עייפות כרונית (Chronic Fatigue Syndrome, CFS)

ראשי

תאור

עייפות כרונית, המכונה גם CFS, גורמת ללוקים בה להרגיש עייפים כל הזמן, במידה כזו שמונעת מהם לקיים את הפעילות היומיומית הרגילה שלהם. קיימים תסמינים נוספים, אולם תשישות חמורה למשך תקופה של ששה חודשים לפחות, היא התסמין העיקרי.

אצל אנשים רבים הלוקים בתסמונת עייפות כרונית, המצב משתפר תוך שנה או שנתיים והתסמונת אינה חוזרת עוד. אנשים אחרים ממשיכים לסבול מעייפות חמורה ומתסמינים אחרים, במשך שנים רבות.

תסמונת תשישות כרונית אינה מובנת. רב המומחים כיום מאמינים שזוהי מחלה בפני עצמה, בעלת תסמינים משלה. אולם רופאים אחרים אינם מקבלים הנחה זו.

לא קיימות בדיקות לאבחון תסמונת עייפות כרונית. משום כך אנשים רבים הלוקים בתסמונת, מתקשים לקבל את העובדה שהם לוקים בה ולשכנע את בני משפחתם וחבריהם להאמין בכך. אדם הלוקה בתסמונת זקוק לאנשים שמאמינים באבחנה ותומכים בו. חשוב במיוחד שימצא בסביבה רופא שהחולה יכול לסמוך עליו.

התשישות היא אמיתית. היא לא רק "בראש שלך". עייפות כרונית היא תגובה של הגוף לשילוב של גורמים רגשיים וגופניים.

סימפטומים


התסמינים של תסמונת עייפות כרונית או תשישות כרונית הם:

·          יכולים להרגיש עייפים במשך כל היום או ברובו.
·          לעתים מתקשים לישון, או מתעוררים משינה ועדיין חשים עייפים ומרגישים שלא נחו מספיק.
·          לעתים מתקשים לחשוב, להתרכז ולזכור דברים.
·          עלולים לסבול מכאבי ראש, כאבי שרירים ומפרקים, כאב בגרון ומרגישות בבלוטות בצוואר ובבית השחי.

התסמינים עלולים להתפרץ לאחר פעילות שכלית או גופנית, שבעבר לא היוותה בעיה כלל.

דיכאון הוא תופעה נפוצה בקרב אנשים הלוקים בתסמונת עייפות כרונית ועלול להוביל להחמרה בתסמינים האחרים. תרופות נגד דיכאון עשויות לסייע בשיפור ההרגשה.

סיבות וגורמי סיכון


הרופאים אינם יודעים מהם הגורמים לתסמונת עייפות כרונית. לעתים, היא מופיעה לאחר מחלה כמו שפעת, אולם לא קיימת הוכחה לכך שיש קשר בין השתיים. סביר להניח שהמחלה נגרמת כתוצאה של שילוב בין מספר גורמים וסיבות.סיכונים

אנשים הלוקים בתסמונת תשישות כרונית הם בדרך כלל בני 25 עד 45. נשים נוטות יותר מגברים ללקות בתסמונת.

תסמונת תשישות כרונית נדירה בקרב ילדים. היא עלולה להופיע אצל בני נוער, במיוחד אצל נערות צעירות. בשונה ממבוגרים, אצל בני נוער תסמונת התשישות הכרונית בדרך כלל מתפתחת לאחר מחלה, כמו מחלת הנשיקה, או שפעת.

כיצד התעמלות מתונה יכולה לסייע?

אנשים נוטים לחשוב "איך אני יכול להתעמל כאשר אני עייף עד כדי כך שאני בקושי מצליח לעבור את היום?" אפשר לעשות זאת, בתנאי שמתחילים ממש לאט ומקפידים לא להתאמץ יותר מידי. חשוב לזכור שההתעמלות גורמת לשיפור בהרגשה.

מחקרים מצאו שהתעמלות אירובית קלה, כמו הליכה, עוזרת לאנשים הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית להרגיש יותר נמרצים ופחות עייפים. יש אנשים הנמנעים מהתעמלות, משום שהם חוששים שהיא תגרום להם להרגיש רע יותר, אולם ההפך הוא הנכון. מנוחה מוחלטת מזיקה לכושר הגופני. 

כמו כן, היא עלולה לפגוע בדימוי העצמי, בכך שהיא גורמת לחולה להרגיש שהוא אינו מסוגל לעזור לעצמו במאום.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות


לא קיימות בדיקות לאבחון תסמונת עייפות כרונית. הרופאים יכולים לאבחן את המחלה רק על ידי שלילת סיבות אחרות לתשישות. קיימות מחלות רבות אחרות שגורמות לתשישות, רב האנשים הסובלים מתשישות לוקים במחלה אחרת, שאינה תסמונת תשישות כרונית.

כיצד מתקדמת תסמונת תשישות כרונית?

בחלק מהמקרים תסמונת עייפות כרונית מתפתחת לאחר מחלה, כמו מחלת הנשיקה, או שפעת, או לאחר תקופה של מתח בלתי שגרתי. אולם היא עלולה להתפתח גם ללא אזהרה, גם אצל אנשים שלא היו חולים.
תשישות כרונית יכולה להתגבר באופן הדרגתי, או להופיע בפתאומיות. 

מאחר ועייפות יכולה להיגרם מסיבות שונות, לעתים חולפים מספר שבועות או חודשים עד שמתייחסים לבעיה. קשה לקבוע הגדרה כללית להתקדמות תסמונת תשישות כרונית, משום שלעתים קרובות לאורך תקופה מסוימת גם האבחנה אינה ברורה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

לא קיים טיפול ספציפי לתסמונת תשישות כרונית, אולם ברב התסמינים ניתן לטפל. חשוב מאד שהקשר עם הרופא המטפל יהיה טוב, משום שהמטופל והרופא צריכים לפעול בשיתוף פעולה, על מנת למצוא את שילוב התרופות והשינויים ההתנהגותיים שיצליחו לשפר את ההרגשה. מאחר ולא קיים שילוב מנצח אחד שעוזר לכולם, יתכן שתידרש תקופה מסוימת של ניסוי וטעייה.

הטיפול בבית חשוב מאד. לעתים יש צורך לשנות את לוח הזמנים היומי, לרכוש הרגלי שינה טובים יותר ולתרגל התעמלות מתונה באופן קבוע.

קבלת יעוץ והגברה הדרגתית של תרגילי התעמלות, עשויות לשפר את מצבם של הלוקים בתסמונת התשישות הכרונית.

לא תמיד זה קל, אבל הקפדה על גישה חיובית עוזרת מאד. חשוב לא להיכנס למעגל של תסכול, כעס ודיכאון. היכולת ללמוד להתמודד עם התסמינים ושיחות עם אנשים אחרים הלוקים באותה מחלה, עשויות לעזור בשמירה על גישה חיובית.

התמודדות עם הדיכאון

יותר מחמישים אחוזים מהלוקים בתסמונת עייפות כרונית, סובלים בשלב מסוים גם מדיכאון. להלן מספר עובדות חשובות שכדאי לדעת:

·          הגוף והנפש קשורים זה בזו ומשפיעים זו על זה. מחלה גופנית יכולה להחמיר או להשתפר כתוצאה מרגשות וגישות ולהפך.

·         
העייפות היא אמיתית, לא דמיונית. זוהי תגובה של הגוף לשילוב של מספר גורמים רגשיים וגופניים גם יחד. על מנת להתמודד עם המחלה ולהחלים, יש להקדיש תשומת לב רבה לדרך בה המעשים והרגשות של החולה משפיעים על התסמינים.

·         
תסמונת עייפות כרונית לעתים קרובות מחמירה כתוצאה מדיכאון או חרדה. כמו בכל מחלה אחרת, לעתים יש צורך לטפל בבעיות אלו. שיפור במצב הדיכאון או החרדה, עשוי להוביל לשיפור גם בתסמינים אחרים של תסמונת התשישות הכרונית. אין להסיק מכך שהתסמינים של הלוקה בתסמונת עייפות כרונית נמצאים "בראש שלו". אלא שהבריאות הנפשית יכולה להשפיע על הבריאות הגופנית.

מניעה

לא ניתן למנוע או לרפא את תסמונת עייפות כרונית. טיפול בבית ותרופות מסוימות יכולים לסייע באיזון התסמינים ובהפחתתם.


פורומים, טיפול באפילפסיה, טיקים, שבץ ופגיעות ראש בנוירופידבק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות MRI מוח , לאחר מספר נפילות חשד לשבץ מוחי מעיין 27/08/2019 17:30
 • היי, אבי עם עבר של אירועים מוחיים שככל הנראה לא טופלו בזמן, ויתר לחץ דם כולל עורקים שנחסמו (לאחר ניתוח מעקפים בלב, והיצירות של 60% מהעורק בעורף) נשמח אם תוכלו להסביר לנו מה האבחנה , התור לנויורולוג עוד ארוך בעוד כחודש, ומה עושים בעצם עם המצב הזה? מציינת שאבי היה מאושפז עקב נפילות חוזרות ברצף יום אחרי יום בבית וברחטב ללא יכולת לקום לילה שלם בנפילות בבית. הדיבור מעט לא ברור מאז, קשה לו לקום מהכיסא. בן 70 להלן תוצאות הMRI מוח טכניקה: .נ.ח הזרקת ואחרי לפני AX+SAG+COR במישורים,3D T1, FLAIR, DWI, SWI, 3D TOF MRA תאור הממצאים: ללא בדיקות קודמות להשוואה. מנינגיומה על פני ליגמנט פטרו­קליבלי ואפקס פטרוזלי מימין בגודל כ 5.3X2 ס''מ המשתרעת מעל דופן לטרלית של סינוס קברנוזי עם חדירה לתוך הסינוס ולמערת על שם מקל מימין. מודגמת חדירה של התהליך גם לתעלת שמע פנימית מימין. ללא בצקת בפרנכימה מוחית בסמוך. ללא עדות ללחץ על עצב הראייה או הכיאזמה. שינויי סיגנל נרחבים מוקדיים וקונפלואנטים בחומר לבן פריונטריקולרי, עמוק ותת­קורטיקלי פרונטו­פריאטלי דו"צ, כביטוי למחלת כלי דם קטנים. שינויי סיגנל נרחבים גם בחומר לבן של המוחון וברכיאל פונטיס דו"צ. אוטמים לקונריים ישנים בגרעיני הבסיס דו"צ. אטרופיה מוחית כללית מתקדמת סופרה­ואינפרה טנטוריאלית עם הרחבה של מערכת חדרים, ציסטרנות וסולצים בהתאם לאובדן נפח פרנכימטי. מוקדים המורגים ישנים זעירים בודדים תת­קורטיקליים פרונטו­פריאטליים דו"צ. לאחר הזרקת חומר ניגוד ללא הדגמת האדרה פתולוגית בפרנכימה מוחית. בסדרת TOF ANGIO מודגם החזר אות תקין מכלי דם גדולים אינטרה­קרניאליים, ללא עדות להיצרות משמעותית, למפרצת או . AVM ללא עדות להפרעה בדיפוזיה. מעבר קרניוצרביקלי תקין.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 01/09/2019 22:08
 • שלום רב ממליץ לפנות לפורום מתאים. בכל מקרה זו שאלה שהמענה עליה מצריך בדיקתו של האדם. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
טיקים אתי 16/08/2019 16:43
 • נכדי אובחן בילדות שיש לו טורט,כעת בגיל 17 וחצי יש לו טיקים בעיניים שזה בולט, רציתי לשאול אם יש טיפול ללא תרופות ,אם כן אבקש לכתוב לי כדי שאוכל לעזור בטיפול

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר דורון תודר 27/08/2019 08:36
 • שלום רב ניתן לטפל בטיקים באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק. התגובה לטיפול היא בד"כ מאוד מהירה. אנו מצפים שכבר לאחר טיפולים בודדים יהיה שיפור ניכר בטיקים. הטיפול בטוח וללא תופעות לוואי ראויות לציון. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
בלפורוספאזם איציק 20/06/2015 18:20
 • שלום רב. אימי, בת 62, כבר למעלה מעשור מאובחנת כסובלת מבלפרוספאזם. הדבר גורם לה סבל רב והטיפול היחיד שמוצע לה הוא הזרקות בוטוקס לאזור העין אחת ל-3 חודשים. האם ישנם חידושים טיפוליים לבעיה הנ"ל? תודה

 • + הוסף תגובה
בלפרוספאזם ד"ר דורון תודר 21/06/2015 08:10
 • שלום רב מדובר בתופעה הקשורה לפעילות מוחית לא תקינה של מספר איזורים שאחד החשובים בהם הוא האיזור המוחי הקרוי anterior cingulate. גריה מגנטית עמוקה יכולה להשפיע על איזור זה. היו מספר ניסיונות מוצלחים לטפל בבעיה זו באמצעות גריה מגנטית. חברת BRAINSWAY הישראלית שפיתחה את הגריה המגנטית העמוקה (DEEP TMS) ערכה מחקרים כפולי סמיות מבוקרים (double blind placebo control) שהוכיחו את יעילות הטיפול בבעיה זו. מדובר על טיפול בטוח עם מיעוט תופעות לוואי. ניתן לקרוא על הטיפול עצמו כאן: http://www.deeptms.co.il/ לגבי הטיפול בבלפרוספאזם : הטיפול בבעיה זו עדיין לא אושר בישראל. יש ברשותנו קסדה לגירוי האיזור המוחי הרלוונטי אך על מנת לטפל בבעיה הזו אנו נצטרך לבקש אישור מיוחד ממשרד הבריאות. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!