שלפחת יילוד (Neonatal impetigo)

ראשי

תאור

שלפחת (Impetigo), תפרחת שלפוחיתית ביילוד היא תופעה שכיחה. רוב מקרי השלפחת שפירים וחולפים מעצמם, אך יש להבדילם ממצבי חולי שזהו ביטויים העיקרי.
- הסיבה השכיחה ביותר לתפרחת זו היא Erythema toxicum, תפרחת שפירה המופיעה רק בתקופת היילוד, היא מופיעה אצל 70%-30% מהיילודים וחולפת עצמונית. התופעות בעור מופיעות בעיקר באזור הגוף ולעיתים גם בצוואר ובגולגולת, אך לא בכפות הידיים או הרגליים. על רקע של אודם מתפתחת חטטית (Papule), שלפוחית (Vesicle) או מוגלית (Pustule). התפרחת נובעת מהצטברות תאים אאוזינופילים בעור, מופיעה החל מגיל יומיים וחולפת בתוך שעות עד 4-3 ימים ללא טיפול.
- תופעה שפירה נוספת היא Transient neonatal pustular melanosis, תפרחת המתאפיינת בשלפוחיות מוגליות שטחיות ובכתמי אודם. התפרחת נצפית כבר בלידה, בעיקר בסנטר, בצוואר, בבית החזה ובגב. התפרחת השלפוחיתית נעלמת בתוך שעות עד יומיים, אך כתמי האודם עלולים לשרוד זמן ארוך יותר. בבדיקה מיקרוסקופית ניתן לראות תאים ניטרופילים ללא חיידקים.
- Acropustulosis of infancy היא תפרחת המתאפיינת בשלפוחיות קטנות, המופיעות החל בגיל לידה ובמהלך החודשים הראשונים לחיים, בעיקר בכפות הידיים והרגליים. השלפוחיות מגלידות בתוך יום-יומיים ונעלמות בתוך כשבוע. תופעה זו עלולה להישנות במהלך החודשים הראשונים לחיים.
- אקנה ביילוד - תפרחת המופיעה בעיקר אצל בנים במהלך החודשיים הראשונים לחיים. חטטים, מוגליות, קישריות ושלפוחיות מופיעים בעיקר על הפנים. ברוב המקרים אין צורך בטיפול למעט ניקוי מקומי, אך לעיתים יש צורך בטיפול באמצעות תרופות לקילוף או לייבוש.
- Miliaria - תפרחת הנובעת מחסימת צינורות הפרשת הזיעה. מופיעה בימים הראשונים, וחולפת לאחר ניקוי עור הפנים.
- Milia - חטטיות זעירות המופיעות אצל כ-40% מהיילודים באזור הלחיים, גשר האף, המצח והפה, ונעלמות בתוך שבועיים עד חודשיים.
המזהם השכיח בשלפחת בעור מחיידקים הוא Staphylococcus aureus.
הטיפול מקומי בעזרת משחות אנטיביוטיות, או באמצעות אנטיביוטיקה במתן פומי או לתוך הווריד. בחירת הטיפול מבוססת על מצבו הרפואי של היילוד ועל קיומן של בעיות רקע כמו פגות או זיהום רב-מערכתי.
ייתכנו מזהמים נוספים כמו Listeria monocytogenes, זיהומים מנגיפים, מפטריות ומטפילים.
הזיהום מנגיף שלבקת פשוטה (Herpes simplex) מסוג 1 ו-2 במערכת המין של האם יכול לגרום להדבקת היילוד בעיקר בזמן המעבר בתעלת הלידה. הזיהום בעור מהווה חלק מזיהום רב-מערכתי ועלול לסכן את בריאות היילוד ואף את חייו. לפיכך, יש לאבחן זיהום בשלבקת פשוטה במהירות ולטפל בו באמצעות תרופות. הטיפול המקובל הוא באמצעות תרופות אנטי-נגיפיות, לרוב אציקלוויר (Acyclovir). אם ידוע על זיהום פעיל בשלבקת פשוטה במהלך ההריון יש לשקול ניתוח קיסרי.
תהליכים דלקתיים בעור היילוד בייחוד באזור ההחתלה, ותופעות של רגישות-יתר (אלרגיה) יכולים אף הם לגרום להופעת תפרחת מלווה בשלפוחיות.
מחלות מלידה מקבוצת Epidermolysis bullosa שהן נדירות ומתאפיינות בפגם תורשתי במבנה העור, עלולות להתבטא בהופעת שלפוחיות על פני העור כבר בימים הראשונים לחיים בעיקר באזורי שפשוף. הטיפול הוא שימון העור על מנת למנוע חיכוך, ועל ידי אנטיביוטיקה אם מתפתח זיהום.

ד"ר זיוונית ארגז

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע על סמך הימצאות החיידקים במשטח של דגימה מהפצעים.





פורומים, יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פצעונים באיבר המין אלי 18/11/2019 00:42
  • שלום רב, לפני מספר שבועות הופיעו לי 3 פצעונים מאוד מאוד קטנים (קצה סיכה) על איבר המין שנראו מעט מוגלתיים מכיוון שצבעם היה לבן, ו2 פצעונים נוספים יצאו קצת מעל לאיבר המין, הם היו קצת יותר גדולים אך עדיין קטנים מאוד. אציין שהפצעונים לא הופיעו במקביל, ונעלמו כל אחד לבד לאחר כמה ימים. מעבר לכך לא הרגשתי בתסמינים נוספים כמו גירודים או משהו אחר. מה זה יכול להיות? האם יש טעם ללכת לרופא עור אפילו שאיני יכול להראות לו את הפצעים? בנוסף אני לא יודע אם זה קשור אבל כמה שבועות לפני כן, הופיעו לי 3 פצעונים גדולים יחסית באזור פי הטבעת שהיו כולם מוגלתיים וגם עברו מעצמם לאחר כשבוע שבועיים ללא גירודים או משהו. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
יש הוא שיכול לעזור לך דוד 05/12/2019 14:50
  • יש סבון אחד בשם צמחי מרפא של חברת אמה לורה היא ישראלית הוא סבון שמאוד עזר לי ! ממליץ מאוד בחום

  • + הוסף תגובה
יבלת יבשה אצל בן 14 רונית 24/11/2019 20:55
  • שלום לבני יבלת יבשה בגודל 2 סמ על האוגדל כבר מגיל 5 לא התרגשתי מפני חשבתי שזה יחלוף עם הזמן אבל שמתי לב שהיא רק התרחבה האם זה מסוכן,מה צריך לעשות אני מודאגת

  • + הוסף תגובה
פצעונים מוגלתיים בשפה אדיר 18/11/2019 23:21
  • אתמול כאשר הסתכלתי במראה שמתי לב שהופיעו לי קבוצה של פצעונים מאוד מאוד מאוד קטנים על השפה בצידה הפנימי (צריך להיות במקום מואר מאוד ולהסתכל ממש מקרוב בשביל לראות). הפצעונים לבנים והופיעו בקבוצה של כ15. מעבר לכך איני מרגיש עקצוצים או גירודים. חשבתי שמדובר בהרפס אך מתמונות שאני רואה באינטרנט זה לא נראה אותו דבר בעיקר בגלל הגודל. מה יכול להיות הדבר? האם יכול להיות מדובר במקרה ממש קל של הרפס ובגלל זה אין גירודים או פצעים גדולים? ולאיזה רופא מומלץ לפנות? רופא עור? מומחה לרפואת הפה? או רופא אחר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!