ברונכיוליטיס (Bronchiolitis)

ראשי

תאור

ברונכיוליטיס היא מחלה נגיפית אשר נגרמת כתוצאה מדלקת בדרכי הנשימה (הסימפונות) הקטנות. המחולל השכיח ביותר של ברונכיוליטיס הוא נגיף הנקרא RSV (Respiratory Syncytial Virus).
מאחר שהנגיף הגורם לברונכיוליטיס עובר בקלות מאדם לאדם, מתפרצת המחלה בחודשי החורף כמגיפה. מניעת ההידבקות היא האתגר העיקרי במניעת התפשטותה: הימנעות מחשיפה של תינוקות לסביבת ילדים ומבוגרים מצוננים, הקפדה על רחיצת ידיים, בידוד ומניעת חשיפתם של תינוקות שהם בסיכון-יתר לחלות במחלה בצורתה החדה בעקבות הידבקות בנגיף ה-RSV. עד כה טרם פותח חיסון יעיל למניעת המחלה, אך בשנים האחרונות פותח חיסון סביל הניתן בשלב זה רק לפגים המצויים בסיכון גבוה להסתבך כתוצאה מזיהום ב-RSV. עלות החיסון גבוהה מאוד, ועל כן אין אפשרות לטפל באמצעותו בכל התינוקות.
העניין במחלת הברונכיוליטיס ובטיפול בה נובע מהשלכותיה בטווח ארוך. כ-30% עד 60% מהתינוקות החולים בינקותם בברונכיוליטיס נגיפית לוקים בהמשך חייהם באירועים נישנים של קוצר נשימה ובצפצופים. אצל חלקם הגדול מתפתח מהלך אופייני של אסתמה הנמשכת לאורך תקופת הילדות. ידוע כי לילדים עם רקע של אלרגיה (אלרגיה למזון, דלקת עור אטופית), או עם סיפור משפחתי של אסתמה (בעיקר הורים ואחים), הסיכוי ללקות באסתמה לאחר ברונכיוליטיס גבוה בצורה משמעותית. חוסר הבהירות בתקופה שבין תחילת המחלה הנגיפית בינקות לאבחון החד-משמעי של אסתמה, הביא למינוחים שונים כגון "ברונכיטיס ספסטית" "ברונכיטיס אסתמתית" "התינוק המצפצף" ועוד. חפיפה זו בין ברונכיוליטיס ואסתמה גורמת לכך שבמקרים רבים רופא הילדים מחליט על טיפול כנגד אסתמה (מרחיבי סימפונות ו/או סטרואידים) בפעוט הלוקה בקוצר נשימה ובצפצופים לאחר ברונכיוליטיס.
פרופ' אשר טל

סימפטומים


המחלה תוקפת בעיקר תינוקות בגיל חודשיים עד שנה, בחודשי החורף. היא מתחילה בסימני נזלת, שיעול, נשימה מהירה ומאומצת, מלווה לעיתים קרובות בצפצופים ובחרחורים. במקרים קשים יותר נגרמת מצוקה נשימתית עם ירידה בריוויון החמצן בדם המחייבת אשפוז וטיפול בחמצן.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בברונכיוליטיס נגיפית הוא לרוב טיפול תומך בלבד הכולל מתן חמצן לח ושמירה על מאזן נוזלים (לעיתים יש צורך בעירוי נוזלים למניעת התייבשות). לרוב אין צורך באנטיביוטיקה.

פורומים טיפולי קנאביס בילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קנאביס בטיפולים כימיים נאוה 30/11/2020 11:28
  • האם גם לילד מטופל בכימיה (גידול ברגל) מגיע קנאביס להפחית תופעות לוואי, ולהגדיל תיאבון? ילד בן 12. תודה

  • + הוסף תגובה
קריטריונים לקבל קנאביס חיים 15/11/2020 11:18
  • שלום ד"ר, האם אפשר להסביר קצת על הקריטריונים לקבלת קנאביס? הילדה שלי אפילפטית לא יציבה, ולא הציעו לנו בכלל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!