אלרגיה לעובש ולפטריות (Mold allergy)

ראשי

תאור

כמו אבקני פריחה מעצים, מדשאים ומיבליות, עובש הוא סיבה נפוצה לנזלת אלרגית עונתית באזורי אקלים קר, ולנזלת מתמידה באזורי אקלים חם או ממוזג. בנוסף, עובש הגדל בתוך הבית יכול לגרום לתסמינים אלרגיים משך רוב ימות השנה בכל אזורי האקלים.
עובש לסוגיו השונים ושמרים, שייכים למשפחת הפטריות. שמרים הם צמחים חד-תאיים המתחלקים ויוצרים צברים. עובש מורכב ממספר רב של תאים הצומחים בקורים ומסתעפים בדומה לענפיו של עץ. הזרעים או אמצעי ההתרבות של פטריות נקראים נבגים. נבגים מפטריות שונות, שונים בגודלם, בצבעם ובצורתם. לעומת הפטריות שכל סוגיהן יכולים לגרום לתגובות אלרגיות, רק מספר מוגבל של סוגי עובש מעורב ברוב הגדול של התגובות האלרגיות המשמעותיות בבני אדם.

נבגים מיקרוסקופיים ולעיתים שברי פטריות המפוזרים באוויר, יכולים לגרום לנזלת אלרגית. הם אף זעירים מספיק כדי לחמוק מבעד למערכת ההגנה הטבעית בתוך האף ולדרכי הנשימה העליונות, להגיע עד דרכי הנשימה הבינוניות והקטנות, ולגרום שם לתסמינים של אסתמה חדה.

במספר מחקרים נמצא כי מהלך המחלה אצל חולי אסתמה עם אלרגיה לעובש, מסובך יותר וקשה יותר לטיפול, וכן כי תפקודי הנשימה של חולים אלה גרוע יותר מאשר אלו של חולי אסתמה ללא רגישות זו. אצל חלק קטן מהרגישים לעובש, תסמיני האלרגיה מחמירים עם אכילת גבינות ומאכלים אחרים המכילים עובש. לעומת זאת אין כל קשר בין אלרגיה בדרכי הנשימה הנגרמת מהעובש פניציליום לבין רגישות-יתר לפניצילין, התרופה המיוצרת על ידי פטרייה זו.

עובש ניתן למצוא בכל מקום שיש בו חמצן, רטיבות ומקור של מספר מוגבל של תוספי מזון הדרושים לצמיחתו. מקומות "חמים" לצמיחת עובש מסוגים שונים ופטריות בתוך בניינים ודירות, הם מרתפים וארונות לחים, חדרי אמבטיה, מקומות אחסון למזון טרי, עציצים וצמחים ביתיים, מערכות מיזוג אוויר ומפזרי לחות, כמו גם מזרנים ורהיטים מרופדים.

נבגי פטריות ועובש מסוגים שונים נפוצים ברוב חלקי העולם ומהווים בדרך כלל את הרוב המוחלט של החלקיקים האורגניים הנישאים באוויר. עם זאת רק סוגים בודדים מעורבים בתגובות אלרגיות בבני אדם, ובכללם: מינים של אלטרנריה (Alternaria), קלדוספוריום (Cladosporium), אספרגילוס (Aspergillus) ופניציליום (Penicillium). רוב החולים רגישים ליותר מסוג אחד של עובש, מבחינה מעבדתית לפחות, כנראה בגלל נוכחותם של חלבונים המשותפים למספר רב של פטריות ושמרים.

בדומה לספירת גרגירי אבקה באוויר, ספירת נבגים מספקת אומדן לסוגים השונים ולכמויות היחסיות של עובש במיקום ובזמן מסוים. נתונים אלה משתנים באופן ניכר על פי תנאי מזג האוויר, הלחות היחסית, מהירות הרוח והשעה ביממה. גשם המנקה את האוויר מנבגים גדולים באופן יחסי, גורם לשחרורם של נבגים קטנים יותר. אי לכך, ספירת הנבגים אינה מהווה כלי יעיל לניבוי תסמינים אצל חולה.

האנציקלופדיה הישראלית  לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כמו בכל מחלות האלרגיה, הטיפול היעיל ביותר הוא הטיפול המונע. ניתן להקטין את כמויות הנבגים הנמצאים באוויר בתוך הבית על ידי טיפול במקורותיהם: סילוק וניקוי עובש שצמח בחדרי האמבטיה, בארונות לחים וכדומה. מיזוג אוויר מקטין את הלחות היחסית ואת החשיפה למקורות של נבגים חיצוניים, אך יש להקפיד ולנקות באופן תכוף את המסננים של מערכת המיזוג.

טיפול בתרופות נגד תסמיני האלרגיה זהה לגבי כל החולים ללא תלות בזהות של האלרגן הגורם לתסמינים אלה, אך יעילותו תלויה בנטילת תרופות קבועה ולאורך זמן. טיפול ספציפי באמצעות חיסונים, אימונותרפיה נגד פטריות ועובש, נוסה באופן נרחב בעבר, אך התוצאות רחוקות מלהשביע רצון.

בנוסף, רוב החולים עם רגישות לעובש, רגישים גם לאלרגנים נוספים, בעיקר לקרדית אבק הבית, וקשה להעריך את התוספת היחסית של חיסון ספציפי כנגד העובש בנוסף לחיסון כנגד הקרדית. בשנים האחרונות, מושקע מאמץ לזהות את החלבונים האחראים להתפתחות האלרגיה גם בתחום זה, וייתכן מאוד שהזיהוי יוביל לייצור תרכיזים יעילים יותר, לצורכי אבחון וטיפול כאחד.

מניעה

ניתן להקטין את כמויות הנבגים הנמצאים באוויר בתוך הבית על ידי טיפול במקורותיהם: סילוק וניקוי עובש שצמח בחדרי האמבטיה, בארונות לחים וכדומה. מיזוג אוויר מקטין את הלחות היחסית ואת החשיפה למקורות של נבגים חיצוניים, אך יש להקפיד ולנקות באופן תכוף את המסננים של מערכת המיזוג.

פורומים לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת אלקטרופרוזה של חלבונים בדם ליאנה 31/07/2020 12:16
 • היי, ביצעתי לאחרונה בדיקה של חלבונים בדם, יצאו לי תוצאות של אלבומין נמוך, אלפא 1 גבוה וגמא גלובולין גבוה. בוצעו גם בדיקת נוגדני ana וanca וRF שחזרו שליליים. השאלה היא אם אני צריכה לפנות לייעוץ של מומחה ראומטולוג או של רופא אחר? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
אלקטרופוזה של חלבוני הדם פרופ' ננסי אגמון-לוין 01/08/2020 22:10
 • שלום ליאנה, החריגות בבדיקת אלקטרופוזה (זו בדיקה בה עושים אפיון של החלבונים בדם ) היא בתחום האימונו-המטולוגי ולכן מציעה לפנות לאימונולוג (מומחה למערכת החיסון) או המטולוג (מומחה למחלות דם) בברכה,

 • + הוסף תגובה
לקיחת קורס פרדניזון שני ותוספים מיכל 31/07/2020 11:57
 • שלום, אני עומדת לסיים קורס פרדניזון שני ללופוס, ושבוע אחרי סיומי אעשה בדיקת קורטיזול לראות שאין דיכוי אדרנלי. לפני הקורס לקחתי קבוע תוספים שהם נוגדי דלקת, והפסקתי איתם כמו כורכום, אומגה 3, ג'ינקו בילובה וקוורציטין. קראתי שכל התוספים האלו מורידים את הקורטיזול... אשמח לברר: במידה ובדיקת הדם לקורטיזול תראה שאין דיכוי אדרנלי האם אפשר ישר להתחיל לחזור לתוספים האלו, או שעדיף לחכות כחודש או יותר עד שחוזרים אלייהם? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוספי מזון ולופוס פרופ' ננסי אגמון-לוין 01/08/2020 22:09
 • שלום מיכל, העדויות לגבי תוספי מזון ולופוס אינן חד משמעיות ולכן אינני יכולה לתת ייעוץ בענין, אך לגבי כורכום ואומגה 3 - הרושם כי אין בהם נזק ולכן אין מניעה לקחת אותם לגבי האחרים אינני יודעת. בהיבט של בדיקת הקורטיזול - ברגע שביצעת אותה והיא תקינה את יכולה לקחת ויטמינים או תוספי מזון לשיקולך. תרגישי טוב. בברכה,

 • + הוסף תגובה
בטקורטן גי אורנה 30/07/2020 16:05
 • האם ניתן לשמור במקרר משחת בטקורטן גי,המשמשת לתקופה ממושכת?

 • + הוסף תגובה
בטקורטן משחור ועוד פרופ' ננסי אגמון-לוין 30/07/2020 21:44
 • שלום אורנה, זו שאלה פרמקולוגית, אבל אני בטוחה שהיא מטרידה מטופלים רבים ולכן אנסה לענות. א. כן עדיף לשמור חלק גדול מהמשחות במקרר ב. רצוי להשתמש בכל תכשיר על פי תאריך התפוגה (רשום או חרוט על כל משחה) אך בהחלט אם "פתחת" את המשחה - עדיף שהיא תשאר במקרר או לכל היותר בארון קריר (טמפטורה שמתחת ל 25 מעלות) כל זמן התפוגה ובהקשר זה חשוב לשמור על כל תרופה לפי הכללים המתאמים רוב הכדורים בארון התרופות כמעט תמיד אין לשים תכשירים טיפוליים במקפיא. והכי חשוב על כל תכשיר רשומות הוראות איך לשמר בתנאים האופטימליים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!