פרכוסים (Seizures)

ראשי

תאור

פרכוס (התקף אפילפטי) מוגדר כפעילות חשמלית מוגברת בלתי תקינה וחולפת של תאי העצב של המוח. בהתקף מעורב חלק קטן של המוח (התקף מוקדי) או אזורים נרחבים של שני חצאי המוח (התקף כללי). התסמינים שמתפתחים בעקבות האירוע משקפים את אזור המוח שמופעל על ידי הפעילות הבלתי תקינה, ומתבטאים בתופעות מוטוריות תחושתיות או התנהגותיות שנמשכים שניות ספורות ועד למספר דקות. התקפים כיפיוניים (אפילפטיים) עלולים להופיע על רקע ירידה בסף פרכוסי עקב השפעות תורשתיות, עקב מצבים פתולוגים במוח וגורמים חדים.
על סמך מאפיינים קליניים ורישום EEG מסווגים הפרכוסים למוקדיים ולכלליים. ההתקפים המוקדיים מסווגים להתקפים פשוטים (Simple partial seizures) ללא הפרעה בהכרה והתקפים מורכבים (Complex partial seizures) בלוויית שינוי במצב ההכרה.
התקפים מוקדיים פשוטים: נובעים מפעילות חשמלית בלתי תקינה באזור מוגדר במוח. הסוגים העיקריים הם: התקף מוטורי שמתבטא בקפיצות בפנים או באחד הגפיים, התקף המלווה בהפרעה בתחושת כמו נימול, ירידה בתחושה בפנים או בגפיים, הפרעה בראייה או בשמיעה.
התקפים מוקדיים מורכבים: התקפים המלווים בהפרעה בהכרה ולרוב באובדן הזיכרון לגבי האירוע. לפני ההתקף המורכב מופיעה לעיתים "אאורה" - תחושה מקדימה. מאפיינים נוספים של התקף זה הם פעילות אוטומטית, כגון תנועות של לעיסה, בליעה, תנועות ידיים או הליכה לא מכוונת. לאחר ההתקף קיים מצב של בלבול.
התקפים כלליים, הסוגים העיקריים הם:
התקפים של ניתוק - (Absence seizures) (Petit mal seizures): איבוד הכרה פתאומי ללא תחושה מקדימה, הפסקת כל פעילות מוטורית, ללא נפילה וללא מצב של בלבול בתום ההתקף. לעיתים מתלווים מצמוץ בעיניים או תנועות ביד.
התקפים מיוקלוניים (Myoclonic seizures): מתבטאים בהתכווצות שרירים פתאומית, קצרה ובלתי רצונית שמעורב בה הגוף כולו או חלקו.
התקפים טוניים - קלוניים (Generalized tonic-clonic seizures) (Grand mal seizures): מקורם של התקפים אלו עלול להיות התקף מוקדי שהתפשט, אך הם עלולים להיות גם כלליים מלכתחילה. ההתקף מתאפיין באיבוד הכרה, בנפילה, בהתמתחות קצרה (טונית) של הגוף עם נעילת לסתות, ובכיחלון. בהמשך מופיעות התכווצויות ריתמיות (קלוניות) בארבעת הגפיים, לעיתים מופרש רוק עם דימום כתוצאה מנשיכת לשון, ולעיתים אובדת השליטה על הסוגרים. בתום ההתקף נותרים רפיון שרירים, מצב של בלבול וישנוניות-יתר.
ייתכן התקף כללי שהביטוי שלו הוא התמתחות בלבד (Tonic seizure), או התכווצויות קלוניות בלבד (Clonic seizure).
התקף כללי נוסף הוא התקף אטוני (Atonic seizure) המתבטא באיבוד טונוס שרירי ונפילה.
פרופ' מירי נויפלד

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אפילפסיה וקנאביס למבוגרים רחלי 21/01/2020 09:36
  • אבי עבר כמה ניתוחי ראש להוצאת מננגיומות, עקב כך חווה פרכוסים ונוטל תרופות מאזנות. בחצי שנה האחרונה היתה החמרה בתדירות והתחיל ליטול וימפאט, לפני כשבועיים תקף אותו פירכוס שנמשך כמה ימים למרות שטופל במס' תרופות במקביל. גם כעת מאושפז בבי"ח ומטופל ב-3 תרופות המקביל, ולמרות זאת מידי פעם חווה התקפים. האם השימוש בקנאביס יכול להועיל לו? בנוסף עדיין ישנם גידולים בראש שלא הוצאו וככל הנראה גם גורמים לפרכוסים, האם הקנאביס יכול להועיל לצימצומם?

  • + הוסף תגובה
Emg נורית 14/01/2020 16:30
  • שלום. אשמח לדעת כיצד מבצעים emg כללי? וכיצד ניתן בעזרת בדיקה זו לקבל מידע על שרירים שונים, כמו שרירי גפיים וגם שרירי פנים? תודה

  • + הוסף תגובה
פרקינסון וזיכרון אבי 13/01/2020 15:52
  • שלום, מאז שאבי אובחן אני מרגיש ירידה חדה בזיכרון שלו, ובהתמצאות. האם פרקינסון פוגע בזיכרון? האם התרופות ישפרו גם מצב כזה? תודה

  • + הוסף תגובה
פרקינסון, זיכרון ותרופות ד"ר סיימון ישראלי-קורן 14/01/2020 12:45
  • שלום אבי ותודה על השאלה החשובה. פרקינסון בפני עצמו כן יכול לגרום לבעיות בזיכרון ותפקודים קוגניטיביים אחרים. בנוסף לכך יכול להיות שיש עוד בעיות (הגיל תורם וגם לפעמים יש עוד מחלות נוירולוגיות במקביל). ואחרון, יש תרופות שהת"ל שלהן זה ירידה בזיכרון. לגבי טיפול השלב הראשון זה לעשות ניסיון בהורדת מינון או הפסקה של תרופות אשר יכולות לגרום לבעיה של ירידה בזיכרון, וגם לבדוק האם יש עוד גורמי סיכון אשר נדרשים טיפול. יש גם תרופות מיעודות לשפר את הזכרון. בהצלחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!