אולקוס, כיב פפטי (Peptic Ulcer Disease)

ראשי

תאור

כיב פפטי (עיכולי), שמוכר יותר בשם אולקוס, הוא פצע שטחי שנוטה להופיע בציפוי הפנימי של דופן הקיבה (כיב קיבה) או בחלק העליון של המעי הדק (כיב תריסריון).

אולקוס מתפתח כשהרירית המגנה שמרפדת של הקיבה או המעי נפגמת ומיצי העיכול מגרים אותה וגורמים להתפתחות פצע בדופן הקיבה או המעי. מיצי הקיבה החומציים, המכילים בתוכם חומצת מלח ואנזימים כגון פפסין (pepsin), יכולים לגרום גם לתחושת צרבת ולפגיעה בוושט, אם תוכן הקיבה חוזר לתוכו מסיבות שונות, כפי שזה עלול לקרות במחלת ריפלוקס.

דימוי של אדם עם אולקוס, כיב פפטי (עיכולי)

טיפול תרופתי הולם מסייע להחלמה במרבית במקרים של אולקוס (כיב קיבה או כיב בתריסריון) ומקל מיד על התסמינים.


סימפטומים


בדרך כלל, אנשים הלוקים באולקוס מתלוננים על התסמינים הבאים:

·         תחושת בעירה, צרב, וכאבים בין הטבור ועצם החזה. חלק מתלוננים על כאבי גב או כאבים בצוואר. הכאב יכול להימשך מספר דקות עד שעות רבות או להופיע לסירוגין במשך שבועות.

·         בדרך כלל, יש הקלה בכאב כשנוטלים תרופות נוגדות חומצה.
·         אובדן התיאבון וירידה במשקל.
·         תחושת נפיחות או בחילה לאחר האוכל.
·         הקאות או  הקאות עם דם או חומר אשר דומה למשקעים של קפה. 
·        דם בצואהצואה בצבע שחור או יציאות בעלות פסים כהים של דם.

סיבות וגורמי סיכון

ישנם שני גורמים עיקריים להופעתו של אולקוס:

·        
זיהום הנוצר כתוצאה מחיידק ההלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי בקיבה
·         שימוש בתרופות, במיוחד נוגדות דלקת

חיידק ההלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי ותרופות נוגדות דלקת, במיוחד נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, גורמים לפגיעה ברירית המגנה על הדופן הפנימית של מערכת העיכול. הרירית מונעת ממיצי העיכול לפגוע בקיבה ובמעי.

תופעות נלוות וסיבוכים

לא מומלץ להתעלם מן התסמינים של אולקוס. בעוד שהתסמינים יכולים להיעלם לזמן מה, הכיב בקיבה או בתריסריון עלול להיות עדיין פעיל. בהיעדר טיפול הולם באולקוס, הוא עלול להוביל לבעיות רפואיות מסכנות חיים, לרבות סרטן הקיבה במקרים נדירים. על אף האמור, ייתכן שכיבים מסוימים בקיבה או בתריסריון יחזרו ויהיה צורך בטיפול נוסף ומקיף יותר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון של אולקוס מבוסס על התסמינים שהופיעו אצל המטופל ועל מצב הבריאות הכללי. בנוסף, הרופא יבצע גם בדיקה גופנית מקיפה. לעיתים, אם קיים חשד לאולקוס או מחלה אחרת, כגון קשיי עיכול או גירוי של רירית הקיבה, שתסמיניהם דומים לאלו של האולקוס, הרופא יכול לנסות תחילה טיפול בתרופות כדי להקל, עוד לפני קביעת האבחנה.

הרופא עשוי לבצע בדיקות כדי לגלות נוכחות החיידק הלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי, קיימות כמה בדיקות לאבחון החיידק: בדיקות דם, נשימה, צואה ורקמה.

הדרך היחידה לקבוע בוודאות אם באמת קיים כיב במערכת העיכול היא לבצע בדיקת גסטרוסקופיה, שמאפשרת לאתר כיב או זיהום הנגרם על ידי חיידקי הלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי. בבדיקה זו יוכל הרופא יוכל לבחון את חלל הוושט, הקיבה והמעי הדק מבפנים. במהלך גסטרוסקופיה יוכל הרופא ליטול דגימה קטנה מדופן הקיבה או המעי (ביופסיה) ולשלוח אותה למעבדה כדי אם היא מכילה תאים סרטניים. הבדיקה נחוצה כדי לברר אם התסמינים נגרמים על ידי סרטן קיבה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באולקוס מתבסס ברובו על נטילת תרופות שיצמצמו את כמויות חומצת  הקיבה. במקרה של זיהום על ידי חיידקי ההלִיקוֹ‏בַּ‏קטר פּ‏ילוֹרַי, יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי. הקפדה על הוראות הרופא בנטילת אנטיביוטיקה תסייע להצלחת הטיפול בחיידק בקיבה.


ניתן להחיש את החלמת הכיב בקיבה ולמנוע את הישנותו על ידי הפסקת עישון וצמצום שתיית האלכוהול. שימוש ממושך בתרופות כגון אספירין (aspirin) , איבופרופן (ibuprofen) , ונפרוקסן (naproxen) יכול להגדיל את הסיכויים לכך שהכיב במערכת העיכול יחזור פעם נוספת.

מניעה

קראו עוד: כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דרגת ניקיון המעיים בקולונסקופיה א 26/09/2020 16:31
 • שלום, עברתי בדיקת קולונוסקופיה ובתוצאות היה כתוב בדרגת הניקיון של המעיים לפי מדד בוסטון כלשהו ציון כללי 6 ( ציון 2 לכל אחד משלושת המקומות שנבדקים). הבנתי שהמדד הוא עד שלוש נקודות. האם דרגה 2 מספיקה כדי לשלול גידולים או פוליפים? תודה רבה (שאלתי גם בפורום השכן ליתר ביטחון)

 • + הוסף תגובה
הכנת מעי בקולונוסקופיה ד"ר אייל הירש 27/09/2020 00:14
 • שלום א, דרגת הנקיון בקולונוסקופיה משפיעה לא רק על יכולת גילוי הפוליפים, אלא גם על הסיכון לסיבוכים בפעולה ולצריכה מוגברת של חומרי טשטוש. סולם בוסטון מנקד את נקיון המעי לאחר פעולות נקיון שמבצע הרופא בזמן הקולונוסקופיה (כמו שטיפה ושאיבה של תוכן המעי). הסולם מנקד כל חלק של המעי הגס (העולה, הרוחבי והיורד), בין 0 (צואה מוצקה שלא ניתן לשטוף), עד 3 (מעי נקי מאוד). ניקוד של 2 נחשב לטוב (חלקיקים זעירים של תוכן מעי שאינם מפריעים לסקירה של המעי). ניקוד של 6 בקולונוסקופיה מנבא שיעור גילוי פוליפים טוב מאוד. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
כאבים בבליעה בחזה לאחר גסטרוסקופיה רוו 23/09/2020 19:51
 • לפני שלושה ימים עשיתי בדיקת גסטרוסקופיה בהרדמה מלאה (פרופופול) אני בן 22 מאז יש לי כאבים בצד שמאל האמצעי של החזה בכל פעם שאני בולע (כאבים רק בחזה לא בגרון) וזה נורא מציק וכואב וקשה לי לאכול. האם יכול להיות שפגעו לי בחלק התחתון של הוושט? האם זה יעבור? מה ניתן לעשות? האם זה סיבוך נפוץ? מהם אפשרויות הטיפול בזה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר גסטרוסקופיה ד"ר אייל הירש 26/09/2020 23:54
 • שלום רון, גסטרוסקופיה היא פעולה בטוחה מאוד. משך הפעולה הוא קצר (כ10 דקות) והיא מבוצעת תחת טשטוש שלרוב כולל שילוב של דורמיקום ופרופופול (לעיתים רק אחת מהן). למרות זאת יכולים להיות, לעיתים נדירות, סיבוכים בפעולה. הסיבוכים יכולים להיות קשורים לטשטוש - תגובה אלרגית לחומרי הטשטוש, דיכוי נשימה ונפילה בלחץ הדם (לזמן הבדיקה בלבד), שאיפה של מיצי קיבה לריאות (אספירציה). הסיבוכים יכולים להיות קשורים גם לפעולה עצמה, בעיקר אם מתבצעת בה פעולה כמו כריתת פוליפ, הרחבה של היצרויות ולעיתים נדירות גם עקב פציעה מהמכשיר עצמו. במידה ויש כאבים מתגברים בחזה, חום או קוצר נשימה שלא חולפים לאחר הבדיקה, מומלץ לגשת לבצע הדמיה (צילום חזה). אם מדובר בכאבים קלים שאינם מתגברים יתכן ומדובר בכאב שאינו קשור לפעולה או עקב שריטה קלה בושט. במקרה כזה אקמול או אופטלגין יכולים להקל על הכאב עד שיחלוף. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 10:59
 • שלום רב לפני שבוע סבלתי יום אחד מחום גבוה(39.5) והתקפות של כאב חד וחזק במרכז הבטן העליונה כל בערך חצי שעה לכמה דקות (בערך 10) לאחר יום החום ירד כמעט לגמרי.(37.5) שכיחות ההתקפים פחתה ועברה לכמה פעמים ביום (6-7)אך אני סובלת בנוסף לזה מצרבת ובחילות חזקות מאד. הרופאה נתנה לי משהו נגד צרבת וזה עוזר לצרבת אבל לא לבחילה ולכאב. אני אציין כי אין שינוי ביציאות והקאתי כמה פעמים בשבוע האחרון. הרופאה לא רוצה לבדוק אותי היות והתינוקת שלי בבידוד(נחשפה לחולה קורונה) אני תוהה אם חייב בדיקה במיוחד לפני הצום של שבוע הבא והאם ניתן להקל בצורה נוספת על הכאב.

 • + הוסף תגובה
בחילות וצרבת והתקפי כאב חזקים שילת 23/09/2020 11:59
 • רק רציתי לתקן כי תקופת הזמן היא החל משבת שעברה כלו' 12 ימים ולא שבוע.

 • + הוסף תגובה
בחילות, צרבות וכאבים ברום הבטן ד"ר אייל הירש 23/09/2020 14:44
 • שלום שילת, התסמינים שלך יכולים להיות קשורים למספר סיבות, למשל בעיות בכיס המרה, הלבלב או הקיבה. חשוב לבצע בדיקה גופנית ובדיקות מעבדה. בהמשך אולי אפילו הדמיה כמו אולטראסאונד. העובדה שהתינוקת שלך בבידוד לא מחייבת גם אותך בבידוד, ואם ההקאות נמשכות יש צורך לבצע בירור. בליווי התסמינים שתיארת אני גם מציע שתמנעי מצום השנה, אלא אם תרגישי הרבה יותר טוב. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!