אריתמה נודוזום (Erythema nodosum)

ראשי

תאור

אריתמה נודוזום היא מחלה חדה, המופיעה בעיקר בנשים צעירות והמאופיינת בהופעת קישריות תת-עוריות, חמות, אדומות ורגישות בקדמת השוקיים. בכמחצית מן המקרים נמצא קשר לזיהומים בסטרפטוקוק, למחלת השחפת, להריון או למחלות מעי דלקתיות כרוניות וכן לתרופות (גלולות למניעת הריון, תרופת סולפה ופניצילין).
הטיפול בתסמינים הוא על ידי תרופות סותרות דלקת (נוגדי דלקת לא-סטרואידיים, NSAID) ולעיתים בקורטיקוסטרואידים. המחלה חולפת בתוך 8-6 שבועות, למעט במקרים נדירים כשמהלך המחלה הוא כרוני, עם התלקחויות נישנות.

האנציקלופדיה הישראלית  לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


מחלה חדה, המופיעה בעיקר בנשים צעירות והמאופיינת בהופעת קישריות תת-עוריות, חמות, אדומות ורגישות בקדמת השוקיים.

סיבות וגורמי סיכון

בכמחצית מן המקרים נמצא קשר לזיהומים בסטרפטוקוק, למחלת השחפת, להריון או למחלות מעי דלקתיות כרוניות וכן לתרופות (גלולות למניעת הריון, תרופת סולפה ופניצילין).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

תרופות סותרות דלקת (נוגדי דלקת לא-סטרואידיים, NSAID), קורטיקוסטרואידים.

שאלות ותשובות


פורומים אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אאוזונופילים אדוה 27/01/2020 15:34
  • בתי בת 6 אלרגית לחלב ותמיד רמת האאוזוניפילים אצלה גבוה האם ירידה ברמת האוזונופילים לרמה נמוכה ונורמלית יכולה להעיד על כך שהאלרגיה עברה הבדיקות נעשו בזמן שהייתה עם וירוס הקאות.

  • + הוסף תגובה
לא ד"ר קובי שדה 28/01/2020 09:36
אלרגיה בסיטואציה אדרנרגית moshe 27/01/2020 19:25
  • שלום, אני בן 27, בריא בדכ. לפני כשלושה שבועות מעט לאחר מעבר לתפריט מופחת בשר וחלב, קרה לי משהו מוזר, אני מקפיד על 4 אימונים בשבוע בחדר הכושר, לפתע לא הצלחתי להתאמן, בתחילת כל אימון החלו לי גירודים בלתי ניתנים להכלה בכל הגוף ובהמשך פריחה. לאחר המון ניסויי וטעיה (ובמקביל קבלת אנטי היסטמין מרופא המשפחה) שמתי לב שיש החמרה באימונים שלפניהם אכלתי מאכלים עם סויה. לאחר שהורדתי לחלוטין את הסויה מהתפריט שלי חל שיפור מסוים - הפעם הצלחתי לבצע אימונים. ההתחלה של האימונים לא נעימה ומאוד מגרדת אך לאחר כחצי שעה קשוחה הכל "רגיל". מסוף השבוע האחרון המצב חזר לקדמותו, אני שמתי לב בנוסף שזה קורה גם כאשר - חם - מזגן על חום, שמש, מקלחת חמה, גם כאשר אני בסיטואציה מלחיצה (מעביר הרצאה, מובך ע"י מישהו וכו'). אציין שע"פ הרגשתי לא חל שינוי בעקבות לקיחת האנטי היסטמינים. אני שולח תמונה מהיום, מהאימון שניסיתי לעשות ולאחר 5 דק' בהליכון הוא נפסק. אסיים בכך שאני בצבא בקבע וסטרס ואימונים הם חלק בלתי נפרד מאורח החיים שלי ואני כרגע, אבוד. (כמובן שתור לאלרגולוג רחוק כמו השלום עם אירן)

  • + הוסף תגובה
תור ד"ר קובי שדה 28/01/2020 09:35
  • אצלנו התורים קרובים יותר אפילו לפני הסכסוך של מרדכי עם אחשורוש מלך אירן (: אז אתה מוזמן להגיע פרטים : www.allergynet.co.il

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!