כאבי ראש בילדים (Headache in children)

ראשי

תאור


כאבי ראש אצל ילדים מהווים עילה ל-10% מכלל הביקורים של הילדים במרפאות. תלונה על כאבי ראש אצל ילד שונה בדרך כלל מתלונה דומה אצל מבוגר.
התלונה על כאבי ראש שכיחה אצל ילדים והיא עלולה להופיע כבר בגיל שנתיים, ללא קשר עם הופעת חום או מחלה נלווית אחרת. כאב ראש מתמשך אצל ילדים אופייני יותר בגיל בית הספר היסודי ושכיחותו עולה עד לשיעור של 40% בגיל ההתבגרות. רק כ-15% מכאבי הראש מוגדרים כמיגרנה וכל השאר נובעים מסיבות אחרות.

ככלל כל כאב ראש המעיר את הילד משנתו או הגורם להפרעה משמעותית בחיי היומיום, דורש אבחון רפואי מקיף. יש ללמוד על משך הכאב, על מיקומו, זמן הופעתו וכיצד הוא מסתיים, ואם הכאב מופיע יותר מאחת לשבוע - באיזו תדירות.

ד"ר ישראל הדרי

סיבות וגורמי סיכון

אבחנה מבדלת של כאבי ראש בילדים כוללת בעיות ראייה שונות (תחילת בית הספר); בעיות שיניים וחניכיים; סינוסיטיס (דלקת מערות הפנים); הפרעות שינה (סיוטי לילה או חלומות זוועה); מתח שרירי הצוואר (כתוצאה מפעילות ספורט, עודף או חוסר); חוסר שתייה (התייבשות); הפרעות פסיכוסומאטיות; הפרעות נפשיות; חברתיות; או שהם מהווים סימן להפרעה תוך-גולגולתית הקשורה למחלה.


סובלים מכאב ראש? התייעצו בפורום טיפול במיגרנות בעזרת נוירופידבק >

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל אבחון של מקור התלונה/הכאב, התייחסות על פי האבחון: סילוק מקור הכאב על ידי טיפול בתרופות או על ידי טיפול פסיכולוגי משפחתי מתאים.

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!