תסמונת המוליטית-אורמית (Hemolytic uremic syndrome)

ראשי

תאור

תסמונת המולטית-אורמית מאופיינת באי-ספיקת כליות חדה, תמס דם (המוליזה), ותרומבוציטופניה
(מיעוט טסיות בדם).
ברוב המקרים הגורם הוא רעלן המופרש מחיידקי א' קולי במהלך זיהום במעיים. מחוללים אחרים הם חיידקים שונים (שיגלה, סלמונלה, קמפילובקטר וסטרפטוקוקוס), או נגיפים (קוואסקי, אקו, אינפלואנזה, וריצלה, HIV ו-EBV). לעיתים רחוקות התסמונת עלולה להופיע על רקע של יתר-לחץ-דם או זאבת אדמנתית מערכתית (SLE).
תסמונת זו שכיחה בעיקר בקרב תינוקות וילדים מגיל חצי שנה עד גיל 4. כשבוע לפני הופעת התסמונת לוקים החולים בשלשולים, בהקאות, בחום ובכאבי בטן (דלקת המעיים). במיעוט המקרים תיתכן דלקת בדרכי הנשימה העליונות.

פרופ' עמי באלין

סימפטומים


התסמונת מסתמנת בצורה חדה. החולים מתלוננים על חולשה, על עייפות, על אי-שקט ועל מיעוט במתן שתן. בבדיקתם בולטים חיוורון (האנמיה), בצקת (בשל מיעוט במתן שתן), דימומים בעור (בשל התרומבוציטופניה), הגדלת הטחול והכבד ואי-שקט ניכר. חום הגוף תקין או גבוה. תיתכן פגיעה במערכת העצבים ב-30%-20% מהחולים, ומתבטאת בעיקר בפרכוסים.

סיבות וגורמי סיכון

הגורם לתסמונת הוא פגיעה בדופן כלי הדם הקטנים בכליות. בעקבות נזק זה נוצרים קרישי דם קטנים, הסופחים אליהם את הטסיות (התרומבוציטים). כדוריות הדם האדומות העוברות בכלי דם אלה, ניזוקות ונהרסות. כך (בשל הרס הכדוריות) מתקבל מצב של תרומבוציטופניה ואנמיה המוליטית. הפגיעה בכלי הדם מובילה לאי-ספיקת כליות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע על בסיס המדדים הבאים: אנמיה המוליטית, שברי תאים אדומים במשטח הדם, תרומבוציטופניה ואי-ספיקת כליות (רמות גבוהות של אוריאה וקריאטינין בדם). הממצאים בשתן יכולים להיות דלים: מעט כדוריות אדומות והפרשת חלבון מוגברת.
ההיסטוריה הרפואית הטיפוסית והבדיקה הגופנית בדרך כלל תומכים באבחון. לא נדרשת התקנת ביופסיה מהכליה לשם אבחון. תסמונת דומה: Thrombotic thrombocytopenic purpura, עלולה להימצא בקרב מבוגרים (בעיקר בנשים צעירות), ומתאפיינת יותר בעליות חום ובהפרעה במערכת העצבים המרכזית.
סיבוכי התסמונת כוללים: אנמיה קשה, חמצת (pH נמוך בדם), ערכי אשלגן גבוהים בדם, עודף נוזלים, אי-ספיקה בלב, יתר-לחץ-דם ואורמיה (המצריכה טיפול בדיאליזה).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בתסמונת זו כולל תיקון ההפרעות במצב המטבולי, בריכוז האלקטרוליטים ובנוזלים, הורדת לחץ-הדם והתחלה מוקדמת בטיפול בדיאליזה. אין לטפל באמצעות אנטיביוטיקה.
סיכויי ההחלמה בתסמונת זו טובים. מעל 90% מהחולים שהתסמונת פקדה אותם בעקבות מחלת שלשול, עוברים בשלום את השלב החד של התסמונת. האחרים נדרשים לטיפול קבוע בשל אי-ספיקת כליות. גם לגבי המחלימים נדרש מעקב ארוך טווח בשל סיבוכים מאוחרים כיתר-לחץ-דם, אי-ספיקת כליות כרונית, והפרשה מוגברת של חלבון בשתן. אם אי-הספיקה כרונית ניתן לבצע השתלת כליות.

פורומים אורטיקריה (סרפדת)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפריחה מופיעה רק בלילה סתיו 03/12/2020 06:06
  • היי, רציתי לדעת אם יש סיבה שהפריחה מופיעה רק בלילה? בשנת צהריים לא יוצאת פריחה לעומת שנת לילה. בנוסף, לוקחת 4 כדורי טלפסט ביום ועדיין אין הקלה בפריחה ובגדר. האם ישנם כדורים או טיפול שיכול להפחית את הכאב?

  • + הוסף תגובה
אורטיקירה בלילה ד"ר רמית מעוז-סגל 03/12/2020 08:25
  • אצל רוב החולים זה ככה מאחר ויש בבקרים "הורמוני מתח" ששומרים עלינו ו"נותנים" לנו לתפקד

  • + הוסף תגובה
שימוש בטלפסט שרה 03/11/2020 17:57
  • שרה26/10/20 15:16 טלפסט והשמנה אני מאובחנת עם אורטיקריה כרונית כבר כחצי שנה ונוטלת באופן קבוע 4 טלפסט ביום. במקביל לפני כחודשיים התחלתי טיפול בזולייר, כרגע ללא כל הטבה.לאחרונה שמתי לב שעליתי במשקל ללא שינוי תזונתי של ממש. האם שימוש באנטי היסטמינים עלול לגרום להעלאה במשקל?

  • + הוסף תגובה
אורטיקריה והשמנה ד"ר רמית מעוז-סגל 03/11/2020 18:46
אורטקריה חני 28/10/2020 08:26
  • שלום וברכה אמי הובחנתי באורטקריה כרונית לפני שנה ו8 חודשים קבלתי טיפול בטלפסט 4 ביום פלוס כדור מנטלוקס והיה שיפור אחכ התחיל שוב עשיתי קורס של סטרואידים התחלתי מינון של 80 וירדתי בהדרגה, אחכ לא היה פצעים בכלל ועכשו התחיח שוב לצאת פצעים לאט לאט לוקחת טלפסט וסדרואידם 40 מג ועדין מגדר, יש לציין שהיה לי קורונ לפני חודש, האם זה קשור להתפרצות שוב, וכן כרגע התחלתי טיפול פוריות עם הורמונים ,האם זה יכול להיות הגורם, ואם כן מה ניתן לעשות להרגעת הגרד אם גם סטרואידים לא ככ עוזרים?? אשמח לתשובה תודה ויום טוב

  • + הוסף תגובה
הורמונים ואורטיקריה ד"ר רמית מעוז-סגל 28/10/2020 11:54
  • בהחלט ייתכן וההתפרצות קשורה בטיפול ההורמונלי. להערכה נוספת אנא תאמי ייעוץ במרפאה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!