גידולים באף (Tumors of the nasal cavity)

ראשי

תאור

חלל האף גובל באזורים חשובים בפנים, כגון הלוע, הלוע האפי (נזופארינקס), מערות הפנים, ארובות העיניים ובסיס הגולגולת הקדמי. גידולי חלל האף הם נדירים יחסית, ושכיחותם עולה עם הגיל. חשיפה למתכות כבדות ולתעשיית העץ והעורות הם גורמי סיכון להתפתחות גידולים אלו. כמחצית מהגידולים באזור אנטומי זה יופיעו במערת הלסת העליונה וכשליש מהם בחלל האף. התסמינים העיקריים המעלים חשד לגידול באזור זה הם: חסימה אפית, דמם נישנה מהאף, הפרשה כרונית מהאף, אובדן חוש הריח, אובדן תחושה בקדמת הפנים, ובצבוץ רקמה רכה מהנחיר. תסמינים אלו יכולים להיות חד-צדדיים או דו-צדדיים. בשלבים מתקדמים, גורם הגידול הממוקם בחלל האף והסינוסים, עלול לגרום לשינוי במבנה הפנים, לדחיקת העין הצידה או להרחבת גשר האף.
הגידול הממאיר השכיח ביותר מבין הגידולים הממאירים בחלל האף הוא שאת האפיתל הקשקשי (שא"ק). אצל מיעוט החולים שלקו בשא"ק יימצאו גם גרורות בקישריות הלימפה הצוואריות בזמן האבחון. גידולים ממאירים נוספים הם גידולי בלוטות רוק, סרקומה ומלנומה ממאירה.

ד"ר זיו גיל
פרופ' דן מ' פליס
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

חשד לגידול בחלל האף מחייב בדיקה של רופא אף אוזן וגרון. בדיקה זו כוללת סקירה אנדוסקופית בעזרת סיב אופטי המסייעת להבחין בהיווצרות תהליך בחלל האף או בנזופארינקס. אם מתעורר חשד להתהוות גוש בחלל האף, ניתן באילחוש מקומי לקחת דגימה מהגידול לשם אבחון מיקרוסקופי, לפני ניתוח.
השלמת הבירור כוללת צילומי דימות של הראש, של חלל האף והסינוסים בעזרת טומוגרפיה מחשבית ותהודה מגנטית, כדי להעריך את מיקומו האנטומי של הגידול ולתכנן את אופן כריתתו. הבדיקה כוללת גם דימות של הצוואר עקב שכיחות גרורות של גידולים ממאירים בקישריות לימפה צוואריות.
רוב הגושים בחלל האף הם פוליפים וגרנולומות. פפילומה, אנגיופיברומה ואוסטאומה הם גידולים שפירים המטופלים לרוב בניתוח.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ברוב הגידולים בחלל האף והסינוסים מטפלים בניתוח. בחולים עם פוליפים בחלל האף והסינוסים ניתן לטפל בגישה אנדוסקופית ללא ביצוע חתכים בפנים. גידולים ממאירים, וכן אנגיופיברומה מצריכים ניתוח פתוח לכריתה מלאה של הגידול, שכן צפויה הישנות של הגידול אם לא ייכרת בשלמות. נוכחות גרורות צוואריות מחייבת ניתוח צווארי בנוסף. לאחר הניתוח ניתן לחולים שלקו בגידולים ממאירים, טיפול בקרינה.
התמונה מראה דימות בעזרת טומוגרפיה מחשבית של חולה עם גידול מסוג אדנוקרצינומה אשר נותח בגישה התת-גולגולתית.

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צרידות מירי 02/09/2019 17:07
 • סובלת מצרידות שבאה והולכת במשך חודש. הלכתי לא.א.ג הוא בדק אותי עם סיב אופטי שהוכנס דרך האף. הוא אמר שיש לי בצקת קלה של מיתרי הקול ורפלוקס (צרידות) ואז שלח אותי לעשות בדיקת נשיפה להילקובקטר פילורי + קורס דיבור. שאלותי: 1. לא אמרתי לו שיש לי צרבת, אז איך הוא קבע שיש לי חומציות ? 2. האם הבדיקה הזו נכנסת עד מיתרי הקול ? 3. האם בבדיקה זו אפשר לזהות רפלוקס ? 4. אני חוששת לעשות את בדיקת הנשיפה בגלל מה שנקרא אבחון יתר, כי במידה שימצא חיידק ברמה נמוכה אני חוששת להכנס לסרט של טיפול בכמות גדולה של אנטיביוטיקה

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:14
 • מירי שלום סליחה על תגובתי המאוחרת. בבדחקה באמצעות סיב אופטי רואים את מיתרי הקול ובית הבליעה. כאשר יש אודם ניכר באריטנואידים מלווה בבצקות זה סימן לרפלוקס. טרם בדיקת הנשיפה שממנה את כרגע מעדיפה להימנע, הייתי ממליץ לך לקחת סוטרי חומצה לדוגמאת נקסיום לחודש בשילוב עם דיאטה לרפלוקס אם יש הטבה אז מתחילים לרדת בהדרגה מהטיפול התרופתי והדיאטה הופכת לדרך חיים.

 • + הוסף תגובה
ריפלוקס לרינגו דניאל 05/09/2019 17:07
 • שלום רופא א.א.ג. איבחן שיש לי ריפלוקס לרינגו. הסימפטומים שלי קשים וגורמים לי סבל רב ב. מספר סותרים חומצה שלקחתי לא עוזר אין בכלל הטבה. מה עלי לעשות? מה לקחת?

 • + הוסף תגובה
ריפלוקס ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:11
 • האם נשלחת לבירור אצל גסטרולוג? האם אתה משלב דיאטת רפלוקס עם הכדורים? מה המינון של הכדורים שאתה מקבל וכמה פעמים ביום?

 • + הוסף תגובה
לגבי צרידות פתאומית הדר 16/09/2019 07:59
 • שלום ,לפתע בשלוש בלילה קמתי ושמעתי שינוי בקול ,צרידות עברו חמישה ימים והמצב לא השתנה בכלל ,קיבלתי אנטיביוטיקה וכשלקחתי חשתי החמרה במצב ,אולם לא בדקו אותי מספיק ולא עשו לי צילום,אני בת 22,לא מעשנת מעולם,מה שכן הייתי הסביבה לא טובה ומפחדת שסימנו אותי ,האם ניתן לעשות משהו אם הצרידות כתוצאה מסימום?

 • + הוסף תגובה
צרידות פתאומית ד"ר יקי כהן 16/09/2019 09:08
 • הדר שלום, לא הבנתי כיצד בדקו אותך האם הבדיקה הייתה בעזרת סיב אופטי או מראה? במידה והבדיקה נעשתה אצל רופא א.א.ג רק באמצעות מראה את מוזמנת להגיע אלי לבדיקה של מיתרי הקול באמצעות סיב אופטי הטלפון של המרפאה 077-4509800

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!