גלאוקומה (Glaucoma)

ראשי

תאור

גלאוקומה (ברקית בעברית) היא שם כולל לקבוצת מחלות עיניים אשר פוגעות בעצב הראייה. עצב הראייה, האחראי על העברת המידע מן העין אל עבר המוח, ממוקם בחלק האחורי של העין. כאשר עצב זה נפגע, קיים חשש לאובדן כושר הראייה.

אנשים הסובלים מגלאוקומה, חווים תחילה צמצום בשדה הראייה שלהם בצדי העין (הראייה ההיקפית). במידה והמחלה אינה מטופלת, אובדן הראייה הולך ומחריף, דבר אשר יכול במשך הזמן להביא לעיוורון מוחלט.

אישה מבוגרת עם גלאוקומה עובדת בדיקת עיניים

ישנם שלושה סוגים של גלאוקומה:

 • גלאוקומה רחבת זווית  – מחלה הדרגתית כרונית שנמשכת כל החיים, ועלולה להוביל לאובדן ראייה. 
 • גלאוקומה צרת זווית  – מחלה חריפה ופתאומית אשר לרוב ניתנת לריפוי. 
 • גלאוקומה מולדת.

גלאוקומה היא הגורם השני הנפוץ ביותר לעיוורון, כך בארה"ב למשל, 9-12% מכלל העיוורים, התעוורו כתוצאה מגלאוקומה. בישראל מספר חולי הגלאוקומה מוערך ב-60-80 אלף, ומדי שנה נוספים כ-6,000 חולים חדשים. 


סימפטומים


במקרה של גלאוקומה רחבת זווית, התסמין היחידי הוא אובדן כושר הראייה. במקרים רבים תחילה לא מבחינים בכך עד לשלבים בהם אובדן הראייה חמור, וזאת מכיוון שבתחילת הדרך העין שאינה פגועה מפצה על אובדן הראייה של העין הפגועה. במרבית המקרים הראייה ההיקפית נפגעת לפני הראייה המרכזית.

התסמינים של גלאוקומה צרת זווית יכולים להיות מתונים, כגון ראייה מעט מטושטשת המופיעה מדי פעם בפעם ונמשכת על פני פרק זמן קצר בלבד. התסמינים החמורים יותר המצביעים על גלאוקומה צרת זווית כוללים בין השאר הופעת טשטוש ראייה לפרקי זמן ארוכים יותר, או הופעתם של כאבים מסביב לעין. ייתכנו  גם הופעות של הילות מסביב לנקודות אור חזקות, עיניים אדומות, תחושת בחילה ואף הקאות.

במקרים של גלאוקומה מולדת, התסמינים הם בדרך כלל עיניים מימיות ורגישות יתר לאור. ייתכן והתינוק ישפשף את עיניו לעיתים קרובות, יסבול מפזילה או שיחזיק את עיניו עצומות מרבית הזמן. 

סיבות וגורמי סיכון

נזקים הנגרמים לעצב הראייה נגרמים בדרך כלל על ידי לחץ מוגבר בתוך העין (לחץ תוך עיני מוגבר). דבר זה יכול להתרחש כאשר ישנם עודפי נוזלים הנאגרים בתוך העין, העין בעצמה מייצרת עודף נוזלים, או שיש בעיה בניקוז הנוזלים של העין. אולם, בחלק מן המקרים, גלאוקומה אינה נגרמת כתוצאה מלחץ תוך עיני מוגבר. במקרים המדוברים לא ניתן לקבוע את הגורם לתופעה.

תיתכן גלאוקומה גם כתוצאה מחבלה בעין, מניתוח בעין או בעקבות גידול סרטני בעין. ישנן תרופות (כגון קורטיקוסטרואידים) הנמצאות בשימוש לטיפול במגוון מחלות אחרות, אשר יכולות לגרום להופעתה של גלאוקומה.

תופעות נלוות וסיבוכים

פגיעה בעצב הראיה, ובכך פגיעה בשדה הראייה עד כדי עיוורון, היא הסיבוך העיקרי של גלאוקומה. 

במידה וגלאוקומה בעין אחת טופלה כנדרש, לעיתים על מנת למנוע התפתחות של גלאוקומה חריפה בעין הבריאה, הרופא יכול להמליץ על טיפול לייזר בעין זו.

סימני ההזהרה שמחייבים פניה דחופה לרופא כוללים כאבים חדים בעין, אודם משמעותי בעין, וראייה מטושטשת באופן פתאומי, המלווה בבחילות והקאות. סימנים אלו מחשידים לגלאוקומה צרת זווית חריפה. שלא כמו בגלאוקומה רחבת זווית, שם הסימן הראשוני יהיה הצטמצמות שדה הראייה .

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הרופא המטפל ישאל שאלות לגבי התסמינים ויבצע בדיקה גופנית מקיפה. במידה והרופא המטפל יחשוד במצב של גלאוקומה, הוא יפנה את המטופל לבדיקה אצל רופא עיניים לביצוע בדיקות נוספות.

רופא עיניים או אופטומטריסט יכולים לקבוע אבחנה ולטפל במצב של גלאוקומה, אך אופטיקאי אינו מוסמך לאבחן או לטפל בה.

יש לגשת לרופא במידה ומופיעים כתמים שחורים בשדה הראייה, או במידה ולאורך זמן ישנן בעיות ראייה ההולכות ומחמירות. כמו כן, מומלץ לגשת לרופא במקרים הבאים: אנשים עם היסטוריה משפחתית של גלאוקומה רחבת זווית, אנשים בגילאים 70 ומעלה, חולי סוכרת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים גלאוקומה מטופלת על ידי מתן טיפול תרופתי, כגון טיפות עיניים  להפחתת הלחץ התוך עיני ומניעת החמרת הנזק לעצב הראייה . יש להקפיד על שימוש בטיפות העיניים על בסיס לוח זמנים יומיומי קבוע, על מנת שאלה יפעלו כראוי. ייתכן ויהיה צורך בנטילת תרופות אלו במשך כל החיים. במקרים אחרים ייתכן ויהיה צורך בטיפולי לייזר או בניתוח עיניים . במקרים של גלאוקומה חריפה (צרת זווית) יש צורך בטיפול דחוף .

אצל בני אדם מבוגרים, הטיפול אינו יכול להשיב להם את הראייה שכבר אבדה להם, אולם יש יכולת לשמר את המצב הקיים. הטיפול מיועד לעצור את ההרס בעצב הראייה על ידי הורדת הלחץ התוך עיני

קבלת תוצאות האבחנה של גלאוקומה יכולה להיות קשה נפשית, וזאת מכיוון שייתכן ועד אשר התגלתה המחלה, החולה כבר איבד חלק מיכולת הראייה שלו. בעזרת ייעוץ והכוונה, ניתן למצוא דרכים לשמור על איכות החיים. ניתן להיעזר בעזרי ראייה שונים, כגון עזרים להגדלת אותיות מודפסות, או עזרי וידאו שונים, המסייעים בהתמודדות עם אובדן כושר הראייה. כמו כן, סיוע בסביבה תומכת עשויה להקל בביצוע משימות מטלות מסובכות.

מניעה

בשל אופייה המתון של גלאוקומה רחבת זווית, שהסימנים שלה מופיעים בהדרגתיות ולעיתים מצליחים לחמוק מתשומת הלב, מומלץ לעשות בדיקות עיניים תקופתיות מגיל 40, ולאנשים עם היסטוריה משפחתית של גלאוקומה, מגיל 20 ואילך אצל רופא עיניים. אבחנה וטיפול מוקדמים יכולים למנוע נזק לראייה.

בנוסף, הימנעות מעישון מומלצת מאחר והרעלנים שבסיגריות מזיקות לעיניים, וכן שמירה על ערכים תקינים של לחץ דם ואיזון סוכרת למי שחולה בה, יכולים למנוע הופעה או התדרדרות המחלה .






פורומים עין יבשה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי עיניים מיכל רותם 17/01/2020 08:10
 • האם צניחת עפעפיים גורמת לכאבי עיניים בבוקר פחות ומחמיר בהדרגה עד לסוף היום כשאין אפשרות לפתוח את העין כל האםשרויות האחרות נשללו

 • + הוסף תגובה
כאבי עיניים ד"ר אנדרו פינק 21/01/2020 12:15
 • מיכל רותם שלום בד"כ צניחה של עפעפיים יכול לגרום עייפות והרגשה של כובד בעיניים אבל מטופלים לא מתלוננים על כאבים לפי ניסיוני. אם הצניחה עד כדי כך שאת לא יכולה לפתוח אותם בערב, כדאי לך להתיעץ עם נוירולוג (אם כבר היית אצל רופא עיניים) כדי לשלול בעיה נורולוגית.

 • + הוסף תגובה
שיטות לטיפול בעין יבשה סיגלית 15/01/2020 12:43
 • שלום, אני אחרי ניתוח הסרת משקפיים, שנה בערך. העיניים מאוד יבשות ודי מרגיז לטפטף כל היום, כל שעתיים- שלוש. יש עוד שיטות לטיפול ביובש? המון תודה

 • + הוסף תגובה
שיטות לטיפול בעין יבשה ד"ר אנדרו פינק 21/01/2020 12:08
 • סיגלית שלום יש הרבה שיטות לטפל בעיניים יבשות. דמעות מלאכותיות רק הטיפול בסיסי. קודם את צריכה לעבור בדיקה יסודית כדי לברר למה עינייך כל כך יבשות. בד"כ יש יותר מסיבה אחת. אח"כ יש מגוון של טיפולים כולל טיפוות אנטי דלקתיות ואחרות, פלאגים , IPL, פרובינג, שינוי באורח חיים ועוד. אשמח לעזור.

 • + הוסף תגובה
דמעות ותחושת שריפה יהושע 08/12/2019 19:25
 • מדי פעם בד"כ ללא התרעה מוקדמת מתחיל לשרוף לי העיניים מאוד ויורד לי דמעות אני מרגיע את זה כשאני מנקה עם טשיו כמה פעמים, לפעמים עוזר לי לשטוף את העיניים שמתי לב שאם אני מסתכל הרבה במחשב זה קורה לי, וכן אם יש רוח לכיוון העיניים, (המזגן באוטובוס וכו') מה זה והאם זה בעיה ואין אני יכול לפתור את זה

 • + הוסף תגובה
דמעות ותחושת שריפה ד"ר אנדרו פינק 12/12/2019 00:22
 • יהושע שלום. כנראה אתה בהחלט סובל מעיניים יבשות. לפעמים עיניים כל כך יבשות שהגירוי גורם לשטיפה של דמעות, אבל איכותן ירודה. יש לעבור בדיקה לברר מהמקור של הבעיה ובד"כ יש מספר סיבות. סיכוי גבוה שמדובר בדלקת של העפעפיים, עם נזק לבלוטות הדמעה ומצמוץ לא תקין. יש הרבה טיפולים גם במרפאה (IPL, ועוד), וגם טיפול שאפשר לעשות בבית (קומפרסים חמים). בנוסף שינו בצורת העבודה לפני המחשב יכול לעזור. אשמח לעזור.

 • + הוסף תגובה
תודה ושאלה יהושע 13/12/2019 11:18
 • קודם כל תודה רבה! עכשיו.. קומפרסים חמים עוזרים למשך כל היום? וכן מה השינוי שאפשר לעשות בקשר למחשב אני יושב די הרבה שעות על המחשב (אני מזכיר של מוסד) תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תודה ושאלה ד"ר אנדרו פינק 25/12/2019 23:15
 • יש הרבה כתבות ברשת על שימוש נכון שהמחשב. בין היתר יש לקחת יותר הפסקות, למצמץ יותר, להמנע מזגן חזק ולהשתמש בטיפות תחליף דמעות לפי הצורך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!