אזותמיה (Azothemia)

ראשי

תאור

אזותמיה היא הצטברות של חומרי פירוק חנקניים בדם הנגרמת בדרך כלל עקב אי-ספיקה בכליות. אפשר לסווג את האזותמיה לשני סוגים: קדם-כלייתית (Pre renal) ובתר-כלייתית (Postrenal). האזותמיה הקדם-כלייתית נגרמת על ידי ירידה באספקת דם לכליה מסיבות שונות כגון צחיחות, איבוד דם. כאשר נפח או לחץ זרם הדם לכליה פוחת, הסינון בפקעיות הכליה יורד באופן חד ונוצר מעט שתן. כתוצאה מכך מצטברים חומרי פסולת בדם בכללם חומרים חנקניים (אוריאה) כתוצר פירוק של חלבונים.
ערכי השינן (האוריאה) עולים מהר יותר בדם מאשר ערכי הקריאטנין באזותמיה על רקע פגיעה באספקת הדם לכליה, כי יש הבדל בגודל המולקולות בין שני החומרים. מולקולת השינן קטנה יותר. כאשר חומרים אלה (אוריאה) מצטברים בכמות גבוהה בדם הם עלולים להיות רעילים לגוף ואף להזיק לרקמות ולתפקוד האדם.
אזותמיה על רקע פגיעה באספקת הדם לכליה, צורה של אי-ספיקה חדה בכליות היא הסיבה לאזותמיה.
גורמי הסיכון להתפתחות אזותמיה מסוג זה הם: איבוד של נפח הדם, צחיחות, הקאות, שלשול, כוויות ו/או מצבים שבהם הלב אינו יכול לדחוס את הדם כגון אלח דם, אי-ספיקה בלב.
אזותמיה כתוצאה מפגיעה בניקוז מהכליה: תוצאה של תהליכים הנגרמים לאחר היווצרות השתן בכליה, בעת שקיימת חסימה בהפרשתו בדרכי השתן. במצב זה מצטברים בגוף חנקנים רעילים שאינם מופרשים עם השתן. הסיבות לכך הם מומים של חסימה דו-צדדית בדרכי השתן והפרעה בתפקוד של שלפוחית השתן אשר אינה מתרוקנת.
ד"ר מלי אהלי

פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
לוודא מנה המצב אריה 16/02/2020 13:54
  • איך אני יכול לוודא מה קורה אצלי בצורה ברורה היה לוקח לי הרבה מאוד זמן לסיים השתן היה מפסיק ואח"כ ממשיך וכל פעם נהיה איטי הרופא נתן לי xl אקסטרל ומאוד עזר פשוט הכל הסתדר עכשיו עבר שבוע ושוב מתחיל קצת לזגזג מה הפיתרון עד ששוב יגיע תורי לרופא ומה אתה מציע בבקשה בתודה מראש מעריך מאוד !

  • + הוסף תגובה
אוננות מרובה שפיכת זרע יוני 16/02/2020 03:26
  • שלום אני בן 30 מאונן כמעט כול יום ולפעמים יותר מפעם ביום בערך מגיל 10 במשך 20 שנה אוננתי אלפי פעמים והוצאתי זרע בכול הפעמים האלו העם זה פוגע בזרע ? כי אומרים שייצור זרע הוא כול רגע אצל גבר... העם פגעתי בפוריות שלי בזרע שלי ? העם אני יוכל להביא ילדים ?

  • + הוסף תגובה
ציסטוסקופיה ברוך 14/02/2020 15:44
  • ראיתי דם בשתן עם צריבה במשך יומיים. הרופא אורולוג שלח אותי לעשות בדיקות שתן כולל בדיקת ציטולוגית וגם עשיתי אולטרסאונד כליות ודרכי השתן. כל הבדיקות יצאו תקינות! בכל זאת הוא ממליץ על בדיקת ציסטוסקופיה. מדוע? הרי כל יתר הבדיקות היו תקינות!!??? האם אפשר לוותר על בדיקת ציסטוסקופיה? בנוסף חשוב לי לציין שבאולטרסאונד בהתרקנות הייתה בעיה לכן הרופא נתן לי כדורים: Prominix )Tamsulin) -כדור אחד ליום. אמרתי לרופא שהתרגשתי בזמן הבדיקה ובגלל זה לא הצלחתי להתרוקן כמו שצריך. יש לזה השפעה לגבי ההחלטה שלו לשלוח אותו לבדיקת ציסטוסקופיה?? (בבדיקה יצא ששלפוחית השתן הכיל כ-377 מל ולאחר התרקנות 197 סמ"ק.)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!