אי פריון (Infertility)

ראשי

תאור

אי-פריון, עקרות, היא מחלה של מערכת הרבייה באדם. כ-15%-10% מהזוגות בגיל 45-18 לוקים באי-פריון. זוג מוגדר כלוקה באי-פריון במידה שלא הצליח להשיג הריון תקין במשך שנה בה קיים יחסי מין סדירים ללא אמצעי מניעה. מרבית הזוגות עם אי-פריון צפויים להשיג הריון תקין וילד בריא בעזרת הטיפולים החדשניים והטכנולוגיות המצויים כיום.
בירור רפואי: במקרים הבאים מומלץ לא לחכות שנה ולפנות לרופא מומחה בהקדם או לאחר כשישה חודשים של ניסיונות להרות: א. מחזור וסת לא סדיר. ב. חשד לבדיקת זרע בלתי תקינה. ג. חשד למחלה או זיהום או ניתוח ברחם, בחצוצרות או בשחלות. ד. גיל האישה מעל 35.
נכתב ע"י ד"ר אילן טור-כספא

 

סיבות וגורמי סיכון

הריון מתחיל ממפגש מוצלח של ביצית שהגיעה לחצוצרה עם תא זרע שנע לאחר פליטתו בנרתיק, דרך הרחם, אל החצוצרה. לאחר חדירה מוצלחת של הזרעון לביצית והפרייתה, העובר נע אל הרחם ולאחר השרשה מוצלחת לתוך הרירית, מתפתח ההריון. כל הפרעה לתהליך המורכב הזה עלולה לגרום לאי-פריון.
הסיבות לאי-פריון ב-40% מהמקרים מקורן באישה, ב-40% מהמקרים מקורן בגבר, וב-20% הנותרים הסיבה אינה ברורה. ב-30%-20% מהזוגות יש מספר סיבות לאי-פריון, בדרך כלל קיים מישלב של סיבות שמקורן באישה ובגבר.
הסיבות השכיחות לאי-פריון בנשים הן חסימה בחצוצרות (35%), הפרעות בביוץ (35%-25%), בלתי ברורות (20%) ואחרות. חסימת חצוצרות בסמוך לשחלה נגרמת בעיקר על ידי הידבקויות מחוץ לחצוצרה, בגלל דלקת, ניתוח באגן או אנדומטריוזיס. לעומת זאת, הסיבה השכיחה לחסימת החצוצרה בסמוך לרחם היא פקק רירי בתוך החצוצרה. לגיל האישה תרומה מהותית לאי-פריון ולהפרעות בביוץ. מעבר לגיל 35 יש ירידה קבועה בסיכוי להריון שמחמירה מאוד מעבר לגיל 40-38. במקביל, גם הסיכוי להפרעה כרומוזומית תורשתית בביצית ובעובר עולה משמעותית עם הגיל.
אי-פריון הגבר נגרם בעיקר מהפרעה בלתי מוסברת, ייתכן תורשתית עם או ללא השפעות סביבתיות, בייצור תאי הזרע, ירידה משמעותית במספרם, ביכולת התנועה שלהם ובצורתם התקינה. אין-אונות, הפרעה ביכולת לפליטת זרע או קיום יחסים תקינים, או חסימה בצינורות המובילים זרע - גורמים גם הם לאי-פריון. מתח נפשי וחרדות עלולים לתרום לאי-פריון בזוג, וכאשר הסיבה אינה ברורה התסכול אף עלול להתגבר.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

על שני בני הזוג להיבדק במקביל. נוסף להיסטוריה ובדיקה רפואית, כולל הבירור הראשוני בדיקת זרע (ריכוז, תנועתיות והצורה של תאי הזרע), בדיקות להערכת הביוץ (מעקב חום, בדיקת ביוץ עצמית, או בדיקות הורמוניות ועל-שמע), הרחם והחצוצרות (צילום רחם או דימות בעל-שמע עם הזרקת חומר ניגוד). במידת הצורך, נערכות בדיקות נוספות, כגון בדיקת מעבר תאי זרע בריר צוואר הרחם, או בדיקות פולשניות יותר כמו הסתכלות לחלל הבטן (לפרוסקופיה).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באי-פריון מותאם לבני הזוג. תזמון נכון של יחסי מין או קיומם מדי יום, או אפילו פעמיים ביום בזמן הביוץ (ולא מדי יומיים), עשויים להשיג לעיתים הריון. במידה שיש חסימה בדרכי הזרע או בחצוצרות, ניתן לעקוף את החסימה, או לנסות במקרים מסוימים לפתוח אותה. כאשר החצוצרות חסומות מהידבקויות בחלל הבטן, ניתן לעקוף את הבעיה ולבצע הפריה חוץ-גופית (IVF), או לנסות לשקם אותן על ידי לפרוסקופיה בניתוח. כאשר החסימה בחצוצרה, היא בקרבת הרחם, הטיפול היעיל ביותר הוא צינתור חצוצרות.
ביוץ מסדירים על ידי תרופות, כמו כלומיפן ציטרט (איקקלומין), או בזריקות של הורמונים גונדוטרופינים (FSH או LH), אשר מרביתן מיוצרות כיום על ידי הנדסה גנטית. מישלב של טיפול תרופתי עם הזרעה תוך-רחמית משפרים את הסיכוי להשגת הריון. הסיבוך העיקרי בטיפולים הורמוניים ומ-IVF הוא הריון מרובה עוברים.
הפריה חוץ-גופית (IVF), עם או ללא מיקרומניפולציה והזרקת הזרע לתוך הביצית (ICSI), הוא טיפול שכיח כיום ומאוד מוצלח לאי-פריון האישה והגבר. למעלה ממיליון ילדים נולדו בעולם מ-IVF. עם זאת, עדיין יש מעקב אחרי ילדים אלו, כדי להבטיח שטיפול זה יהיה בטוח לחלוטין. טכנולוגיית רבייה חדישה זו מאפשרת הריון גם במצבים בהם נדרשת הוצאת זרעונים בודדים מהאשכים, תרומת ביציות או זרע, פונדקאות, או אבחון גנטי טרום-השרשתי (PGD). מאחר ש-60%-30% מהביציות והעוברים אינם תקינים גנטית (תלוי בעיקר בגיל האישה), האבחון הגנטי מאפשר החזרת עוברים תקינים ומניעת מומים תורשתיים והפלות.
בעתיד ייתכן כי שילוב של אבחון גנטי (PGD) והחזרת עובר אחד בלבד לרחם ימנע סיבוך של הריון מרובה עוברים ויאפשר לרוב הזוגות להשיג הריון וילד בריא.

פורומים אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ממצאי אולטרסאונד וגינלי מירי 14/02/2020 12:55
 • שלום רב, הופנתי ע"י רופאת הנשים שלי לאולטרסאונד לבירור שחלות פוליצסטיות. האולטרסאונד התבצע ביום השני למחזור והראה זקיקים קטנים בעיקר בהיקף השחלה בשתי השחלות כשהגדולים בגודל 5-6 מ"מ, נוזל בכמות מועטה בדוגלס ורירית רחם אקוגנית. יש זמן עד לתור חוזר אל הרופאה שלי ואני קצת לחוצה מהממצאים. המחזור שלי תקין, אבל אני סובלת מכאבים נורא נורא חזקים. החודש חוויתי כאבים גם 3 ימים לפני המחזור. זה יכול להסביר איכשהו את הנוזל בשחלות? האם רירית רחם אקוגנית היא ממצא תקין במחזור או בהחלט לא? על מה הנוזל יכול להעיד? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ממצאי אולטרהסאונד וגינלי פרופ צלאל 14/02/2020 18:30
 • הבדיקה שלך תקינה. הנוזל קרוב לוודאי מה שנשאר מהביוץ. אם את לא מנסה להרות קרוב לוודאי שימליצו לך על גלולות וזה יכול לעזור גם לכאב. בכל מקרה פני לרופא המטפל לייעוץ לא בלחץ כי אין משהו חריג בבבדיקה

 • + הוסף תגובה
כאבים עזים בדופן הבטן מעל הטבור שבוע 24 בת אל 13/02/2020 18:04
 • שלום פרופסור, סובלת בשבועות האחרונים מכאבים עזים מעל אזור הטבור בצד ימין. הכאבים בעת תזוזה, מגע, דיבור ואף מחמיר ולעיתים איני יכולה לעמוד זקוף. אציין כי מרגישה תנועות עובר וההריוי עד כה תקין. אינני יודעת לאן לפנות במקרה כזה, בהריון הקודם היתה תופעה דומה אך בעוצמה נמוכה יותר ואובחנה כהיפרדות שרירים. כעת העוצמה כה חזקה וחדה ואני מפחדת שזה לא המצב ויותר מפחדת שכך יימשך ויחמיר. אשמח לדעתך וייעוץ לגבי המשך טיפול. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
כאבים בהריון פרופ צלאל 13/02/2020 20:23
 • זה לא הפורום המתאים. זה פורום אולטרהסאונד. בכל מקרה על מקרה כזה לא משיבים באינטרנט. עלייך לפנות לרופא המטפל או למוקד / מיון כדי להבדק פיזית

 • + הוסף תגובה
סיסי שיליה קרן 26/01/2020 20:13
 • במידה ועושים סיסי שיליה, יש צורך גם בבדיקות שקיפות?

 • + הוסף תגובה
סיסי שלייה ושקיפות פרופ צלאל 26/01/2020 23:48
 • אנ ממליץ לבצע שקיפות וסקירה יחד בשבוע 13 ורק אז לבצע את סיסי השלייה.

 • + הוסף תגובה
סיסי שליה קרן 27/01/2020 08:10
 • הסיסי שליה הם בעקבות איקס שביר ככה שהם יעשו הכי מוקדם שאפשרי, לכן האם עדיין חובה לבצע שקיפות לאחר מכן? או מספיק רק סקירה

 • + הוסף תגובה
סיסי שלייה פרופ צלאל 27/01/2020 09:27
 • לא מדנה מאיזו סיבה מבצעים את בסיסי שלייה אני ממליץ לבצע את הסקירה והשקיפות בשבוע 13 ואחר כך ניתן לבצע את בדיקת סיסי השלייה (אם חלילה ישנם מומים גדולים לא מגיעים לביבי שלייה בכלל כי אז לא מעניין ה-x השביר)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!