תשניק יילוד (Asphyxia of newborn)

ראשי

תאור

תשניק של היילוד הוא אירוע המתרחש בזמן הלידה או מייד לאחריה, המאופיין בחוסר חמצן המוביל לחמצת. כתוצאה מתהליך זה מתרחש כשל של לפחות שתי מערכות חיוניות כגון ריאות, לב, מוח, כליות ומערכת הדם.
שכיחות תשניק של היילוד היא 1.8%-0.3% מכלל הלידות. לא בכל מקרה ידועה הסיבה.
רק במחצית המקרים לערך המחייבים טיפול בהחייאה במהלך הלידה, יש סימנים מקדימים לכך.
ציון האפגר הניתן ליילוד בעת לידתו מבטא את מצבו ואת הצורך בטיפול החייאה.
הציון מתבסס על חמישה מדדים: נשימה, דופק, צבע, טונוס שרירים ותגובה לגירוי, וניתן בסוף הדקה הראשונה לחיים, לאחר חמש דקות, עשר דקות ובהמשך על פי מצב היילוד. אין קשר ישיר בין ציון אפגר להתפתחות של נזק במוח בעתיד. הסימנים היכולים להעיד על חומרת הנזק בעתיד הם: חוסר בדופק עצמוני לאחר החייאה מלאה במשך עשר דקות, חוסר סימני נשימה עצמונית לאחר כשלושים דקות והפרעות קשות בריכוזי הגזים בדם המעידים על חמצת ועל היפוקסיה ממושכות.
תשניק היילוד יכול לגרום לדיכוי רב-מערכתי ועד מוות. תקופת ההחלמה מלווה לעיתים בנזקים ארוכי טווח בעיקר במערכת העצבים.
ההחמרה במערכת העצבים מסווגת לשלושה שלבים:
1. אי-שקט, תגובת-יתר לגירויים, דופק מהיר, רעד והרחבת אישונים. בשלב זה בדיקת EEG (אלקטרואנצפלוגרפיה) מפורשת כתקינה.
2. היילוד ישנוני, רפוי, וחלה החמרה במצב ההכרה. הדופק איטי, האישונים מוצרים, התינוק מרייר ללא יכולת לבלוע את הפרשותיו. בשלב זה ייתכנו גם פרכוסים ובבדיקת EEG יש עדות להפרעה בתפקוד המוח.
3. התינוק לוקה בערפול חושים או בתרדמת, שוכב ללא תנועה, לא ניתן להפיק ממנו רפלקסים. בשלב זה שכיחות הפרכוסים גבוהה ובבדיקת EEG יש עדות לנזק במוח.
בזמן הלידה או מייד לאחריה אמצעי הדימות ברוב המקרים אינם מעידים על חומרת הנזק, אלא מסייעים במעקב ממושך להעריך נזקים ארוכי טווח. האמצעים המקובלים הם דימות על-שמע, טומוגרפיה מחשבית ודימות בתהודה מגנטית.
תפקודו של היילוד בהמשך חייו תלוי בגורמים שהביאו לתשניק סב-לידתו, בחומרת הפגיעה החדה, ובנזק הקבוע שנגרם. הטיפול המתמיד מיועד לאפשר ליילוד שנפגע לנצל את מרב הפוטנציאל שלו כדי להתמודד עם הנזקים שנגרמו לו.

ד"ר זיוונית ארגז

סימפטומים


לעיתים חשה האם ירידה בתנועות העובר כביטוי למצוקתו. מעקב אחר התנהגות העובר בסקירת על-שמע (פרופיל ביו-פיזיקלי) שמפורש כבלתי תקין, הפרעות הנצפות בניטור דופק העובר, רמת חומציות בלתי תקינה בדיקור קרקפת היילוד תוך כדי הלידה בזמן שהותו ברחם, כמות מי שפיר נמוכה או מי שפיר צואתיים (מקוניאליים) יכולים להעיד כי העובר במצוקה.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון של האם קשורים במשאבים ירודים בשיליה בעיקר עקב הפרעה בתפקוד של כלי הדם בשיליה. מצב זה אופייני ליתר-לחץ-דם של האם ורעלת הריון. גורמי סיכון הקשורים ביילוד: תינוקות קטנים לגיל ההריון, תינוקות הלוקים באנמיה תוך-רחמית או תינוקות הלוקים במחלה או במומים. סיבוכים בלידה כגון הריון שנמשך מעבר ל-42 שבועות, לידה מושרית או לידת מכשירים (שולפן ריק או מלקחיים) וכן מצג בלתי תקין, מהווים אף הם גורמי סיכון להתפתחות תשניק היילוד.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המיידי בתשניק היילוד הוא החייאת לב-ריאות, ובתרופות, הן לשם החזרת חמצון יעיל לרקמות והן על מנת למנוע נזקים ארוכי טווח. הטיפול כולל ייצוב ריכוז המלחים בדם, הסוכר ומאזן חומצה-בסיס בדם. בהמשך - טיפול בתרופות בהתאם למערכות שנפגעו.
מאחר ובזמן אירוע תשניק הפגיעה ברקמות חדה (Acute), יש "חלון הזדמנויות" שבו ניתן לטפל במטרה למנוע סיבוכים בעתיד. לאחרונה נעשים במרכזים רפואיים ניסיונות לקרר את ראש היילוד במגמה למנוע תהליכים המתרחשים בזמן ההיפוקסיה אשר גורמים להרס קבוע של תאי מוח.
טיפול באמצעות אלופורינול, סטרואידים, חוסמי תעלות סידן ומגנזיום סולפט, מהווה חלק מהניסיונות המקובלים כיום לטפל באמצעות תרופות.

פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דחוף! תשובה לא ברורה, אשמח לחוות דעת אסתר 15/09/2020 19:30
  • שלום ד"ר, עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

  • + הוסף תגובה
איחור בווסת ד"ר יוחנן שמעוני 22/09/2020 22:01
  • לפי מה שציינת סביר שאינך בהריון ולגבי הרירית יש לבדוק שוב לאחר ווסת

  • + הוסף תגובה
שבוע 37 +4 שני 09/09/2020 00:28
  • אני בשבוע 37+4 הריון שני , היופ הלכתי לבדיקה אחרי שכל הלילה הייתי כאובה במוניטור כן ראו ציריפ שבדקו אותי הרופאה אמרה שהצוואר קדמי ורך מחוק 40 אחוז אין פתיחה , אשמח לדעת מה זה אומר ? והאם זה אומר שהלידה קרבה?

  • + הוסף תגובה
שבוע 37+4 ד"ר יוחנן שמעוני 22/09/2020 21:59
בדיקת בטא א 03/09/2020 16:36
  • שלום אנחנו בתהליכי ivf , בבדיקת בטא ראשונה לאחר 12 יום מההחזרה התקבלו ערכים של 12.5, בבדיקה שניה לאחר יומיים הערכים היו 3.3. מה המשמעות והאם יש מה להמשיך לעקוב ? תודה .

  • + הוסף תגובה
בדיקת בטא ד"ר יוחנן שמעוני 22/09/2020 21:58

הצטרפו לאינדקס הרופאים!