פרכוס אלומתי (Muscle Fasciculation)

ראשי

תאור

פרכוס אלומתי הוא התכווצות בלתי רצונית של חלק מרקמת השריר. רקמת השריר מורכבת מאלומות של סיבים. מספר האלומות ומספר הסיבים בכל אלומה נקבע בהתאם לגודל השריר ותפקודו. שריר הארבע ראשים שהוא השריר האחראי על יישור הברך מכיל מאות של אלומות. לעומת זה, השרירים האחראים על תנועות גלגלי העיניים בנויים ממספר אלומות. כל אלומה מקבלת גירוי עצבי נפרד ונקראת יחידה מוטורית. הפרכוס האלומתי, הוא התכווצות בלתי רצונית של יחידה מוטורית אחת הנראית לעין בצורה של תנועה של חלק מרקמת השריר.
תופעה זו, יכולה להיות גם ביטוי למצב פיזיולוגי חסר משמעות חולנית-קלינית ולעיתים כביטוי להפרעה נירולוגית משמעותית, תלוי במקום ובתדירות.
הפרכוס האלומתי השפיר, לרוב מופיע או מתגבר במצבי חרדה, לחץ, מאמץ ועייפות. דלדול, חולשה וממצאים נירולוגיים אחרים בשריר עם פרכוס אלומתי, מכוונים לקיומה של בעיה עצבית-נירולוגית. המחלות והמצבים שבהם ניתן למצוא פרכוס אלומתי הם: מחלת נירון מוטורי, זיהום נגיפי על ידי פוליו, נזק מקומי לעצב היקפי או לשורש, הפרעה מטבולית (לדוגמה, ירידה ברמת הנתרן או המגנזיום בדם), מינון-יתר או השפעות לוואי של תרופות, מחלת שריר דלקתית ופעילות-יתר של בלוטת התריס. האבחון הוא קליני כאשר תמיכה באבחנה מתקבלת ברשמת שריר חשמלית (EMG).
ד"ר בעז וולר

שאלות ותשובות


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרקינסון- תזונה בילי 11/02/2020 19:36
  • שלום,אבא בן 70 אובחן בפרקינסון. האם יש תזונה מיוחדת?מחפשת דיאטנית מומחית בתחום כי הוא איבד משקל. אשמח להמלצות

  • + הוסף תגובה
האם הסימנים מדאיגים? רונית 10/02/2020 08:28
  • ראשית עברתי הרבה מתחים בנושאים רפואיים (לא פרקינסון אבל דברים רציניים אחרים) עם בני משפחה בשנים האחרונות. (אין לי מושג אם מתח משפיע על הנושא או לא). בכל אופן אני בת 57, מאז ומתמיד הידיים של רעדו. כאשר אני פחות במתח, הן פחות רועדות ולפעמים כמעט ולא. אבל לא הייתי אומרת, שהן לא רועדות בכלל. לפני כמה זמן שמתי לב שהאגודל שלי רועדת אולי יותר באופן בלתי רצוני. (אולי היה שם פצע,אבל זה לא רק מהפצע אני חושבת) נוסף לזה עוד דבר התחדש בשנה האחרונה , שהרבה פעמים כשאני קמה משינה , אני רועדת ואז זה עובר בעזרת ה'. קבעתי לתור לרופא (הוא בחו"ל כרגע), אבל רציתי לשאול, אם יש לך איזה מילת הרגעה או שהסימנים הללו מדאיגים. תודה רונית

  • + הוסף תגובה
חשש לפרקינסון ד''ר ישראלי-קורן 11/02/2020 01:21
  • שלום רונית ותודה על שאלתך, התחום הנוירולוגי מורכב, במיוחד פרקינסון והפרעות תנועה. הסימפטומים שלך אינם ספציפיים - שזה אומר שיש רשימה של מחלות שיכולות להסביר את התלונות. לכן, לצערי, הדרך היחידה זה להיבדק ע"י נוירולוגים בתחומים שונים כולל הפרעות תנועה כמובן ואולי גם להיבדק ע"י אורתופד. בהצלחה ותרגישי טוב :)

  • + הוסף תגובה
מדוע הורידו את השאלה שלי מהפורום רונית 04/02/2020 16:38
סימנים מדאיגים ד"ר סיימון ישראלי-קורן 08/02/2020 22:18
  • שלום רונית, היתה תקלה טכנית. אם תוכלי לכתוב את השאלה מחדש אז אשמח לכתוב שוב תגובה. בברכה, ד"ר ישראלי-קורן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!