עייפות כרונית (Chronic Fatigue Syndrome, CFS)

ראשי

תאור

עייפות כרונית, המכונה גם CFS, גורמת ללוקים בה להרגיש עייפים כל הזמן, במידה כזו שמונעת מהם לקיים את הפעילות היומיומית הרגילה שלהם. קיימים תסמינים נוספים, אולם תשישות חמורה למשך תקופה של ששה חודשים לפחות, היא התסמין העיקרי.

אצל אנשים רבים הלוקים בתסמונת עייפות כרונית, המצב משתפר תוך שנה או שנתיים והתסמונת אינה חוזרת עוד. אנשים אחרים ממשיכים לסבול מעייפות חמורה ומתסמינים אחרים, במשך שנים רבות.

תסמונת תשישות כרונית אינה מובנת. רב המומחים כיום מאמינים שזוהי מחלה בפני עצמה, בעלת תסמינים משלה. אולם רופאים אחרים אינם מקבלים הנחה זו.

לא קיימות בדיקות לאבחון תסמונת עייפות כרונית. משום כך אנשים רבים הלוקים בתסמונת, מתקשים לקבל את העובדה שהם לוקים בה ולשכנע את בני משפחתם וחבריהם להאמין בכך. אדם הלוקה בתסמונת זקוק לאנשים שמאמינים באבחנה ותומכים בו. חשוב במיוחד שימצא בסביבה רופא שהחולה יכול לסמוך עליו.

התשישות היא אמיתית. היא לא רק "בראש שלך". עייפות כרונית היא תגובה של הגוף לשילוב של גורמים רגשיים וגופניים.

סימפטומים


התסמינים של תסמונת עייפות כרונית או תשישות כרונית הם:

·          יכולים להרגיש עייפים במשך כל היום או ברובו.
·          לעתים מתקשים לישון, או מתעוררים משינה ועדיין חשים עייפים ומרגישים שלא נחו מספיק.
·          לעתים מתקשים לחשוב, להתרכז ולזכור דברים.
·          עלולים לסבול מכאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים, כאב בגרון ומרגישות בבלוטות בצוואר ובבית השחי.

התסמינים עלולים להתפרץ לאחר פעילות שכלית או גופנית, שבעבר לא היוותה בעיה כלל.

דיכאון הוא תופעה נפוצה בקרב אנשים הלוקים בתסמונת עייפות כרונית ועלול להוביל להחמרה בתסמינים האחרים. תרופות נגד דיכאון עשויות לסייע בשיפור ההרגשה.

סיבות וגורמי סיכון


הרופאים אינם יודעים מהם הגורמים לתסמונת עייפות כרונית. לעתים, היא מופיעה לאחר מחלה כמו שפעת, אולם לא קיימת הוכחה לכך שיש קשר בין השתיים. סביר להניח שהמחלה נגרמת כתוצאה של שילוב בין מספר גורמים וסיבות.סיכונים

אנשים הלוקים בתסמונת תשישות כרונית הם בדרך כלל בני 25 עד 45. נשים נוטות יותר מגברים ללקות בתסמונת.

תסמונת תשישות כרונית נדירה בקרב ילדים. היא עלולה להופיע אצל בני נוער, במיוחד אצל נערות צעירות. בשונה ממבוגרים, אצל בני נוער תסמונת התשישות הכרונית בדרך כלל מתפתחת לאחר מחלה, כמו מחלת הנשיקה, או שפעת.

כיצד התעמלות מתונה יכולה לסייע?

אנשים נוטים לחשוב "איך אני יכול להתעמל כאשר אני עייף עד כדי כך שאני בקושי מצליח לעבור את היום?" אפשר לעשות זאת, בתנאי שמתחילים ממש לאט ומקפידים לא להתאמץ יותר מידי. חשוב לזכור שההתעמלות גורמת לשיפור בהרגשה.

מחקרים מצאו שהתעמלות אירובית קלה, כמו הליכה, עוזרת לאנשים הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית להרגיש יותר נמרצים ופחות עייפים. יש אנשים הנמנעים מהתעמלות, משום שהם חוששים שהיא תגרום להם להרגיש רע יותר, אולם ההפך הוא הנכון. מנוחה מוחלטת מזיקה לכושר הגופני. 

כמו כן, היא עלולה לפגוע בדימוי העצמי, בכך שהיא גורמת לחולה להרגיש שהוא אינו מסוגל לעזור לעצמו במאום.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות


לא קיימות בדיקות לאבחון תסמונת עייפות כרונית. הרופאים יכולים לאבחן את המחלה רק על ידי שלילת סיבות אחרות לתשישות. קיימות מחלות רבות אחרות שגורמות לתשישות, רב האנשים הסובלים מתשישות לוקים במחלה אחרת, שאינה תסמונת תשישות כרונית.

כיצד מתקדמת תסמונת תשישות כרונית?

בחלק מהמקרים תסמונת עייפות כרונית מתפתחת לאחר מחלה, כמו מחלת הנשיקה, או שפעת, או לאחר תקופה של מתח בלתי שגרתי. אולם היא עלולה להתפתח גם ללא אזהרה, גם אצל אנשים שלא היו חולים.
תשישות כרונית יכולה להתגבר באופן הדרגתי, או להופיע בפתאומיות. 

מאחר ועייפות יכולה להיגרם מסיבות שונות, לעתים חולפים מספר שבועות או חודשים עד שמתייחסים לבעיה. קשה לקבוע הגדרה כללית להתקדמות תסמונת תשישות כרונית, משום שלעתים קרובות לאורך תקופה מסוימת גם האבחנה אינה ברורה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

לא קיים טיפול ספציפי לתסמונת תשישות כרונית, אולם ברב התסמינים ניתן לטפל. חשוב מאד שהקשר עם הרופא המטפל יהיה טוב, משום שהמטופל והרופא צריכים לפעול בשיתוף פעולה, על מנת למצוא את שילוב התרופות והשינויים ההתנהגותיים שיצליחו לשפר את ההרגשה. מאחר ולא קיים שילוב מנצח אחד שעוזר לכולם, יתכן שתידרש תקופה מסוימת של ניסוי וטעייה.

הטיפול בבית חשוב מאד. לעתים יש צורך לשנות את לוח הזמנים היומי, לרכוש הרגלי שינה טובים יותר ולתרגל התעמלות מתונה באופן קבוע.

קבלת יעוץ והגברה הדרגתית של תרגילי התעמלות, עשויות לשפר את מצבם של הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית.

לא תמיד זה קל, אבל הקפדה על גישה חיובית עוזרת מאד. חשוב לא להיכנס למעגל של תסכול, כעס ודיכאון. היכולת ללמוד להתמודד עם התסמינים ושיחות עם אנשים אחרים הלוקים באותה מחלה, עשויות לעזור בשמירה על גישה חיובית.

התמודדות עם הדיכאון

יותר מחמישים אחוזים מהלוקים בתסמונת עייפות כרונית, סובלים בשלב מסוים גם מדיכאון. להלן מספר עובדות חשובות שכדאי לדעת:

·          הגוף והנפש קשורים זה בזו ומשפיעים זו על זה. מחלה גופנית יכולה להחמיר או להשתפר כתוצאה מרגשות וגישות ולהפך.

·         
העייפות היא אמיתית, לא דמיונית. זוהי תגובה של הגוף לשילוב של מספר גורמים רגשיים וגופניים גם יחד. על מנת להתמודד עם המחלה ולהחלים, יש להקדיש תשומת לב רבה לדרך בה המעשים והרגשות של החולה משפיעים על התסמינים.

·         
תסמונת עייפות כרונית לעתים קרובות מחמירה כתוצאה מדיכאון או חרדה. כמו בכל מחלה אחרת, לעתים יש צורך לטפל בבעיות אלו. שיפור במצב הדיכאון או החרדה, עשוי להוביל לשיפור גם בתסמינים אחרים של תסמונת התשישות הכרונית. אין להסיק מכך שהתסמינים של הלוקה בתסמונת עייפות כרונית נמצאים "בראש שלו". אלא שהבריאות הנפשית יכולה להשפיע על הבריאות הגופנית.

מניעה

לא ניתן למנוע או לרפא את תסמונת עייפות כרונית. טיפול בבית ותרופות מסוימות יכולים לסייע באיזון התסמינים ובהפחתתם.


פורומים, טיפול במיגרנות, הפרעות שינה וטינטון בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התמכרות לכדורי מגירנה רינת 13/11/2019 18:37
  • אני משתמשת ברילרט להתקפי המגירנה. אחרי כמה כדורים בחודש הגוף מפתח התמכרות לכדור?

  • + הוסף תגובה
מחזור ונוירופידבק דניאל 12/11/2019 09:05
  • לאחרונה החלו להופיע מיגרנות בזמן מחזור. אני כבת 50, לא סבלתי ממיגרנות בעבר. האם נוירו פידבק יכול לעזור?

  • + הוסף תגובה
כדורי שינה מושיקו 20/10/2019 11:52
  • דוקטור שלום רב, אני בן 33 בריא בדרך כלל, לפני כ3 וחצי שנים החלו אצלי בעיות שינה חמורות בעקבות סגירת העסק ועוד... הלכתי לרופא המשפחה ובלי לחשוב פעמיים הוא נתן לי מרשם לבונדורמין. הוא אמר לי תיקח חצי כדור ותישן כמו תינוק, אכן לקחתי חצי כדור פעמיים בשבוע והשינה השתפרה פלאים,לאחר מספר חודשים חצי הכדור כבר לא השפיע והתחלתי לקחת כדור שלם בכל יום,לאחר חצי שנה כבר התחלתי לקחת כדור וחצי וכן הלאה ל2 כדורים ביום כאשר ההשפעה שלהם עליי כבר לא כמו שהיה בהתחלה, כלומר גם עם 2 כדורים אני לא ישן טוב,אני בבעיית התמכרות קשה ולא יודע כל כך איך לצאת מיזה,כי אם אני לא לוקח כדורים אני לא עוצם עין לדקה לילות שלמים, מה הייתה מציע לי לעשות דוקטור?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 21/10/2019 00:18
  • שלום רב ייעוץ אצל כל פסיכאטר מקצועי יביא להמלצות שיוכלו לעזור לך לפתור את הבעיה. בהצלחה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!