אנמיה בהריון (Anemia in pregnancy)

ראשי

תאור

אנמיה מוגדרת כחסר בכמות תאי הדם האדומים. 
אבחנת אנמיה נקבעת על סמך נוסחת תאי הדם הנערכת במסגרת מעקב הריון שגרתי. המוגלובין הוא החלבון העיקרי בתאי הדם האדומים. חלבון זה נושא חמצן מהריאות לגוף ומחזיר דו-תחמוצת הפחמן. בנשים שאינן הרות, המוגלובין נמוך מ-12 גר' למאה סמ"ק דם מעיד על אנמיה. בהריון, בשל דילול הדם, מקובלים לאבחנה הערכים בין 10 ל-11 גר' למאה סמ"ק דם.
לאנמיה בכלל, סיבות רבות.

ד"ר עידו שולט

אנמיה בהריוןסימפטומים


תסמיני אנמיה שונים מאישה לאישה. חלק מהנשים לא יחושו תסמינים כלל, חלקן עלולות לחוש עייפות, סחרחורות, מאמץ בנשימה, קצב לב מהיר וחיוורון.

סיבות וגורמי סיכון

דילול הדם, חסר ברזל וחסר חומצה פולית. גורמים אלו עשויים להיות פועל יוצא של חסר תזונתי או דימום, כלומר הפחתה בייצור או אובדן תאים אדומים.

"דילול" הדם: בהריון עולה נפח הדם האימהי בכ-50%. נפח הנוזל בדם עולה יותר מנפח התאים, וכתוצאה מכך חל דילול בריכוז התאים האדומים. אנמיה זו לרוב חסרת משמעות רפואית היות שמספר תאי הדם האדומים גדל למעשה, ולא יורד. המושג אנמיה הריונית או פיזיולוגית אינו מוצלח היות שאינו משקף אנמיה אמיתית.

חוסר ברזל: ברזל חיוני ליצירת ההמוגלובין בתאי הדם האדומים. גוף האישה מכיל כ-2 גר' ברזל. כשני שלישים מהברזל בגוף נמצא בכדוריות האדומות, כרבע מאוחסן בחלבון בשם פריטין, שאר הברזל נמצא בשרירים ואנזימים. להריון תקין נדרש כאחד גר' ברזל, מתוכו כחצי גר' מיועד לייצור תאים אדומים חדשים, כשליש גר' לעובר ולשיליה, כחמישית גר' אובדים דרך העור, הצואה והשתן, וכחמישית גר' נוספים אובדים בדימום בעת הלידה. גם ייצור חלב האם בעת ההנקה דורש ברזל. כמות הברזל הנדרשת בהריון עולה על הכמות המתקבלת בתזונה רגילה. על מנת לספק את דרישת הברזל בהריון, יש הכרח בתפריט המכיל כ-8,000 קלוריות ליום, שאינו מעשי. לכן הריון, לידה והנקה עשויים לגרום להידלדלות מאגרי הברזל בגוף, ומכאן הצורך בתוספת ברזל לאישה בהריון.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באנמיה נקבע על פי הגורם לה ועל פי חומרתה. במרבית המקרים, האנמיה היא על רקע חסר ברזל ודילול הדם ולכן יכלול הטיפול הראשוני תוספי ברזל. הטיפול המקובל הוא נטילת תוספי ברזל החל מהשליש השני להריון. בשליש הראשון להריון אין צורך בתוספת ברזל היות שהדרישה עדיין נמוכה. נטילת תוספי הברזל, גם מספר פעמים ביום, בטוחה בהריון.

השפעות הלוואי של תוספי הברזל הן בעיקר בחילות, עצירות או שינויים בצבע הצואה. ספיגה מיטבית מושגת בנטילה של חצי שעה לפחות טרם ארוחה. מאידך, נטילה טרם השינה מפחיתה את השפעות הלוואי. במידה שהשפעות הלוואי גורמות לקושי בנטילת תוסף הברזל, יש לנסות ולשנות את סוגו או את מועד הנטילה.


רוב תוספי הברזל מכילים כ-60 מ"ג ברזל, מתוכם ייספגו כ-10%. דרישת הברזל בגוף עולה במהלך ההריון, ומגיעה בסופו לכ-7 מ"ג ליום. במהלך ההריון יעילות ספיגת הברזל בתריסריון עולה. סביבה חומצית משפרת את הספיגה, לכן מיץ הדרים המכיל ויטמין C מעלה את החומציות בקיבה וכך משפר את הספיגה, בעוד אכילה בסמוך לנטילת הברזל, או מתן תרופות סותרות חומצה מפחית אותה.


חסר חומצה פולית: כברזל, חומצה פולית נחוצה לתהליך ייצור תאי הדם האדומים. זהו ויטמין המצוי בירקות ירוקים, כבד ובוטנים. בהריון עולה צריכת החומצה הפולית וספיגתה מהמעי יורדת. מאגרי הוויטמין בכבד מספיקים לכשישה שבועות ולכן רצויה תוספת במהלך ההריון. רוב תכשירי הברזל מכילים בנוסף גם חומצה פולית. רצוי להתחיל בנטילת חומצה פולית שלושה חודשים לפני הריון מתוכנן מאחר שנמצא כי רמה גבוהה שלו בדם האם מפחיתה מספר מומים עובריים, כגון פגמים במערכת העצבים המרכזית. כאמור, לאחר השליש הראשון להריון יש להוסיף לחומצה הפולית גם ברזל.

מניעה

תזונה מאוזנת לפני, במהלך ההריון ובתקופת ההנקה מסייעת למניעת אנמיה ומילוי מחסני הברזל בגוף.
המזונות הבאים מכילים ברזל: כבד, בשר, דגים (סרדינים, אנשובי), ירקות (כרוב, לפת, ברוקולי), קיטניות, מוצרי חיטה מלאה ומזונות עשירים בברזל (דגנים, אורז, פסטה או לחם). יש ליטול תוספי ברזל וחומצה פולית בהתאם להמלצת הרופא. אצל נשים אנמיות, על מנת לרענן את מאגרי הברזל בגוף, יש להמשיך בנטילת תוספי הברזל אף מספר חודשים לאחר חזרת רמת ההמוגלובין לרמה תקינה.

פורומים, הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 05/10/2019 22:53
 • שלום וברכה אני בת 26 עם בעיות בעיניים מפגות (בגלל שהיהתי פגית כשנולדתי כמבון)לאחרונה הרופא לרשתית שאני כבר במעקב אצלו 7 שנים אמר לי שעד שאין היפרדות רשתית הוא לא מטפל בי (כי יש חקירות שמשהייתה פגית לא יעזור לייזר לרשתית אלא משהו אחר שלא נפוץ היום כל כך) (כרגע המצב בעין ימין יציב ובעין שמאל בגלל שעשו לי לייזר ולא סיימו טיפול נהיה יותר חורים) האם כשהפג באה לעולם הוא נולד עם בעיות אלו או שזה מגיע אחר כך מהאינקבטור שהוא בתוכו כי אומרים לי אה במילא הייהת פגית ואת לא יכולה לעשות כלום אז תשארי ככה עד......... ותעברי ניתוח במידת הצורך מחכה לתשובה זה דחוף לי תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 07/10/2019 07:19
 • צר לי אבל זה לא הפורום הנכון... סיבוכי עיניים כתוצאה מפגות - זה לא תחום ההתמחות שלי.

 • + הוסף תגובה
הריון מסטוץ roni 25/09/2019 15:19
 • שלום רב קיימתי יחסי מין עם ידיד ללא אמצעי הגנה אני מעוניינת לבצע הפלה לצערי אני ללא אמצעים האם קיים גוף שיכול לעזור לי בעניין בהערכה ותודה ג.א.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 26/09/2019 07:21
 • תתחילי בפנייה לרופא הנשים שלך בקופ"ח. לאחר מכן תפני לעובדת סוציאלית בבי"ח ציבורי.

 • + הוסף תגובה
אחרי גרידה לילי 23/09/2019 14:48
 • הי עברתי גרידה בתאריך 29.8.19 אני צריכה כבר לקבל את המחזור עכשיו רציתי לשאול עם אפשר לשים טמפונים ? ועם אפשר להיכנס לבריכה אני ממש חייבת עזרה ולאף אחד אין תשובה לתת וגיניקולוג יש לי רק עוד שלוש שבועות

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 25/09/2019 10:48
 • אם חלפו 4 שבועות מאז הגרידה והמהלך היה תקין, אז את יכוטלה לנהל אורח חיים רגיל לחלוטין כולל הכל.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!