דלקת חדה בסינוסים (Acute sinusitis)

ראשי

תאור

ארבעה זוגות של מערות האף (סינוסים) מתנקזים אל חלל האף דרך מערכת פתחים ותעלות. הסינוסים הם חללים בעלי דופן גרמי דק מצופים ברקמת ציפוי (אפיתל) נשימתי. הסינוס הפרונטלי והתאים האתמואידיים הקדמיים מתנקזים אל מערכת הקרויה Ostiomeatal complex. למערכת זו תפקיד חשוב בהתפתחות דלקת מערות האף (סינוסיטיס). הסינוסים האתמואידי האחורי והספנואידי מתנקזים אל פתח הנקרא המיאטוס העליון בחלל האף. אפיתל הנשימה מאופיין בתאי שערה שעליהם ריסים, ותאים בלוטיים יוצרי ריר. הריר יוצר שכבה הנמצאת בתנועה מתמדת הודות לתנועתיות של הריסים. הריר מתנקז דרך פתחי הסינוסים אל הלוע האפי ומשם לקיבה. תפקידי הסינוסים הם קרוב לוודאי בנשימה, בלחלוח ובחימום האוויר הנשאף, בהפחתת משקל הגולגולת, בבלימת זעזועים בחבלות ראש, בהרחה ובתהודה של הקול.
שלושה גורמים משפיעים על התפתחות דלקת הסינוסים: חסימה של פתחי הסינוסים, פגיעה בתאים נושאי שערות ובתנועתיות השערות ושינוי באיכות ההפרשה של הריר. פגיעה באחד הגורמים או יותר גורמת להתפתחות דלקת הסינוסים (סינוסיטיס). דלקת סינוסים חדה היא מחלה זיהומית של הריריות הנמשכת 4-1 שבועות. שכיחותה גבוהה והיא מתבטאת במספר תסמינים: בכאבי ראש ופנים, התסמין השכיח ביותר, לרוב מעל הסינוס המעורב, והם משתנים בשינויי תנוחה. נזלת או ליחה מוגלתיים ולפעמים שיעול עקב ליחה. סימנים מערכתיים כוללים חום, חולשה ועלייה תלולה במספר הליקוציטים. בבדיקה הגופנית ניתן להדגים רגישות לנקישות על המצח (המייצג את הסינוס הפרונטלי), על הלחיים (סינוסים מקסילריים) ורגישות בזווית העין הפנימית (סינוסים אתמואידיים קדמיים). בדיקה של חלל האף, מתבצעת על ידי רופא אא"ג בעזרת אנדוסקופ קשיח או גמיש. הממצאים הצפויים הם ריריות של חלל האף אדומות ובצקתיות, והפרשה מוגלתית שמיקומה בחלל האף מעיד על הסינוסים המעורבים: מוגלה שמקורה מהמיאטוס התיכון, מעיד על מעורבות אפשרית של הסינוסים המקסילרי, האתמואידי הקדמי והפרונטלי מאותו הצד. הפרשה מוגלתית אחורית יותר שמקורה מהמיאטוס העליון, מעידה על מעורבות אפשרית של הסינוסים האתמואידי האחורי והספנואידי. בבדיקה ניתן להדגים חסימות ב-Ostiomeatal complex כגון סטייה של מחיצת האף, פוליפים באף, קונכיות תיכונות ותחתונות מעובות ואפילו גידולים. נזלת אלרגית ונזלת כתוצאה מזיהום נגיפי של האף והסינוסים, עלולים להוות גורם להתפתחות דלקת הסינוסים.
חיידקים טיפוסיים בדלקת סינוסים חדה הם סטרפטוקוקוס פנימוניה, המופילוס אינפלואנזה ומורקסלה קטרליס.

ד"ר אפרים אביתר

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון סינוסיטיס מתבסס על היסטורית המחלה, על בדיקה גופנית, ועל ממצאים בצילומי רנטגן. בשנים האחרונות יש העדפה ברורה לביצוע טומוגרפיה מחשבית של הסינוסים המספקת תמונה מפורטת של כל הסינוסים והאף ומידת מעורבותם בדלקת.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול בדלקת סינוסים חדה באמצעות אנטיביוטיקה במתן פומי. אמוקסיצילין (Amoxillin) (מוקסיפן) היא תרופת הבחירה הראשונה. אם הטיפול נכשל יש להחליף לאמוקסיצילין-קלבולנט (Amoxicillin-clavulanate) (אוגמנטין), או לצפורוקסים (Cefuroxime) (זינט), היעילים נגד קבוצת החיידקים העמידים לאמוקסיצילין. אם מתפתחים סיבוכים של המחלה הטיפול האנטיביוטי מתבצע לתוך הווריד בתנאי אשפוז בבית חולים.
יש הממליצים לתת גם מכווצי ריריות מקומי (טיפות אף) או מערכתי (טבליות) כדי לשפר את הניקוז והחמצון של הסינוסים. טיפול ממושך בטיפות אלו גורם נזק לתאים נושאי השערות של רירית האף, ובעקבות כך לקיפאון בתנועת הנזלת. מצב זה מעודד צמיחת חיידקים וזיהום.
תרופות אנטי-היסטמיניות מומלצות רק אם יש נזלת אלרגית. במקרים מיוחדים וקשים יש הממליצים לטפל באמצעות סטרואידים במתן פומי, כדי להפחית את התהליך הדלקתי והבצקת, ולשפר את הניקוז והאיוורור של הסינוסים. יש לזכור את הסיבוכים האפשריים הכרוכים במתן סטרואידים ולהביא זאת לידיעת החולה. אפשר להמליץ על תרופות נוגדות כאב ושאיפות (אינהלציות) ללחלוח האף והסינוסים כדי לשפר את הרגשתו של החולה.
משך הטיפול בין 10 ל-14 יום. אם לא חלפו כל הסימנים כי אז יש להמשיך בטיפול שבוע נוסף.
שטיפת הסינוס המקסילרי מומלצת אם הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה נכשל, אם כאבי הראש חזקים וכן בחולים שהמערכת החיסונית שלהם מוחלשת. השטיפה מתבצעת באילחוש מקומי על ידי החדרת מזרק אל הסינוס המקסילרי מתחת לקונכייה התחתונה. נדיר שיש צורך בניתוח בדלקת סינוסים חדה והוא ייעשה אם יש כאבים עזים שאינם מגיבים לטיפול או לשם מניעת התפתחות סיבוכים.
סיבוכים אפשריים בדלקת סינוסים חדה: דלקת מעטפות המוח ומורסות במוח. בצקות סביב העין או אפילו יצירת מורסות בארובת העין (תמונה 1). סיבוכים אלו אופייניים יותר בילדים קטנים ושכיחותם נמוכה מאוד. הטיפול בהם מתבצע בהשגחה צמודה בבית החולים, טיפול אנטיביוטי רחב טווח בהזלפה לתוך הווריד ואפילו ניתוח לניקוז המורסות, לסילוק המוקד הזיהומי בסינוסים. הנטייה כיום לבצע את הניתוח לשם ניקוז בגישה אנדוסקופית דרך האף, ללא צלקות חיצוניות.

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קלינאית תקשורת לאדם בוגר יוסף 08/11/2019 00:48
  • יש לי ס׳ שורקת לא ברמה חמורה מדי אבל עדין זה מפריע לי השאלה האם בגיל 29 יש טעם לנסות לטפל אמל קלינאית תקשורת או שזה גיל מאוחר? והאם קלינאית תקשורת יכולה לפתור בעיה כזאת? תודה

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת אולטרה סאונד צוואר טוביק 31/10/2019 22:10
  • שלום ד"ר. אני אישה בת 55 . נשלחתי לבצע בדיקת אולטרה סאונד של הצוואר בעקבות צרידות קלה לפעמים. בבדיקת האולטרה סאונד של הצוואר התקבלו התוצאות הבאות: צרידות בלוטת מגן: שתי אונות בלוטת המגן והאיסטמוס תקינים בגודל באונה ימין – קשורית היפואקוגנית בקוטר 0.2 ס"מ באונה שמאל – קשרית היפואקוגינית נוזלית בקוטר 0.4 ס"מ בלוטת רוק תת לסתיות: בלוטות רוק תת לסתיות מימין ומשמאל בגודל ומבנה תקין. בלוטות הפרוטיס: בלוטות הפרוטיס מימין ומשמאל בגודל ומבנה תקינים. לאורך הצוואר משני הצדדים הודגמו קשרי לימפה מוגדלים בגודל מירבי 1.7* 0.6 ס"מ כולם במראה סונוגרפי שפיר. משמאל: TIRADS2 מימין: TIRADS2 שאלתי היא : מה המשמעות של תוצאות הבדיקה ? האם יש סיבה לדאגה ? האם צריך לבצע בדיקות אחרות נוספות ? בתודה מראש המודאגת

  • + הוסף תגובה
צרידות והמלצה לניתוח יגאל אלפסי 22/10/2019 00:42
  • שלום דר אני בן 43 מזה כשנתיים צרידות בבדיקה סיב אופטי יש נגעים לבנים בגרון סביב מתרי הקול הומלץ לי לעבור ניתוח לביופסיה ואני לא מעשן האים חייב לעבור ניתוח או דיי במעקב היות ואני סכרתי וסובל גם מעודף משקל ויש סיכון בהרדמה כללית וכו אשמח לקבל תשובה אני מטופל במחלקה אצלכם ברמבם השאלה ניתוח בכל זאת או מעקב מספיק בשלב זה

  • + הוסף תגובה
צרידות והמלצה לניתוח ד"ר יקי כהן 22/10/2019 11:01
  • גאל שלום , ראשית כאשר יש עדות לסימנים לבנים והרופא רשם שיש התרשמות ללויקופלקיה - מומלץ לקחת ביופסיה ולשלוח דגימה לפתולוגיה. מכיוון וציינת כי ישנם גורמי סיכון אז לרוב עוקבים אחר הנגעים למשך שלושה חודשים מאז הם נצפו בפעם הראשונה ובמידה ואין הטבה אז מסירים אותם. לא יודע אצל מי נבדקת אתה מוזמן לבוא ולקבל חוות דעת שנייה אצלי שנראה שהנגעים האלו הם באמת לויקופלקיים ולא בעצם פציעות מתמשכות מצרבות

  • + הוסף תגובה
צרידות ונגע במתרי הקול יגאל 23/10/2019 01:25

הצטרפו לאינדקס הרופאים!