גידולים שפירים וממאירים בבלוטות הרוק (tumors of the salivary glands)

ראשי

תאור

גידולי בלוטות הרוק אינם נדירים, ומהווים 6%-3% מהגידולים באזור הראש והצוואר. הם עלולים לערב את בלוטת הפרוטיד (בת-האוזן), את בלוטות הרוק התת-לסתיות או התת-לשוניות, או את בלוטות הרוק הקטנות. מרבית הגידולים בפרוטיד (כ-80%) הם שפירים. מרבית הגידולים הממאירים ממקור הבלוטה עצמה אם כי ייתכן פיזור גרורותי לבלוטה. יש לזכור שגושים בבלוטת הפרוטיד והבלוטה התת-לסתית עלולים להיחשב כגושים בצוואר שאינם בתוך הבלוטה. במקרים אלו עלולים להמליץ על כריתה חלקית של הגוש לשם ביופסיה, ועלול להיגרם פיזור של הגידול שקשה יהיה לכורתו אחר כך במלואו גם אם הוא שפיר. יש להבדיל בין תהליכים דלקתיים או אבנים בבלוטה לבין גידולים ממש, ויש בכל מקרה לפנות לרופא אף אוזן וגרון לשם אבחון וטיפול.
הגידול הנפוץ הוא גידול שפיר של בלוטת הפרוטיד הנקרא Pleomorphic adenoma. קיימים גידולים שפירים נוספים ובכולם הטיפול המומלץ הוא ניתוח. גידול ממאיר יש לכרות גם במחיר של פגיעה עצבית אם טיפול זה תורם לסיכויי ההחלמה. לעיתים יש צורך להוסיף טיפול בקרינה. הסיבוכים האפשריים האופייניים לניתוחים אלו כוללים: פגיעה בעצבים, שקע במקום הניתוח והיעדר תחושה מקומית. כריתה של אחת או יותר מבלוטות הרוק הגדולות אינה גורעת באופן משמעותי מכמות הפרשת הרוק בפה.
פרופ' יואב תלמי

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון כולל, פרט לבדיקה גופנית, בדיקות דימות או דיקור במחט לפי הצורך.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול המוסכם בגידולי הבלוטות הוא בראש ובראשונה ניתוח. עקב מיקום הבלוטות וקרבת הרקמות המנותחות לעצבים באזור הראש והצוואר, נדרשת מיומנות רבה בכריתת הגידול יחד עם רקמת בלוטה תקינה, ללא סיבוכים.

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת מיתרי הקול דרך האף רחלי 20/09/2019 22:04
  • האם בדיקת מיתרי הקול ע"י החדרת צינורית דרך האף עלולה לפגוע/לשרוט את הגרון ? והאם לפני החדרת הצינורית לאף הרופא צריך לשים חומר סיכוך ?

  • + הוסף תגובה
צריגות שירלי 19/09/2019 12:42
  • היי..לפני 5 שנים בערך עשיתי בדיקה ויצא לי בבדיקה שיש לי יהלוץ במיתרי הקול! אמרו שאין מה לעשות ... זה כבר לזמן מה.. ועכשיו כבר שבועיים אני צרודה ועכשיו זה ממש החמיר לכל שאין לי קול! מה עושים??? ללכת למיון? זה מסוכן??

  • + הוסף תגובה
צרידות ד"ר יקי כהן 19/09/2019 13:37
  • שירלי שלום , אם אובחנת ביבלות ולא קיבלת טיפול אצל קלינאי תקשורת יתכן והן גלו והשתרשו להן ויש צורך להסירן. תחילה אין מה להיבהל, עליך להגיע לבדיקה של מיצרי הקול ואז לפי ממצאי הבדיקה ניתן יהיה לומר לך מה הטיפול אותו את צריכה. את מוזמנת להגיע למרפאתי לבדיקה 077-4509800

  • + הוסף תגובה
צרידות שירלי 19/09/2019 13:59
  • תודה על תשובתך המהירה ..איפה המרפאה? העם זה פרטי ? אצלך אפשר לעשות את הבדיקה ?

  • + הוסף תגובה
צרידות וסטרפטקקוס מסוג a בגרון הדר 19/09/2019 09:27
  • הפסקת כאבי הגרון אבל צרידות נשארה עברו שש ימים מאז התחלת צרידות ,מה זה אומר והאם ניתן לעשות משהו בנידון ?או שרוב הסיכויים שברגע שנפסק הכאב ונשארה צרידות זה כרוני? האם צרידות יכולה לנבוע גם מסטרפטקקוס מסוג a?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!