//

גלאוקומה (Glaucoma)

ראשי

תאור

גלאוקומה (ברקית בעברית) היא שם כולל לקבוצת מחלות עיניים אשר פוגעות בעצב הראייה. עצב הראייה, האחראי על העברת המידע מן העין אל עבר המוח, ממוקם בחלק האחורי של העין. כאשר עצב זה נפגע, קיים חשש לאובדן כושר הראייה.

אנשים הסובלים מגלאוקומה, חווים תחילה צמצום בשדה הראייה שלהם בצדי העין (הראייה ההיקפית). במידה והמחלה אינה מטופלת, אובדן הראייה הולך ומחריף, דבר אשר יכול במשך הזמן להביא לעיוורון מוחלט.

אישה מבוגרת עם גלאוקומה עובדת בדיקת עיניים

ישנם שלושה סוגים של גלאוקומה:

 • גלאוקומה רחבת זווית  – מחלה הדרגתית כרונית שנמשכת כל החיים, ועלולה להוביל לאובדן ראייה. 
 • גלאוקומה צרת זווית  – מחלה חריפה ופתאומית אשר לרוב ניתנת לריפוי. 
 • גלאוקומה מולדת.

גלאוקומה היא הגורם השני הנפוץ ביותר לעיוורון, כך בארה"ב למשל, 9-12% מכלל העיוורים, התעוורו כתוצאה מגלאוקומה. בישראל מספר חולי הגלאוקומה מוערך ב-60-80 אלף, ומדי שנה נוספים כ-6,000 חולים חדשים. 


סימפטומים


במקרה של גלאוקומה רחבת זווית, התסמין היחידי הוא אובדן כושר הראייה. במקרים רבים תחילה לא מבחינים בכך עד לשלבים בהם אובדן הראייה חמור, וזאת מכיוון שבתחילת הדרך העין שאינה פגועה מפצה על אובדן הראייה של העין הפגועה. במרבית המקרים הראייה ההיקפית נפגעת לפני הראייה המרכזית.

התסמינים של גלאוקומה צרת זווית יכולים להיות מתונים, כגון ראייה מעט מטושטשת המופיעה מדי פעם בפעם ונמשכת על פני פרק זמן קצר בלבד. התסמינים החמורים יותר המצביעים על גלאוקומה צרת זווית כוללים בין השאר הופעת טשטוש ראייה לפרקי זמן ארוכים יותר, או הופעתם של כאבים מסביב לעין. ייתכנו  גם הופעות של הילות מסביב לנקודות אור חזקות, עיניים אדומות, תחושת בחילה ואף הקאות.

במקרים של גלאוקומה מולדת, התסמינים הם בדרך כלל עיניים מימיות ורגישות יתר לאור. ייתכן והתינוק ישפשף את עיניו לעיתים קרובות, יסבול מפזילה או שיחזיק את עיניו עצומות מרבית הזמן. 

סיבות וגורמי סיכון

נזקים הנגרמים לעצב הראייה נגרמים בדרך כלל על ידי לחץ מוגבר בתוך העין (לחץ תוך עיני מוגבר). דבר זה יכול להתרחש כאשר ישנם עודפי נוזלים הנאגרים בתוך העין, העין בעצמה מייצרת עודף נוזלים, או שיש בעיה בניקוז הנוזלים של העין. אולם, בחלק מן המקרים, גלאוקומה אינה נגרמת כתוצאה מלחץ תוך עיני מוגבר. במקרים המדוברים לא ניתן לקבוע את הגורם לתופעה.

תיתכן גלאוקומה גם כתוצאה מחבלה בעין, מניתוח בעין או בעקבות גידול סרטני בעין. ישנן תרופות (כגון קורטיקוסטרואידים) הנמצאות בשימוש לטיפול במגוון מחלות אחרות, אשר יכולות לגרום להופעתה של גלאוקומה.

תופעות נלוות וסיבוכים

פגיעה בעצב הראיה, ובכך פגיעה בשדה הראייה עד כדי עיוורון, היא הסיבוך העיקרי של גלאוקומה. 

במידה וגלאוקומה בעין אחת טופלה כנדרש, לעיתים על מנת למנוע התפתחות של גלאוקומה חריפה בעין הבריאה, הרופא יכול להמליץ על טיפול לייזר בעין זו.

סימני ההזהרה שמחייבים פניה דחופה לרופא כוללים כאבים חדים בעין, אודם משמעותי בעין, וראייה מטושטשת באופן פתאומי, המלווה בבחילות והקאות. סימנים אלו מחשידים לגלאוקומה צרת זווית חריפה. שלא כמו בגלאוקומה רחבת זווית, שם הסימן הראשוני יהיה הצטמצמות שדה הראייה .

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הרופא המטפל ישאל שאלות לגבי התסמינים ויבצע בדיקה גופנית מקיפה. במידה והרופא המטפל יחשוד במצב של גלאוקומה, הוא יפנה את המטופל לבדיקה אצל רופא עיניים לביצוע בדיקות נוספות.

רופא עיניים או אופטומטריסט יכולים לקבוע אבחנה ולטפל במצב של גלאוקומה, אך אופטיקאי אינו מוסמך לאבחן או לטפל בה.

יש לגשת לרופא במידה ומופיעים כתמים שחורים בשדה הראייה, או במידה ולאורך זמן ישנן בעיות ראייה ההולכות ומחמירות. כמו כן, מומלץ לגשת לרופא במקרים הבאים: אנשים עם היסטוריה משפחתית של גלאוקומה רחבת זווית, אנשים בגילאים 70 ומעלה, חולי סוכרת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים גלאוקומה מטופלת על ידי מתן טיפול תרופתי, כגון טיפות עיניים  להפחתת הלחץ התוך עיני ומניעת החמרת הנזק לעצב הראייה . יש להקפיד על שימוש בטיפות העיניים על בסיס לוח זמנים יומיומי קבוע, על מנת שאלה יפעלו כראוי. ייתכן ויהיה צורך בנטילת תרופות אלו במשך כל החיים. במקרים אחרים ייתכן ויהיה צורך בטיפולי לייזר או בניתוח עיניים . במקרים של גלאוקומה חריפה (צרת זווית) יש צורך בטיפול דחוף .

אצל בני אדם מבוגרים, הטיפול אינו יכול להשיב להם את הראייה שכבר אבדה להם, אולם יש יכולת לשמר את המצב הקיים. הטיפול מיועד לעצור את ההרס בעצב הראייה על ידי הורדת הלחץ התוך עיני

קבלת תוצאות האבחנה של גלאוקומה יכולה להיות קשה נפשית, וזאת מכיוון שייתכן ועד אשר התגלתה המחלה, החולה כבר איבד חלק מיכולת הראייה שלו. בעזרת ייעוץ והכוונה, ניתן למצוא דרכים לשמור על איכות החיים. ניתן להיעזר בעזרי ראייה שונים, כגון עזרים להגדלת אותיות מודפסות, או עזרי וידאו שונים, המסייעים בהתמודדות עם אובדן כושר הראייה. כמו כן, סיוע בסביבה תומכת עשויה להקל בביצוע משימות מטלות מסובכות.

מניעה

בשל אופייה המתון של גלאוקומה רחבת זווית, שהסימנים שלה מופיעים בהדרגתיות ולעיתים מצליחים לחמוק מתשומת הלב, מומלץ לעשות בדיקות עיניים תקופתיות מגיל 40, ולאנשים עם היסטוריה משפחתית של גלאוקומה, מגיל 20 ואילך אצל רופא עיניים. אבחנה וטיפול מוקדמים יכולים למנוע נזק לראייה.

בנוסף, הימנעות מעישון מומלצת מאחר והרעלנים שבסיגריות מזיקות לעיניים, וכן שמירה על ערכים תקינים של לחץ דם ואיזון סוכרת למי שחולה בה, יכולים למנוע הופעה או התדרדרות המחלה .


פורומים נוירואופטלמולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תרגילים לחיזוק העין חופית 09/08/2020 10:00
 • הבן שלי, בן 9 קיבל תרגילי חיזוק לעיניים, ולא עושה. מה מידת ההשפעה של תרגילים כאלה?

 • + הוסף תגובה
תרגילים לחיזוק העין פרופ' ניצה גולדנברג כהן 11/08/2020 15:05
 • המונח תרגול לחיזוק העין אינו מדויק וקשה לדעת למה הכוונה. בפזילות מסוימות, יש אורטופטיסטים שממליצים תרגילים אורטופטים, שמקובלים בקהילת רופאי העינים, כמו חיזוק יכולת הסתכלות פנימה (קונברגנציה) בקריאה. לרוב תרגול כזה נעשה בשתוף עם המתרגל, או באמצעות תוכנת מחשב. יש הצלחות מסוימות בתרגול, אך הוא נתן במקרים מאד מדויקים בהם יש אפשרות לשפר מצב קיים (פזילה סמויה ולא פזילה קבועה, למשל) בלי מידע מדוע הבן קבל תרגולים ,ואיזה סוג, קשה לענות לשאלה. בעקרון- תרגול הינו בונוס, שיכול לדחות נתוח אם מצליח. דרושה בדיקת רופא עינים ילדים לקבלת הנחיות מדויקות.

 • + הוסף תגובה
בלי משקפיים חלק מהזמן דני 14/07/2020 09:46
 • בתי רוקדת 4 פעמים בשבוע, ובזמן זה מסירה משקפיים. יש בכך בעיה? לא מתלוננת על תופעות כלשהן. מרכיבה פלוס 2

 • + הוסף תגובה
לרקוד בלי משקפים פרופ' ניצה גולדנברג כהן 14/07/2020 15:57
 • מטרת המשקפים בילדים היא לשפר ראיה, ולמנוע פזילה. כאשר יש תקון +2 מדובר בתקון של רוחק ראיה, שיכול לישר גם פזילות. תקון כזה נהוג להרכיב קבוע בכל שעות הערנות. חשוב לדעת אם התקון שווה בשתי העינים, או שיש עין עצלה. מאחר ויש כאן קונפליקט בין תקון ראיה/פזילה לבין פעילות גופנית, צריך לשקול את האפשרויות. אם אפשר לרקוד עם משקפים - עדיף. מצד שני, אם לא נוצר כאב ראש/פזילה חזקה/סימנים אחרים - אפשר בהחלט שעתיים לרקוד בלי, במידה ובשאר היום תרכיב כרגיל.

 • + הוסף תגובה
בחילות רוני 13/07/2020 19:00
 • היי, לאחרונה אני רואה כל מיני בועות שקופות הבועות האלה הן לא קבועות ומופיעות כאשר אני מתרכז או כאשר אני מסתכל על קיר לבן. לפעמים יש לי גם בחילות האם התופעה הזו יכולה לגרום לבחילות ? יש לציין שעשיתי בדיקות ראיה מקיפות והכל יצא תקין.

 • + הוסף תגובה
בועות על קיר לבן פרופ' ניצה גולדנברג כהן 14/07/2020 15:53
 • מקורן של הפרעות ראייתיות שבולטות בעיקר כשמסתכלים על קיר לבן הינן בזגוגית. הזגוגית היא הג'ל השקוף שממלא את העין. כאשר העין זזה הזגוגית גם זזה ,ועכיריות בתוכה נראות כקוים/פסים/בועות בגלל הצל שיוצרות על הרשתית. לרוב העכירויות בזגוגית הינן בגלל הגיל, ושינויים נורמלים של הזגוגית. לעיתים העכיריות נובעות ממשיכה ברשתית. במקרים שיש "בועות" חדשות או תופעות ראייתיות חדשות, או עכירות שזזה ולא היתה קודם, צריך להבדק מיד אצל רופא . במקרים אלה המטרה לשלול חורים או קרעים ברשתית שנתן לטפל בהם לפני שהמצב מחמיר.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!