אי פריון (Infertility)

ראשי

תאור

אי-פריון, עקרות, היא מחלה של מערכת הרבייה באדם. כ-15%-10% מהזוגות בגיל 45-18 לוקים באי-פריון. זוג מוגדר כלוקה באי-פריון במידה שלא הצליח להשיג הריון תקין במשך שנה בה קיים יחסי מין סדירים ללא אמצעי מניעה. מרבית הזוגות עם אי-פריון צפויים להשיג הריון תקין וילד בריא בעזרת הטיפולים החדשניים והטכנולוגיות המצויים כיום.
בירור רפואי: במקרים הבאים מומלץ לא לחכות שנה ולפנות לרופא מומחה בהקדם או לאחר כשישה חודשים של ניסיונות להרות: א. מחזור וסת לא סדיר. ב. חשד לבדיקת זרע בלתי תקינה. ג. חשד למחלה או זיהום או ניתוח ברחם, בחצוצרות או בשחלות. ד. גיל האישה מעל 35.
נכתב ע"י ד"ר אילן טור-כספא

 

סיבות וגורמי סיכון

הריון מתחיל ממפגש מוצלח של ביצית שהגיעה לחצוצרה עם תא זרע שנע לאחר פליטתו בנרתיק, דרך הרחם, אל החצוצרה. לאחר חדירה מוצלחת של הזרעון לביצית והפרייתה, העובר נע אל הרחם ולאחר השרשה מוצלחת לתוך הרירית, מתפתח ההריון. כל הפרעה לתהליך המורכב הזה עלולה לגרום לאי-פריון.
הסיבות לאי-פריון ב-40% מהמקרים מקורן באישה, ב-40% מהמקרים מקורן בגבר, וב-20% הנותרים הסיבה אינה ברורה. ב-30%-20% מהזוגות יש מספר סיבות לאי-פריון, בדרך כלל קיים מישלב של סיבות שמקורן באישה ובגבר.
הסיבות השכיחות לאי-פריון בנשים הן חסימה בחצוצרות (35%), הפרעות בביוץ (35%-25%), בלתי ברורות (20%) ואחרות. חסימת חצוצרות בסמוך לשחלה נגרמת בעיקר על ידי הידבקויות מחוץ לחצוצרה, בגלל דלקת, ניתוח באגן או אנדומטריוזיס. לעומת זאת, הסיבה השכיחה לחסימת החצוצרה בסמוך לרחם היא פקק רירי בתוך החצוצרה. לגיל האישה תרומה מהותית לאי-פריון ולהפרעות בביוץ. מעבר לגיל 35 יש ירידה קבועה בסיכוי להריון שמחמירה מאוד מעבר לגיל 40-38. במקביל, גם הסיכוי להפרעה כרומוזומית תורשתית בביצית ובעובר עולה משמעותית עם הגיל.
אי-פריון הגבר נגרם בעיקר מהפרעה בלתי מוסברת, ייתכן תורשתית עם או ללא השפעות סביבתיות, בייצור תאי הזרע, ירידה משמעותית במספרם, ביכולת התנועה שלהם ובצורתם התקינה. אין-אונות, הפרעה ביכולת לפליטת זרע או קיום יחסים תקינים, או חסימה בצינורות המובילים זרע - גורמים גם הם לאי-פריון. מתח נפשי וחרדות עלולים לתרום לאי-פריון בזוג, וכאשר הסיבה אינה ברורה התסכול אף עלול להתגבר.
אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

על שני בני הזוג להיבדק במקביל. נוסף להיסטוריה ובדיקה רפואית, כולל הבירור הראשוני בדיקת זרע (ריכוז, תנועתיות והצורה של תאי הזרע), בדיקות להערכת הביוץ (מעקב חום, בדיקת ביוץ עצמית, או בדיקות הורמוניות ועל-שמע), הרחם והחצוצרות (צילום רחם או דימות בעל-שמע עם הזרקת חומר ניגוד). במידת הצורך, נערכות בדיקות נוספות, כגון בדיקת מעבר תאי זרע בריר צוואר הרחם, או בדיקות פולשניות יותר כמו הסתכלות לחלל הבטן (לפרוסקופיה).
מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באי-פריון מותאם לבני הזוג. תזמון נכון של יחסי מין או קיומם מדי יום, או אפילו פעמיים ביום בזמן הביוץ (ולא מדי יומיים), עשויים להשיג לעיתים הריון. במידה שיש חסימה בדרכי הזרע או בחצוצרות, ניתן לעקוף את החסימה, או לנסות במקרים מסוימים לפתוח אותה. כאשר החצוצרות חסומות מהידבקויות בחלל הבטן, ניתן לעקוף את הבעיה ולבצע הפריה חוץ-גופית (IVF), או לנסות לשקם אותן על ידי לפרוסקופיה בניתוח. כאשר החסימה בחצוצרה, היא בקרבת הרחם, הטיפול היעיל ביותר הוא צינתור חצוצרות.
ביוץ מסדירים על ידי תרופות, כמו כלומיפן ציטרט (איקקלומין), או בזריקות של הורמונים גונדוטרופינים (FSH או LH), אשר מרביתן מיוצרות כיום על ידי הנדסה גנטית. מישלב של טיפול תרופתי עם הזרעה תוך-רחמית משפרים את הסיכוי להשגת הריון. הסיבוך העיקרי בטיפולים הורמוניים ומ-IVF הוא הריון מרובה עוברים.
הפריה חוץ-גופית (IVF), עם או ללא מיקרומניפולציה והזרקת הזרע לתוך הביצית (ICSI), הוא טיפול שכיח כיום ומאוד מוצלח לאי-פריון האישה והגבר. למעלה ממיליון ילדים נולדו בעולם מ-IVF. עם זאת, עדיין יש מעקב אחרי ילדים אלו, כדי להבטיח שטיפול זה יהיה בטוח לחלוטין. טכנולוגיית רבייה חדישה זו מאפשרת הריון גם במצבים בהם נדרשת הוצאת זרעונים בודדים מהאשכים, תרומת ביציות או זרע, פונדקאות, או אבחון גנטי טרום-השרשתי (PGD). מאחר ש-60%-30% מהביציות והעוברים אינם תקינים גנטית (תלוי בעיקר בגיל האישה), האבחון הגנטי מאפשר החזרת עוברים תקינים ומניעת מומים תורשתיים והפלות.
בעתיד ייתכן כי שילוב של אבחון גנטי (PGD) והחזרת עובר אחד בלבד לרחם ימנע סיבוך של הריון מרובה עוברים ויאפשר לרוב הזוגות להשיג הריון וילד בריא.

פורומים, הריון בסיכון גבוה - אולטרה סאונד וסקירות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Hcg גבוה Shaked 21/08/2019 07:47
 • שלום רב, אני בת 32 בשבוע 17 לאחר בדיקת סקירת מערכות ובדיקת דם לאחר מכן.. בבדיקת הדם שביצעתי יצא ערך של hug גבוהה 6. אשמח לדעת האם הערך הגבוה מעיד על כך שההריון לא תקין? כיצד יש לפעול ומה לעשות? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ערך bhcg מוגבר בבדיקת הדם בטרימסטר השני דר' יפעת גדות 21/08/2019 15:33
 • שלום רב. .bhcg 6 הוא ערך מאד גבוה. במידה והסיכון לתסמונת דאון לא מוגבר אז הערך הגבוה יכול להעיד על סיכון מוגבר לבעיות שליתיות בהריון כמו האטה בגדילה, רעלת הריון ועוד. מומלץ על מעקב המרפאה להריון בסיכון גבוה, לשקול טיפול באספירין בהריון (עדיף משב 16 ולא הרבה אחרי להתחיל את הטיפול), בייחוד אם מדובר בהריון ראשון או שיש מחלות רקע , מעקבי גדילה בשב 28,32,36 ,סקירה מכוונת בשל bhcg גבוה ומעקב לחץ דם. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
Hcg גבוה Shaked 21/08/2019 16:42
 • תודה רבה על תשובתך המפורטת. האם יש צורך בשלב זה בייעוץ גנטי?

 • + הוסף תגובה
יעוץ גנטי דר' יפעת גדות 21/08/2019 17:16
 • שלום רב. יש צורך בייעוץ גנטי רק במידה ובסקר שליש שני ישנו סיכון מוגבר לתסמונת דאון או טריזומיה 18 או שבסיכום הבדיקה יש המלצה על יעוץ גנטי. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
שבוע אידיאלי לדיקור מי שפיר עדן 18/08/2019 10:50
 • לאור העבר שלנו, עלי לבצע מי שפיר. ישנה אפשרות לדיקור בשבוע 17+1 ואפשרות נוספת בשבוע 18+1. מה הכי אידיאלי מבחינת התפתחות התא גם לציפ הגנטי וגם לקריוטיפ?

 • + הוסף תגובה
דיקור מי שפיר דר' יפעת גדות 19/08/2019 07:09
 • שלום רב. החל משבוע 17 ניתן לבצע דיקור מי שפיר לציפ גנטי. עדיף לבצע סביב שבוע 17 ולא 18 לאור כך שהתשובות יגיעו מוקדם יותר מבחינת גיל ההריון. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה
דימום בשבוע 6 רנה 16/08/2019 21:05
 • הי אני בהריון בשבוע 6 (טיפול ivf).אתמול עשיתי בדיקת אולטראסאונד והכל תקין .היום בצהריים התחיל לרדת דימם עם כאבים כמו כאבי מחזור .שאלה אלייך האם מותר לטוס בעוד 4 ימים ? האם הטיסה מסכנת את ההריון במצב הזה?

 • + הוסף תגובה
דימום וטיסה דר' יפעת גדות 17/08/2019 16:28
 • שלום רב. טיסה לא אמורה לסכן את ההריון אבל דימום בשבוע הזה מעלה את הסיכוי להפלה לכ15%. יתכן שתזדקקי לטיפול רפואי. כדאי לך לוודא שאת טסה למקום עם טיפול רפואי טוב ושיהיה לך כיסוי ביטוחי רפואי. בברכה ד"ר יפעת גדות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!