אקזמה (Eczema)

ראשי

תאור

אקזמה או אטופיק דרמטיטיס ("דרמטיטיס" פירושו דלקת של העור ואילו "אטופי" מתייחס לרגישות אלרגית), היא דלקת בעור שאינה נגרמת על ידי זיהום ולרוב קשורה לרקע תורשתי של מחלות אלרגיות, כך שאנשים הסובלים מאלרגיה, קדחת השחת או אסתמה נמצאים בסיכון מוגבר ללקות גם באקזמה, ולהיפך.


בדרך כלל, אקזמה גורמת לפריחה בעור, לגרד, אדמומית ויובש. לעיתים, הפריחה תלווה בהופעת סדקים וגלדים בעור. המחלה מופיעה לעיתים קרובות על הפנים והגפיים, אולם היא יכולה להופיע גם באזורים אחרים של הגוף - אקזמה בידיים ואקזמה ברגליים.


אקזמה


אקזמה (אטופיק דרמטיטיס) נפוצה בקרב תינוקות, כשלרוב הפריחה נעלמת עוד לפני גיל בית הספר. עם זאת, ישנם רבים שממשיכים לסבול מאקזמה באופן כרוני כרוני. 


סימפטומים


בדרך כלל אקזמה מופיעה יחד עם סימפטומים הבאים:


·         הופעת פריחה בצורת כתמים מגרדים, יבשים, העור בהם עבה מעט יותר. הפריחה בעור נוטה להופיע באזורי קפלים בידיים, הצוואר, הפנים והרגליים. לרוב, אצל ילדים, האקזמה תופיע גם בצד הפנימי של הברכיים והמרפקים. במקרים רבים של אקזמה, הגרד מופיע עוד בטרם מתפחת תפרחת בעור. 

·         גירוד הפריחה עלול להוביל להופעת פצעים המתכסים בגלד ואף להתפתחות זיהום בפצעים הפתוחים.

סיבות וגורמי סיכון

בדומה לאסטמה, גם אקזמה (eczema) נוטה לעבור בתורשה. ישנה קבוצת גנים שגורמת לעור להיות עדין במיוחד וורגיש לגורמים סביבתיים כגון מזג אוויר יבש או לחץ נפשי, שיכולים לעורר התפרצות של אקזמה. 

אקזמה יכולה גם להיתפרץ או להחריף כתוצאה ממגע עם חומרים יומיומיים, כגון:

אריגי צמר ובדים סינטטיים. 

סבון וחומרים אחרים המייבשים את העור. 

חום וזיעה.

תופעות נלוות וסיבוכים

יתכנו פצעים פתוחים, דימומים וזיהומים מקומיים של הפצעים עקב גירוד הפריחה שגורמת אקזמה.


ממשיכים לדבר על זה בפורום פריחה

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

 רופא ילדים, רופא עור או רופא משפחה יכולים לאבחן אקזמה על סמך מראה הפריחה בעור ותיאור הסימפטומים הנלווים. מכיוון שאקזמה קשורה גם לאלרגיות שונות, ייתכן שיהיה צורך לבצע בדיקות אלרגיה על מנת לקבוע את הגורמים המעוררים להתפתחות אקזמה אצל המטופל.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

יעד הטיפול באקזמה הוא להקל ולמנוע את היובש בעור והגרד, כי גירוד ממושך עלול להוביל לדלקת. לכן, מומלץ להשתמש במשחות ותחליבי לחות לעור רגיש. מומלץ למרוח את התכשירים על גבי עור רטוב, לאחר הרחצה למשל, על מנת לסייע לעור לשמור על הלחות שלו. גם הנחת רטיות קרות מסייעת להקל על הגירוד. 


מוצרים הנמכרים ללא מרשם, כגון משחה המכילה הידרוקורטיזון % 1, או משחות המכילות קורטיקוסטירואידים הניתנות במרשם, מסייעות בצמצום הדלקת. במקרים חמורים במיוחד, ייתכן והרופא המטפל בך ירשום לך תרופות המכילות קורטיקוסטירואידים שאותן נוטלים דרך הפה. במידה והמקום הנגוע מפתח זיהום, ייתכן שיהיה צורך בתרופה אנטיביוטית על מנת לטפל בחיידקים.

טיפולים נוספים נגד אקזמה כוללים: טיפול בנוגדי אלרגיה (אנטי היסטמינים) יכולים לצמצם גרד חמור, טיפול המבוסס על זפת ופחם (לצמצום גרד) פוטותרפיה (טיפול בחשיפת העור לאור אולטרה סגול) וטיפול בתרופה ציקלוספורין (cyclosporine) אצל חולים שמצבם אינו משתפר לאחר טיפול באמצעים אחרים.

מניעה

בדרך כלל ניתן למנוע את התפרצותה של אקזמה, או לצמצם את חומרתה, על ידי נקיטת אחד מן האמצעים הפשוטים הבאים:

·        
שימוש בחומרים לשמירה על לחות העור 
·         הימנעות משינויים קיצוניים של טמפרטורה או לחות 
·         הימנעות מהזעת יתר או חימום יתר 
·         צמצום לחץ נפשי ומתח 
·         הימנעות ממגע עם חומרים המעוררים גירוד, כגון אריגי צמר 
·         הימנעות משימוש בסבונים, חומרי ניקוי או ממיסים חריפים 
·         היה מודע למזונות אשר גורמים לך להתפרצות המחלה – ודאג להימנע מהם


פורומים, אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ראקוטן וקעקוע Arela 22/11/2019 16:19
  • רציתי לדעת כמה זמן מסיום הטיפול בראקוטן אפשר לעשות קעקוע?

  • + הוסף תגובה
פצע בשפתיים יבשות ס 22/11/2019 11:57
  • שלום יצא לי פצע בשפתיים, הוא אינו מגרד, שורף ומעקצץ כמו הרפס שיוצא לי מדי פעם, יש לו גלד צהוב ובנוסף שפתיי יבשות ממזג האויר אז חשבתי שאולי זה פצע אחר? האם זה הרפס? הרפס חייב לעקצץ או לא?הוא יצא יום אחרי שישבתי במסעדה. תודה

  • + הוסף תגובה
אפידו ונאו מדאול פרינסס 20/11/2019 22:48
  • היי ד''ר שמואל היקר. אני משתמשת באפידו בלילה ובנאו מדרול בבוקר במשך כשבועיים. המצב ממש השתפר תודה לאל. שני דברים- הפנים שלי ממש שורפות ומתקלפות. כל קרם שאני שמה שורף חוץ מאלוורה, מרגיש כאילו יש לי כוויות בפנים. אני שמה קרם הגנה ממש חזק. דבר שני, איך לדעת מתי להפסיק את השימוש? האם כשנשארות הצלקות? או להמשיך גם על הצלקות? והאם יש מצב שהאקנה לא יחזור??

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!