אנטיגן רקמות אנושי (Histocompatibility Leucocyte Antigen)

ראשי

תאור

HLA-B27 הוא אנטיגן רקמתי המשתייך לקבוצה גדולה של סמנים הקרויה Histocompatibility Leucocyte Antigen או HLA, שמשמעותו אנטיגן רקמתי ממקור אנושי.
HLA-B27 משתייך לקבוצה הראשונה של HLA והוא נמצא על פני רוב תאי הגוף, למעט כדוריות אדומות בשלות. קיימות לפחות 23 תת-קבוצות של HLA-B27. באוכלוסייה הכללית, שכיחות HLA-B27 נעה בין 3% ל-8%.

על אף שלסמן זה יש חשיבות רבה בתהליך החיסוני, שימושו העיקרי ביומיום קשור להיותו סמן למחלות שונות. הוא נקשר בעיקר עם קיום של מחלות ראומטיות המכונות, ספונדילוארתרופתיה. ספונדילוארתרופתיה היא דלקת מפרקים העלולה לערב את מיפרקי האגן ועמוד השדרה או מיפרקים וגידים, במיוחד בגפיים התחתונות. מבין הספונדילוארתרופתיות, HLA-B27 נקשר בצורה מובהקת עם דלקת שדרה מיקשחת כ-90% מהחולים במחלה זו, נושאים את האנטיגן HLA-B27.

מחלות אחרות המאובחנות בשיעור מוגבר באוכלוסייה הנושאת, HLA-B27 הן דלקת מיפרקים תגובתית לזיהומים שונים כגון כלמידיה, סלמונלה, שיגלה ואחרות, דלקת במיפרקי האגן הקשורה למחלות מעיים דלקתיות וספחת, ודלקת עיניים מסוג אובאיטיס.

בחולים עם סימנים קליניים התואמים את המחלות הללו, נוכחותו של HLA-B27 תומכת באבחנה. עם זאת, יש לזכור שרוב נשאי HLA-B27 לא יפתחו את המחלות שהוזכרו. הסמן התורשתי מצביע על נטייה לפתח מחלות מסוימות אך התפתחותן תלויה בנוכחות גורמים אחרים מורכבים, תורשתיים וסביבתיים.

האנציקלופדיה הישראלית  לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מעקב רפואי ב APLA חני 27/02/2020 22:16
  • שלום, פרופסור אגמון - לוין, יש לי APLA ידועה מזה מספר שנים, עם נוגדנים ברמה בינונית - גבוהה, התגלתה עקב מספר הפלות, אני לוקחת אספירין באופן קבוע. רציתי לשאול, מה רמת החשיבות של מעקב קבוע אצל אימונולוג/ראומטולוג? זאת אומרת, הייתי תקופה די ארוכה במעקב, והרגשתי מאוד מטופשת כל פעם, אני מגיעה עם התוצאות, הרופא אומר לי הכל בסדר תחזרי עוד תקופה, ודי קיבלתי הרגשה שאני מבזבזת את זמנו לריק. ולכן הפסקתי לבוא לביקורת, מידי תקופה אני עושה בעצמי את רוב הבדיקות, ומשווה לקודמות ואו מראה לרופא משפחה. האם זה מספיק? או שיש כן חשיבות ללכת לרופא המומחה בדווקא? תודה רבה מראש!

  • + הוסף תגובה
האם ניתן לקבוע אצלך תור? שאלה 26/02/2020 14:35
  • היי, אני מאובחנת עם לופוס, מטופלת בפלקווניל, סלספט ובנליסטה. התופעות שלי תמיד היו יותר חולשת שרירים, כאבי ראש, פצעים בפה ופריחה שהיא יותר תת עורית (בביופסיית עור יצא לופוס), נימולים, הרגשה של שפעת כל הזמן. מזה שנתיים עם מדדי דלקת גבוהים, Crp ושקיעת דם, אבל לאחרונה תקינים. מה שכן יש עלייה ב Wbc מעל 17,000. מקבלת גם אספרין. בגלל Lac גבולי. אמ אר איי מוח הראה שלוש פעמים נגעים בחומר הלבן אבל בדיקת Lp שללה טרשת והרופאים מתייחסים לזה כאל לופוס עם פיברו. רופאים אחרים טענו שספק טרשת. ירדתי במשקל כמה קילו בחודשים האחרונים, ולמרות שהאנא ומדדי הדלקת נראים אחרת - אני חלשה כל הזמן וסובלת מאוד מנימול, כאבי ראש, חולשה. ה-Wbc אצלי תמיד היה גבוה, אבל רק עולה (בבדיקה האחרונה 18.3). האם יכול להיות שמפספסים משהו? האם את מקבלת מטופלים חדשים? וכיצד?

  • + הוסף תגובה
פענוח בדיקת דם גל 18/02/2020 12:31
  • שלום, לפני כעשר שנים אובחנתי עם אטופיק דרמטיטיס. במקביל בבדיקת דם Antinuclear Ab התשובה הייתה חיובית. השבוע עשיתי בדיקת דם נוספת וקיבלתי את התשובות: Antinuclear Ab שלילי, ANA Titer חיובי 1:160 , ANA Pattern - Homogeneous אשמח להבין מה זה אומר ההבדל בין התשובות של אותה בדיקה מלפני עשר שנים ועכשיו (שכן דרמטיטיס זו לא מחלה שעוברת) ומה אומרות שאר התוצאות שקיבלתי. תודה

  • + הוסף תגובה
אטופיק דרמטיטיס ו ANA פרופ' ננסי אגמון-לוין 20/02/2020 21:12
  • גל שלום, דרמטיטיס אטופית היא מחלה אימונית שאני עוסקת בה רבות והיא שונה מאוד מלופוס , הטיפול בה שונה לחלוטין. ANA חיובי יכול להופיע בכל אדם (בריא ו/או עם בעיה רפואית אחרת) אך הוא אינו קשור לדרמטיטיס אטופית ברוב המקרים. גם הבדיקה שביצעת "השבוע" חיובית ככל הנראה בוצעה בשתי שיטות אך השיטה ה"קובעת" יצאה חיובי ב 1:160. אני מציעה לבחון מחדש האם הדרמטיטיס היא באמת אטופית או אחרת - ואם צריך טיפול ניתן להתאים היום טיפולים שונים בהתאם ובהצלחה רבה. בברכה,

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!