ניתוק כיפיוני (Absence)

ראשי

תאור

ניתוק כיפיוני הוא סוג של התקף אפילפטי כללי, המערב את כל חלקי קליפת המוח (קורטקס), דו-צדדית ובו-זמנית, ומתאפיין בשינוי פתאומי במצב ההכרה הנמשך שניות מעטות. על פי רוב לא יותר מ-10 שניות, ללא נפילה. החולה נראה בוהה באותו זמן, מפסיק בפתאומיות את פעילותו, נותר ללא תנועה. לעיתים קיים גלגול עיניים כלפי מעלה. בגמר ההתקף חוזר החולה מייד לפעילות רגילה. בחלק מהמקרים קיימים שינויים מוטוריים עדינים, כגון שינוי במתח השרירים (טונוס השרירים) או תנועות אוטומטיות מעטות.
הבסיס להתקפים מסוג זה הוא תגובה של קליפת מוח בלתי תקינה לגירויים נכנסים מגרעין התלמוס, אשר מעוררים סינכרון של הפעילות החשמלית הקורטיקלית.
בזמן התקף ניתוק כיפיוני תרשים האלקטרואנצפלוגרם (EEG) משקף ממצאים אופייניים, עם מכלולים (קומפלקסים) של זיז וגל איטי בתדר כ-3 הרץ, בפיזור כללי דו-צדדי. נשימת-יתר עלול לעורר התקף מסוג זה, ומבוצע באופן שגרתי בזמן בדיקת EEG. התקפי ניתוק הם סוג ההתקף העיקרי אצל 20%-15% מהילדים הלוקים בכיפיון.
התקפי ניתוק טיפוסיים מאפיינים תסמונות אפילפטיות ראשוניות המתחילות בגיל הילדות (Childhood absence epilepsy), או, שכיח פחות, בגיל העשרה (Juvenile absence epilepsy). התקפי ניתוק טיפוסיים (Typical absence) מופיעים בילדים שהתפתחותם תקינה, וללא מחלה נירולוגית פרט לכיפיון. בניגוד לאלה, קיימים גם התקפי ניתוק שאינם טיפוסיים (Atypical absence). מאפייניהם של התקפים אלה: מרכיב מוטורי בולט יותר, בעיקר שינוי בטונוס השרירים; עשוי להיות מרכיב מוקדי או אי-סימטרי; נמשכים לעיתים קרובות למעלה מ-10 שניות; תחילתם וסופם אינם כה חדים כמו בניתוק הטיפוסי; על פי רוב לא ניתן לעוררם על ידי נשימת-יתר. גם תבנית ה-EEG שונה, עם התפרצויות מכלולים של זיז וגל-איטי בתדר איטי יותר, של פחות מ-2.5 הרץ. התקפי ניתוק שאינם-טיפוסיים מופיעים בילדים ובמתבגרים עם התפתחות בלתי תקינה, עם פגיעה מפושטת במוח, מעבר למחלה הכיפיונית, כגון בתסמונת לנוקס-גסטו (Lennox-Gastaut syndrome).
ד"ר אילן בלט

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בהתקפי ניתוק כיפיוני הוא בתרופות אנטי-אפילפטיות שהעיקריות מביניהן ולפרואט (Valproate), אתוסוקסימיד (Ethosuximide), למוטריגין (Lamotrigine).

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרקינסון- תזונה בילי 11/02/2020 19:36
  • שלום,אבא בן 70 אובחן בפרקינסון. האם יש תזונה מיוחדת?מחפשת דיאטנית מומחית בתחום כי הוא איבד משקל. אשמח להמלצות

  • + הוסף תגובה
האם הסימנים מדאיגים? רונית 10/02/2020 08:28
  • ראשית עברתי הרבה מתחים בנושאים רפואיים (לא פרקינסון אבל דברים רציניים אחרים) עם בני משפחה בשנים האחרונות. (אין לי מושג אם מתח משפיע על הנושא או לא). בכל אופן אני בת 57, מאז ומתמיד הידיים של רעדו. כאשר אני פחות במתח, הן פחות רועדות ולפעמים כמעט ולא. אבל לא הייתי אומרת, שהן לא רועדות בכלל. לפני כמה זמן שמתי לב שהאגודל שלי רועדת אולי יותר באופן בלתי רצוני. (אולי היה שם פצע,אבל זה לא רק מהפצע אני חושבת) נוסף לזה עוד דבר התחדש בשנה האחרונה , שהרבה פעמים כשאני קמה משינה , אני רועדת ואז זה עובר בעזרת ה'. קבעתי לתור לרופא (הוא בחו"ל כרגע), אבל רציתי לשאול, אם יש לך איזה מילת הרגעה או שהסימנים הללו מדאיגים. תודה רונית

  • + הוסף תגובה
חשש לפרקינסון ד''ר ישראלי-קורן 11/02/2020 01:21
  • שלום רונית ותודה על שאלתך, התחום הנוירולוגי מורכב, במיוחד פרקינסון והפרעות תנועה. הסימפטומים שלך אינם ספציפיים - שזה אומר שיש רשימה של מחלות שיכולות להסביר את התלונות. לכן, לצערי, הדרך היחידה זה להיבדק ע"י נוירולוגים בתחומים שונים כולל הפרעות תנועה כמובן ואולי גם להיבדק ע"י אורתופד. בהצלחה ותרגישי טוב :)

  • + הוסף תגובה
מדוע הורידו את השאלה שלי מהפורום רונית 04/02/2020 16:38
סימנים מדאיגים ד"ר סיימון ישראלי-קורן 08/02/2020 22:18
  • שלום רונית, היתה תקלה טכנית. אם תוכלי לכתוב את השאלה מחדש אז אשמח לכתוב שוב תגובה. בברכה, ד"ר ישראלי-קורן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!