מחלת הנוך-שנליין (Henoch-Schoenlein purpura)

ראשי

תאור

מחלת הנוך-שנליין היא סוג של דלקת בדופן כלי דם קטנים (ואסקוליטיס) באיברי גוף שונים.
מחלה זו שכיחה יותר בילדים מאשר במבוגרים, במיוחד בעשור הראשון לחיים. נפוצה יותר בחודשי הסתיו והחורף ולאחר זיהום בדרכי הנשימה, אך לא נמצא קשר ישיר בין מחולל זיהומי כלשהו לבין המחלה. הגורם אינו ידוע, אך ברור שלאימונוגלובולין IgA תפקיד מרכזי בהתהוות המחלה. כמות הנוגדן בנסיוב החולים גבוהה, וברקמות העור והכליה, הנוגדן מצטבר בדופן כלי הדם. ההשערה היא שמבנה הנוגדן אינו תקין, בדומה למחלת כליות (נפרופתיה) מ-IgA.

ד"ר יוסף לאופר

סימפטומים


התופעות הבולטות הן תפרחת בעור - פורפורה (100%), דלקת מיפרקים (80%), כאב בטן (60%), דימום ממערכת העיכול (30%) ודלקת כליות (נפריטיס) (40%).

תופעות נלוות וסיבוכים

ואסקוליטיס זו עלולה לגרום לסיבוכים החמורים של המחלה: דימום ניכר, וחסימת מעי כגון התפשלות מעי. לעיתים, דלקת המיפרקים וכאב הבטן מופיעים לפני התפרחת, לעומת זאת, מחלת הכליה מופיעה יחד עם התפרחת, או שבועות-חודשים לאחר היעלמות כל התופעות האחרות. החולה מבחין בשתן דמי או שבבדיקה מיקרוסקופית של השתן נראות כדוריות דם אדומות (המטוריה מיקרוסקופית). ל-60% מהחולים יש גם חלבון בשתן (פרוטאינוריה). הנפריטיס של מחלת הנוך-שנליין דומה מאוד לזו של נפרופתיה IgA והיא הביטוי היחיד של המחלה שעלול להיות כרוני ולגרום לאי-ספיקה סופנית בכליה. אצל חלק מהחולים שבוצעה בגופם השתלה של כליה, המחלה נישנית בשתל.
תופעות נדירות יותר של מחלת הנוך-שנליין כוללות פגיעה במערכת העצבים המרכזית או ההיקפית, דימום בריאה, דלקת שריר הלב, דלקת אשך ואסקוליטיס של כלי דם בגלגל העין.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לא ניתן לאבחן את המחלה בבדיקות עזר ואבחונה נקבע על סמך התצורה של התפרחת בעור: צברים של נגעים (פורפורה) בקוטר של 10-2 מ"מ, בגוון אדום שאינם נעלמים בלחיצה. התפרחת בולטת בעכוזים וברגליים, אך היא עלולה להופיע גם על הידיים. אצל תינוקות מתחת לגיל שנתיים יש לאפרכסת האוזניים מראה אופייני. המיפרקים הפגועים במחלת הנוך-שנליין הם ברך, קרסול וכף הרגל, ותיתכן גם מעורבות של מיפרקים בגפיים העליונים. כאב עז מגביל את החולה בתנועותיו. כאב בטן עוויתי, הקאה ודם בצואה נגרמים בשל דלקת כלי דם בדופן המעי.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בדרך כלל זו מחלה חדה וחולפת ואין צורך בטיפול בתרופות. טיפול באמצעות סטרואידים עשוי להועיל כאשר יש כאב בטן חזק או דלקת מיפרקים. הפרוגנוזה תלויה בחומרה של המחלה בכליה. בנפריטיס קשה מומלץ לטפל באמצעות סטרואידים במינון גבוה, בהזלפה לתוך הווריד ובעזרת תרופות ציטוטוקסיות מסוג אזתיופרין או ציקלופוספמיד.

פורומים כירורגית כלי דם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב ברגל לאחר ניתוח ורידים באמצעות גלי רדיו גל 30/03/2020 08:03
 • שלום רב לפני 3 שבועות עברתי ניתוח בורידים בשני הרגליים באמצעות גלי רדיו בשני הרגליים.רק לאחר שבוע הופיעו כאבים בלתי נסבלים ברגל שמאל בלבד, כמו כן ישנו חלק שיש חוסר תחושה. האם הכאבים הם תופעה נורמלית??? מדובר בסוג כאב פנימי בתוך הרגל כמו סוג של שריפה פנימית. תודה

 • + הוסף תגובה
כאב ברגל ד"ר אסף לבנון 30/03/2020 10:23
 • שלום גל! בכל שאלה לגבי תלונות לאחר ניתוח אני נמנע מלחוות את דעתי מכיוון שאין יכולת לקבל את התמונה המלאה של מה נעשה בדיוק בניתוח- מידע שקיים אצל המנתח בלבד. לאור זאת ממליץ לפנות לרופא שטיפל בך כדי לקבל תשובות לשאלותיך, אני בטוח שיש לך דרך התקשרות איתו. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
רעש של זרימה בראש שרון 26/03/2020 21:33
 • שלום ד"ר.יש לי רעש של זרימה בצד שמאל של הראש,טנטון,נחלש,נעלם,מופיע שוב,לא קבוע,לחץ הדם תקין,ב-mri נמצא סלה ריקה חלקית ואני מרגישה לחץ בצד שמאל ,לפעמים יש לי חוסר פעימה כאילו הלב "נופל" (לא מחרדה) ומייד במקביל סחרחורת לחצי שנייה ושוב טנטון,האם אתה יכול להעיר את עיניי לאור מה שתארתי? והאם יכול להיות קשר לכלי דם בראש? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
רעש בראש ד"ר אסף לבנון 26/03/2020 21:35
 • שלום שרון לפני שאני מתחיל לחשוב , אני זקוק למספר פרטים: גיל מחלות רקע טיפול תרופתי מעשנת?

 • + הוסף תגובה
המשך שרון 27/03/2020 00:31
 • שלום ד"ר.בת 43,לא מעשנת,אין מחלות רק תת פעילות בלוטת התריס,מאוזנת,נוטלת סינתרואיד וויטמינים בלבד.

 • + הוסף תגובה
רעש של זרימה בראש שרון 27/03/2020 00:49
 • נזכרתי עכשיו שבעבר עשיתי אולטרסאונד צוואר והטכנאי אמר שיש זרימה מוגברת בעורקים יכול להיות שיש קשר למה שתארתי קודם? תודה ד"ר.

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר אסף לבנון 28/03/2020 14:45
 • שלום שרון. את מתארת מגוון של תלונות:טנטון,רעש של זרימה, לחץ בצד שמאל וחוסר פעימה המוביל לסחרחורת. לא נראה שיש קשר בין תלונות אלה לבעיית כלי דם שאני מכיר. מכל התלונות הדבר שאותי מטריד הוא ה"חוסר פעימה" שמוביל לסחרחורת - זה יכול להיות סימן להפרעה בקצב הלב ולדעתי זה מצריך ברור אצל קרדיולוג בהקדם. לגבי ממצאי בדיקת עורקי הצוואר שביצעת בעבר- אנא שלחי צילום של ממצאי הבדיקה למייל שלי- לא ניתן לשלוח לכאן ואם יש צורך אתייחס לממצאים. המייל שלי asaflev67@gmail.com . בהצלחה

 • + הוסף תגובה
המשך שרון 28/03/2020 15:00
 • אנסה למצוא את פענוח הבדיקה הנ"ל,לגביי חוסר הפעימה המלווה בסחרחורת וטנטון זה קורה מידיי פעם לא כל הזמן אבל אתייחס להמלצתך. אני מודה לך על התשובות,היחס והמקצועיות המהממים,תודה ד"ר!!

 • + הוסף תגובה
נימול ותחושת קהות באצבע מאיה 25/03/2020 08:52
 • שלום, קצת הזוי אך אודה לעזרתך. הרמתי שקיות מהסופר ואחת השקיות התלפפה על האצבע. עד שעליתי מהאוטו הביתה (כ-דקה-שתיים) נגרמה לי תחושת קהות ונימול באצבע (בשליש עליון של האצבע). הנחתי שיחלוף אך עברו כבר מעל 24 שעות ועדיין כך. עיסיתי את המקום, שמתי מים חמים אך ללא הועיל. אודה לתשובתך מה ניתן לעשות. תודה.

 • + הוסף תגובה
נימול באצבע ד"ר אסף לבנון 25/03/2020 10:21
 • שלום מאיה השאלה לא הזויה בכלל אך לא נשמע שמדובר בבעייה הקשורה בתחום עיסוקי ככירורג כלי דם. לא נשמע שמתרחש משהו מעורר דאגה באופן מיידי בכף היד, אני רק יכול להניח שהתופעה נובעת מלחץ על עצב באצבע וזה צפוי לחלוף. אם לא- הכתובת היא אורטופד כף יד .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!