נוירופתיה (Neuropathy)

ראשי

תאור

נוירופתיה (Neuropathy) היא מונח כללי למחלות של מערכת העצבים ההיקפית. העצבים ההיקפיים כוללים את כל עצבי הגוף לאחר יציאתם מהמוח או מחוט השדרה. מכאן, שמדובר ברשת ענפה המפוזרת בכל איברי הגוף, ואשר לה מספר תפקידים:
- העצבים ההיקפיים המוטוריים מעצבבים את השרירים ואחראים על התנועה;
- עצבי התחושה (סנסוריים) אחראים על העברת התחושה מהעור ומהאיברים הפנימיים למוח;
- העצבים של המערכת האוטונומית שולטים על האיברים הפנימיים, כמו בלוטות ההפרשה וכלי הדם ואחראים על פעילותם התקינה.


הסיבות לנוירופתיה רבות מאוד. הסיבה השכיחה ביותר בעולם המערבי היא מחלת הסוכרת. הוכח כי חוסר איזון של המחלה גורם לפגיעה בעצבים, ולכן טיפול בסוכרת מעכב ולעיתים אף מונע פגיעה זו. נוירופתיה (Neuropathy) עלולה להתפתח גם כסיבוך של מחלות אחרות, כגון אי ספיקת כליות, אי ספיקת כבד, מחלות אוטואימוניות של בלוטת התריס, מחלות של המערכת החיסונית ועוד. גם מחסור בוויטמינים, במיוחד B1 ו-B12, עלול לגרום להופעת נוירופתיה (Neuropathy), הפרעה שכיחה במיוחד אצל אלכוהוליסטים. תרופות מסוימות או חשיפה לחומרים רעילים כמו מתכות כבדות (לדוגמה ארסן, תליום, עופרת) המצויים בעיקר בחומרי תעשייה עלולה לפגוע בעצבים ההיקפיים ולגרום לנוירופתיה (Neuropathy).


יש סוגי נוירופתיה (Neuropathy) תורשתיים, שלרוב מתפתחים בגיל צעיר, שנגרמים עקב ליקוי גנטי הפוגע ביצירת מרכיבים חיוניים בעצב. לרוב, הפגם הוא בייצור אחד ממרכיבי המיאלין (המעטפת השומנית שעוטפת את העצב), אך ייתכנו ליקויים גם במרכיבי גוף העצב עצמו. 


נוירופתיה (Neuropathy) תיתכן גם על רקע דלקת בעצבים כתוצאה מפעילות בלתי תקינה של המערכת החיסונית או מפעילות נגד זיהום ישיר בעצבים, כמו זיהום על ידי חיידק הצרעת או וירוס HIV, שגורם לאיידס. לעיתים תוקפת מערכת החיסון את העצבים כסיבוך מאוחר של זיהום כללי, כגון זיהום בדרכי הנשימה או העיכול, לאחר שהזיהום עצמו כבר חלף. הסיבה לכך היא הדמיון בין מרכיבי המזהמים למרכיבי העצבים, כך שנוגדנים שנוצרו כנגד החיידק או הנגיף מגיבים כנגד מרכיבים דומים בעצבים. תהליך דומה קורה גם בנוירופתיה הקשורה לגידולים סרטנים  - נוירופתיה פרה-נאופלסטית. 


בקרב כשליש מהלוקים בנוירופתיה הסיבה למחלה אינה ידועה.


באופן טיפוסי,הראשונים שנפגעים בנוירופתיה הם השרירים המרוחקים, דהיינו שרירי כפות הידיים והרגליים. כתוצאה מכך יופיע קושי בפעולות עדינות של הידיים כגון כתיבה או אחיזה בחפצים. לעיתים, ובעיקר בנוירופתיות שהן סיבוך מזיהום, תיתכן חולשת שרירים קשה המתפתחת במהירות, שעלולה לגרום אף לשיתוק. כשנפגעים העצבים של המערכת האוטונומית, תיתכנה בעיות בתפקוד האיברים הפנימיים, כגון עצירות או שלשולים, הפרעות בקצב הלב, במתן שתן, בהזעה וסחרחורת בעיקר בקימה מישיבה או משכיבה (תופעה זו מוסברת בעצבוב לקוי של כלי הדם בגפיים אשר כתוצאה מכך אינם מתכווצים כדי לשמור על זרימת דם תקינה).
ד"ר רון דבי

סימפטומים


התסמינים התחושתיים בנוירופתיה (Neuropathy) הם השכיחים והמציקים ביותר. הם מופיעים תחילה באזורים המרוחקים בגוף - כפות הרגליים והידיים. החולים חשים דקירות, רדימות בעור, נימול או תחושת "שריפה" או "בעירה" (פרסתזיות).

יש חולים שמתלוננים על תחושה של דריכה על סיכות או על אבנים בזמן הליכה, ואחרים החשים זרמים או הרגשה שהעור בגפיים מתוח. כאב, תסמין שכיח בנוירופתיה, יכול להיות חד, עמום או צורב, יכול להופיע עצמונית או עקב גירוי לעור כמו מגע או דריכה, ולעיתים קשה יותר בלילה. התסמינים המוטוריים כוללים חולשה ודלדול של השרירים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בנוירופתיה (Neuropathy) מכוון כנגד הסיבה למחלה. לדוגמה, טיפול בסוכרת, מתן ויטמינים, מניעת חשיפה לתרופות או חומרים הפוגעים בעצבים, טיפול בתרופות נוגדות דלקת וכו'. לכן חשוב לאתר את הסיבה לנוירופתיה.

בכאב הנוירופתי, דהיינו הכאב שמקורו בעצבים החולים, ניתן לטפל במגוון תרופות. נמצא כי תרופות אשר פותחו לשם טיפול בדיכאון ובכיפיון (אפילפסיה) יעילות בהפחתת הכאב הנירופתי.

אפשרות נוספת היא טיפול מקומי על ידי משחה המכילה מרכיב של פלפל חריף אשר גורמת לריקון המוליכים הכימיים מקצות העצבים האחראים להעברת תחושת הכאב.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!