פרכוסים (Seizures)

ראשי

תאור

פרכוס (התקף אפילפטי) מוגדר כפעילות חשמלית מוגברת בלתי תקינה וחולפת של תאי העצב של המוח. בהתקף מעורב חלק קטן של המוח (התקף מוקדי) או אזורים נרחבים של שני חצאי המוח (התקף כללי). התסמינים שמתפתחים בעקבות האירוע משקפים את אזור המוח שמופעל על ידי הפעילות הבלתי תקינה, ומתבטאים בתופעות מוטוריות תחושתיות או התנהגותיות שנמשכים שניות ספורות ועד למספר דקות. התקפים כיפיוניים (אפילפטיים) עלולים להופיע על רקע ירידה בסף פרכוסי עקב השפעות תורשתיות, עקב מצבים פתולוגים במוח וגורמים חדים.
על סמך מאפיינים קליניים ורישום EEG מסווגים הפרכוסים למוקדיים ולכלליים. ההתקפים המוקדיים מסווגים להתקפים פשוטים (Simple partial seizures) ללא הפרעה בהכרה והתקפים מורכבים (Complex partial seizures) בלוויית שינוי במצב ההכרה.
התקפים מוקדיים פשוטים: נובעים מפעילות חשמלית בלתי תקינה באזור מוגדר במוח. הסוגים העיקריים הם: התקף מוטורי שמתבטא בקפיצות בפנים או באחד הגפיים, התקף המלווה בהפרעה בתחושת כמו נימול, ירידה בתחושה בפנים או בגפיים, הפרעה בראייה או בשמיעה.
התקפים מוקדיים מורכבים: התקפים המלווים בהפרעה בהכרה ולרוב באובדן הזיכרון לגבי האירוע. לפני ההתקף המורכב מופיעה לעיתים "אאורה" - תחושה מקדימה. מאפיינים נוספים של התקף זה הם פעילות אוטומטית, כגון תנועות של לעיסה, בליעה, תנועות ידיים או הליכה לא מכוונת. לאחר ההתקף קיים מצב של בלבול.
התקפים כלליים, הסוגים העיקריים הם:
התקפים של ניתוק - (Absence seizures) (Petit mal seizures): איבוד הכרה פתאומי ללא תחושה מקדימה, הפסקת כל פעילות מוטורית, ללא נפילה וללא מצב של בלבול בתום ההתקף. לעיתים מתלווים מצמוץ בעיניים או תנועות ביד.
התקפים מיוקלוניים (Myoclonic seizures): מתבטאים בהתכווצות שרירים פתאומית, קצרה ובלתי רצונית שמעורב בה הגוף כולו או חלקו.
התקפים טוניים - קלוניים (Generalized tonic-clonic seizures) (Grand mal seizures): מקורם של התקפים אלו עלול להיות התקף מוקדי שהתפשט, אך הם עלולים להיות גם כלליים מלכתחילה. ההתקף מתאפיין באיבוד הכרה, בנפילה, בהתמתחות קצרה (טונית) של הגוף עם נעילת לסתות, ובכיחלון. בהמשך מופיעות התכווצויות ריתמיות (קלוניות) בארבעת הגפיים, לעיתים מופרש רוק עם דימום כתוצאה מנשיכת לשון, ולעיתים אובדת השליטה על הסוגרים. בתום ההתקף נותרים רפיון שרירים, מצב של בלבול וישנוניות-יתר.
ייתכן התקף כללי שהביטוי שלו הוא התמתחות בלבד (Tonic seizure), או התכווצויות קלוניות בלבד (Clonic seizure).
התקף כללי נוסף הוא התקף אטוני (Atonic seizure) המתבטא באיבוד טונוס שרירי ונפילה.
פרופ' מירי נויפלד

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!