מחלות מעגל האוריאה (שתנן) (Urea cycle disorders)

ראשי

תאור

מעגל האוריאה (השתנן) ממוקם בכבד. תפקידו - להפוך את האמוניה הרעילה אשר נוצרת בגוף בעת פירוק חלבונים לאוריאה שניתנת להפרשה בשתן. חולים שחסר להם אחד מאנזימי מעגל האוריאה לוקים בעלייה של רמת האמוניה בדם. האמוניה הופכת לחומצה אמינית, גלוטמין, וזה גורם לבחילות, להקאות לבצקת במוח עם שינויים במצב ההכרה, לפרכוסים ולנשימת-יתר. 

במרוצת הזמן מופיעות הפרעה בשגשוג ובגדילה אצל ילדים וכן הפרעה בהתפתחות. יתר-אמוניה בדם מופיעה גם אצל חולים הלוקים בפגם באצירת חומצות האמינו אורניטין וארגינין (Lysinuric protein intolerance) בכליות, או פגם בנשא המכניס אורניטין למיטוכונדריה, שם נמצא אנזים 3.


אוריאה - מחלות מעגל אוריאה
התורשה של החסרים האנזימיים של מעגל האוריאה היא אוטוזומית רצסיבית, למעט זו של אנזים 3 הממוקם על כרומוזום X, וחסרונו גורם בשל כך למחלה חדה בבנים וקלה יותר בבנות. מאחר שבכל תא בכבד מתרחש איבטול (ניטרול הביטוי) של אחד מכרומוזומי ה-X, יכולות נקבות ללקות בדרגות חומרה שונות של חסר אנזים 3. גילוי נשאיות אי-תסמיניות של חסר אנזים 3 נעשה באמצעות מתן חד-פעמי של תרופה בשם Allopurinol. עליית רמת החומצה האורוטית בשתן מסגירה נשאות של חסר אנזים זה.

פרופ' אורלי אל-פלג

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון הפגם הספציפי נקבע על ידי בדיקת חומצות האמינו בדם והחומצות האורגניות, לרבות חומצה אורוטית בשתן באמצעות מכשיר מיוחד. חסר של אחד האנזימים גורם להצטברות חומר המוצא שלו, ורמתה הגבוהה של אותה חומצת אמינו מצביעה על מיקום הפגם. מאשרים את האבחון על ידי מדידת הפעילות של האנזים בכבד (לגבי אנזימים 2 ו-3) ובתרבית תאי עור (לגבי אנזימים 6-4), או על ידי זיהוי המוטציה הספציפית בגן המקודד לאנזים. ניתן לאמוד את חומרת הפגם במעגל האוריאה (אך לא למקמו) על ידי מתן פומי של אמוניה מסומנת ועל ידי מדידת רמת האוריאה המסומנת בדם, ברווחי זמן קבועים.

מניעה וטיפול

טיפולים אלטרנטיביים

הטיפול ביילוד החולה כולל התקנת כליה מלאכותית (המודיאליזה) להורדת רמת האמוניה. לאחר מכן מקובל לטפל בתרופות: Phenylbutyrate ההופך בגוף ל-Phenylacetate אשר נקשר לגלוטמין הרעיל ומאפשר את הפרשתו בשתן. גם מתן חומצה בנזואית נמצא יעיל. היא נקשרת לגליצין, והתוצר מופרש בשתן. בנוסף יש לתת גם חומצת אמינו ארגינין שרמתה יורדת במרבית סוגי הפגמים. אם הפגם לפני אנזים 4, מקובל להחליף את הארגינין בציטרולין ולאפשר לכבד לייצר ממנו ארגינין. חולים שחסר להם אנזים 1 מקבלים תחליף סינתטי של התוצר שלו. יש חשיבות רבה למתן קלוריות בכמות מספקת על מנת למנוע גריעת חלבון מהשרירים ועליית האמוניה. נותנים גם חומצות אמינו ראשוניות על מנת לאפשר לגוף לייצר לבדו את החומצות שאינן ראשוניות וכך לנצל חנקן מיותר.
על אף הטיפולים האמורים לוקים רוב החולים במידה משתנה של נזק במערכת העצבים.

שאלות ותשובות


פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עליה. cea עליזה 23/10/2020 12:20
  • שלום, בעלי עשה בדיקת מרקרים וcea עלה בתוך שלושה חודשים מ2.4 ל9.3 מה יכולים להיות גורמים, יש לציין שהוא עבר ניתוח רדיקאלי לסרטן ערמונית והקרנות ב 2018, בנוסף יש לו לאחרונה גם כאבים במפרקי ידיים באותה בדיקה גםpsa מאוד קפץ מ 0.03 ל0.12

  • + הוסף תגובה
מרקרים ד"ר רפאל אלון 23/10/2020 14:03
  • בדיקות מרקרים משמשות למעקב אחרי חולים שאובחנו עם סרטן. לא נהוג לשלוח מרקרים לאנשים ללא רקע כזה. אם כבר בוצעה בדיקה ויש תוצאות כאלה יש צורך בהמשך בירור. שיפנה לרופא המשפחה שינ ל את הבירור

  • + הוסף תגובה
כמה שעות ניתוח תיקון צניחת מעיים דוד 16/10/2020 10:02
  • לד''ר שלום כמה שעות בדרך כלל לוקח ניתוח תיקון צניחת מעיים מהבטן

  • + הוסף תגובה
פיסטולה פרי אנלית מורכבת רויטל 15/10/2020 16:25
  • שלום בעלי סובל כבר מס' שנים מפיסטולה פרי אנלית מורכבת בצורת אוכף הפיסטולה הגיע כבר לממדי של 12 ס"מ בצד אחד ו4 ס."מ מצד שני היא גם כל הזמן מפרישה , כואבת וגורמת להרגשה כללית לא תקינה . נעשו בדיקות למעי הדק והגס : קלונסקופיה , MRI , וקפסולה שכולם יצאו תקינות ללא מחלת מעי לפי פיענוח . פרוטולוג בכיר אמר שכרגע לא ינותח עד שלא ימצאו ממה נובעת הפיסטולה . השאלה שלי , מה יכולה להגיע פיסטולה כזאת גדולה ? ואיזה עוד בדיקות ניתן לעשות ? המצב עם הפיסטולה רק הולך ומחמיר עם הזמן . אשמח לתשובה רויטל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!