גידולים באף (Tumors of the nasal cavity)

ראשי

תאור

חלל האף גובל באזורים חשובים בפנים, כגון הלוע, הלוע האפי (נזופארינקס), מערות הפנים, ארובות העיניים ובסיס הגולגולת הקדמי. גידולי חלל האף הם נדירים יחסית, ושכיחותם עולה עם הגיל. חשיפה למתכות כבדות ולתעשיית העץ והעורות הם גורמי סיכון להתפתחות גידולים אלו. כמחצית מהגידולים באזור אנטומי זה יופיעו במערת הלסת העליונה וכשליש מהם בחלל האף. התסמינים העיקריים המעלים חשד לגידול באזור זה הם: חסימה אפית, דמם נישנה מהאף, הפרשה כרונית מהאף, אובדן חוש הריח, אובדן תחושה בקדמת הפנים, ובצבוץ רקמה רכה מהנחיר. תסמינים אלו יכולים להיות חד-צדדיים או דו-צדדיים. בשלבים מתקדמים, גורם הגידול הממוקם בחלל האף והסינוסים, עלול לגרום לשינוי במבנה הפנים, לדחיקת העין הצידה או להרחבת גשר האף.
הגידול הממאיר השכיח ביותר מבין הגידולים הממאירים בחלל האף הוא שאת האפיתל הקשקשי (שא"ק). אצל מיעוט החולים שלקו בשא"ק יימצאו גם גרורות בקישריות הלימפה הצוואריות בזמן האבחון. גידולים ממאירים נוספים הם גידולי בלוטות רוק, סרקומה ומלנומה ממאירה.

ד"ר זיו גיל
פרופ' דן מ' פליס
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

חשד לגידול בחלל האף מחייב בדיקה של רופא אף אוזן וגרון. בדיקה זו כוללת סקירה אנדוסקופית בעזרת סיב אופטי המסייעת להבחין בהיווצרות תהליך בחלל האף או בנזופארינקס. אם מתעורר חשד להתהוות גוש בחלל האף, ניתן באילחוש מקומי לקחת דגימה מהגידול לשם אבחון מיקרוסקופי, לפני ניתוח.
השלמת הבירור כוללת צילומי דימות של הראש, של חלל האף והסינוסים בעזרת טומוגרפיה מחשבית ותהודה מגנטית, כדי להעריך את מיקומו האנטומי של הגידול ולתכנן את אופן כריתתו. הבדיקה כוללת גם דימות של הצוואר עקב שכיחות גרורות של גידולים ממאירים בקישריות לימפה צוואריות.
רוב הגושים בחלל האף הם פוליפים וגרנולומות. פפילומה, אנגיופיברומה ואוסטאומה הם גידולים שפירים המטופלים לרוב בניתוח.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ברוב הגידולים בחלל האף והסינוסים מטפלים בניתוח. בחולים עם פוליפים בחלל האף והסינוסים ניתן לטפל בגישה אנדוסקופית ללא ביצוע חתכים בפנים. גידולים ממאירים, וכן אנגיופיברומה מצריכים ניתוח פתוח לכריתה מלאה של הגידול, שכן צפויה הישנות של הגידול אם לא ייכרת בשלמות. נוכחות גרורות צוואריות מחייבת ניתוח צווארי בנוסף. לאחר הניתוח ניתן לחולים שלקו בגידולים ממאירים, טיפול בקרינה.
התמונה מראה דימות בעזרת טומוגרפיה מחשבית של חולה עם גידול מסוג אדנוקרצינומה אשר נותח בגישה התת-גולגולתית.

פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת הקרע במיתר השמאלי שלומית קפמן-לוי 20/01/2020 12:12
לאחר ניתוח הסרת פוליפ במיתרי הקול דניאל 12/01/2020 18:33
  • רציתי לדעת כמה ימים מומלץ, מעבר ל5 ימי המחלה שנתנו לי בביח, להישאר בימי מחלה, בכדי לא לאמץ את הקול עד להחלמה מלאה .אני מחנכת וחזרה מלאה לשגרה אומרת שאצטרך לדבר באופן מלא,6 שעןת ביום.

  • + הוסף תגובה
סינוסים ירון 10/01/2020 17:17
  • שלום דר', שמי ירון אני סטודנט לרפואת חירום במכללת צפת. כחלק מלימודי מערכת הנשימה למדנו על הסינוסים, נאמר לנו בכיתה (וכן עשיתי בדיקה גם באינטרנט מהרבה מקורות מידע), על תפקידי הסינוסים, בכל מקורות המידה רשום כי תפקידי הסינוסים הם להקל על משקל הגולגולת, לשמש כאיבר היוצר תהודה לקול בדומה למערות האף, ויצור מוקוזה. אך לא מצאתי באף מקור מידע הסבר על איך הסינוסים משתתפים בתהודה של הקול ולמה הם מקלים על משקל הגולגולת. כאשר שאלתי את השאלה הזו בכיתה המרצה לא ידע לענות כמו כן אין מידע על כך באינטרנט. נ.ב אני יודע שהשאלה אינה קשורה אך באמת אין מקורות מידע על כך לא בספרות ולא במקומות אחרים. אשמח לתשובה שאוכל ליישב וויכוח על הנושא. תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!