פרכוס אלומתי (Muscle Fasciculation)

ראשי

תאור

פרכוס אלומתי הוא התכווצות בלתי רצונית של חלק מרקמת השריר. רקמת השריר מורכבת מאלומות של סיבים. מספר האלומות ומספר הסיבים בכל אלומה נקבע בהתאם לגודל השריר ותפקודו. שריר הארבע ראשים שהוא השריר האחראי על יישור הברך מכיל מאות של אלומות. לעומת זה, השרירים האחראים על תנועות גלגלי העיניים בנויים ממספר אלומות. כל אלומה מקבלת גירוי עצבי נפרד ונקראת יחידה מוטורית. הפרכוס האלומתי, הוא התכווצות בלתי רצונית של יחידה מוטורית אחת הנראית לעין בצורה של תנועה של חלק מרקמת השריר.
תופעה זו, יכולה להיות גם ביטוי למצב פיזיולוגי חסר משמעות חולנית-קלינית ולעיתים כביטוי להפרעה נירולוגית משמעותית, תלוי במקום ובתדירות.
הפרכוס האלומתי השפיר, לרוב מופיע או מתגבר במצבי חרדה, לחץ, מאמץ ועייפות. דלדול, חולשה וממצאים נירולוגיים אחרים בשריר עם פרכוס אלומתי, מכוונים לקיומה של בעיה עצבית-נירולוגית. המחלות והמצבים שבהם ניתן למצוא פרכוס אלומתי הם: מחלת נירון מוטורי, זיהום נגיפי על ידי פוליו, נזק מקומי לעצב היקפי או לשורש, הפרעה מטבולית (לדוגמה, ירידה ברמת הנתרן או המגנזיום בדם), מינון-יתר או השפעות לוואי של תרופות, מחלת שריר דלקתית ופעילות-יתר של בלוטת התריס. האבחון הוא קליני כאשר תמיכה באבחנה מתקבלת ברשמת שריר חשמלית (EMG).
ד"ר בעז וולר

שאלות ותשובות


פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה במחר מיקי 22/10/2020 13:21
  • שלום רב במסגרת לימודי הרפואה בבית ספר .אצטרך לראיין חולי פרקינסון אשמח לשיץוף פעולה תודה 0546606888

  • + הוסף תגובה
רפואה משלימה ופרקינסון נויה 08/10/2020 14:15
  • אלו מהפעילויות של רפואה משלימה , ופעילויות ספורט מתאימות לחולה פרקינסון בסמוך לאיבחון ?

  • + הוסף תגובה
אובדן חוש טעם בת 07/10/2020 21:08
  • שלום אבי חולה פרקינסון מזה עשור בארבעה חודשים האחרונים אבד לו חוש הטעם וכתוצאה מזה רזה משמעותית. עדיין חש מעט טעם של מלח סוכר. האם התופעה מוכרת? במידה והינה תופעת לוואי של כדורים מה ניתן לעשות במקרה כזה ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!