מחלות גליקוזילציה (Disorders of glycosylation)

ראשי

תאור

פגמים מלידה של גליקוזילציה (פמ"ג), או בלעז Congenital Disorders of Syndromes of Glycosylation (CDGS), הן מחלות תורשתיות אשר פוגעות בכל מערכות הגוף, ובמיוחד במערכת העצבים.
פמ"ג דווחה לראשונה ב-1980 בבלגיה ומאז דווחו מאות חולים מכל רחבי העולם, כולל מישראל.
גליקוזילציה: למספר רב של חלבונים שהגוף מייצר דרושים שינויים כדי לפעול. בין השינויים הללו, הוספת סוכרים (גליקוזילציה) היא החשובה. גליקוזילציה תלויה בפעילות של מספר חלבונים (אנזימים) ולכל אנזים, גן משלו. אם קיים פגם בגן ("מוטציה"), האנזים לא מתפקד והגליקוזילציה נעצרת.
תורשה: מוכרים 11 סוגים של פמ"ג, כל אחד נגרם על ידי מוטציות בגן אחר.
שמות הסוגים העיקריים: CDG 1a-f, x, IIa, b. המוטציות עוברות בסוג תורשה שנקרא אוטוזומית רצסיבית. במקרה זה, כל הורה הוא נשא של מוטציה אחת, ואילו הגן השני שלו בריא. כלומר, הוא נשא - ללא מחלה. רק במקרה, שהילד יירש מוטציה משני הוריו (עלול לקרות ב-25% מן ההריונות), הילד יהיה חולה. שיעור המחלה גבוה יותר במשפחות שבהן ההורים הם קרובי משפחה, מפני שחלק מהגנים שלהם משותפים, כולל מוטציות. באירופה, שיעור המחלה הוא 1:80,000 לידות.
ד"ר אנטוני לודר

סימפטומים


חומרת המחלות משתנה מאוד בין סוגי פמ"ג ובין החולים. הסימנים רב-מערכתיים.
הבעיות השכיחות: תווי פנים וגוף חריגים, נזק למוח ולעצבים, נזק לתפקוד הלב, למערכת העיכול, להורמונים, למערכת הקרישה, לכבד, לכליות, לעיניים ולשלד. בכל שלב בחיים, הביטויים יהיו שונים. בגיל הרך, חוסר שגשוג ופיגור שכלי שכיחים, עם בעיות לב ועור. מאוחר יותר, מופיעים פרכוסים, חולשה ונוקשות עם חוסר שיווי משקל. בגיל המבוגר יש חוסר התבגרות, ובעיות עיניים ושלד קשות.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בבדיקת דם פשוטה (Transferrin isotyping). אבחון טרום-לידתי זמין כיום לחלק מפמ"ג.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בדרך כלל הטיפול תמיכתי ואין טיפול מרפא. לפמ"ג מסוג Ib, ייתכן שטיפול עם Mannose יועיל. בעתיד יש תקווה ממחקר שיאפשר הפעלה או תיקון של הגנים הפגומים.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה במחר מיקי 22/10/2020 13:21
  • שלום רב במסגרת לימודי הרפואה בבית ספר .אצטרך לראיין חולי פרקינסון אשמח לשיץוף פעולה תודה 0546606888

  • + הוסף תגובה
רפואה משלימה ופרקינסון נויה 08/10/2020 14:15
  • אלו מהפעילויות של רפואה משלימה , ופעילויות ספורט מתאימות לחולה פרקינסון בסמוך לאיבחון ?

  • + הוסף תגובה
אובדן חוש טעם בת 07/10/2020 21:08
  • שלום אבי חולה פרקינסון מזה עשור בארבעה חודשים האחרונים אבד לו חוש הטעם וכתוצאה מזה רזה משמעותית. עדיין חש מעט טעם של מלח סוכר. האם התופעה מוכרת? במידה והינה תופעת לוואי של כדורים מה ניתן לעשות במקרה כזה ?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!