צהבת C (Hepatitis C)

ראשי

תאור

צהבת C (הפטיטיס C) היא דלקת כבד ויראלית שנגרמת על ידי וירוס (נגיף) HCV, שמועבר דרך מגע עם דם נגוע. במשך הזמן, הדלקת עלולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים לכבד, כמו גם לשחמת הכבד, סרטן כבד ואי ספיקת כבד.


מרבית בני האדם החולים בצהבת C אינם מודעים לכך עד שהמחלה כבר גרמה נזקים לכבד. תהליך זה יכול להתפרס על פני שנים מספר. חלק מהנדבקים בצהבת C יפתחו תסמיני מחלה לפרק זמן קצר ואז יחלימו ממנה לחלוטין. אולם מרבית נשאי הווירוס מפתחים מחלה ארוכת טווח - צהבת C כרונית.

צהבת C (הפטיטיס C)

צהבת C (הפטיטיס C) נגרמת על ידי וירוס HCV המועבר דרך דם נגוע


סימפטומים


התסמינים של צהבת C (הפטיטיס C) כוללים:

•          תחושת עייפות מוגברת 

•          כאבי פרקים 

•          כאבי בטן 

•          הופעת גרד בעור 

•          כאבי שרירים 

•          שתן כהה מן הרגיל 

•         עיניים צהובות וצבע עור צהבהב (צהבת), לרוב, מופיעים רק לאחר שתסמינים אחרים  של צהבת C החלו להיעלם.

סיבות וגורמי סיכון

צהבת C נגרמת על ידי HCV (וירוס הפטיטיס C), שמועבר מאדם לאדם על ידי מגע ישיר עם דם הנגוע בווירוס.


גורמי סיכון להדבקה בצהבת C

שיתוף מחטי הזרקה או ציוד רפואי אחר עם בני אדם אחרים, שעלולים להיות נשאי צהבת C. לדוגמא, במקרים של שימוש בסמים או כשאין מזרקים חד פעמיים והציוד הרפואי אינו עובר חיטוי נאות, כפי שקורה לעיתים בחלק מהמדינות המתפתחות.


קבלת עירוי דם שהיה נגוע בווירוס צהבת C.


קעקוע או פירסינג בעזרת מחט נגועה.


הדבקת ילוד במהלך הלידה, כשהאם חולה בצהבת C (נדיר). הסיכוו להדביק את התינוק גדול יותר במידה שהיולדת נושאת גם את וירוס האיידס (HIV).


מגע ישיר עם דם נגוע בווירוס צהבת C, לרוב בקרב עובדי מערכת הבריאות שנחשפים בטעות.המומחים אינם יודעים בוודאות האם ניתן להעביר את וירוס צהבת C גם בזמן מגע מיני. אם כן, הרי שהסיכויים לכך נמוכים מאוד.

וירוס צהבת C אינו מועבר על ידי מגע גופני מזדמן כמו חיבוק, נשיקה, התעטשות או על ידי שימוש בכלי אוכל או מזון משותפים.

תופעות נלוות וסיבוכים

במשך הזמן, התהליכים הדלקתיים שגורם וירוס צהבת C (הפטיטיס C) עלולים להוביל לנזקים בלתי הפיכים לכבד, כמו שחמת הכבד, סרטן כבד ואי ספיקת כבד.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

מרבית בני האדם מגלים כי נדבקו בווירוס צהבת C (הפטיטיס C) במקרה, בזמן בדיקות דם שגרתיות או לפני תרומת דם. בדרך כלל, אצל החולים בצהבת C יתגלו רמות גבוהות מאוד של אנזימי כבד.


אם קיים חשד להדבקה בצהבת  C, יש לבצע בדיקות דם של תפקודי כבד ונוגדנים לווירוס צהבת C. נוכחות נוגדנים מעידה על הדבקה בווירוס צהבת C בשלב כלשהו בחיים, אך לא בהכרח על מחלה פעילה בהווה או הימצאות הווירוס בגוף (נשאות).

כדי לוודא אם קיימת צהבת C פעילה, עורכים בדיקת דם לאיתור חלקיקים של וירוס צהבת C.


במצב של צהבת C כרונית, הרופא יכול לבצע ביופסיה של כבד (נטילת דגימה קטנה מרקמת הכבד ובחינתה תחת המיקרוסקופ) כדי לבדוק אם הווירוס גרם לפגיעה ברקמת הכבד, כמו הופעת צלקות למשל. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

עדיין לא קיים טיפול לצהבת C (הפטיטיס C) חריפה. לרוב, מומלץ על מנוחה, תזונה מאוזנת ושתייה מספקת. אחד מכל שישה-ארבעה חולים יוכל להתגבר על הוירוס מבלי שיגרום לצהבת C כרונית.


טיפול בצהבת C כרונית

קיים טיפול תרופתי נגד וירוס HCV שגורם לצהבת C (הפטיטיס C), אך הוא אינו מומלץ לכל חולה. סוג התרופות ומשך הטיפול נקבעים על פי תת-סוג של וירוס HCV ודרגת החומרה של הצלקות בכבד. 


טיפול תומך בצהבת C

מומלץ לנקוט באמצעי זהירות על מנת למנוע נזקים עתידיים לכבד, כמו להימנע מצריכת אלכוהול וסמים ולהיוועץ ברופא מומחה לפני נטילת תרופות, צמחי מרפא או תוספי תזונה מסוימים שיכולים להזיק לכבד.

מניעה

נכון להיום לא קיים חיסון נגד צהבת  C, אולם ניתן לצמצם את הסיכון להיחשף לווירוס HCV:


•          הקפדה על שימוש במחטים, לרבות ציוד פירסינג, קעקועים או מחטים המיועדים לטיפולי דיקור סיני (אקופונקטורה) או ציוד רפואי שבא במגע עם דם חד פעמיים או שעברו חיטוי יסודי.

•          עבודה לפי הנחיות הבטיחות של מערכת הבריאות, כמו שימוש בכפפות ובגדי מגן וטיפול נכון במחטים ומכשור חד אחר שעלול להיות מזוהם.


על החולים בצהבת C להקפיד על צעדים הבאים כדי למנוע את הדבקה של אנשים אחרים בווירוס צהבת C:

•          להימנע מתרומת דם או זרע.

•          להקפיד על שטיפה במים חמים וסבון של הידיים וכל חפץ אחר אשר בא במגע עם דם נגוע.

•          אין לחלוק מברשת שיניים, סכיני הגילוח, ציוד לחולי סוכרת או כל דבר אחר שיכול היה לבוא במגע עם דם נגוע.

•          יש לכסות פצעים פתוחים, חתכים ושלפוחיות על ידי תחבושת או פלסטר על מנת למנוע מאחרים לבוא במגע עם דם או נוזלי גוף אחרים שעלולים להכיל את וירוס HCV.


הנקה וצהבת C כרונית

צהבת מסוג C אינה מועברת על ידי חלב אם, לכן נשים מניקות שחולות בצהבת C יכולות להמשיך להניק את תינוקותיהן.

עם זאת, יש להישמר מפני פטמות סדוקות, שאולי עלולות להעביר את וירוס HCV ולהדביק את התינוק בצהבת C.


פורומים לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קבוצת סיכון ----- קורונה אבי 05/04/2020 18:07
 • מי שאובחן כחולה קרוהן (בבדיקת ct) לאחרונה, במצב של דלקת פעילה (בבדיקת קלפרוטקטין קרוב ל4000) ועדיין לא לוקח שום תרופה לא סטרואידים ולא ביולוגי (מחכה לבדיקת קלונסוקפיה) האם הוא נחשב לקבוצת סיכון גבוה לסיבוך של הוירוס הקורונה? תודה רבה!!!!

 • + הוסף תגובה
קבוצות סיכון ונגיף הקורונה פרופ' ננסי אגמון-לוין 05/04/2020 19:13
 • שלום אבי, לצערי אין לי תשובה לכל שאלה . מדובר בנגיף חדש (נדמה שכל העולם סביבו) אך הוא קיים בעולמנו כשלושה חודשים בלבד - והידע שלנו מוגבל בהתאם. מחלת קרון אינה שכיחה כמו יתר לחץ דם או סכרת ולכן אין בשלב זה מידע מדויק על חולים במחלה זו. אז אני יכולה לומר לך רק את דעתי האישית - בעיני מחלה דלקתית פעילה כמו קרוהן עם קלפרוטקטין 4000 - היא בהחלט סיכון מוגבר ! זיהום בקורונה בשלב הזה עלול להחמיר את הקרון מחד וכמובן שמערכת החיסון שנמצאת כבר בקרב אחד (אוטואימוני) , תתקשה להתמודד עם קרב נוסף (ויראלי) בשבועות האחרונים ראיתי מספר חולי קורונה קשים לפחות לשניים מהם היתה מחלה דלקתית של המעי.... אז זו רק דעתי - אבל הייתי מגדירה זאת כמצב סיכון. הערה לגבי טיפול - נכון שטיפול בקרוהן מדכא את מערכת החיסון - אבל לדכא את הקרוהן חשוב ! לפעמים הכי חשוב! אני בטוחה שהרופא שלך יוכל לעזור לך להחליט אם צריך לטפל בקרוהן עכשיו או שאולי אפשר להסתפק בדיאטה/אנטיביוטיקה וטיפולים "קלים" יותר בשלב זה. חג אביב שמח

 • + הוסף תגובה
בן 30 מטופל ברמסימה דלקת מפרקים משה 04/04/2020 22:55
 • שלום רב אני מטופל ברמסימה אחת לחודשיים הבנתי שאולי יש לדחות טיפול בתרופות ביולוגיות כי זה מדכא מערכת חיסונית הטיפול האחרון היה ב3.3 הטיפול הקרוב זה ב27.4

 • + הוסף תגובה
טיפולים ביולוגים בימי קורונה פרופ' ננסי אגמון-לוין 05/04/2020 19:05
 • משה שלום ההמלצה הרשמית היא לכל המטופלים בטיפולים בילוגים כמו רמסימה - לא להפסיק את הטיפול, למעט כאשר יש תסמיני מחלה דוגמת חום ושיעול (ולטעמי גם אם אובחנה קורונה ואין תסמינים) עד להחלמה מלאה. כל שאר המטופלים, כולל אנשים הנמצאים בבידוד ואין להם תסמינים יכולים להמשיך בטיפול, וברוב המקרים זה עדיף כי הסיכון להתלקחות המחלה רב, ו/או צורך בשימוש מוגבר בסטרואידים מומלץ עוד פחות בימי הקורונה. חשוב לציין כי בכל מקרה של התלבטות נכון להתייעץ עם הרופא המומחה המטפל שלך - וכידוע היום ניתן לקיים התייעצות כזו גם באופן דיגיטלי בכל המרכזים הרפואים הגדולים. הערה נוספת למטופלים אחרים הקוראים את התשובה הזו - ההערה מעלה נכונה לרוב הטיפולים הביולוגים, טיפול אחד שחורג הוא הטיפול במבטרה (ריטוקסימאב) - לגבי תכשיר זה מומלץ להתייעץ עם הרופא לפני כל טיפול בימי הקורונה. חג שמח

 • + הוסף תגובה
פסוריאזיס אוטואימוני וקורונה רומי 30/03/2020 13:42
 • שלום, בת 45 יש לי פסוריאזיס שהתפרץ שוב בחודשיים האחרונים בראש ובמצח לאחר תאונת דרכים. ** האם אני בקבוצת סיכון לגבי קורונה? כמו כן יש AplA לא מטופלת כי אמרו לי שצריך לטפל רק בהריון. וסובלת גם מפיברומיאלגיה כמעט 5 שנים.

 • + הוסף תגובה
דיכוי חיסוני, מחלות אוטואימוניות וקורונה. פרופ' ננסי אגמון-לוין 30/03/2020 21:39
 • רומי שלום, אני חושבת שבימים קשים אלה לכולם צריך לנסות ולעשות סדר (קצת בפשטות) של המידע הקיים ואנסה לסייע. א. חשוב להיזהר ולנקוט בכל אמצעי הבידוד החברתי / מיגון עליהם ממליץ משרד הבריאות - לכולנו ללא יוצא מן הכלל. ב. דיכוי חיסוני , מחמיר את הסיכון לסיבוכים מקורונה - ולכן חולים שיש להם דיכוי חיסוני צריכים להזהר ביתר (מרבית החולים שלי עם דיכוי חיסוני נמצאים בבידוד ביתי כבר 3 שבועות) אז מה זה דיכוי חיסוני בחולים עם מחלות אוטואימוניות ? לרוב המחלה עצמה אינה גורמת לדיכוי חיסוני, והדיכוי הוא בגלל הטיפול לכן חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל כדי להבין האם הטיפול שאת/אתה מקבלת/ת הוא במינונים כאלה שמגדירים דיכוי החיסוני משמעותי. לדוגמא מי שמקבל באופן קבוע 20 מג פרדניזון זה דיכוי חיסוני , לעומת מי שמקבל קבוע 2.5 מג שזה לא נחשב דיכוי. מאוד מאוד חשוב לזכור שהפסקת הטיפול הקבוע היא לעיתים קרובות יותר מסוכנת מהקורונה (ולכן למרות המצב חלק גדול מהחולים שזקוקים לטיפול אפילו בבית החולים מגיעים לקבל אותו - גם עכשיו !!) ואחרון אחרון חביב אני חוזרת אליך - אני כמובן לא יכולה להעריך באמת בלי כל המידע אבל אם מדובר בפסוריאסיס לא קשה (ראש ומצח) והטיפול הוא רק במשחה - אז בדרך כלל אין מדובר בדיכוי חיסוני וההתנהלות היא כמו כלל האוכלוסיה. כנ"ל גם לפיברומיאלגיה . לגבי APLA - זה לא מדכא את החיסון , לגבי טיפול אחרי הריון - זה שווה דיון, אחרי המגיפה. ובעיקר שמרי / שמרו על עצמכם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!