ציסטה בשחלה (Ovarian Cysts)

ראשי

תאור

השחלות הן שני איברים קטנים, שנמצאים משני צידי הרחם בגוף האישה. השחלות מייצרות הורמונים שונים, בהם אסטרוגן שאחראי על המחזור החודשי. אצל נשים בגיל הפוריות, בכל חודש השחלות משחררות ביצית זעירה. הביצית עושה את דרכה אל החצוצרות, שם יש סיכוי שהיא תופרה ע"י זרע. תהליך זה של שחרור הביצית נקרא ביוץ

ציסטות בשחלות הן שקים מלאים בנוזל, והן עשויות להופיע אצל נשים בכל הגילאים. במרבית המקרים מדובר במצב שפיר שאינו דורש טיפול ניתוחי. ציסטות בשחלה יכולות להיות בגודל של ס"מ אחד בלבד ועד 10 ס"מ. 


סימפטומים


לעתים קרובות ציסטה בשחלה אינה מלווה בתסמינים כלשהם. במקרים רבים ציסטות בשחלות מתגלות רק בעקבות בדיקה שגרתית אצל רופא נשים. אולם במקרים בהם הציסטה בשחלה מתפתלת, מדממת או נקרעת, היא עלולה לגרום בעיות.

כאשר אחד התסמינים המפורטים להלן מופיע, חשוב לבדוק אותו. זאת משום שאותם תסמינים עצמם עלולים לרמוז גם על גידולים בשחלות. לעתים קרובות סרטן בשחלות מתפשט לפני שמגלים אותו.

במידה והציסטה נקרעת, עלול להופיע כאב חזק וחד. במידה ומתרחש פיתול (תסביב שחלה), ייתכן כי יהיו גם בחילות והקאות. 

תסמינים של ציסטה בשחלה כוללים: 

· כאב או נפיחות בבטן תחתונה. הכאב יכול להיות חד או עמום ויכול להיות התקפי או קבוע. 

· קשיים במתן שתן, או מתן שתן לעיתים תכופות.

· כאב עמום בגב התחתון.

· כאב בזמן קיום יחסי מין.

· כאבים בזמן המחזור החודשי ודימום רב מהרגיל.

· עליה במשקל.

· בחילות או הקאות. אובדן תיאבון, הרגשת מלאות לאחר אכילה מועטה. 

הדמיה של ציסטה בשחלה

סיבות וגורמי סיכון

ישנם סוגים שונים של ציסטות בשחלות הנגרמות מסיבות שונות. הסוג הנפוץ ביותר נקרא ציסטות פוליקלוריות והן נגרמות בגלל גירוי יתר הורמונלי שגורם לזקיק ממנו השתחררה ביצית להמשיך לגדול. 

גורמי סיכון להיווצרות ציסטות בשחלות כוללים:

• טיפולי פוריות – נשים המטופלות עם תרופות הגורמות לאינדוקציה של ביוץ, כמו למשל קלומיפן ציטרט, עלולות לפתח ציסטות בשחלות בגלל תסמונת גירוי יתר של השחלה.

היריון – בעיקר בטרימסטר השני.

תת פעילות של בלוטת התריס.

• העברת הורמוני מין מהאישה לעובר דרך השיליה.

• עישון.

• אנדומטריוזיס.

• אירוע קודם של ציסטה בשחלה.

• זיהום קשה באגן.

• הליך של קשירת חצוצרות.

• טיפול עם טמוקסיפן. 

תופעות נלוות וסיבוכים

כפי שצוין קודם לכן, במרבית המקרים ציסטות בשחלות הן שפירות ולא דורשות טיפול. עם זאת, חשוב להכיר שני סיבוכים לא נפוצים שיכולים להיגרם בעקבות ציסטות בשחלות:

• תסביב שחלה – ציסטות גדולות (מעל 4 ס"מ) בשחלה יכולות לגרום לשחלה לזוז ממקומה ולעבור תסביב, מה שעלול לגרום לפגיעה באספקת הדם אל השחלה. תסביב שחלה מאופיין בכאב פתאומי וחד באזור הבטן התחתונה והאגן, המלווה בבחילות והקאות. מרבית המקרים מתרחשים בקרב נשים בגיל הפוריות ונמצא גם קשר לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. 

• קרע של ציסטה – מצב זה יכול להיות מלווה בכאב חמור ודימום פנימי. ככל שהציסטה גדולה יותר, כך הסיכוי שלה להיקרע גדול יותר. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רופא נשים או רופא משפחה יכול לחוש בגוש בעת ביצוע בדיקה שגרתית באזור האגן. רוב הגידולים בשחלות הם שפירים, אולם חלקם עלולים להיות סרטניים. לכן, חשוב מאד לבדוק כל ציסטה בשחלה. הבדיקה חשובה במיוחד עבור נשים בגיל המעבר, משום שהסיכון לחלות בסרטן השחלות גבוה יותר בגיל זה.

בדיקות לגילוי ציסטה או סרטן בשחלות (ציסטה שחלתית) כוללות:

· אולטרסאונד.

· בדיקות בשיטות הדמיה אחרות. טומוגרפיה ממוחשבת (CT), הדמיית תהודה מגנטית (MRI) וסקירה על ידי פליטת פוזיטרונים (PET).

· רמת הורמונים. הרופא עשוי לבצע בדיקת דם לבדיקת הרמה של מספר הורמונים.

· לפרוסקופיה אבחנתית.

· CA-125 . במידה והרופא חושד שהגידול הוא סרטני, הוא עשוי לבצע בדיקת דם לגילוי חלבון המכונה CA-125.

במקרים בהם האבחנה היא של סרטן השחלות, הרופא ישתמש בתוצאות הבדיקות כדי לקבוע אם הסרטן התפשט מעבר לשחלות. 

במידה והסרטן אכן התפשט מעבר לשחלות, הרופא יקבע בעזרת תוצאות הבדיקות באיזו מידה הסרטן התפשט. ההליך האבחוני מכונה קביעת השלב בו נמצאת המחלה. קביעה זו מסייעת לרופאים לבחור טיפול. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ציסטה בשחלה לרוב חולפת ללא צורך בטיפול. עבור נשים שלא חשות בתסמינים המפריעים להן, במיוחד אם עדיין לא הגיעו לגיל המעבר, הרופא ימליץ בדרך כלל על "המתנה זהירה", כלומר, הרופא לא ימליץ על טיפול, אלא יבדוק את המטופלת אחת לחודש עד שלושה חודשים, על מנת לעקוב אחר הציסטה ולראות האם היא נעלמה, נותרה באותו מצב או גדלה. 

במקרים בהם ציסטה בשחלה אינה נעלמת, גדלה, גורמת לכאב או נראית חשודה, מומלץ לנתח. קיימים שני סוגי ניתוחים, ניתוח פתוח (לפרוטומיה) וניתוח עם פולשנות מינימלית (לפרוסקופיה) הכולל חתכים קטנים בלבד. בשני סוגי הניתוחים המטרות זהות:

• לאשר כי אכן מדובר בציסטה בשחלה.

• להעריך האם הציסטה עשויה להיות ממאירה.

• לקחת דגימות מהנוזל בחלל הבטן להערכה ציטולוגית (בדיקת התאים).

• להסיר את הציסטה ולשלוח אותה לבדיקות פתולוגיות, לעיתים יהיה צורך בהסרת השחלה כולה.

• להעריך את מצב השחלה השנייה ואיברי הבטן הנוספים. 

מניעה

אחת הדרכים למניעה של היווצרות ציסטות חוזרות בשחלה היא טיפול עם גלולות למניעת היריון. טיפול זה יכול לעזור למנוע היווצרות של ציסטות חדשות, אך לא עוזר לטיפול בציסטות קיימות. בנוסף, נשים עם גורמי סיכון לסרטן שחלות לעיתים יקבלו המלצה על כריתת שחלות מניעתית. 


פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
משמעות פרופיל הורמונלי עדי 22/03/2020 10:29
 • לד"ר היקר שלום, ביצעתי פרופיל הורמונלי והFSH שלי 18, מה זה אומר? האם תקין?

 • + הוסף תגובה
FSH גבוה דר' שלומי ברק 24/03/2020 08:52
 • שלום עדי, הורמון FSH מופרש מההיפופיזה במח, ומגיע לאשכים דרך זרם הדם, שם הוא מעודד את הבנייה של תאי סרטולי באשך (תאים המרכיבים את הדפנות של אבוביות הזרע, ומהווים מרכיב משמעותי בהליך ייצור הזרע), ובעצם משפעל את מערכת ייצור הזרע. כאשר מתקיים באשך ייצור זרע תקין, תאי סרטולי מפרישים הורמון מעכב (אינהבין B) המאותת להיפופיזה במשוב שלילי, להפחית את ההפרשה של הורמון FSH. לכן- רמה גבוהה של הורמון FSH, מצביעה על כשל מסויים בהליך ייצור הזרע. עם זאת, אין לדעת מראש מה תהיה התוצאה בבדיקת הזרע, קיימים מקרים בהם למרות רמת FSH גבוהה, התקבלה תוצאה תקינה בבדיקת הזרע, אך כדאי לדעת שגם במקרים כגון אלו, חשוב ביותר לבצע הקפאה של מספר מנות זרע, כדי לשמר את מצב הפריון הנוכחי.

 • + הוסף תגובה
הפריה עם תאים צעירים אילנית 09/03/2020 10:34
 • שלום ד"ר שלומי ברק, אנחנו מתמודדים כבר הרבה שנים עם אזוספרמיה ללא פתרון, שמעתי שאפשר היום לעשות הפריה עם תאים צעירים יותר, אני מבולבלת מכל מיני כיוונים שאומרים לי שזה לא אמיתי, מה דעתך על כך?

 • + הוסף תגובה
הפריה ע"י ספרמטידים ואקטיבציה דר' שלומי ברק 10/03/2020 16:42
 • שלום אילנית, בשנים האחרונות ד"ר טנקה, מביה"ח ST. MOTHER, פוקוקה, יפן, פרסם בעולם את האפשרות להפריה ע"י ספרמטידים עגולים (ROSI), ראי כאן: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028218303583 במקביל, בעולם נעשו נסיונות רבים אחרים להפרית ROSI, שנכשלו ברובם, בשל כך עלו ספיקות לגבי האופציה לביצוע הפריה ע"י תאים אלו. שיטתו של ד"ר טנקה מתייחדת בכך שהוא פיתח טכניקה לזיהוי מדוייק של הספרמטידים העגולים, שהינם תאים הפלואדיים (בעלי 23 כרומוזומים) ומתאימים להפריה, בשונה מתאים עגולים אחרים הנוכחים ברקמת האשך, שהינם דיפלואידיים (בעלי 46 כרומוזומים), ואינם ראויים להפריה. בנוסף לכך, ד"ר טנקה פיתח דרך נוספת לעידוד הקשרות תאים אלו עם הביצית והתחלת הליך ההפריה, ע"י ביצוע אקטיבציה חשמלית - ניתן לראות הסבר לכך בעמוד המאמרים באתר המרכז הרב תחומי לפריון האשה והגבר. אני אישית ביקרתי את ד"ר טנקה במרפאתו, והתרשמתי שהדברים אמיתיים ועובדים. בשתו"פ עם גורמים נוספים, אנו עושים מאמצים כדי להביא את הטיפול אלינו, כולל הבאת מכשיר אקטיבציה חשמלית. עם זאת יש להתייחס לכל הנושא באופטימיות זהירה, בגלל שמדובר עדיין על טיפול הנעשה במסגרת מחקרית בלבד, וכרגע לא ידוע לנו מספיק על אחוזי ההצלחה בו. בשורות טובות!

 • + הוסף תגובה
תאי זרע לא תקינים והריון ליבי 26/02/2020 09:25
 • שלום ד"ר, בבדיקות זרע חוזרות התוצאות של בעלי הם אפס תאים תקינים, האם יש אפשרות להגיע להריון במצב כזה?תודה

 • + הוסף תגובה
תאי זרע לא תקינים דר' שלומי ברק 26/02/2020 20:59
 • שלום ליבי כדי להגיע להריון מספיק עקרונית שיהא בידינו תא תקין בודד, הנבחר באופן ספציפי ומוזרק ישירות לביצית במסגרת הליך IVF-ICSI. בשלב ראשון, יש לבצע לגבר הערכה אנדרולוגית מקיפה ולבדוק האם ישנן דרכים לשפר את מצב הזרע, כגון טיפול הורמונלי או תיקון וריקוצלה. לעתים לפי אופי המקרה יש לגשת למעבדת זרע איכותית ולבצע אבחון מורפולוגי מעמיק. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!