אזותמיה (Azothemia)

ראשי

תאור

אזותמיה היא הצטברות של חומרי פירוק חנקניים בדם הנגרמת בדרך כלל עקב אי-ספיקה בכליות. אפשר לסווג את האזותמיה לשני סוגים: קדם-כלייתית (Pre renal) ובתר-כלייתית (Postrenal). האזותמיה הקדם-כלייתית נגרמת על ידי ירידה באספקת דם לכליה מסיבות שונות כגון צחיחות, איבוד דם. כאשר נפח או לחץ זרם הדם לכליה פוחת, הסינון בפקעיות הכליה יורד באופן חד ונוצר מעט שתן. כתוצאה מכך מצטברים חומרי פסולת בדם בכללם חומרים חנקניים (אוריאה) כתוצר פירוק של חלבונים.
ערכי השינן (האוריאה) עולים מהר יותר בדם מאשר ערכי הקריאטנין באזותמיה על רקע פגיעה באספקת הדם לכליה, כי יש הבדל בגודל המולקולות בין שני החומרים. מולקולת השינן קטנה יותר. כאשר חומרים אלה (אוריאה) מצטברים בכמות גבוהה בדם הם עלולים להיות רעילים לגוף ואף להזיק לרקמות ולתפקוד האדם.
אזותמיה על רקע פגיעה באספקת הדם לכליה, צורה של אי-ספיקה חדה בכליות היא הסיבה לאזותמיה.
גורמי הסיכון להתפתחות אזותמיה מסוג זה הם: איבוד של נפח הדם, צחיחות, הקאות, שלשול, כוויות ו/או מצבים שבהם הלב אינו יכול לדחוס את הדם כגון אלח דם, אי-ספיקה בלב.
אזותמיה כתוצאה מפגיעה בניקוז מהכליה: תוצאה של תהליכים הנגרמים לאחר היווצרות השתן בכליה, בעת שקיימת חסימה בהפרשתו בדרכי השתן. במצב זה מצטברים בגוף חנקנים רעילים שאינם מופרשים עם השתן. הסיבות לכך הם מומים של חסימה דו-צדדית בדרכי השתן והפרעה בתפקוד של שלפוחית השתן אשר אינה מתרוקנת.
ד"ר מלי אהלי

פורומים מחלות מין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גרד בפי הטבעת סתיו 22/11/2020 12:29
  • גרד בפי הטבעת אחרי מין אנאלי הוא נורמלי? תודה

  • + הוסף תגובה
איידס- בבקשה עזרה יוסי 21/11/2020 06:39
  • הבנתי שאיידס יכול לעבור בחלב אם, השאלה שלי היא כזאת. אם גבר מקיים יחסים עם בחורה וסוג של ״יונק ממנה״, באופן חד פעמי יכול להיות סיכוי שהוא ידבק? במידה והיא אכן נשאית כמובן.. ואם כן הסיכוי נמוך או גבוה יותר ממין בלי קונדום? אני באמת לא מבין בזה אבל בלחץ, רציתי גם לשאול אם המציצה של הפיטמה הייתה כמה שניות בודדות, יכול להיות שיצא חלב בכלל?

  • + הוסף תגובה
קבוצת תמיכה לנשאי הרפס גניטלי דייב 03/06/2019 12:43
  • היי מעבר להיות אתר זה מקום נהדר למענה של המומחה על שאלות חשובות, אשמח לנצל את הפלטפורמה הנוכחית להזמין כל אחת/ד אשר הסיטואציה רלוונטית עבורם להצטרף לקבוצת תמיכה אנונימית באפליקציית הטלגרם בעניין הרפס גניטלי שהוקמה לא מזמן. שם אפשר לשתף בחוויות, לשמוע ולהשמיע ולקבל עצות ודרכי התמודדות שונים, וכמו כן, בשאיפה להפוך את מאגר ה׳דומים׳ לפאנל להכרויות מבין אלו החפצים בכך. ניתן לייצור קשר, לשם התחלה, במייל הבא Daveco2018@yahoo.com בריאות לכל ☺️

  • + הוסף תגובה
התמודדות עם מחלה חדשה יוליה 26/09/2020 03:28
  • אני רוצה להכיר עוד אנשים עם אותם בעיות לתמיכה נפשית.

  • + הוסף תגובה
היי יוליה דויד 19/11/2020 21:26
  • מוזמנת בשמחה לכתוב לי למייל שצירפתי. בראשית השרשור. אני כל כך מבין מה את מרגישה ועוברת. אני חושב שכל נשא של הרפס גניטלי התחיל מאותה נקודה.. של שברון, יאוש ושלל תחושות קשות. נכון שהמשפט "זה לא סוף העולם" יכול להיות קלישאתי להחריד .... זה באמת כך בסופו של דבר. daveco2018@yahoo.com כתבי לי ... we'll walk it through together דויד

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!