ציסטה בשחלה (Ovarian Cysts)

ראשי

תאור

השחלות הן שני איברים קטנים, שנמצאים משני צידי הרחם בגוף האישה. השחלות מייצרות הורמונים שונים, בהם אסטרוגן שאחראי על המחזור החודשי. אצל נשים בגיל הפוריות, בכל חודש השחלות משחררות ביצית זעירה. הביצית עושה את דרכה אל החצוצרות, שם יש סיכוי שהיא תופרה ע"י זרע. תהליך זה של שחרור הביצית נקרא ביוץ

ציסטות בשחלות הן שקים מלאים בנוזל, והן עשויות להופיע אצל נשים בכל הגילאים. במרבית המקרים מדובר במצב שפיר שאינו דורש טיפול ניתוחי. ציסטות בשחלה יכולות להיות בגודל של ס"מ אחד בלבד ועד 10 ס"מ. 


סימפטומים


לעתים קרובות ציסטה בשחלה אינה מלווה בתסמינים כלשהם. במקרים רבים ציסטות בשחלות מתגלות רק בעקבות בדיקה שגרתית אצל רופא נשים. אולם במקרים בהם הציסטה בשחלה מתפתלת, מדממת או נקרעת, היא עלולה לגרום בעיות.

כאשר אחד התסמינים המפורטים להלן מופיע, חשוב לבדוק אותו. זאת משום שאותם תסמינים עצמם עלולים לרמוז גם על גידולים בשחלות. לעתים קרובות סרטן בשחלות מתפשט לפני שמגלים אותו.

במידה והציסטה נקרעת, עלול להופיע כאב חזק וחד. במידה ומתרחש פיתול (תסביב שחלה), ייתכן כי יהיו גם בחילות והקאות. 

תסמינים של ציסטה בשחלה כוללים: 

· כאב או נפיחות בבטן תחתונה. הכאב יכול להיות חד או עמום ויכול להיות התקפי או קבוע. 

· קשיים במתן שתן, או מתן שתן לעיתים תכופות.

· כאב עמום בגב התחתון.

· כאב בזמן קיום יחסי מין.

· כאבים בזמן המחזור החודשי ודימום רב מהרגיל.

· עליה במשקל.

· בחילות או הקאות. אובדן תיאבון, הרגשת מלאות לאחר אכילה מועטה. 

הדמיה של ציסטה בשחלה

סיבות וגורמי סיכון

ישנם סוגים שונים של ציסטות בשחלות הנגרמות מסיבות שונות. הסוג הנפוץ ביותר נקרא ציסטות פוליקלוריות והן נגרמות בגלל גירוי יתר הורמונלי שגורם לזקיק ממנו השתחררה ביצית להמשיך לגדול. 

גורמי סיכון להיווצרות ציסטות בשחלות כוללים:

• טיפולי פוריות – נשים המטופלות עם תרופות הגורמות לאינדוקציה של ביוץ, כמו למשל קלומיפן ציטרט, עלולות לפתח ציסטות בשחלות בגלל תסמונת גירוי יתר של השחלה.

היריון – בעיקר בטרימסטר השני.

תת פעילות של בלוטת התריס.

• העברת הורמוני מין מהאישה לעובר דרך השיליה.

• עישון.

• אנדומטריוזיס.

• אירוע קודם של ציסטה בשחלה.

• זיהום קשה באגן.

• הליך של קשירת חצוצרות.

• טיפול עם טמוקסיפן. 

תופעות נלוות וסיבוכים

כפי שצוין קודם לכן, במרבית המקרים ציסטות בשחלות הן שפירות ולא דורשות טיפול. עם זאת, חשוב להכיר שני סיבוכים לא נפוצים שיכולים להיגרם בעקבות ציסטות בשחלות:

• תסביב שחלה – ציסטות גדולות (מעל 4 ס"מ) בשחלה יכולות לגרום לשחלה לזוז ממקומה ולעבור תסביב, מה שעלול לגרום לפגיעה באספקת הדם אל השחלה. תסביב שחלה מאופיין בכאב פתאומי וחד באזור הבטן התחתונה והאגן, המלווה בבחילות והקאות. מרבית המקרים מתרחשים בקרב נשים בגיל הפוריות ונמצא גם קשר לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. 

• קרע של ציסטה – מצב זה יכול להיות מלווה בכאב חמור ודימום פנימי. ככל שהציסטה גדולה יותר, כך הסיכוי שלה להיקרע גדול יותר. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רופא נשים או רופא משפחה יכול לחוש בגוש בעת ביצוע בדיקה שגרתית באזור האגן. רוב הגידולים בשחלות הם שפירים, אולם חלקם עלולים להיות סרטניים. לכן, חשוב מאד לבדוק כל ציסטה בשחלה. הבדיקה חשובה במיוחד עבור נשים בגיל המעבר, משום שהסיכון לחלות בסרטן השחלות גבוה יותר בגיל זה.

בדיקות לגילוי ציסטה או סרטן בשחלות (ציסטה שחלתית) כוללות:

· אולטרסאונד.

· בדיקות בשיטות הדמיה אחרות. טומוגרפיה ממוחשבת (CT), הדמיית תהודה מגנטית (MRI) וסקירה על ידי פליטת פוזיטרונים (PET).

· רמת הורמונים. הרופא עשוי לבצע בדיקת דם לבדיקת הרמה של מספר הורמונים.

· לפרוסקופיה אבחנתית.

· CA-125 . במידה והרופא חושד שהגידול הוא סרטני, הוא עשוי לבצע בדיקת דם לגילוי חלבון המכונה CA-125.

במקרים בהם האבחנה היא של סרטן השחלות, הרופא ישתמש בתוצאות הבדיקות כדי לקבוע אם הסרטן התפשט מעבר לשחלות. 

במידה והסרטן אכן התפשט מעבר לשחלות, הרופא יקבע בעזרת תוצאות הבדיקות באיזו מידה הסרטן התפשט. ההליך האבחוני מכונה קביעת השלב בו נמצאת המחלה. קביעה זו מסייעת לרופאים לבחור טיפול. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ציסטה בשחלה לרוב חולפת ללא צורך בטיפול. עבור נשים שלא חשות בתסמינים המפריעים להן, במיוחד אם עדיין לא הגיעו לגיל המעבר, הרופא ימליץ בדרך כלל על "המתנה זהירה", כלומר, הרופא לא ימליץ על טיפול, אלא יבדוק את המטופלת אחת לחודש עד שלושה חודשים, על מנת לעקוב אחר הציסטה ולראות האם היא נעלמה, נותרה באותו מצב או גדלה. 

במקרים בהם ציסטה בשחלה אינה נעלמת, גדלה, גורמת לכאב או נראית חשודה, מומלץ לנתח. קיימים שני סוגי ניתוחים, ניתוח פתוח (לפרוטומיה) וניתוח עם פולשנות מינימלית (לפרוסקופיה) הכולל חתכים קטנים בלבד. בשני סוגי הניתוחים המטרות זהות:

• לאשר כי אכן מדובר בציסטה בשחלה.

• להעריך האם הציסטה עשויה להיות ממאירה.

• לקחת דגימות מהנוזל בחלל הבטן להערכה ציטולוגית (בדיקת התאים).

• להסיר את הציסטה ולשלוח אותה לבדיקות פתולוגיות, לעיתים יהיה צורך בהסרת השחלה כולה.

• להעריך את מצב השחלה השנייה ואיברי הבטן הנוספים. 

מניעה

אחת הדרכים למניעה של היווצרות ציסטות חוזרות בשחלה היא טיפול עם גלולות למניעת היריון. טיפול זה יכול לעזור למנוע היווצרות של ציסטות חדשות, אך לא עוזר לטיפול בציסטות קיימות. בנוסף, נשים עם גורמי סיכון לסרטן שחלות לעיתים יקבלו המלצה על כריתת שחלות מניעתית. 


פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הריון לאחר גרידה גל 01/04/2020 10:13
 • עברתי גרדה ב4.3ב22 קיימתי יחסים לצערי הקונדום נקרא רציתי לשאול אחרי כמה זמן אפשר לבדוק בבדיקת דם אם אני בהריון

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 01/04/2020 10:24
 • בדיקת דם - 14 יום מיום היחסים הלא מוגנים. ואם היא שלילית ועדין אין מחזור - אז שוב כעבור שבוע.

 • + הוסף תגובה
הריון לא רצוי דני 27/03/2020 03:12
 • היי דוקטור. מה שלומך ? היום גיליתי שנכנסתי להריון אני בשבוע הרביעי . אני גרה במקסיקו, ההפלות כאן לא חוקיות . השגתי כדורים שנקראים ציטוטק ולקחתי ארבעה בבת אחת ( אוראלי ) של 200 מ"ג כל אחד. האם אפשר להפסיק את ההריון רק בעזרת הציטוטק ? אם לא , מה עליי לעשות . אני מאוד פוחדת

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 30/03/2020 08:00
 • הפסקת הריון תרופתית לרוב כוללת טיפול גם בציטוטק וגם במיפג'ין. הפסקת הריון זהו הליך רפואי שעלול להיות כרוך בסיבוכים ובסיכונים בריאותיים. זאת הסיבה שזה נעשה רק על ידי רופא מומחה. לו אני במקומך, לא הייתי מסכן את עצמי בביצוע הפסקת הריון לבד ללא ייעוץ והשגחה רפואית של רופא מומחה.

 • + הוסף תגובה
המשך הריון לאחר הפסקת הריון תרופתית מיכלי 21/03/2020 10:28
 • שלום,אני בת 25,הריון ראשון.לפני שבועיים עברתי הפלה תרופתית בשבוע 9ו-4,נתנו לי פעמיים מנה של שני כדורי ציטוטק כאשר אחרי המנה הראשונה לא קרה כלום,אחרי המנה השניה התחלתי לדמם,אך הדימום הפסיק כעבור יום.יצאו גם כמה גושים גדולים במהלך הדימום,סבלתי מאוד במשך שבוע וחצי והבטן ירדה וגם הנפיחות בשדיים,לכן הייתי בטוחה שהפלתי כבר.אתמול הגעתי לביקורת אולטרסאונד בבית החולים,והרופאה אמרה שהיא רואה עובר עם דופק ותזוזות ברורות וקבעה לי תור לגרידה ביום שני.אני מרגישה תהפכות בנפש שלי ולא היה לי קל לקבל את ההחלטה להפיל,אבל עכשיו אחרי שפתאום מבינה שההריון נמשך אני מתחילה לרצות אחרת.אני לא מוצאת שום מידע באינטרנט על הסיכונים בהמשך ההריון לאחר טיפול בציטוטק,מאמינה על פי מה ששמעתי שזה פוגע מאוד בעובר גם אם ממשיך להתקיים הריון.אני רוצה לדעת עד כמה,במה מדובר,אילו פגיעות,מה האחוזים והסיכויים שיוולד תינוק בריא ? אודה על כל פיסת מידע מאחר ויש עוד כמה ימים לתור שלי ואני מאוד מבולבלת.תודה !

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 22/03/2020 08:55
 • אני ממליץ לך להגיע לבית החולים מחר בכל מקרה. גם אם תחליטי שאת מעוניינת להמדשיך את ההריון - תוכלי לקבל שם את כל המידע לגבייך באופן אישי. תמיד מידע אישי הוא חשוב יותר ממידע כללי שלאו דווקא נוגע לך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!