עגבת מולדת (Congenital syphilis)

ראשי

תאור

אישה הנגועה בעגבת (בסיפיליס) אשר לא טופלה כראוי (בין אם יש לה סימני מחלה ובין אם לאו) עלולה להדביק את העובר בעגבת במהלך ההריון. הזיהום יכול לגרום לתוצאות שונות: להפלה, ללידת ולד מת, ללידת תינוק עם סימני מחלה, או ללידת תינוק ללא סימני מחלה אולם הסימנים עלולים להתפתח בעתיד.
ד"ר אלי סומך

סימפטומים


סימני מחלה המופיעים לאחר הלידה כוללים: הגדלת כבד וטחול, הפרשה ממושכת מהאף, הגדלת קישריות לימפה, תפרחות שונות בעור, שינויים בעצמות הגפיים וכן הפרעות בנוסחת תאי הדם כמו אנמיה וירידה במספר טסיות הדם.
סימנים מאוחרים שהם תוצאה של הזיהום ברחם, יופיעו אם התינוק לא טופל כראוי לאחר הלידה (בין אם הראה סימני מחלה ובין אם לאו). הסימנים הללו כוללים הפרעות במוח, עיוותים בעצמות ובמיפרקים וחירשות. קיימים סימנים אופייניים לזיהום תוך-רחמי בעגבת כמו שקע בעצם האף ("אף אוכף"), שיניים טוחנות משונצות, עכירות בקרנית העיניים ובליטת המצח.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול: מטרת הטיפול היא למנוע את הנזקים שנגרמים בעקבות הזיהום התוך-רחמי, ובעיקר את הנזקים המאוחרים הנשארים לכל אורך החיים. הטיפול מתבצע במספר מישורים:
1. איתור הנשים ההרות הנגועות במחלה, דרך הבדיקות השגרתיות המתבצעות לכל אישה הרה. אם אובחנה אישה כזו יש לטפל בה באמצעות זריקות פניצילין מוקדם ככל האפשר, בזמן ההריון, ורצוי להשלים את הטיפול חודשיים לפני הלידה על מנת להקטין למינימום את הסיכון שהעובר יידבק.
2. ערנות לאפשרות של עגבת מלידה וביצוע פעולות מתאימות לאבחון, אם מתעורר חשד למחלה. הבדיקות כוללות קביעת רמת הנוגדנים השונים לעגבת בדם האם ובדם התינוק, וכן ביצוע בדיקות עזר נוספות כמו דיקור לבדיקת נוזל השדרה, צילום עצמות הגפיים ובדיקת קרקעית העין.
3. טיפול מוקדם ביילוד כאשר קיים חשד סביר לאבחון של עגבת מלידה. הטיפול המומלץ הוא מתן פניצילין דרך הווריד או באמצעות זריקות לשריר.
4. מעקב אחר מצב התינוק כדי לוודא שהזיהום מלידה טופל כראוי. המעקב כולל בדיקה תקופתית של התינוק ומעקב אחר הנוגדנים לעגבת. תגובה טובה לטיפול מתבטאת בהיעלמות סימני המחלה (אם היו כאלה), ובירידה משמעותית של רמת הנוגדנים הלא-ספציפיים לעגבת (נוגדנים מסוג VDRL). לעומת זאת צפוי כי נוגדנים ספציפיים לעגבת (נוגדנים מסוג TPHA ודומיהם), יישארו לטווח ארוך.

פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שארית לאחר הפלה טבעית Shir 16/01/2020 21:46
  • ב30.12 עברתי הפלה טבעית שבוע 7+4 ,רוב התוכן ההריוני יצא (הרופא הוציא את שק ההריון) ולקחתי ציטוטק בנוסף. שבוע לאחר מכן לאחר בדיקת אולטראסאונד ,נותרה שארית בגודל 7 מ"מ. ב14.1 עשיתי בדיקת בטא שיצאה 80. מתי עליי לעשות בדיקת בטא נוספת ? מתי יש לבצע בדיקת אולטראסאונד נוספת, אחרי סיום קבלת הווסת או לפני קבלת הווסת ? אשמח לתשובתך

  • + הוסף תגובה
שיבוש הורמונלי לאחר הפלה ג'ני 15/01/2020 14:42
  • שלום רב, לצערי עברתי הפלה יזומה בדרישה בשבוע 9, כמעט ללא דימום. וסת סטנדרטית חלשה הגיעה כעבור 4 שבועות. וסת שנייה לאחר 21 יום בלבד (מחזור 26-29 יום בדר"כ), דימום כבד לא אופייני כבר 4 ימים. האם עלי לגשת לבירור או שעדיין מדובר בשיבוש הנובע מההפלה? תודה

  • + הוסף תגובה
תיקון ג'ני 15/01/2020 14:43
דימום לאחר מנה שנייה של הכדורים להפסקת היריון רויטל 10/01/2020 09:58
  • ביום רביעי האחרון קיבלתי מנה שנייה של כדור ההמשך של מפיגין ואז התחיל לי מעט דימום ממש מעט שוחררתי הביתה בבית היה לי מעט דימום של פעם ביום והיום קמתי בלי דימום בכלל האם אני צריכה לדאוג? לפנות למרפאה?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 12/01/2020 07:47
  • עליך להגיע לביקורת כפי שנקבעה לך כדי לוודא שאכן התרוקן הרחם.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!