אנטיגן רקמות אנושי (Histocompatibility Leucocyte Antigen)

ראשי

תאור

HLA-B27 הוא אנטיגן רקמתי המשתייך לקבוצה גדולה של סמנים הקרויה Histocompatibility Leucocyte Antigen או HLA, שמשמעותו אנטיגן רקמתי ממקור אנושי.
HLA-B27 משתייך לקבוצה הראשונה של HLA והוא נמצא על פני רוב תאי הגוף, למעט כדוריות אדומות בשלות. קיימות לפחות 23 תת-קבוצות של HLA-B27. באוכלוסייה הכללית, שכיחות HLA-B27 נעה בין 3% ל-8%.

על אף שלסמן זה יש חשיבות רבה בתהליך החיסוני, שימושו העיקרי ביומיום קשור להיותו סמן למחלות שונות. הוא נקשר בעיקר עם קיום של מחלות ראומטיות המכונות, ספונדילוארתרופתיה. ספונדילוארתרופתיה היא דלקת מפרקים העלולה לערב את מיפרקי האגן ועמוד השדרה או מיפרקים וגידים, במיוחד בגפיים התחתונות. מבין הספונדילוארתרופתיות, HLA-B27 נקשר בצורה מובהקת עם דלקת שדרה מיקשחת כ-90% מהחולים במחלה זו, נושאים את האנטיגן HLA-B27.

מחלות אחרות המאובחנות בשיעור מוגבר באוכלוסייה הנושאת, HLA-B27 הן דלקת מיפרקים תגובתית לזיהומים שונים כגון כלמידיה, סלמונלה, שיגלה ואחרות, דלקת במיפרקי האגן הקשורה למחלות מעיים דלקתיות וספחת, ודלקת עיניים מסוג אובאיטיס.

בחולים עם סימנים קליניים התואמים את המחלות הללו, נוכחותו של HLA-B27 תומכת באבחנה. עם זאת, יש לזכור שרוב נשאי HLA-B27 לא יפתחו את המחלות שהוזכרו. הסמן התורשתי מצביע על נטייה לפתח מחלות מסוימות אך התפתחותן תלויה בנוכחות גורמים אחרים מורכבים, תורשתיים וסביבתיים.

האנציקלופדיה הישראלית  לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול במשאף פוסטר וסטרונז' וחיסון נגד קורונה ארנון 30/11/2020 17:17
  • שלום,סובל מאסתמה מטופל במשאף פוסטר בוקר וערב בנוסף סטרונז'לאף גם בוקר וערב.שאלתי האם הסטרואידים בטיפול שאני מקבל יכולים לפגום בחיסון נד קורונה.

  • + הוסף תגובה
אלרגיה לקשיו ופיסטוק סיגל 27/11/2020 17:06
  • היי, הבן שלי בן 5 אובחן לפני 3 שנים שאלרגי לקשיו ופיסטוק. כל שנה אנחנו עושים לו בדיקה לראות אם עברה לו האלרגיה? שנה שעברה בבדיקה עם הדיקור הקשיו לא התנפח. השנה עשינו לו את הבדיקה כולל הטיגר בו הוא אכל קשיו. לשמחתנו הוא אובחן שכבר לא אלרגי לקשיו. הרופא אמר שאם כבר לא אלרגי לקשיו אז כם לא אלרגי לפיסטוק. ביקש שיאכל פעמיים בשבוע קשיו. ואמר גם שיכול לאכול פיסטוק. הוא מאז אוכל פעמיים שלוש בשבוע קשיו אבל פיסטוק אני קצת חוששת לתת לו. אני יכולה להיות רגועה ולתת לו כם פיסטוק? או שעדיף לתת לו רק קשיו ולהתרחק מהפיסטוק?

  • + הוסף תגובה
זה תלוי מה היה בבדיקת האלרגיה לפיסטוק ד"ר קובי שדה 29/11/2020 17:46
שאלה דנה 26/11/2020 19:14
  • האם כדורי מיזולן משמינים כלומר גורמים להשמנה ?

  • + הוסף תגובה
לא ד"ר קובי שדה 29/11/2020 17:46

הצטרפו לאינדקס הרופאים!