גופים זרים בושט (Esophagus foreign bodies)

ראשי

תאור

הוושט הוא צינור שרירי המחבר את הלוע לקיבה ואורכו עד כ-25 ס"מ. בוושט ארבע היצרויות: בגובה שסתום הוושט העליון, בגובה שבו אב העורקים חוצה אותו, בגובה שבו הסימפון השמאלי חוצה אותו ובגובה הסרעפת. בחלקו העליון נמצא סוגר (ספינקטר) הוושט העליון ובקצהו התחתון - סוגר הוושט התחתון. השריר העיקרי של הסוגר העליון הוא הקריקופארינגאוס. במצב מנוחה שרירי הסוגרים מכווצים וסגורים. הם נפתחים רק לצורך בליעת גוש מזון (הבולוס) מהלוע לוושט ומהוושט לקיבה. כך, במצב תקין, נמנע מעבר תוכן הקיבה בכיוון הפוך, מעלה לוושט ומהוושט ללוע. תנועת שרירי הוושט גלית. גלי הניע (הפריסטלטיקה) מעבירים את גוש המזון במורד הוושט לקיבה. פעילות שרירי הוושט מצויה תחת בקרה פאראסימפתטית באמצעות הוואגוס, והסימפתטית האוטונומית - באמצעות הגנגליונים הצוואריים והגביים. גלי הניע הראשוניים נועדו להעברת המזון, המישניים לסייע בהעברתו אם יש שאריות או קושי, והשלישוניים הם התכווצויות עצמאיות שאינן מאורגנות ואינן יעילות מבחינת מעבר המזון, ומכאן שאינן תקינות.
גופים הנתקעים בוושט נחסמים בדרך כלל בגובה ההיצרויות ובעיקר בגובה הסוגר העליון. הגופים הזרים יכולים להיתקע בוושט מסיבות שונות: עקב גודלם המופרז, עקב צורתם, כמו גופים בעלי חוד החודר לדופן ואף מבעדה, עקב ליקוי בגלי הניע או בשל פגם במבנה הוושט כמו לדוגמה היצרות. גוף זר גורם לכאב בגובה צוואר תחתון או בבית החזה, מאחורי עצם בית החזה (סטרנום), ויכול להיות חמור עד כדי אי-יכולת בליעה אפילו של רוק. לחץ מקומי ממושך יכול לגרום לנזק לדופנות הוושט ואם מדובר בגוף חד החודר מבעד לוושט, הוא יכול לגרום לזיהום סביבו בחלל המיצר (מדיאסטינום). זיהום בחלל המיצר חמור עד כדי סכנת חיים.
ד"ר יהודה פינקלשטין

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בגופים הזרים בוושט צריך להתבצע מוקדם ככל שניתן. אם תרופות הרפיה כגון ואליום או פאפאוורין במישלב עם משקה תוסס אינם מועילים, יש להוציאם. בעבר, הוצאת הגופים הזרים מהוושט התבצעה באמצעות החדרת אזופאגוסקופ קשיח. צינור מתכת בגדלים שונים היה מוחדר בהרדמה כללית כאשר ראשו של המטופל מוטה לאחור, ומבעדו נשלפו הגופים הזרים החוצה בשלמותם או בחלקים. כיום הגישה היותר מקובלת היא החדרת אזופאגוסקופ גמיש, המאפשר תצפית מיטבית. לאזופאגוסקופ תעלות עבודה, שדרכם מוחדר מגוון רחב של מלקחיים ורשתות להוצאת הגופים הזרים, או לעיתים לדחיקתם לקיבה. בניגוד לאזופאגוסקופיה הקשיחה פעולה זו נעשית על ידי מומחה בגסטרואנטרולוגיה בטשטוש בלבד, והיא קלה ובטיחותית יותר מאשר האזופאגוסקופיה הקשיחה.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!