הפרעות ריח וטעם (Smell and taste disorders)

ראשי

תאור

חושי הריח והטעם הם חושים כימיים. אלה הם החושים הראשונים באבולוציה. היכולת לזהות באופן ספציפי מולקולות של חומרים שונים מעניקה לאורגניזם מידע עשיר וחיוני על סביבתו. תפקוד תקין של חוש הריח הכרחי להישרדות בעלי חיים במלחמת הקיום בהיותו קשור בתהליכי רבייה, הזנה, הגנה וארגון חיי חברה. באדם, מתבטא ערכו בתזונה, בהתמצאות בסביבה, בהתראה מפני מזון מקולקל ודליפת גז, בהנאה מיין, פרחים ובושם ומכאן חשיבותו בקביעת איכות חיינו במישור התחושתי והרגשי.
ריח וטעם הם חושים משולבים; הריח הוא השולטני (הדומיננטי) בין השניים והפרעות רבות המתוארות כליקוי בחוש הטעם, מקורן למעשה בליקוי בחוש הריח.
נמצא כי לאחוז אחד מהאוכלוסייה בעיה משמעותית בחושי הריח או הטעם. הפרעות ריח וטעם יכולות להתבטא באיבוד חלקי או מלא של התחושה, או עיוות התחושה (פירוש מוטעה של גירוי ריח, או תחושת ריח ללא גירוי כלשהו). תלונה על ליקוי בחושי הריח או הטעם מחייבת תחילה בדיקה לאימות התלונה וזיהוי אופייה. פרטים אנמנסטיים (חבלת ראש, נזלת אלרגית, שפעת קודם לאיבוד חוש הריח) ובדיקה גופנית (פוליפים באף, סימנים נירולוגיים) יכולים לרמוז על סיבת הליקוי, אולם במקרים רבים, הסיבה אינה מתגלית בבדיקה ראשונית.
תלונת חולה על ליקוי בחוש הריח, או הטעם חייבת לקבל אישור על ידי בדיקות אובייקטיביות, או חצי אובייקטיביות אשר יכולות לאשר או לשלול את התלונה ולכמת את הליקוי. בדיקות אלו חשובות לצרכי חברות ביטוח, בתי משפט ורפואה תעסוקתית, וכן, לצורכי מחקר והערכת אפשרויות הטיפול. היות שתפקוד החושים הכימיים מושפע מאורח חיים ומהרגלי תזונה מקומיים ומשתנה עם הגיל, חייבות תוצאות בדיקות אלו להיות מוערכות לאחר קביעת הערכים התקינים באוכלוסייה המסוימת הנבדקת ובקבוצות גיל שונות. משנקבעו אופי ומידת הליקוי, עומדת בפני הרופא רשימה של מעל 200 מחלות ומצבים שונים, מעל 40 תרופות וכ-20 חומרי תעשייה אשר קשורים באטיולוגיה של ליקויים בחושים הכימיים.
אלה הסיבות העיקריות שנמצאו בבדיקת חולים במרפאות לאבחון חושי הריח והטעם: מחלת אף וסינוסים 30%, זיהום נגיפי של דרכי נשימה עליונות 14%, חבלת ראש 11%, סיבות שונות (רשימה בהמשך) 20%, אידיופאטי (לא נמצאה סיבה ידועה) 20%, חשיפה לזיהום סביבתי ותעסוקתי 5%.
סיבות נוספות להפרעה, או אובדן חוש הריח ו/או הטעם: ליקוי מלידה, תרופות, מחלות כרוניות אנדוקריניות ומטבוליות (סוכרת, תת-פעילות יותרת הכליה, תת-פעילות בלוטת התריס, אי-ספיקת כליות) גידולי מוח, מחלת אלצהיימר.
מחלת אף/סינוסים: מדובר באנשים הלוקים באלרגיה של האף, סינוסיטיס כרונית, הגדלה של קונכיות תחתונות או פוליפים באף. התתרנות, היא על רקע חסימת מעבר הריחן אל רירית חוש הריח בתקרת האף בעוד הרירית עצמה בריאה ופעילה. פתיחת החסימה על ידי תרופות או בניתוח, תביא להשבה זמנית של חוש הריח. בדרך כלל יהיה סיפור עבר של חסימת אף, נזלת, התעטשויות ובדרך כלל יש עליות וירידות במידת ליקוי הריח. מתן סטרואידים יעיל להשבת חוש הריח ברוב המקרים, אולם, לא ניתן לתת טיפול זה לאורך זמן.
זיהום נגיפי של דרכי נשימה עליונות: איבוד חוש הריח והטעם עלול להופיע באופן פתאומי לאחר מחלת שפעת. בכ-50% מהמקרים, החושים שבים לתקנם, לעיתים לאחר חודשים ארוכים. הסיבה כנראה, פגיעת הנגיף בתאי העצב ברירית חוש הריח. ההבראה בחלק מהמקרים קשורה לכושר צמיחה מחדש של תאים אלו. מלבד המתנה - אין טיפול יעיל בחולים אלה.
חבלת ראש: איבוד חוש הריח מופיע ב-5% של מקרי חבלת ראש. שכיח יותר בחבלות חמורות, אולם יכול להופיע גם לאחר חבלות ראש מזעריות. סיבת הליקוי, היא קרע חבלתי של סיבי עצב הריח במעבר בין תקרת האף ורצפת האונה הקדמית של המוח. משום כך, אובדן ריח מלא שכיח יותר מליקוי חלקי. הליקוי מופיע מייד לאחר החבלה. בכשליש מהמקרים יש הבראה.
במקרים רבים של הפרעה בחושי הריח והטעם רמת הידע הנוכחי מאפשרת אבחון, אולם אין טיפול בהפרעה. מחקר קליני ומעבדתי ענף מתנהל בנושא זה, בתקווה לגישות חדשות במישור הטיפולי.
פרופ' דב אופיר

פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת אף אוזן גרון דור 29/11/2020 18:40
 • שלום רב, יש לי שאלה, הייתי היום אצל רופא א.א.ג . אחרי שבוע של כאב ושריפה בגרון. בנוסף גם השתעלתי והיתה לי ליחה שכל הזמן ניסיתי להוציא אותה בשיא הכח ונהייתי גם צרודה מזה. שדיברתי הרגשתי כאילו משהו נתקע לי בגרון עד שאני מתחילה לדבר ונכנסתי לחרדה שאולי חלילה מהכחכוח פגעתי במיתרי הקול. בעבר שנבדקתי הרופא היה לו על המצח את הנורה בגודל של מטבע שהתקרב לגרון והסתכל. הפעם אולי בגלל הקורונה היה מולי במרחק של בערך 40/50 ס"מ אולי קצת יותר, ועל המצח היה לו רצועה עם נורת הלוגן מאד מאד חזקה והסתכל לגרון. נראה לי נורה יותר רחבה ולא קטנה. באותה שניה הרגשתי סינוור רציני וחזק בעיניים ומשום מה נכנסתי לפחד נוראי שהאור הזה ישר לעיניים יכול לגרום לנזק ברשתית או לפגוע בראיה. אשמח לדעת האם יש סיכון במנורה כזאת. תודה רבההה

 • + הוסף תגובה
עוד משהו רציתי להוסיף בבקשה דור 30/11/2020 22:12
 • אני עם מוקסיפן כבר 3 ימים ונאמר לי לקחת 6 ימים, טיפונת יש לי הטבה, אבל משהו מטריד אותי ממש, שאני מתחילה לדבר כאילו תקוע לי משהו באמצע הגרון מרגיש כמו ליחה או גוש קשה לי להסביר מה זה, וחייבת לכחכח או להשתעל כדי לדבר. מה זה יכול להיות? אולי גרמתי לעצמי נזק במיתרי הקול בגלל השיעול בשבוע שעבר שניסיתי בכל הכח להוציא ליחה? אולי חלילה גרמתי לעצמי בצקת במיתרי הקול? אם כן זה עובר לבד שאבריא? מה אני עושה כי זה ממש מטריד אותי העניין הזה שלא קרה לי מעולם. תודה רבה רבה על תשובתך.

 • + הוסף תגובה
הזרקה שומן/חומר מלאכותי למיתרי קול אריאל 27/11/2020 14:19
 • שלום, האם הזרקת שומן/חומר מלאכותי למיתרי הקול זה נחשב ללרינגוסקופיה טיפולית? (אם הסיבה לשאלתי רלוונטית, עקב מיתרי קול אטרופיים קיבלתי המלצה מהרופא לבצע הזרקה למיתרי הקול אך ההמתנה לתור לבית חולים ציבורי ארוכה מאוד. לכן בדקתי האם במסגרת שב״ן אני זכאי לכיסוי בבית חולים פרטי ומה שרשום זה ״לרינגוסקופיה טיפולית״.)

 • + הוסף תגובה
הזרקת ג'ל למיתר קול ד"ר יקי כהן 29/11/2020 08:50
 • אריאל שלום , הזרקת ג'ל אינה מוכרת בשב"ן לצערי . מי המליץ לך ובאיזה בית חולים ? אם אתה שייך למחוז צפון תדבר עם העוזרת שלי והיא תנסה לסייע לך 052-2762577

 • + הוסף תגובה
שינוי קול שוש 18/11/2020 10:46
 • כיצד נתן להוריד עיבוי הקול לאחר נטילת טסטוסטרון .

 • + הוסף תגובה
שינוי קול ד"ר יקי כהן 18/11/2020 10:52
 • שוש שלום לרוב לוקח קצת זמן והקול מתייצב אם לקיחת הטסטוסטרון הולכת להיות לתקופה אז ממליץ להגיע לבדיקת מיתרי הקול ולראות איך זה משפיע על המיתרים. ואז נוכל לתת ייעוץ מלא

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!