מחסור בויטמין D (Vitamin D Deficiency)

ראשי

תאור

התפקיד העיקרי של ויטמין D הוא שמירה על מאזן המינרלים בגוף, והדגש הוא על מאזן הסידן והזרחן. ויטמין D מגביר את ספיגת המינרלים במעי, מונע איבוד-יתר של מינרלים בכליה, ומבקר את כניסת המינרלים לעצם ויציאתם. בנוסף ממצאים חדשים מצביעים על תפקיד חשוב לוויטמין D בבקרת הגדילה של התאים, לרבות דיכוי הגדילה של תאים סרטניים והגברת הפעילות של המערכת החיסונית.
לוויטמין D יש שני מקורות:
יצירה עצמית בעור בהשפעת קרינה על-סגול. חומר המוצא 7-דהידרו-כולסטרול הופך לטרום-ויטמין D3 ובהמשך לוויטמין D3.
אספקה באמצעות המזון. ויטמין D עשוי להיכלל במזון שמקורו בבעלי חיים והוא זהה לחלוטין לוויטמין D3 המיוצר בגופנו. לעומת זאת ויטמין D2 מצוי במזון שמקורו מהצומח. התוצאה המטבולית באדם והפעילות הפיזיולוגית, של ויטמין D3 ושל ויטמין D2 זהות. ויטמין D מצוי בסוגי מזון כמו כבד, חלמון ביצה ושמן דגים. הצריכה היומית המומלצת היא 600-400 יחידות בי"ל (0.025 מ"ג = 1.0 בי"ל). ניתן לספק צריכה זו גם על ידי חשיפה לשמש. בארצות הברית נהוגה הוספה מלאכותית של ויטמין D לחלב ולמוצריו. בישראל מוסיפים ויטמין D לחלק מהשמנים וממוצרי המרגרינה.
בתהליך חילוף החומרים לויטמין D יש תפקיד חשוב ביותר: הכינוי ויטמין לתרכובת זו הוא היסטורי. ויטמין D הוא למעשה הורמון ממשפחת ההורמונים הסטרואידים. היצירה של הורמון זה בגופנו נמצאת בבקרה הדוקה ומנגנון הפעולה שלה דומה לזה של יתר ההורמונים הסטרואידים. ויטמין D חייב לעבור שינויים בכבד ובכליה לפני שהוא מפגין את פעילותו הביולוגית. בכבד עובר ויטמין D תהליך הידרוכסילציה שהתוצר שלו הוא 25-הידרוכסי-ויטמין D ( (25-OH-D. רובו המכריע של ויטמין D הופך לתוצר זה, וקביעת חומר זה בדם משקפת את מצבו של ויטמין D בגוף. בכליה חלה הידרוכסילציה נוספת ל-1,25-דיהידרוכסי-ויטמין D ( (1,25(OH)2D. תוצר זה הוא הנגזרת ההורמונית הפעילה של ויטמין D. היצירה של 1,25-דיהידרוכסי-ויטמין D בכליה נמצאת תחת בקרה הדוקה: במצב שבו רמת הסידן, או הזרחן נמוכה, או שרמת ההורמון של יותרת התריס בדם גבוהה, מתגברת יצירת הנגזרת הפעילה של ויטמין D, ולהיפך.
תזונה לקויה, מחלות בדרכי העיכול הפוגעות בספיגה ואי-חשיפה מספקת לשמש, גורמים למחסור בוויטמין D ) (Vitamin D Deficiency, לרמת סידן נמוכה בדם, להפרעות בהתגרמות העצם, ולמחלות: רככת בילדים ואוסטאומלציה במבוגרים.
כושר ספיגה ירוד של ויטמין D במעי, ויעילות נמוכה של הייצור העצמי של ויטמין D בזקנה, עלולים לגרום למחסור בוויטמין D ) (Vitamin D Deficiency בקשישים. לאחר שהובן תהליך חילוף החומרים של ויטמין D הוברר שמחלות כבד גורמות לרמות נמוכות של 25-הידרוכסי-ויטמין D בדם; שאי-תפקוד הכליות מוביל להפרעות ביצירת 1,25-דיהידרוכסי-ויטמין D ושהפרעה דומה חלה במצב של תת-פעילות בלוטת התריס. במצבים אלה מתערער האיזון ברמות הסידן והזרחן בדם ומתפתחות מחלות עצם.
להיעלמות האסטרוגן אצל נשים בגיל המעבר השפעה שלילית על משק המינרלים כתוצאה מירידה ברמת הייצור של ה-1,25-דיהידרוכסי-ויטמין D ומירידה ברמת הקולטנים ל-1,25-דיהידרוכסי-ויטמין D. ירידה ברמה של 1,25-דיהידרוכסי-ויטמין D ובפעילותו, מובילות לפעילות-יתר של בלוטת יותרת התריס ולהגברת תהליכי פירוק עצם המתבטאים באוסטאופורוזיס. בנוסף, ידועות שתי מחלות תורשתיות של עמידות לוויטמין D. בטיפוס 1 יש ייצור נמוך ביותר של 1,25-דיהידרוכסי-ויטמין D, וטיפוס 2 מתאפיין בהיעדר קולטנים ל-1,25-דיהידרוכסי-ויטמין D בתאי המטרה. בשני המקרים התסמינים הם של מחסור בויטמין D ) (Vitamin D Deficiency.

סימפטומים


הסימפטומים של מחסור בויטמין D ) (Vitamin D Deficiency כוללים:
עייפות כרונית
כאבים כרוניים וממושכים באיברים שונים בגוף
מחלות אוטואימוניות (כגון טרשת נפוצה, דלקת מפרקים וכו')
מחסור בויטמין D עלול להגביר את הסיכוי לפתח סרטן
אוסטאופורוזיס (החלשות איטית של העצמות כתוצאה מהידלדלות מאגרי הסידן בגוף)
התפתחות של מחלות לב, לחץ דם גבוה והתקפי לב.

תופעות נלוות וסיבוכים

מחלת הרככת ואוסטיאופורוזיס הם תופעות קלאסיות המקושרות עם מחסור בויטמין D . המחסור בויטמין גורם, בעיקר בילדים, למחלת הרככת שתוצאותיה הם עיוותים קשים בשלד ובעצמות הגפיים. אצל מבוגרים מחסור בויטמין D עלול להוביל להחלשות השרירים ולעצמות חלשות יותר. אוכלוסיות הנמצאת בסיכון יתר לפתח מחסור בויטמין D הם : קשישים, אנשים עם עודף משקל, נשים מניקות ואנשים עם חשיפה מוגבלת לשמש, בנוסף חולים בסיסטיק פיברוזיס או במחלות מעי דלקתיות (מחלת קרוהן) נמצאים בסיכון אף הם.  

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בחולים עם מחסור בוויטמין D ) (Vitamin D Deficiency מטפלים באמצעות חשיפה לשמש, בעזרת מזונות עשירים או מועשרים בוויטמין D, על ידי גלולות המכילות ויטמין D, ואפילו על ידי הזרקה של ויטמין D. בחולים הלוקים בהפרעות מטבוליות, מטפלים על ידי 1,25-דיהידרוכסי-ויטמין, או באמצעות אנלוגים סינתטיים שלו.

פורומים 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!