כאבי ראש בילדים (Headache in children)

ראשי

תאור


כאבי ראש אצל ילדים מהווים עילה ל-10% מכלל הביקורים של הילדים במרפאות. תלונה על כאבי ראש אצל ילד שונה בדרך כלל מתלונה דומה אצל מבוגר.
התלונה על כאבי ראש שכיחה אצל ילדים והיא עלולה להופיע כבר בגיל שנתיים, ללא קשר עם הופעת חום או מחלה נלווית אחרת. כאב ראש מתמשך אצל ילדים אופייני יותר בגיל בית הספר היסודי ושכיחותו עולה עד לשיעור של 40% בגיל ההתבגרות. רק כ-15% מכאבי הראש מוגדרים כמיגרנה וכל השאר נובעים מסיבות אחרות.

ככלל כל כאב ראש המעיר את הילד משנתו או הגורם להפרעה משמעותית בחיי היומיום, דורש אבחון רפואי מקיף. יש ללמוד על משך הכאב, על מיקומו, זמן הופעתו וכיצד הוא מסתיים, ואם הכאב מופיע יותר מאחת לשבוע - באיזו תדירות.

ד"ר ישראל הדרי

סיבות וגורמי סיכון

אבחנה מבדלת של כאבי ראש בילדים כוללת בעיות ראייה שונות (תחילת בית הספר); בעיות שיניים וחניכיים; סינוסיטיס (דלקת מערות הפנים); הפרעות שינה (סיוטי לילה או חלומות זוועה); מתח שרירי הצוואר (כתוצאה מפעילות ספורט, עודף או חוסר); חוסר שתייה (התייבשות); הפרעות פסיכוסומאטיות; הפרעות נפשיות; חברתיות; או שהם מהווים סימן להפרעה תוך-גולגולתית הקשורה למחלה.


סובלים מכאב ראש? התייעצו בפורום טיפול במיגרנות בעזרת נוירופידבק >

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל אבחון של מקור התלונה/הכאב, התייחסות על פי האבחון: סילוק מקור הכאב על ידי טיפול בתרופות או על ידי טיפול פסיכולוגי משפחתי מתאים.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רעד בשרירי התאומים יוני 25/09/2020 14:27
  • בן 45 שוקל 74 בריא , לאחר דיאטה של 4 חודשים והורדה של 10 קילו . מתאמן סיזיפית ביתר שאת בחודשים האחרונים . לאחר אימון כדורגל רצוף של שעתיים וחצי שמתי לב שלאחר מנוחה קצרה שהתחיל לי רעד בשני הרגלים באזור שרירי התאומים ( רעד לא רצוני ומשתנה ) . לאחר בדיקות דם כלליות תקינות כולל מגנזיום . שאלתי האם סיבת הרעד נוירולוגי ? או עקב מאמץ יתר של שרירי התאומים ? אימונים של יום אחר יום לשירירי התאומים ( ריצה , אינטרוולים , כדורגל ) אחדד את עניין הרעד - הרעד הוא קפיצה של חלק קטן מהשריר לאלפית שנייה כמו שלפעמים קופץ העפעף . הרעד כבר שבוע ולא חלף . הרעד/קפיצה לא כואב ולא מורגש . הרעד כל פעם קופץ באיזור אחר של שריר התאומים ( התפוס מאוד ) שנה טובה

  • + הוסף תגובה
חשד לפרקינסון קלרה 22/09/2020 08:13
  • שלום רציתי לדעת אם אתה מומחה לבעיות תנועה בחשד לפרקינזון כי הניורולוג בקופת חולים לא יודע להחליט אם כן באילו ימים ושעות אפשר להזמין אותך לביקור בית תודה

  • + הוסף תגובה
ירידת לחץ דם וסוכר במחלת פרקינזון ענת 21/09/2020 10:00
  • שלום יש לי פרקינזון הפרעות תנועה התייבש לי הפה אין לי רוק זה מזה וגם יש לי ירידת סוכר ולחץ דם שגורם לתחושת עילפון מה ניתן לעשות

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!