//

ניתוק כיפיוני (Absence)

ראשי

תאור

ניתוק כיפיוני הוא סוג של התקף אפילפטי כללי, המערב את כל חלקי קליפת המוח (קורטקס), דו-צדדית ובו-זמנית, ומתאפיין בשינוי פתאומי במצב ההכרה הנמשך שניות מעטות. על פי רוב לא יותר מ-10 שניות, ללא נפילה. החולה נראה בוהה באותו זמן, מפסיק בפתאומיות את פעילותו, נותר ללא תנועה. לעיתים קיים גלגול עיניים כלפי מעלה. בגמר ההתקף חוזר החולה מייד לפעילות רגילה. בחלק מהמקרים קיימים שינויים מוטוריים עדינים, כגון שינוי במתח השרירים (טונוס השרירים) או תנועות אוטומטיות מעטות.
הבסיס להתקפים מסוג זה הוא תגובה של קליפת מוח בלתי תקינה לגירויים נכנסים מגרעין התלמוס, אשר מעוררים סינכרון של הפעילות החשמלית הקורטיקלית.
בזמן התקף ניתוק כיפיוני תרשים האלקטרואנצפלוגרם (EEG) משקף ממצאים אופייניים, עם מכלולים (קומפלקסים) של זיז וגל איטי בתדר כ-3 הרץ, בפיזור כללי דו-צדדי. נשימת-יתר עלול לעורר התקף מסוג זה, ומבוצע באופן שגרתי בזמן בדיקת EEG. התקפי ניתוק הם סוג ההתקף העיקרי אצל 20%-15% מהילדים הלוקים בכיפיון.
התקפי ניתוק טיפוסיים מאפיינים תסמונות אפילפטיות ראשוניות המתחילות בגיל הילדות (Childhood absence epilepsy), או, שכיח פחות, בגיל העשרה (Juvenile absence epilepsy). התקפי ניתוק טיפוסיים (Typical absence) מופיעים בילדים שהתפתחותם תקינה, וללא מחלה נירולוגית פרט לכיפיון. בניגוד לאלה, קיימים גם התקפי ניתוק שאינם טיפוסיים (Atypical absence). מאפייניהם של התקפים אלה: מרכיב מוטורי בולט יותר, בעיקר שינוי בטונוס השרירים; עשוי להיות מרכיב מוקדי או אי-סימטרי; נמשכים לעיתים קרובות למעלה מ-10 שניות; תחילתם וסופם אינם כה חדים כמו בניתוק הטיפוסי; על פי רוב לא ניתן לעוררם על ידי נשימת-יתר. גם תבנית ה-EEG שונה, עם התפרצויות מכלולים של זיז וגל-איטי בתדר איטי יותר, של פחות מ-2.5 הרץ. התקפי ניתוק שאינם-טיפוסיים מופיעים בילדים ובמתבגרים עם התפתחות בלתי תקינה, עם פגיעה מפושטת במוח, מעבר למחלה הכיפיונית, כגון בתסמונת לנוקס-גסטו (Lennox-Gastaut syndrome).
ד"ר אילן בלט

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בהתקפי ניתוק כיפיוני הוא בתרופות אנטי-אפילפטיות שהעיקריות מביניהן ולפרואט (Valproate), אתוסוקסימיד (Ethosuximide), למוטריגין (Lamotrigine).

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
2 שאלות שחר 31/07/2020 12:45
  • בן 34, סובל כבר 3 חודשים מחולשה גופנית כללית בלתי ברורה. לא מסוגל לבצע מאמצים.השרירים מתעייפים מאוד מאוד מוקדם ומתאוששים לאט מאוד. לא מסוגל לעושת אימונים גופניים מהפשוטים ביותר. ואם אני מנסה "בכוח" אני משלם על כך בחולשה עוד יותר נוראית ביומיים שלאחר מכן. אני עייף מוקדם יותר במהלך היום בהשוואה לתקופהשלפני שזה התחיל אבל זה משתנה מיום ליום. יש כאב ראש קל תמידי שלפעמים לא מורגש אבל מיד מתגבר בעת מאמץ. הכאב ראש הוא אחורי יותר. בחלק העליון ומאחורה מעט אבל בעיקר בקודקוד וכלפי אחורה/צדדים. הכאב מופיע ככל שאני עייף יותר או ככל שאני מאמץ את השרירים יותר. הייתי מתאמן, באופן קבוע, 5 ימים בשבוע, בעיקר אימוני משקולות. בבדיקות דם הכל תקין, גם רמות ck תקינות, תפקודי בלוטת תריס/כליות/כבד תקינים לחלוטין. אפילו בדיקה ל מיאסטניה גראביס עשיתי ויצא שלילי. כמובן בדיקת קורונה שלילית. ביצעתי EMG מלא כולל דקירת מחט וכו', הכל תקין ואין עדות ל מיופתיה או מחלה של LMN. אין חולשה בגפה אחת מסוימת. החולשה היא כללית. לא מצליח לפענח מה זה. השרירים לא כואבים בספונטניות, אלא רק מתעייפים מאוד מהר במאמץ. חי רגיל ומתפקד כרגיל אבל לא יכול לבצע שום מאמצים ואני פשוט משתגע מכך. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
טיפולים לפרקניסון מתקדם משה 28/07/2020 20:00
  • שלום רב, מדבר בשם אבי, סובל מהמחלה במשך 16 שנים, לטענת הרופאים המטפלים נמצא בשלב האחרון שלה. שנה שעבר עבר התקף אספירציה שהוביל לאשפוז של חודש, מאז מנסים לשקמו בבית ללא הצלחה. מאז חזרתו הביתה הוא איבד כמעט כל יכולת תנועה ודיבור למעט פרקי זמן של מספר דקות אחת לכמה לכמה ימים בהם הוא מסוגל לדבר. אנחנו רוצים לנסות להאריך את פרקי הזמן הללו, מחפשים כל דרך אפשרית.

  • + הוסף תגובה
קפיצות של הרגליים כשנשכבת לישון יעל 22/07/2020 10:42
  • שלום. בת 80. הפרעות בקצב הלב ולוקחת רבע כדור ניאובלוק, ויטמין B וטיפות ויטמין D.בערב כדור סידן. כבר יותר משנה כאשר אני עייפה ורוצה לישון - הרגליים קופצות, מטריד מאד, מעצבן, וברור שאיני נרדמת. נירולוג נתן לי לפני שנה כדור sifrol והייתי לוקחת חצי כדור בערך פעם בשבוע לא יותר. בחדשיים האחרונים כ ל לילה זה קורה ומכיוון שאיני אוהבת לקחת עוד ועוד תרופות - נכנסת למיטה ואחרי שעה של אי-הרדמות קמה - לוקחת הכדור... אודה על הסבר האם אכן לקחת כ ל ערב מעכשיו לפני השינה ולא לחכות? האם לקחת כדור שלם? האם מתנגש עם הסידן החשוב מאד בגלל ירידה בצפיפות עצם שיש לי ועוד כמה שתוכל להרחיב. מבינה שאי אפשר לנצח את התופעה המ ע צ ב נ ת הזו. תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!