דלקת כרונית בסינוסים (Chronic sinusitis)

ראשי

תאור

דלקת של חללי האף והסינוסים הנמשכת מעל ל-3-2 חודשים. דלקת הסינוסים הכרונית מתפתחת כתוצאה מאי-טיפול בדלקת סינוסים חדה או עקב טיפול חלקי. הנזק במקרים אלו בלתי הפיך ומתבטא בפגיעה בריריות הסינוסים בפגיעה בתפקוד הריסים, ובשכבת הריר שכאשר אינה נמצאת בתנועה מזדהמת בקלות, אלא אם תתוקן בניתוח המערכת המנקזת והמאווררת החסומה. המחלה יכולה להתבטא בצורה קלה לאורך זמן או להתלקח מדי פעם באופן חד. תלונות החולה במחלה בצורתה הכרונית יכולות להיות נזלת וליחה מוגלתיים, כאבי ראש ופנים, שיעול עם ליחה וחסימת האף. התסמינים יכולים להיות אחד מאלו שתוארו או מישלב של מספר תלונות. המחלה בצורתה הכרונית אינה מלווה בחום.
גורמים מעודדים דלקת סינוסים כרונית: נזלת אלרגית, פוליפים אפיים, הפרעות הקשורות לתפקוד תאי השערה - Immotile Cillia, לייפת כיסתית (ציסטיק פיברוזיס) בילדים, הפרעה בניקוז האף בגין הגדלה של האדנואידים והשקדים, מחיצת אף עקומה וקונכייה תיכונה היפרטרופית. בארוטראומה (על רקע שינויי לחץ), דלקת בשורשי שיניים שמקורן בסינוס המקסילרי, פגיעות במערכת החיסונית. יש שגורסים שלרפלוקס קיבתי תפקיד חשוב בהתפתחות דלקת סינוסים כרונית.
המנתח של אף אוזן וגרון מתבסס על טומוגרפיה מחשבית בהחלטתו על הצורך בניתוח וכמפת דרכים היכן לנתח ובבטחה. בתמונה 1 מוצגת טומוגרפיה מחשבית של הסינוסים בחתכים קורוניים. משמאל הצללה מלאה של הסינוסים המקסילרי והאתמואידיים. מימין מכלול של דלקת מצח וסינוסים אתמואידיים מוצללים.
חיידקים אופייניים בדלקת סינוסים כרונית הם חיידקים אנאירוביים וחיידקים גרם-שליליים. במקרים נדירים יותר יכולות פטריות להיות גורם מזהם כרוני, כמו Fungal ball, Allergic fungal sinusitis.
ד"ר אפרים אביתר

תופעות נלוות וסיבוכים

הסיבוכים של דלקת סינוסים כרונית מסווגים לשלוש קבוצות: סיבוכים מקומיים, סיבוכים בגלגל העין וסיבוכים במוח.
הסיבוכים המקומיים כוללים מוקוצלה או פיומוקוצלה (כיסה עם תוכן רירי או מוגלתי המתפתחת בתוך הסינוס), וכן דלקת של העצם. סיבוכים בגלגל העין כוללים בצקת דלקתית של העפעפיים, בצקת דלקתית של רקמת השומן בתוך ארובת העין, מורסה סב-פריאוסטלית, מורסה אורביטלית ו-Cavernous sinus thrombosis. הסיבוכים בתוך-המוח כוללים דלקת מעטפות המוח, מורסה אפידורלית, מורסה סבדורלית ומורסה במוח.
הסיבוכים הללו מחייבים אשפוז, טיפול אנטיביוטי רחב טווח או בהתאם לתרביות, בהזלפה לתוך הווריד. רוב המקרים מחייבים גם ניתוח בגישה אנדוסקופית תוך-אפית, או בגישה חיצונית.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בבדיקה הגופנית ייתכן שלא תהיה רגישות מעל הסינוסים בלחי, במצח ובזווית העין הפנימית, בבדיקה אנדוסקופית של חלל האף ניתן להדגים נזלת מוגלתית במיאטוס התיכון או העליון, פוליפים, סטיית המחיצה וקונכיות היפרטרופיות. בבדיקת הלוע עלולה להימצא ליחה רירית, מוגלתית.
בדיקת רנטגן של האף והסינוסים מתבצעת לרוב באמצעות טומוגרפיה מחשבית של הסינוסים, כדי להדגים את מידת מעורבות הסינוסים, הרס גרמי, פוליפים, מחיצת אף עקומה, קונכיות בולוסיות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באמצעות אנטיביוטיקה בהתאם לרגישות החיידקים שנמצאו בתרביות שהותקנו מהאף, או על פי שכיחותם הסטטיסטית. האנטיביוטיקה המומלצת היא אוגמנטין (Amoxicillin Clavulanate), צפורוקסים (Cefuroxime) (זינט). הוספת מטרונידזול או קלינדמיצין משפרת את הטיפול. הטיפול מתבצע לרוב במתן פומי ולעיתים רחוקות בהזלפה לתוך הווריד ובאשפוז. בדרך כלל בתוך 72-48 שעות מתחילת הטיפול באנטיביוטיקה חל שיפור במצבו של החולה. גם בדלקת כרונית ניתן לטפל בתרופות מכווצות ריריות בטיפות אף או בטבליות. תרופות נוגדות אלרגיה מומלצות אם קיימת אלרגיה של ריריות האף. סטרואידים, בדרך פומית או בזריקה לתוך השריר, בעלי טווח פעולה ארוך, ניתנים לשם כיווץ ריריות כדי לשפר את הניקוז והאיוורור ולספוג ספיגה מוחלטת של פוליפים הממלאים את האף והסינוסים. אולם, יצוין כי לפוליפים יש יכולת להתפתח בשנית ולמלא את חלל האף והסינוסים, לאחר חודשים ספורים.
אם דלקת הסינוסים מקסילרית ומלווה בכאב עז שאינו מגיב לטיפול יש אפשרות להחדיר מחדר-מחט עבה וארוך לסינוסים, באילחוש מקומי, לשאיבת תוכן מוגלתי שיישלח למעבדה לאיתור החיידקים ולשטיפת הסינוס.
הגישה הטיפולית המרכזית בדלקת סינוסים כרונית היא באמצעות ניתוח אנדוסקופי תוך-אפי. מטרתו לשפר את הניקוז והאיוורור של הסינוסים המעורבים, לכרות את הפוליפים ולכרות מכשולים אנטומיים המפריעים לתפקוד תקין של הסינוסים. הניתוח האנדוסקופי שהתפתח במרוצת 25 השנים האחרונות מחליף את גישות הניתוח החיצוני שהיו מקובלות לאותה מטרה. יתרונות הגישה האנדוסקופית הם השבת התפקוד הנורמלי של האף והסינוסים ללא צלקות חיצוניות, תחלואה נמוכה יותר, אשפוז קצר יותר ועלויות כספיות נמוכות יותר.

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צרידות וסטרפטקקוס מסוג a בגרון הדר 19/09/2019 09:27
 • הפסקת כאבי הגרון אבל צרידות נשארה עברו שש ימים מאז התחלת צרידות ,מה זה אומר והאם ניתן לעשות משהו בנידון ?או שרוב הסיכויים שברגע שנפסק הכאב ונשארה צרידות זה כרוני? האם צרידות יכולה לנבוע גם מסטרפטקקוס מסוג a?

 • + הוסף תגובה
אני רואה שענית לכולם מלבדי, למה? הדר 14/10/2019 11:59
צריודת לאחר מחלה ד"ר יקי כהן 22/10/2019 11:07
 • הדר סליחה לא הצלחתי לענות לך עקב בעיה במערכת. במידה ואת עדיין צרודה יש לפנות לא.א.ג המתמחה במיתרי קוול ולבצע בדיקה של מיתרי הקול

 • + הוסף תגובה
יבלת במיתרי הקול ל 22/10/2019 02:30
 • שלום רב רציתי לשאול לגבי יבלות במיתרי הקול, האם ההחלמה מהן היא פתאומית או שזה קורה בהדרגה ז"א היבלות עצמן הולכות וקטנות ואז נעלמות או שהן אמורות להעלם בבת אחת? אני מאובחנת עם שני יבלות במיתרים אך מרגישה שיפור ניכר בתקופה האחרונה ואינני יודעת האם זה אומר שהן מתקטנות ונעלמות או שהן עדיין ישנם...אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
יבלות - החלמה ד"ר יקי כהן 22/10/2019 11:04
 • בוקק טוב יבלות הן תוצאה של שימוש לא נכון בקול, מספיקה מנוחה קולית של מספר ימים בכדי לאפשר להן להיספג ולקטון אך חשוב לציין כי יבלות נוצרות עקב שימוש לא נכון בקול ולכן הן יחזרו. כאשר נצפות יבלות המטופל מתבקש לפנות לקלינאי תקשורת המתמחה בקול בכדי ללמד אותו לדבר בצורה נכונה מבחינת אינטונציה ומאיפה יש להפיק את הקול. טיפול זה נועד למנוע את חזרתן של היבלות

 • + הוסף תגובה
צרידות והמלצה לניתוח יגאל אלפסי 22/10/2019 00:42
 • שלום דר אני בן 43 מזה כשנתיים צרידות בבדיקה סיב אופטי יש נגעים לבנים בגרון סביב מתרי הקול הומלץ לי לעבור ניתוח לביופסיה ואני לא מעשן האים חייב לעבור ניתוח או דיי במעקב היות ואני סכרתי וסובל גם מעודף משקל ויש סיכון בהרדמה כללית וכו אשמח לקבל תשובה אני מטופל במחלקה אצלכם ברמבם השאלה ניתוח בכל זאת או מעקב מספיק בשלב זה

 • + הוסף תגובה
צרידות והמלצה לניתוח ד"ר יקי כהן 22/10/2019 11:01
 • גאל שלום , ראשית כאשר יש עדות לסימנים לבנים והרופא רשם שיש התרשמות ללויקופלקיה - מומלץ לקחת ביופסיה ולשלוח דגימה לפתולוגיה. מכיוון וציינת כי ישנם גורמי סיכון אז לרוב עוקבים אחר הנגעים למשך שלושה חודשים מאז הם נצפו בפעם הראשונה ובמידה ואין הטבה אז מסירים אותם. לא יודע אצל מי נבדקת אתה מוזמן לבוא ולקבל חוות דעת שנייה אצלי שנראה שהנגעים האלו הם באמת לויקופלקיים ולא בעצם פציעות מתמשכות מצרבות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!