צהבת A (Hepatitis A)

ראשי

תאור

צהבת A (הפטיטיס A) הינה דלקת כבד חריפה, שנגרמת כתוצאה מהדבקה בווירוס הפטיטיס A. הווירוס מועבר על ידי מים, מזון או מגע עם חפצים שזוהמו על ידי צואה של אדם החולה בצהבת A. במרבית המקרים צהבת A חולפת מעצמה, ללא צורך בטיפול, ואינה גורמת לנזקים ובעיות כבד ארוכי טווח.

כיום, קיים בישראל חיסון נגד צהבת A.

צהבת A, הפטיטיס A

צהבת A היא מחלה חריפה, שיכולה להימשך חודשים, במהלכה החולה עלול להדביק אחרים אם אינו שומר על כללי היגיינה נאותים.


סימפטומים


צהבת A מתפתחת שבועיים עד שבעה שבועות לאחר החשיפה לווירוס צהבת A. במרבית המקרים, התסמינים יכולים להימשך מספר שבועות עד מספר חודשים. התסמינים הנפוצים כוללים בין השאר:

עייפות מוגברת 

בחילה והקאה

כאבי בטן, במיוחד בצד ימין (המיקום של הכבד) 

איבוד התיאבון וירידה בלתי מוסברת במשקל 

שלשול 

חום, כאבי שרירים


אצל חלק מהחולים בצהבת A יתפתח גוון צהבהב בעור ובלחמית העין (צהבת), וגם השתן יהיה כהה יותר מהרגיל.


גם זנים אחרים של דלקת כבד ויראלית (הפטיטיס) גורמים לתסמינים זהים, לכן רק בדיקת דם יכולה לקבוע אם מדובר בצהבת מסוג A או בסוג אחר של צהבת.

סיבות וגורמי סיכון

צהבת A נגרמת על ידי וירוס הפטיטיס A, בעקבות צריכה או מגע עם מזון, שתייה או חפצים שנגועים בצואה של אדם החולה בצהבת A. 

התפרצויות של המחלה שכיחות במקומות בהן אוכלים אנשים רבים כמו מעונות יום, בסיסים צבאיים, מוסדות מסוימים. מספיק שאחד העובדים  במקום בו יש מישהו שחולה בצהבת A לא ישטוף ידיים אחרי ביקור בשירותים או החלפת חיתול כדי לגרום להפצת וירוס צהבת A.


גורמי סיכון ללקות בצהבת A
          אכילת מזונות אשר הוכנו או באו במגע עם בן אדם אשר נדבק בווירוס הפטיטיס A, או אדם אשר הרגלי ההגיינה שלו לקויים.
          אכילת מזונות נגועים שלא בושלו כראוי או שתיית מים שלא הורתחו בזמן שהות במדינות אשר בהן ישנן התפרצויות תכופות של צהבת  A.
          מגורים בקהילה אשר בה ישנן התפרצויות תכופות של צהבת A (רמת סיכון גבוהה במיוחד עבור ילדים)
          מגורים במשק בית שאר בו יש אדם אשר חלה במחלת צהבת A.

          קיום יחסי מין הומוסקסואליים עם גברים אחרים.

תופעות נלוות וסיבוכים

שלא כמו בסוגים אחרים של צהבת ויראלית, וירוס צהבת A אינו גורם למחלה כרונית או לנזקים בכבד. מרבית בני האדם מחלימים מצהבת A בתוך מספר חודשים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הרופא ישאל לגבי התסמינים וביקורים במקומות שעלולים להוות מקור להדבקה בצהבת A. לעיתים, יש צורך בבדיקות דם כדי לאתר נוגדנים לווירוס צהבת A.


מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים צהבת A עוברת מעצמה ללא טיפול מסוים, למעט שתייה מרובה של נוזלים, אכילת מזון בריא ומגוון ומנוחה.

מניעה

מומלץ לקבל חיסון נגד צהבת A, שניתן בשתי מנות. החיסון מתחיל להיות יעיל לאחר שבועיים מהזרקת המנה הראשונה, אך יעילותו תישמר לאורך זמן רק לאחר קבלת המנה השנייה. קיים גם חיסון סביל נגד צהבת A, שמעניק הגנה מיידית. הואניתן במקרה של חשיפה לוירוס צהבת A, אך משפיע רק עד שישה חודשים.


אדם שנדבק בצהבת A, חייב לנקוט אמצעי זהירות שלא להדביק אחרים במחלה, כמו לשטוף ידיים עם סבון ומים חמים מיד לאחר הביקור בשירותים (לאחר החלפת חיתול של ילד החולה בצהבת A) או לפני מגע עם מזון.


פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
רגישות ללטקס עמי 30/09/2020 01:02
  • שלום רב, בן 69 יש לי כתמים אדומים, חלקן מעט בולטים ולעיתים מעט מגרדים. התחיל בקטן והתפשט לאורך הידיים ועוד. חשבתי שזה מזון אבל אני יושב על כרית לטקס באוכל ומול המחשב, חשדתי בכך ושמתי עליהם מגבת. היום התיישבתי על כורסא לא לזמן ארוך וראיתי איך הכתמים הופכים לאדום חזק והתרחבו. בטלפון קיבלתי טרידרם קרם והיו קניתי בפנטם סנסידרם. מאמרך מאוד הלחיץ אותי נא הנחיותך לגבי משחות וטיפול וגם ממה להימנע [מזון מסוים] נא תשובתך הדחופה מאוד ותבורך

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לאנטיביוטיקת אזניל שני 29/09/2020 22:31
  • שלום, אני עם אסתמה קשה ואלרגיה לאבק. גיליתי שככל הנראה אני אלרגית לאזניל. יש לי אומנם אוטיקריה פעם בהרבה זמן, אך ביומיים עם אזניל היתה לי כמות גדולה יותר של אוטוקריה ומעיין פריחה בגב אז הפסקתי. האם במידה ותהיה לי דלקת ריאות או סיבוכים של האסתמה שמצריכים אנטיביוטיקה זה אומר שזה יהיה בעייתי אם לא אוכל לקבל אזניל או אנטיביוטיקות מאותה משפחה? האם יש באמת תחליף טוב משפחה אחרת? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
נוגדנים א 29/09/2020 14:30
  • שלום ד"ר אני בן 21 רציתי לשאול אם יש משמעות ומה הסיבה לאלפא 1 וגמא גלובולין גבוה ב spep ול igg גבוה 1610 זה פוליקלונלי. crp לעיתים גבוה אבל עכשיו בסדר. גם חלבון בדם היה גבוה. יש לי תת פעילות בלוטת התריס ללא נוגדנים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!