גידולים ראשוניים בצוואר (Neck, primary tumors)

ראשי

תאור

גושים המופיעים בצוואר יכולים להיות מלידה, ועלולים להיות דלקתיים או מגידולים.

לגיל החולה יש חשיבות לעניין זה, מאחר שאצל ילדים מרבית הגושים הם מלידה או דלקתיים, ואצל מבוגרים מדובר בגידולים שפירים או ממאירים. גידולים מופיעים גם אצל ילדים, אך הם נדירים יותר. בהערכה של גוש בצוואר צריך להתרכז במספר נתונים, בנוסף לגיל החולה, ובהם:
א. חד או דו-צדדי: גוש חד-צדדי אצל ילד יהיה לרוב שפיר ומלידה, במבוגר גוש חד-צדדי בצוואר חשוד יותר לגידול.
ב. מהירות ההתפתחות: גדילה מהירה של גושים אופיינית לתהליכים דלקתיים.
ג. מיקום הגוש: גושים בקו האמצע של הצוואר יהיו לרוב מלידה.
ד. קשיחות הגוש: גושים רכים וגמישים יהיו לרוב מלידה או גידולים שפירים.
ה. קיום של מחלה כללית: במספר רב של מחלות דלקתיות מופיעים גושים בצוואר כחלק מאותה מחלה.

גידולים ראשוניים בצוואר


גידולים ראשוניים של הצוואר הם אלה שמקורם ברקמות הצוואר. לעומתם, בגידולים מישניים הצוואר הם תוצאה של התפשטות מחלה שיכולה להיות מרוחקת.
הגידולים הראשוניים יכולים להיות שפירים או ממאירים. גידולים וציסטות בצווארבין הגושים השפירים בצוואר בולטת קבוצת המומים מלידה: Branchial and thyroglossal cysts. אלה ציסטות (כיסות מלאות נוזל סמיך) שכיחות יותר אצל ילדים, אך יכולות להופיע גם במבוגרים. גדילתן איטית והן רכות במישוש. עלולות לפתח דלקת ואז נעשות כואבות, נפוחות יותר ומעליהן עור אדום ומודלק. הטיפול בדלקת בכיסה הוא כמו במורסה - אנטיביוטיקה וניתוח לניקוז המוגלה.

הטיפול בציסטות מלידה הוא בניתוח, בהרדמה כללית, תוך כריתה שלמה של דופן הציסטה בכדי למנוע הישנות.


גידולים שפירים אחרים בצוואר:
א. Lipoma - גוש שומני הגדל באיטיות, רך ומוגדר היטב. אם הגוש מפריע אסטתית מומלץ לנתחו.
ב. Nerve tumors - גידולים שמקורם בעצבים. יכול להיות גוש בודד או גושים רבים כמו במחלת נוירופיברומטוזיס Von Recklinghausen Neurofibromatosis, שהיא מחלה תורשתית המאופיינת על ידי גושים במקומות שונים בגוף וכתמים בעור.
ג. Vascular tumors - גידולים שמקורם בכלי דם ורידיים כמו Hemangioma או עורקיים כדוגמת הרחבה של העורק התרדמני (Carotid artery).


גידולים ממאירים בצוואר הגידולים הממאירים הראשוניים של הצוואר מהווים קבוצה חשובה ואבחנתם המהירה משפרת את הסיכוי לטיפול מוצלח. הגידולים השכיחים הם:
א. לימפומה Lymphoma - קבוצה של גידולים ממאירים שמקורם בקישריות לימפה (Lymph nodes) הרבות שבצוואר, כ-300 במספר. הלימפומה מאופיינת בצבר של קישריות הגדלות במהירות, לעיתים משני צידי הצוואר; לרוב אצל מבוגרים אך קיימים גם בילדים.
האבחנה הראשונית נקבעת לרוב על ידי ביופסיה בעזרת מחט, המאפשרת להפיק תאים העלולים להעיד על המחלה; אך האבחנה הסופית היא באמצעות כריתת קשריות באילחוש מקומי או כללי, ובדיקתה במיקרוסקופ.
ב. סרטן בבלוטת התריס - כשהסימן הראשון לקיומו עלול להיות גוש בצוואר כתוצאה מגרורה.
ג. Sarcoma - שהיא קבוצת גידולים שמקורם ברקמות הרכות של הצוואר והטיפול בניתוח.


ד"ר אלחנן גרינברג

פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסתיידויות בשד דנה 07/12/2019 09:58
  • שלום, ממצאי ממוגרפיה: הסתיידויות עדינות בזנב השד, בודדות, birads 3 - ממצא כנראה שפיר. האם אפשר לעשות כבר ביופסיה? האם ניתן להסיר את ההסתיידויות ההלו במסגרת ממטומיה או חייב ניתוח ? לחוצה בנושא.. תודה רבה מראש דנה.

  • + הוסף תגובה
טיפול אנטי הורמונלי לאחר סרטן השד מישהו 01/12/2019 23:08
  • שלום רב, אמי בת 64, לאחר ניתוח לימפקטומיה בשד שמאל בעקבות גידול שהתגלה בשלבים מוקדמים. במהלך הניתוח בוצעה הקרנה תוך ניתוחית חד פעמית ולאחר מכן הוחל טיפול אנטי הורמונלי המתוכנן ל-5 שנים (כיום מסיימת כשנה). העניין הוא שהיא סובלת מתופעות לוואי בלתי נסבלות לכל אחד מהתכשירים: לטרזול - עייפות קיצונית, דכדוך, הזעה ארימידקס וארומזין - הפרעות אורטופדיות משמעותיות כגון כאבי שרירים ומפרקים ואצבעות ננעלות (אצבעות הדק) בכף היד. הוצע לה לעבור לטמוקסיפן אך התברר כי אינה יכולה עקב היסטוריה של חסימת כלים דם בעין שחייב בזמנו הזרקות אבסטין. 1. האם תופעה של אצבעות הדק חולפת בצורה כלשהי במהלך הטיפול / לאחר הפסקתו? האם ניתן לעשות משהו על מנת לזרז או לשפר את ההחלמה? 2. האם יש אופציות נוספות ללטרזול, ארימידקס, ארומזין או טמוקסיפן? תודה

  • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר נעה אפרת בן ברוך 01/12/2019 23:22
  • אםשר לנסות את גרסות המקור של התרופות לדוגמה פמרה שהיא המקור של לטרוזול

  • + הוסף תגובה
גרורות אחרי סרטן שד בלה 28/11/2019 16:16
  • שלום! אבקש פרוגנוזה על גרורות הראה ימנית ולימפה בית שחי ימני.לפני שיש שנים היה סרטן שד ימין, מסטקטומי, כימותרפיה לפי פרוטוקול. פמרה 2.5 מג שיש שנים

  • + הוסף תגובה
פרוגנוזה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 28/11/2019 19:14
  • אין כל אפשרות לענות על שאלה כזו בפורום. אך יש טיפולים חדשניים מצויינים למצבך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!