מחלות שרשרת הנשימה (Mitochondrial respiratory chain defects)

ראשי

תאור

המיטוכונדריה היא אברון תאי המעביר אלקטרונים לחמצן ומייצר אנרגיה.
פעולות אלה מבוצעות על ידי מערכת של חלבונים הנמצאת בתוך המיטוכונדריה והמכונה שרשרת הנשימה. פגם מלידה באחד מחלבוני שרשרת הנשימה גורם לירידה בתפקוד השרשרת, וכתוצאה מכך למחסור באנרגיה ולהצטברות של נגזרות חמצן רעילות.
רוב החלבונים של שרשרת הנשימה מקודדים על ידי הגנום הגרעיני, ורק מיעוטם על ידי הגנום המיטוכונדרי (mtDNA). לכן, בנוסף לתורשה האוטוזומית הרגילה תיתכן גם העברת המחלה דרך ה-mtDNA, בירושה מן האם בלבד, והמחלה עלולה להופיע אצל כל הצאצאים.
בכל תא בגוף יש אלפי עותקים של דנ"א מיטוכונדרי (mtDNA). מוטציה תיפגע בדרך כלל רק בחלק מהם וכך תיווצרנה שתי אוכלוסיות, מצב המכונה הטרופלסמיה. רמת ההטרופלסמיה שונה אצל כל אחד מהצאצאים, ועל כן ילדיה של אותה אם עלולים להיות חולים בדרגות חומרה שונות. ברקמות מתחלקות (תאי דם, תאי מעי) עשויה רמת ההטרופלסמיה להשתנות במהלך החיים ולכן תיתכן נסיגת התסמינים.
התסמינים שפורטו לעיל צריכים לעורר חשד לקיומה של מחלה מיטוכונדרית, ולמעשה בכל צירוף תסמינים שאינו מוסבר. עליית רמת החומצה הלקטט בנוזלי הגוף, רמת חומצת החלבון האלנין ושינויים ביחסי הקטונים בדם מעוררים חשד למחלה מיטוכונדרית. את האבחון מבססים בעזרת בדיקות אנזימיות של פעילותה של שרשרת הנשימה בתאי הדם, בתרבית תאי עור, בשריר או בכל רקמה מעורבת. בדרך כלל לא ניתן להגיע למדידת פעילות החלבון הפגוע, אלא, לאבחון הירידה בלבד, בפעילות קבוצת החלבונים (מכלולים אנזימיים) שהיא חלק ממנה.

פרופ' אורלי אל-פלג

סימפטומים


ההסתמנות הקלינית של החולים מגוונת. עיבוי של שריר הלב וכשל תפקודי שלו, פיגור, פרכוסים וניוון עצבי הראייה, אי-ספיקה בכבד, מחלת כליה וחולשת שרירים (מיופתיה), הם רק חלק קטן מן התסמינים האפשריים. לא כל התסמינים מופיעים אצל כל חולה, ומהלך המחלה יכול להיות מתקדם, יציב או נסוג.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול הקיים כיום אינו מביא לריפוי מלא. מקובל לתת נוגדי חמצון, חומרים העשויים לשפר את מאזן האנרגיה, מרכיבים שונים של שרשרת הנשימה וחומרים המורידים את רמת הלקטט בדם.
בחלק מן המחלות המיטוכונדריות שבהן החסר האנזימי מתבטא בתאי עור, או שידוע הגן המוטנטי, ניתן לקבוע אבחון טרום-לידה. זיהוי נשאים מתאפשר כאשר הגן המוטנטי ידוע.
הפרוגנוזה מגוונת מאחר שהמחלות המיטוכונדריות הן קבוצה גדולה ומגוונת. ככלל יש לקוות שריפוי גני יביא מזור לקבוצת חולים זו.

פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריסוק כדור,לבליעה נוחה יותר ראובן 27/05/2020 16:06
 • מדובר בכדור בשם nexium האם מותר לרסק אותו סוג של כדור לפני בליעתו? בתודה ! ראובן

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:53
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:54
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
פרקינסון דיאודופה יהודית 30/05/2020 07:16
 • מה האקויולנט של הג'ל ביחס לגלולות של סינימנט CR. מה צריך להיות המינון היומי במכשיר לחולה שלוקח ביום 5 גלולות של סינימנט CR

 • + הוסף תגובה
נפילה א 27/05/2020 13:07
 • נפלתי באוטבוס עקב עצירה פתאומית וקיבלתי מכה חזקה מאד בגב העליון הכאבים חזקים מאד אך אני איך שהוא מתפקדת (הכאב מתגבר בשינוי תנוחה, עשיית צרכים, ושיעול) השאלה אם בכלל יש מה לגשת לעזרה ראשונה אם יש מה לעשות לזה בכלל

 • + הוסף תגובה
נפילה 360 מעלות שיא שירותי רפואה 28/05/2020 16:36
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת חג שמח 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!