אנמיה בהריון (Anemia in pregnancy)

ראשי

תאור

אנמיה מוגדרת כחסר בכמות תאי הדם האדומים. 
אבחנת אנמיה נקבעת על סמך נוסחת תאי הדם הנערכת במסגרת מעקב הריון שגרתי. המוגלובין הוא החלבון העיקרי בתאי הדם האדומים. חלבון זה נושא חמצן מהריאות לגוף ומחזיר דו-תחמוצת הפחמן. בנשים שאינן הרות, המוגלובין נמוך מ-12 גר' למאה סמ"ק דם מעיד על אנמיה. בהריון, בשל דילול הדם, מקובלים לאבחנה הערכים בין 10 ל-11 גר' למאה סמ"ק דם.
לאנמיה בכלל, סיבות רבות.

ד"ר עידו שולט

אנמיה בהריוןסימפטומים


תסמיני אנמיה שונים מאישה לאישה. חלק מהנשים לא יחושו תסמינים כלל, חלקן עלולות לחוש עייפות, סחרחורות, מאמץ בנשימה, קצב לב מהיר וחיוורון.

סיבות וגורמי סיכון

דילול הדם, חסר ברזל וחסר חומצה פולית. גורמים אלו עשויים להיות פועל יוצא של חסר תזונתי או דימום, כלומר הפחתה בייצור או אובדן תאים אדומים.

"דילול" הדם: בהריון עולה נפח הדם האימהי בכ-50%. נפח הנוזל בדם עולה יותר מנפח התאים, וכתוצאה מכך חל דילול בריכוז התאים האדומים. אנמיה זו לרוב חסרת משמעות רפואית היות שמספר תאי הדם האדומים גדל למעשה, ולא יורד. המושג אנמיה הריונית או פיזיולוגית אינו מוצלח היות שאינו משקף אנמיה אמיתית.

חוסר ברזל: ברזל חיוני ליצירת ההמוגלובין בתאי הדם האדומים. גוף האישה מכיל כ-2 גר' ברזל. כשני שלישים מהברזל בגוף נמצא בכדוריות האדומות, כרבע מאוחסן בחלבון בשם פריטין, שאר הברזל נמצא בשרירים ואנזימים. להריון תקין נדרש כאחד גר' ברזל, מתוכו כחצי גר' מיועד לייצור תאים אדומים חדשים, כשליש גר' לעובר ולשיליה, כחמישית גר' אובדים דרך העור, הצואה והשתן, וכחמישית גר' נוספים אובדים בדימום בעת הלידה. גם ייצור חלב האם בעת ההנקה דורש ברזל. כמות הברזל הנדרשת בהריון עולה על הכמות המתקבלת בתזונה רגילה. על מנת לספק את דרישת הברזל בהריון, יש הכרח בתפריט המכיל כ-8,000 קלוריות ליום, שאינו מעשי. לכן הריון, לידה והנקה עשויים לגרום להידלדלות מאגרי הברזל בגוף, ומכאן הצורך בתוספת ברזל לאישה בהריון.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באנמיה נקבע על פי הגורם לה ועל פי חומרתה. במרבית המקרים, האנמיה היא על רקע חסר ברזל ודילול הדם ולכן יכלול הטיפול הראשוני תוספי ברזל. הטיפול המקובל הוא נטילת תוספי ברזל החל מהשליש השני להריון. בשליש הראשון להריון אין צורך בתוספת ברזל היות שהדרישה עדיין נמוכה. נטילת תוספי הברזל, גם מספר פעמים ביום, בטוחה בהריון.

השפעות הלוואי של תוספי הברזל הן בעיקר בחילות, עצירות או שינויים בצבע הצואה. ספיגה מיטבית מושגת בנטילה של חצי שעה לפחות טרם ארוחה. מאידך, נטילה טרם השינה מפחיתה את השפעות הלוואי. במידה שהשפעות הלוואי גורמות לקושי בנטילת תוסף הברזל, יש לנסות ולשנות את סוגו או את מועד הנטילה.


רוב תוספי הברזל מכילים כ-60 מ"ג ברזל, מתוכם ייספגו כ-10%. דרישת הברזל בגוף עולה במהלך ההריון, ומגיעה בסופו לכ-7 מ"ג ליום. במהלך ההריון יעילות ספיגת הברזל בתריסריון עולה. סביבה חומצית משפרת את הספיגה, לכן מיץ הדרים המכיל ויטמין C מעלה את החומציות בקיבה וכך משפר את הספיגה, בעוד אכילה בסמוך לנטילת הברזל, או מתן תרופות סותרות חומצה מפחית אותה.


חסר חומצה פולית: כברזל, חומצה פולית נחוצה לתהליך ייצור תאי הדם האדומים. זהו ויטמין המצוי בירקות ירוקים, כבד ובוטנים. בהריון עולה צריכת החומצה הפולית וספיגתה מהמעי יורדת. מאגרי הוויטמין בכבד מספיקים לכשישה שבועות ולכן רצויה תוספת במהלך ההריון. רוב תכשירי הברזל מכילים בנוסף גם חומצה פולית. רצוי להתחיל בנטילת חומצה פולית שלושה חודשים לפני הריון מתוכנן מאחר שנמצא כי רמה גבוהה שלו בדם האם מפחיתה מספר מומים עובריים, כגון פגמים במערכת העצבים המרכזית. כאמור, לאחר השליש הראשון להריון יש להוסיף לחומצה הפולית גם ברזל.

מניעה

תזונה מאוזנת לפני, במהלך ההריון ובתקופת ההנקה מסייעת למניעת אנמיה ומילוי מחסני הברזל בגוף.
המזונות הבאים מכילים ברזל: כבד, בשר, דגים (סרדינים, אנשובי), ירקות (כרוב, לפת, ברוקולי), קיטניות, מוצרי חיטה מלאה ומזונות עשירים בברזל (דגנים, אורז, פסטה או לחם). יש ליטול תוספי ברזל וחומצה פולית בהתאם להמלצת הרופא. אצל נשים אנמיות, על מנת לרענן את מאגרי הברזל בגוף, יש להמשיך בנטילת תוספי הברזל אף מספר חודשים לאחר חזרת רמת ההמוגלובין לרמה תקינה.

פורומים אולטראסאונד מילדות וגניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סקירה מערכות אורנה 19/02/2020 12:00
  • שלום פרופססור! אפשר לראות בסקירת מערכות בשבועה 23 היצרות שואר הקיבה לתאומים לא זהים?

  • + הוסף תגובה
ממצאי אולטרסאונד וגינלי מירי 14/02/2020 12:55
  • שלום רב, הופנתי ע"י רופאת הנשים שלי לאולטרסאונד לבירור שחלות פוליצסטיות. האולטרסאונד התבצע ביום השני למחזור והראה זקיקים קטנים בעיקר בהיקף השחלה בשתי השחלות כשהגדולים בגודל 5-6 מ"מ, נוזל בכמות מועטה בדוגלס ורירית רחם אקוגנית. יש זמן עד לתור חוזר אל הרופאה שלי ואני קצת לחוצה מהממצאים. המחזור שלי תקין, אבל אני סובלת מכאבים נורא נורא חזקים. החודש חוויתי כאבים גם 3 ימים לפני המחזור. זה יכול להסביר איכשהו את הנוזל בשחלות? האם רירית רחם אקוגנית היא ממצא תקין במחזור או בהחלט לא? על מה הנוזל יכול להעיד? תודה רבה

  • + הוסף תגובה
ממצאי אולטרהסאונד וגינלי פרופ צלאל 14/02/2020 18:30
  • הבדיקה שלך תקינה. הנוזל קרוב לוודאי מה שנשאר מהביוץ. אם את לא מנסה להרות קרוב לוודאי שימליצו לך על גלולות וזה יכול לעזור גם לכאב. בכל מקרה פני לרופא המטפל לייעוץ לא בלחץ כי אין משהו חריג בבבדיקה

  • + הוסף תגובה
כאבים עזים בדופן הבטן מעל הטבור שבוע 24 בת אל 13/02/2020 18:04
  • שלום פרופסור, סובלת בשבועות האחרונים מכאבים עזים מעל אזור הטבור בצד ימין. הכאבים בעת תזוזה, מגע, דיבור ואף מחמיר ולעיתים איני יכולה לעמוד זקוף. אציין כי מרגישה תנועות עובר וההריוי עד כה תקין. אינני יודעת לאן לפנות במקרה כזה, בהריון הקודם היתה תופעה דומה אך בעוצמה נמוכה יותר ואובחנה כהיפרדות שרירים. כעת העוצמה כה חזקה וחדה ואני מפחדת שזה לא המצב ויותר מפחדת שכך יימשך ויחמיר. אשמח לדעתך וייעוץ לגבי המשך טיפול. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
כאבים בהריון פרופ צלאל 13/02/2020 20:23
  • זה לא הפורום המתאים. זה פורום אולטרהסאונד. בכל מקרה על מקרה כזה לא משיבים באינטרנט. עלייך לפנות לרופא המטפל או למוקד / מיון כדי להבדק פיזית

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!