מחלות מעגל האוריאה (שתנן) (Urea cycle disorders)

ראשי

תאור

מעגל האוריאה (השתנן) ממוקם בכבד. תפקידו - להפוך את האמוניה הרעילה אשר נוצרת בגוף בעת פירוק חלבונים לאוריאה שניתנת להפרשה בשתן. חולים שחסר להם אחד מאנזימי מעגל האוריאה לוקים בעלייה של רמת האמוניה בדם. האמוניה הופכת לחומצה אמינית, גלוטמין, וזה גורם לבחילות, להקאות לבצקת במוח עם שינויים במצב ההכרה, לפרכוסים ולנשימת-יתר. 

במרוצת הזמן מופיעות הפרעה בשגשוג ובגדילה אצל ילדים וכן הפרעה בהתפתחות. יתר-אמוניה בדם מופיעה גם אצל חולים הלוקים בפגם באצירת חומצות האמינו אורניטין וארגינין (Lysinuric protein intolerance) בכליות, או פגם בנשא המכניס אורניטין למיטוכונדריה, שם נמצא אנזים 3.


אוריאה - מחלות מעגל אוריאה
התורשה של החסרים האנזימיים של מעגל האוריאה היא אוטוזומית רצסיבית, למעט זו של אנזים 3 הממוקם על כרומוזום X, וחסרונו גורם בשל כך למחלה חדה בבנים וקלה יותר בבנות. מאחר שבכל תא בכבד מתרחש איבטול (ניטרול הביטוי) של אחד מכרומוזומי ה-X, יכולות נקבות ללקות בדרגות חומרה שונות של חסר אנזים 3. גילוי נשאיות אי-תסמיניות של חסר אנזים 3 נעשה באמצעות מתן חד-פעמי של תרופה בשם Allopurinol. עליית רמת החומצה האורוטית בשתן מסגירה נשאות של חסר אנזים זה.

פרופ' אורלי אל-פלג

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון הפגם הספציפי נקבע על ידי בדיקת חומצות האמינו בדם והחומצות האורגניות, לרבות חומצה אורוטית בשתן באמצעות מכשיר מיוחד. חסר של אחד האנזימים גורם להצטברות חומר המוצא שלו, ורמתה הגבוהה של אותה חומצת אמינו מצביעה על מיקום הפגם. מאשרים את האבחון על ידי מדידת הפעילות של האנזים בכבד (לגבי אנזימים 2 ו-3) ובתרבית תאי עור (לגבי אנזימים 6-4), או על ידי זיהוי המוטציה הספציפית בגן המקודד לאנזים. ניתן לאמוד את חומרת הפגם במעגל האוריאה (אך לא למקמו) על ידי מתן פומי של אמוניה מסומנת ועל ידי מדידת רמת האוריאה המסומנת בדם, ברווחי זמן קבועים.

מניעה וטיפול

טיפולים אלטרנטיביים

הטיפול ביילוד החולה כולל התקנת כליה מלאכותית (המודיאליזה) להורדת רמת האמוניה. לאחר מכן מקובל לטפל בתרופות: Phenylbutyrate ההופך בגוף ל-Phenylacetate אשר נקשר לגלוטמין הרעיל ומאפשר את הפרשתו בשתן. גם מתן חומצה בנזואית נמצא יעיל. היא נקשרת לגליצין, והתוצר מופרש בשתן. בנוסף יש לתת גם חומצת אמינו ארגינין שרמתה יורדת במרבית סוגי הפגמים. אם הפגם לפני אנזים 4, מקובל להחליף את הארגינין בציטרולין ולאפשר לכבד לייצר ממנו ארגינין. חולים שחסר להם אנזים 1 מקבלים תחליף סינתטי של התוצר שלו. יש חשיבות רבה למתן קלוריות בכמות מספקת על מנת למנוע גריעת חלבון מהשרירים ועליית האמוניה. נותנים גם חומצות אמינו ראשוניות על מנת לאפשר לגוף לייצר לבדו את החומצות שאינן ראשוניות וכך לנצל חנקן מיותר.
על אף הטיפולים האמורים לוקים רוב החולים במידה משתנה של נזק במערכת העצבים.

שאלות ותשובות


פורומים קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיני מעקף אלכס 28/03/2020 23:05
 • היי,אני נוטלת כדורים לדילול דם וחלב,וטמוקסיפן.האם אחרי ניתוח מיני מעקף יש בעיה עם ספיגה של כדורים האלו?תודה

 • + הוסף תגובה
התלבטות בין מיני מעקף לשרוול אתי 23/03/2020 23:54
 • אני מתלבטת מאוד בין שני סוגי הניתוחים השרוול נראה לי פחות מסובך ולא מצריך כדורים לכל החיים המיני מעקף יותר מידי נראה לי משנה את הפיזיולוגיה והמטבוליזם של המערכת וזה מרתיע אותי העובדה שאצטרך לקחת כל כך הרבה כדורי ויטמין ומולטי ויטמינים כדי שלא ייגרם לי נזק לגוף וזה מאוד מרתיע אותי ולכן אני שוקלת לעבור שרוול ולא מיני מעקף. האם השיקול שלי נכון או שלמיני מעקף יש יתרון גובר על השרוול

 • + הוסף תגובה
ניתוח קיצור קיבה נשא hiv נשא 15/03/2020 15:47
 • שלום רב האם נשא הנגיף יכול לעבור ניתוח קיצור קיבה ?

 • + הוסף תגובה
ניתוח קיצור קיבה נשא hiv ד"ר פבל שמולבסקי 15/03/2020 19:36
 • שלום החלטה מתקבלת לכול מטופל בנפרד, האם הוא מקבל טיפול נגד הנגיף, מצבו הכללי, מצב תזונתי ועוד

 • + הוסף תגובה
תודה ועוד שאלה שאלה נוספת 17/03/2020 12:09
 • תודה רבה על התשובה המהירה האם להערכתך טיפול של חצי שנה יכול להתאים על מנת לעבור את הניתוח ?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר פבל שמולבסקי 17/03/2020 17:07
 • זה לא רק זמן, צריך לבצע בדיקות דם לפי המלצות של רופא ולוודא אין נגיף

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!