מחלות אף וסינוסים (Nasal and sinus diseases)

ראשי

תאור

הפרעות בחוש הטעם ובחוש הריח
איבוד חוש הריח יכול לסכן חיים. כמו בדליפת גז או כשפורצת שריפה. 80% מהפרעות הטעם אינן אלא חוסר של חוש ריח. לפיכך נדון בעיקר בגורמים להפרעות בחוש הריח.
הסיבות השכיחות ביותר לירידה בחוש הריח או לאובדן מלא:
- מחלות זיהומיות מנגיפים או מחיידקים (נזלת, סינוסיטיס), נזלת אלרגית, פוליפים באף, סטיות חזקות של מחיצות האף עם הגדלה של הקונכיות, חבלות ראש, מחלות אנדוקריניות, עישון, גיל מתקדם ומחלות ניווניות של מערכת העצבים.
כשהפגיעה במערכת ההולכה, לאחר תיקון ההפרעה חוש הריח חוזר. בפגיעות מרכזיות שנפגעים בהן סיבי חוש הריח, המצב בלתי הפיך.
- בארוסינוסיטיס - טראומה המתרחשת בזמן טיסות או צלילות עקב שינויי לחץ בסינוסים.
בשל הבדלי הלחצים בין הסינוס לאטמוספירה נוצר גודש בכלי הדם ברירית האף ובסינוסים, בצקת, ולעיתים גם דימום. כשהסינוס מתמלא בנוזל (הפרשה או דימום) נגרם כאב עז. השכיחות הגבוהה ביותר לבארוסינוסיטיס היא בגת המצח (סינוס פרונטלי), ולאחר מכן בגת הלסת (סינוס מקסילרי).
- נזלת (ריניטיס) - נזלת היא מצב של יתר-פעילות של רירית האף שנוצרת בו הפרשה, כתוצאה מגירויים שונים.
- נזלת ואזומוטורית: נזלת הנגרמת מרגישות-יתר, קרוב לוודאי על רקע של עלייה בטונוס העצבוב הפרהסיפתטי.
בירור לאיתור גורם אלרגי אינו מעלה דבר. הטיפול: בסטרואידים במתן מקומי, הזרקה תת-רירית או במקרים קשים טיפול תרופתי.
- נזלת אלרגית: נזלת הנגרמת כתוצאה מתגובה אלרגית לגורם כלשהו שניתן להוכיחו בבדיקות. מצב זה יכול להתרחש על רקע של התהוות פוליפים באף, דלקת כרונית של מערות האף (סינוסים) ואסתמה.
- נזלת הורמונית: נגרמת עקב עליות באסטרוגן, והיא שכיחה בהריון.
- נזלת הנובעת מתרופות: נגרמת בעיקר בשל טיפול נרחב בטיפות אף.
- נזלת זיהומית: מנגיפים או מחיידקים.
ד"ר אורי נחמה

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע על סמך פירוש של צילום סינוסים או CT של הסינוסים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל תרופות אנטי-היסטמיניות, סטרואידים במתן מקומי ולעיתים במתן מערכתי.
70% מהחולים מגיבים לטיפול בחיסונים אנטי-אלרגיים.
הטיפול כולל תרופות נוגדות כאבים, תרופות מפחיתות גודש באף וטיפול אנטיביוטי למניעת זיהום.

פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שליטה במיתרי הקול (בעיית שטף דיבור) איליה 23/10/2020 13:05
 • שלום. במהלך השנים מבערך חטיבת הביניים עד עכשיו שאני כבר בן 32. התחיל אצלי קושי בדיבור, שליטה בנשימה ובמיתרי הקול. לא בדיוק הבנתי עד היום מה שורש הבעיה. איך זה קרה. אין לי קשיים בנשימה. שמתי לב שאם אני רץ זה קצת עוזר לשיפור הריאות ואחר כך יש ירידה למטה אם אני לא מתמיד בזה בגלל עבודה ולימודים. אין לי תמיד ביטחון בגלל הקושי בדיבור. לא תמיד בטוח במילים שמוציא מהפה. אם יש דרך לשפר את העוצמה של הקול , המיתרים או הסרעפת. אשמח להתעדכן.

 • + הוסף תגובה
חוסר סגירה במיתרי הקול מאי 19/10/2020 06:43
 • היי ד״ר יקי. הייתי אצלך לפני כמה חודשים עקב מאמץ קולי וקושי בלהפיק צליל בעת שירה (אני שרה) אמרתי לך שהייתי אצל רופא אחר כמעט שנה לפנייך והוא אמר שיש לי בצקת קטנה על מיתרי הקול וזה אמור לעבור עם שיעורי פיתוח קול. כשהגעתי אליך בדקת לי את המיתרים ואמרת שהם נקיים לחלוטין ושיש חוסר סגירה אבל זה לא אמור להפריע. מאז אני עדיין מרגישה אותו דבר, אפילו קצת שינוי לרעה. אני מרגישה שאני לא יכולה להוציא את כל היכולת שלי בשירה כמו פעם, ומאוד כואב לי כשאני מנסה לשיר גבוה ומתעייפת מאוד מהר. האם כדי לי ללכת לקלינאי תקשורת או למורה לפיתוח קול? או לשלב את שתיהן? אני באמת כבר אובדת עצות. אנא עזור לי, תודה.

 • + הוסף תגובה
חוסר סגירה ד"ר יקי כהן 19/10/2020 09:50
 • אומנם חוסר סגירה לא אמור להפריע בשירה אך אם את מרגישה מאמץ אז בוודאי שללכת לפדגוג שירה שילמד אןתך לעקוף את הקושי . אם אני לא טועה בדיבור ראינו שיש סגירה . תתקשרי לזהבית שתוציא את התיק שלך ואני אעבור על הבדיקה שוב 053-2762577

 • + הוסף תגובה
צרידות דפנה 14/10/2020 17:20
 • אמי, בת 87, אישה סיעודית שמבלה את רוב שעות היממה בשכיבה על הגב. בחודשיים האחרונים קולה הולך ונעשה צרוד וצפצפני במהלך היום. יצויין שלאחר שנת הלילה הקול נשמע רגיל ובהמשך היום מצטרד מאוד. אודה לעצתך.

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 15/10/2020 10:46
 • דפנה שלום, יש צורך לבדוק את מיתרי הקול של אמך, אך יכול להיות שמכיוון ואינה משתמשת בקולה איני יודע כמה היא משוחחת במהלך היום אז הגרון מתייבש ולכן קשה לה להפיק קול גם מיתיר הקול דורשים חימום כמו שרירים .

 • + הוסף תגובה
צרידות דפנה 15/10/2020 15:40
 • תודה רבה על תשובתך. מאחר שאמי אינה ניידת וקשה לנו מאוד לטלטל אותה לבדיקה, האם מצב של צרידות מתמשכת מסוכן ומחייב בדיקה של מיתרי הקול? האם לגילה המבוגר (87) יש השפעה על מצב מיתרי הקול? האם הצרידות יכולה להגרם משימוש יומיומי ממושך במשאף סרטייד?

 • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 18/10/2020 08:21
 • דפנה שלום , שימוש במשאף בהחלט יכול להוביל לצרידות אם לא שוטפים את הפה לאחר השימוש, גם לגיל יש פקטור אך כן צרידות ממושכת מחייבת בדיקה תחפשו אולי רופא שעושה ביקורי בית רק בכדי להשקיט את דאגתכם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!