic amyotrophy) המסתמנת בכאב בכתף ובעקבותיו חולשה ודלדול בשרירי הגף. מקובל לטפל במחלה זו באמצעות סטרואידים ובמרבית המקרים המצב הפיך.
תסמונת אחרת היא תסמונת מוצא בית החזה שבה נוצר לחץ עצבי על המיקלעת ממבנים סמוכים כמו צלע בצוואר או התעבות שרירים.

פרופ' יצחק ווירגין

סימפטומים


פגיעות במיקלעת הברכיאלית יסתמנו על פי רוב בחולשה ובדלדול שרירים בגף העליון, בפיזור החורג מתחומי העצבוב של עצב יחיד. לעיתים קרובות, מופיע גם כאב באזור הצוואר והכתף, ותיתכן הפרעה בתחושה בהתאם למיקום הפגיעה.

תופעות נלוות וסיבוכים

פגיעות במיקלעת הברכיאלית שאינן חבלתיות, עלולות להיגרם מהסננה של גידולים ממאירים (לרוב בהתפשטות ישירה מגידולי פסגת הריאות או מקישריות לימפה בבית השחי), מנזקי קרינה או מלחץ ממושך כגון נשיאת תרמיל כבד לאורך זמן.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדיקה אלקטרודיאגנוסטית היקפית מדוקדקת מהווה צעד חשוב בבירור מקרים אלו.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
2 שאלות שחר 31/07/2020 12:45
  • בן 34, סובל כבר 3 חודשים מחולשה גופנית כללית בלתי ברורה. לא מסוגל לבצע מאמצים.השרירים מתעייפים מאוד מאוד מוקדם ומתאוששים לאט מאוד. לא מסוגל לעושת אימונים גופניים מהפשוטים ביותר. ואם אני מנסה "בכוח" אני משלם על כך בחולשה עוד יותר נוראית ביומיים שלאחר מכן. אני עייף מוקדם יותר במהלך היום בהשוואה לתקופהשלפני שזה התחיל אבל זה משתנה מיום ליום. יש כאב ראש קל תמידי שלפעמים לא מורגש אבל מיד מתגבר בעת מאמץ. הכאב ראש הוא אחורי יותר. בחלק העליון ומאחורה מעט אבל בעיקר בקודקוד וכלפי אחורה/צדדים. הכאב מופיע ככל שאני עייף יותר או ככל שאני מאמץ את השרירים יותר. הייתי מתאמן, באופן קבוע, 5 ימים בשבוע, בעיקר אימוני משקולות. בבדיקות דם הכל תקין, גם רמות ck תקינות, תפקודי בלוטת תריס/כליות/כבד תקינים לחלוטין. אפילו בדיקה ל מיאסטניה גראביס עשיתי ויצא שלילי. כמובן בדיקת קורונה שלילית. ביצעתי EMG מלא כולל דקירת מחט וכו', הכל תקין ואין עדות ל מיופתיה או מחלה של LMN. אין חולשה בגפה אחת מסוימת. החולשה היא כללית. לא מצליח לפענח מה זה. השרירים לא כואבים בספונטניות, אלא רק מתעייפים מאוד מהר במאמץ. חי רגיל ומתפקד כרגיל אבל לא יכול לבצע שום מאמצים ואני פשוט משתגע מכך. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
טיפולים לפרקניסון מתקדם משה 28/07/2020 20:00
  • שלום רב, מדבר בשם אבי, סובל מהמחלה במשך 16 שנים, לטענת הרופאים המטפלים נמצא בשלב האחרון שלה. שנה שעבר עבר התקף אספירציה שהוביל לאשפוז של חודש, מאז מנסים לשקמו בבית ללא הצלחה. מאז חזרתו הביתה הוא איבד כמעט כל יכולת תנועה ודיבור למעט פרקי זמן של מספר דקות אחת לכמה לכמה ימים בהם הוא מסוגל לדבר. אנחנו רוצים לנסות להאריך את פרקי הזמן הללו, מחפשים כל דרך אפשרית.

  • + הוסף תגובה
קפיצות של הרגליים כשנשכבת לישון יעל 22/07/2020 10:42
  • שלום. בת 80. הפרעות בקצב הלב ולוקחת רבע כדור ניאובלוק, ויטמין B וטיפות ויטמין D.בערב כדור סידן. כבר יותר משנה כאשר אני עייפה ורוצה לישון - הרגליים קופצות, מטריד מאד, מעצבן, וברור שאיני נרדמת. נירולוג נתן לי לפני שנה כדור sifrol והייתי לוקחת חצי כדור בערך פעם בשבוע לא יותר. בחדשיים האחרונים כ ל לילה זה קורה ומכיוון שאיני אוהבת לקחת עוד ועוד תרופות - נכנסת למיטה ואחרי שעה של אי-הרדמות קמה - לוקחת הכדור... אודה על הסבר האם אכן לקחת כ ל ערב מעכשיו לפני השינה ולא לחכות? האם לקחת כדור שלם? האם מתנגש עם הסידן החשוב מאד בגלל ירידה בצפיפות עצם שיש לי ועוד כמה שתוכל להרחיב. מבינה שאי אפשר לנצח את התופעה המ ע צ ב נ ת הזו. תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!