גידולים ראשוניים בצוואר (Neck, primary tumors)

ראשי

תאור

גושים המופיעים בצוואר יכולים להיות מלידה, ועלולים להיות דלקתיים או מגידולים.

לגיל החולה יש חשיבות לעניין זה, מאחר שאצל ילדים מרבית הגושים הם מלידה או דלקתיים, ואצל מבוגרים מדובר בגידולים שפירים או ממאירים. גידולים מופיעים גם אצל ילדים, אך הם נדירים יותר. בהערכה של גוש בצוואר צריך להתרכז במספר נתונים, בנוסף לגיל החולה, ובהם:
א. חד או דו-צדדי: גוש חד-צדדי אצל ילד יהיה לרוב שפיר ומלידה, במבוגר גוש חד-צדדי בצוואר חשוד יותר לגידול.
ב. מהירות ההתפתחות: גדילה מהירה של גושים אופיינית לתהליכים דלקתיים.
ג. מיקום הגוש: גושים בקו האמצע של הצוואר יהיו לרוב מלידה.
ד. קשיחות הגוש: גושים רכים וגמישים יהיו לרוב מלידה או גידולים שפירים.
ה. קיום של מחלה כללית: במספר רב של מחלות דלקתיות מופיעים גושים בצוואר כחלק מאותה מחלה.

גידולים ראשוניים בצוואר


גידולים ראשוניים של הצוואר הם אלה שמקורם ברקמות הצוואר. לעומתם, בגידולים מישניים הצוואר הם תוצאה של התפשטות מחלה שיכולה להיות מרוחקת.
הגידולים הראשוניים יכולים להיות שפירים או ממאירים. גידולים וציסטות בצווארבין הגושים השפירים בצוואר בולטת קבוצת המומים מלידה: Branchial and thyroglossal cysts. אלה ציסטות (כיסות מלאות נוזל סמיך) שכיחות יותר אצל ילדים, אך יכולות להופיע גם במבוגרים. גדילתן איטית והן רכות במישוש. עלולות לפתח דלקת ואז נעשות כואבות, נפוחות יותר ומעליהן עור אדום ומודלק. הטיפול בדלקת בכיסה הוא כמו במורסה - אנטיביוטיקה וניתוח לניקוז המוגלה.

הטיפול בציסטות מלידה הוא בניתוח, בהרדמה כללית, תוך כריתה שלמה של דופן הציסטה בכדי למנוע הישנות.


גידולים שפירים אחרים בצוואר:
א. Lipoma - גוש שומני הגדל באיטיות, רך ומוגדר היטב. אם הגוש מפריע אסטתית מומלץ לנתחו.
ב. Nerve tumors - גידולים שמקורם בעצבים. יכול להיות גוש בודד או גושים רבים כמו במחלת נוירופיברומטוזיס Von Recklinghausen Neurofibromatosis, שהיא מחלה תורשתית המאופיינת על ידי גושים במקומות שונים בגוף וכתמים בעור.
ג. Vascular tumors - גידולים שמקורם בכלי דם ורידיים כמו Hemangioma או עורקיים כדוגמת הרחבה של העורק התרדמני (Carotid artery).


גידולים ממאירים בצוואר הגידולים הממאירים הראשוניים של הצוואר מהווים קבוצה חשובה ואבחנתם המהירה משפרת את הסיכוי לטיפול מוצלח. הגידולים השכיחים הם:
א. לימפומה Lymphoma - קבוצה של גידולים ממאירים שמקורם בקישריות לימפה (Lymph nodes) הרבות שבצוואר, כ-300 במספר. הלימפומה מאופיינת בצבר של קישריות הגדלות במהירות, לעיתים משני צידי הצוואר; לרוב אצל מבוגרים אך קיימים גם בילדים.
האבחנה הראשונית נקבעת לרוב על ידי ביופסיה בעזרת מחט, המאפשרת להפיק תאים העלולים להעיד על המחלה; אך האבחנה הסופית היא באמצעות כריתת קשריות באילחוש מקומי או כללי, ובדיקתה במיקרוסקופ.
ב. סרטן בבלוטת התריס - כשהסימן הראשון לקיומו עלול להיות גוש בצוואר כתוצאה מגרורה.
ג. Sarcoma - שהיא קבוצת גידולים שמקורם ברקמות הרכות של הצוואר והטיפול בניתוח.


ד"ר אלחנן גרינברג

פורומים סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם ניתן לשלול סרטן לבלב חיים 19/10/2020 08:53
  • עשיתי בדיקת eus תוצאות לבלב תקין על כל חלקיו תוצאות mri : הרחבה לא ספיציפית של זנב הלבלב והכבד מוגדל . אני כבר בבירורים 8 חודשים וסובל מהבטן יש לי בעיות בהליכה ושיווי משקל חולשה כללית חוסר תיאבון וכאבי בטן האם על סמך ממצאים אלה ניתן לשלול גידול לבלב הבנתי שקשה מאוד לאתר גידול בזנב הלבלב האם ניתן לסמוך על בדיקת eus כבדיקה אמינה וחד משמעית ? אני ממשיך לסבול מהבטן חוסר תיאבון וחוסר יכולת תפקודית האם יש חשש לגידול אינדוקריני שגורם לי לכל התופעות האלה יד לציין צואה שומנית וגרד הפנים אדוממיות עם כתמים על הלחיים מה עלי לעשות איני רוצה לחכות יותר מדי אבל קשה לאתר את הגידול בלבלב אם אכן מדובר בגידול אשמח לתשובתך תודה אני מודאג מאוד הפסקתי לישון בלילות בגלל חשד לסרטן לבלב יש לצין שאני בן 35

  • + הוסף תגובה
סיכויי החלמה אלי 17/10/2020 22:51
  • ערב טוב. 1. מה הסיכוי ע"פ הספרות הרפואי להחלמה מסרטן הלבלב שלב 3 עם מעורבות כלי דם? 2. מה פרוטוקול הטיפולים הכימותרפיים?

  • + הוסף תגובה
סאטן הלבלב בלה 02/03/2020 20:27
  • היי דר שמי בלה ואני קרה בניורק ויש לי סרטן הלבלב כמעט 5 שנים ועשתי טיפול כימו בבית חולים סלון בניורק ו כרגע איין להם אפשרות לטפל בי כי הגוף שלי לא מקבל את הכימו יותר ואני מבינה מהרופאים שזהו הייתי רוצא לשמוע ממך ולקבל עוד עצה אולי יש טיפול אחר תודה

  • + הוסף תגובה
סרטן לבלב ד"ר רונן ברנר 11/03/2020 00:34
  • שלום בלה. מומלץ לבצע בדיקה מולקולרית רחבה לגידול, בכדי לנסות למצוא מטרות טיפוליות נוספות.

  • + הוסף תגובה
טיפולי כימו לסרטן הלבלב רפים 09/10/2020 23:59
  • הי בלה גם לאשתי יש סרטן הלבלב רציתי לשאול אזיה טיפולי כיו עשית וכמה טיפולים תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!