נפרופתיה (IgA nephropathy)

ראשי

תאור

דלקת כליות - IgA היא מחלת כליות כרונית השכיחה ביותר בעולם המתועש.
אצל חלק מהחולים מהלך המחלה שפיר ותיתכן החלמה עצמונית. אצל שליש מהם, ובשיעור גבוה יותר אצל מבוגרים, נפגם תפקוד הכליות עד כדי אי-ספיקה סופנית.
הגורם למחלה אינו ידוע. אימונוגלובולין הוא נוגדן שחשיבותו רבה במערכת החיסונית של הריריות, כגון בדרכי הנשימה ובמערכת העיכול. בנפרופתיה IgA הרכב הסוכרים הקשורים לחלבון של הנוגדן אינו תקין, וייתכן שזו הסיבה לשקיעתו ביחידות הסינון של הכליה, הפקעיות. משקעים אלה גורמים לדלקת שמגבירה את החדירות של דופן כלי הדם, ולדליפה של כדוריות דם אדומות ושל חלבון לשתן. כאשר הדלקת קשה יותר נפגע כושר הסינון של פקעית הכליה ונגרמת אי-ספיקה של הכליה. יש מחלות שבהן נפרופתיה IgA מופיעה כמישנית: מחלת הכרסת (צליאק), מחלות מעי דלקתיות, פסוריאזיס, דרמטיטיס הרפטיפורמית, צמקת הכבד, דלקת מיפרקים שיגרונתית וממאירויות שונות.
החולה מבחין בשתן דמי, לרוב ללא כאב, ולעיתים - כאב במותניים. גוון השתן במשך 15-1 ימים חום כהה. במהלך מחלה זיהומית בדרכי הנשימה העליונות או במערכת העיכול מופיעה המטוריה. תדירות ההתקפים אינה קבועה ובין ההתקפים השתן צלול, אך במיקרוסקופיה של השתן מבחינים בכדוריות דם אדומות. מופעים נדירים יותר של המחלה הם תסמונת נפרוטית ואי-ספיקה חדה בכליות.
בדרך כלל הבדיקה הגופנית של החולה מפורשת כתקינה, לעיתים נצפים יתר-לחץ-דם ובצקת. אם נגרם נזק כליות ניכר (הפחתה בקצב הסינון הפקעיתי מעל ל-70%) מופיעים סימנים של אי-ספיקה בכליות כמו: חולשה, עייפות וחיוורון.
ד"ר יוסף לאופר

סימפטומים


סימני המחלה הם כדוריות דם אדומות בשתן (המטוריה מבודדת) או בשילוב עם חלבון בשתן (פרוטאינוריה).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הקביעה המדויקת מבוססת על הממצאים המיקרוסקופיים בביופסיה של הכליה. בדיקות עזר מסוג בדיקת הריכוז של האימונוגלובלין IgA הקשור לפיברונקטין בנסיוב, אינן מספיק רגישות או ייחודיות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אם דרגת החומרה של המחלה קלה אין צורך בטיפול באמצעות תרופות. הטיפול ניתן רק כאשר חלים פרוטאינוריה משמעותית, סינון פקעיתי ירוד או יתר-לחץ-דם. המחלה אינה ניתנת לריפוי ומטרת הטיפול לעכב את אי-הספיקה של הכליה. לעיתים כולל הטיפול שמן דגים (חומצות שומן בלתי רוויות אומגה-3), סטרואידים ומעכבים של אנזים המהפך. חולים באי-ספיקה סופנית בכליה זקוקים לדיאליזה ולהשתלה של כליה. אצל חלק מהחולים המחלה נישנית בשתל.

פורומים, נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חומצה הילרונית שירה 16/09/2019 17:13
  • שלום אני עם אי ספיקת כליות קריאטנין סביב 2.2 בשנה האחרונה יש לי קמטים מסביב לפה ועיניים רציתי לשאול האם הזרקות של חומצה הילרונית למינהן כמו רסטילן וכו אפשריות אצלי ולא יפגעו בכליות באיזו צורה...כי אסתטית זה מפריע לי מאוד ויכטל לעזור לי לביטחון עצמי שנפגע מאוד במיוחד לנוכח המחלה בכליה ..השאלה האם זה סיכון לכליות?

  • + הוסף תגובה
חלבון גבוה באיסוף שתן אבי 16/09/2019 13:12
  • מושתל כליה עשיתי איסוף שתן ל 24 שעות והתוצאה היתה PROTEIN- URINE 24h 376.2 mg/24h האם זה מראה הדרדרות לכליה כל הפעמים שעשיתי בעבר היה בסביבות ה 200 הנפח של השתן היה 3.3 ליטר האם יש טיפול או משהו שניתן לעשות

  • + הוסף תגובה
חלבון בשתן פרופ' יוסף חביב 16/09/2019 15:48
  • כמות החלבון בשתן שנמצאה אצלך איננה בהכרח מקור לדאגה. בדיקה זו מושפעת מתרופות, מאמץ גופני ועוד. יש מחלות כליה - עוד לפני ההשתלה- שעלולות לחזור בשתל ומסתמנות בהפרשה של אלפי מג בשתן ואז יש מגמה ברורה . אם אין דינמיקה אצלך, יתכן שהבדיקה הבאה אצלך לא תשתנה ואולי אף תשתפר. מאחר ובדיקת חלבון כללי בשתן איננה ספציפית, בודאי בערכים לא גבוהים כמו אצלך, כדאי לבקש בדיקת יחס אלבומין לקראטינין בשתן.

  • + הוסף תגובה
פראמין אסנת 14/09/2019 22:15
  • סובלת מירידה קלה בתפקוד כליתי.(אי ספיקה שנוצרה לאחרונה). האם מותר לקחת כדור פראמין

  • + הוסף תגובה
פרמין פרופ' יוסף חביב 15/09/2019 08:04
  • חולי כליות רשאים לקחת פרמין לבחילות (יש לברר מדוע יש בחילה)

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!